#

На захисті лісів Київщини: як працює Білоцерківський лісгосп

20.05.2019 05:03
На захисті лісів Київщини: як працює Білоцерківський лісгосп

Лісові господарства вивчають, ведуть облік та відтворення лісів, регулюють їх використання, охороняють та захищають від пожеж, шкідників і хвороб. Таких підприємств на території нашої області – 17. Загальна площа лісового фонду Київської області – 745,9 тис. га, що становить 20,4% всієї території. У наші дні значення лісу важко переоцінити. Але показники лісистості Київщини падають. Саме з цим покликані боротися лісові господарства. У серії матеріалів "Моя Київщина" розповість про підприємства нашої області, завдання яких полягає у тому, щоб зберігати та примножувати лісові насадження

Білоцерківське лісове господарство розташоване в південно-західній частині Київської області на території восьми адміністративних районів: Білоцерківського, Володарського, Сквирського, Ставищенського, Тетіївського, Васильківського, Фастівського і Рокитнянського. Загальна площа лісгоспу становить 35276,8 га. До його складу входять сім лісництв – Білоцерківське, Володарське, Сквирське, Томилівське, Ставищенське, Сухоліське та Тетіївське. 

Окрім того, він має нижній склад з цехом переробки деревини, автотранспортний цех та базисний лісовий розсадник.

Незмінним директором підприємства з лютого 2014 року є Анатолій Вітряк.

Білоцерківський лісгосп, як і інші подібні підприємства, здійснює контроль за раціональним використанням лісових ресурсів, підвищенням ґрунтово-захисних, санітарно-гігієнічних, оздоровчих, естетичних та інших корисних властивостей лісу, підвищенням продуктивності земель, задоволенням місцевих потреб в лісових ресурсах. Також одним із основних завдань підприємства є здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу.

Звернемося до історії створення господарства.  До 1917 року ліси, що входять до його складу, належали приватним особам, зокрема графині Браницькій. Пізніше лісові угіддя перейшли в підпорядкування держави – після 1919 року на їх базі був організований Білоцерківський ліспромгосп, який у 1936 році реорганізували в лісгоспзаг. За наказом державного комітету лісового господарства України №107 від 07.02.2005 року, він був перейменований у державне підприємство "Білоцерківське лісове господарство".

У районі господарства до лісових насаджень, що належать іншим користувачам, відносяться ліси Міністерства оборони України – 1216,3 га, ліси Міністерства аграрної політики та продовольства України – 2511,5 га, ліси Міністерства інфраструктури – 1031,5 га, органів місцевого самоврядування – 1848,4 га, лісові землі державної власності, які надані у користування – 4059,4 га та лісові землі, які надані громадянам у власність та користування – 327,6 га.

Річний обсяг лісокористування даного лісгоспу становить в середньому 65 тис. куб. м деревини в рік, в тому числі від рубок головного користування – 25 тис. куб. м. В той час, як середній річний приріст  121,9 тис. куб. м. (тобто використання річного приросту знаходиться в межах 53%). А річний обсяг з відтворення лісів становить в середньому 120-150 га.

На території лісового господарства переважають такі породи, як дуб звичайний, сосна звичайна, граб, ясен, клен, акація, береза, осика, вільха, липа. Середній вік дерев складає 68 років. Невід’ємними складовими лісогосподарського виробництва є лісонасіннєва справа та вирощування посадкового матеріалу в лісових розсадниках, в яких щорічно зростає близько 2,0 млн сіянців і 25,0 тис. саджанців.

З 2002 року на території лісгоспу щорічно проводиться моніторинг лісів – спеціалісти ведуть спостереження за станом лісових насаджень на восьми ділянках, визначених Українським науково-дослідним інститутом лісового господарства та агролісомеліорації імені Г. М. Висоцького (УкрНДІЛГА). Вони визначають різноманітні показники та надсилають їх до лабораторії моніторингу і сертифікації лісів УкрНДІЛГА для систематизації, оцінки та аналізу.

Окрім того, лісництва, що входять до господарства, роміщають банери на екологічну тематику, створюють мінералізовані смуги для попередження пожеж та організовують інші заходи природоохоронного змісту.  

Утім, є й інша сторона медалі, про яку керівництво воліє мовчати. Йдеться про те, що лісові площі зменшуються, а розмови місцевих жителів про вивіз "наліво" лісу-кругляку є досить популярними...

Читати "Моя Київщина" у Telegram