Етно-фестиваль на Васильківщині: поезія і пісня Лелечого поля
Народний вокальний аматорський ансамбль "Оберіг" села Велика Бугаївка виступив одним з ініціаторів організації та проведення на теренах Васильківського району вже вдруге Відкритого міжрегіонального фестивалю авторської поезії та пісні українських авторів "Поезія Лелечого поля"
Колектив створено у жовтні 1978 року. У 2003 році ансамблю присвоєно звання народного. За час творчої діяльності народний вокальний аматорський ансамбль "Оберіг" брав участь у міжнародних, всеукраїнських, обласних, районних заходах, ставав переможцем та лауреатом конкурсів і фестивалів, виступав з концертами перед жителями сіл і міст Київщини, Полтавщини, Черкащини, у м. Києві. У 2017 році став учасником Міжнародного фестивалю в Білорусі. Неодноразово брав участь у проведенні заходів у Національному музеї архітектури та побуту України в Пироговому, у козацькому селищі "Мамаєва слобода", в Центрі культури й історії "Парк Київська Русь", Виставковому центрі столиці, Українському домі. Колектив виступає у будинках пристарілих, інтернатах для людей з обмеженими можливостями, медичних центрах, освітніх закладах та закладах культури, був серед учасників концерту представників самодіяльних колективів Васильківщини у Шевченківському національному заповіднику в Каневі.
З 2010 року тісні зв’язки підтримує ансамбль із літературно-мистецьким об’єднанням Васильківщини "Багаття калинове", беручи участь в організації та проведенні районних літературних заходів. Колектив запрошують для виступів на засідання Всеукраїнської творчої спілки "Літературний форум".
З 2013 року колектив щороку долучається до організації і проведення заходів вшанувавння пам’яті Т.Г. Шевченка: літературно-пісенних марафонів, Шевченкового майдану тощо.
Традиційними для "Оберегу" стали віншування ювілярів села та району, колядування та щедрування в оселях односельчан, в організаціях та закладах села та району, столиці.
В репертуарі колективу більше 250 народних та авторських пісень, обрядові пісні зимового, весняного та літнього циклу, весільні пісні та обряди. Співають учасники ансамблю пісні як жартівливі, так і ліричні та патріотичні пісні свого регіону.
Цінним у творчості колективу є спів accapela як народних, так і авторських пісень. Манера виконання – академічний спів. Для ансамблю характерне гарне дво- та триголосся. Велика увага приділяється техніці ансамблевого співу, глибокому проникненню в зміст твору, цікавій інтерпретації пісенного матеріалу. Колектив відрізняє душевність, емоційність, виразність виконання.
Вдало використовуються під час виступів наявні інструменти (шейкер, тамбурин, бубон). Учасники колективу готують цікаві сценарії, міні-вистави, в яких поєднують спів з поетичним словом, народними традиціями, гумором. Колектив уміло проводить культурно-освітню та художньо-масову роботу серед населення та задля створення підготовчої групи.
Колектив має відповідну матеріально-технічну базу. За майже сорокарічну діяльність "Оберіг" незмінно популяризує українську народну та авторську пісню, обряди та звичаї українців. Творчий підхід, любов до пісні та прагнення зберегти і популяризувати українські пісні, обряди і традиції характеризують кожного учасника колективу та його керівників.
Ансамбль має численні нагороди, як міжнародні, так і державні:
ХХІV Міжнародний фестиваль пісні і музики "Дніпровські голоси в Дубровно", м. Дубровно, Білорусь – лауреати
Міжнародний телерадіофестиваль патріотичної творчості на підтримку Збройних сил України, ДП "Український Дім" м. Київ – лауреати
Міжнародний фестиваль народної творчості "Ярмаринка" на Національному Сорочинському ярмарку (І місце)
VІІІ Всеукраїнський фестиваль духовної музики "Введенські піснеспіви" (ІІ місце), м.Ірпінь
ІХ Всеукраїнський фестиваль-конкурс "Пісенні візерунки" (ІІ місце), м.Буча
Всеукраїнський фестиваль "Співоче поле" м. Прилуки – лауреати
Всеукраїнський сільський фестиваль народної творчості "Катеринина пісня", присвячений пам’яті народної художниці Катерини Білокур, с. Богданівка – лауреати.
За всіма цими нагородами, насправді, години, місяці і роки репетицій, попри те, що кожна з учасниць має постійну роботу, родину та домашнє господарство, якому щодня треба дати лад.
Тільки за один 2017 рік у колективу були такі виступи:
- Участь у міжнародних, всеукраїнських та обласних заходах:
ХХІV Міжнародний фестиваль пісні і музики "Дніпровські голоси в Дубровно" , м. Дубровно Білорусь
Міжнародний фестиваль народної творчості "Ярмаринка" на Національному Сорочинському ярмарку
Всеукраїнський фестиваль "Співоче поле" м.Прилуки
Всеукраїнський сільський фестиваль народної творчості "Катеринина пісня", присвячений пам’яті народної художниці Катерини Білокур, с. Богданівка
Засідання Всеукраїнської творчої спілки "Літературний форум" в музеї Миколи Лисенка, м.Київ,
Презентація літературно-мистецького об’єднання Васильківщини "Багаття калинове" у муніципальній галереї Деснянського району, м.Київ
Урочистості з нагоди 45-річчя Мар’янівської школи естетичного виховання та 40-річчя творчої діяльності Луценко М.П., будинок учителя, м.Київ
Участь в концерті з нагоди прийому делегації з Республіки Білорусь
Концерт для працівників та пацієнтів Миронівської водолікарні
Щедрівки колядки для працівників та покупців "Нової лінії" м. Київ
Зимові обряди для працівників та покупців "Нової лінії" м.Київ
- Участь у районних заходах:
Презентація альманаху "Багаття калинове" районного літературно-мистецького об’єднання
Шевченківський марафон до 203 річниці з дня народження Т.Г.Шувченка, м. Васильків
Участь у заходах до річниці аварії на ЧАЕС
фестиваль народної творчості "Етно-фест", смт Глеваха
відкритий фестиваль авторської поезії та пісні українських авторів "Поезія Лелечого поля", с. Велика Бугаївка
концерт до Дня захисника Вітчизни для працівників аеродрому "РОСЬАВІА"
нагородження переможців районного конкурсу "Мій односельчанин – Герой"
Сільські свята
Концерт до 8 Березня
Мітинг-реквієм до 31 річниці з дня аварії на ЧАЕС
Мітинг до Дня Пам’яті
Народні гуляння до свята Івана Купала
Участь у проведенні заходів до Дня незалежності
Святкування Дня села
Зустріч з учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, В.Бугаївський НВК
Вітання ювілярів.
Колядки та щедрівки для жителів села.
Художній керівник ансамблю Яна Шемаєва ( Jerry Heil) готує колектив до виступів, робить аранжування творів для колективу. "Оберіг" співає також пісні , які створили місцеві поети та композитори: Світлана Дідківська, Анатолій Дармостук, Петро Головченко, Андрій Невгадовський, Микола Галушка, Богдан Малик, Василь Кислий, Віктор Лук’янчук, Людмила Кравченко.
Вже два роки поспіль у Великій Бугаївці в останню суботу липня проходить Відкритий міжрегіонального фестиваль авторської поезії та пісні українських авторів "Поезія Лелечого поля". Ансамбль "Оберіг" - засновник фестивалю разом із ВеликоБугаївською сільською радою за підтримки сектору культури та туризму Васильківської РДА.
Спочатку виникла ідея створення культурно-мистецького простору у селі ( її автор – Людмила Федіна), а паралельно працювали над створенням фестивалю, який покликаний популяризувати авторську пісню ( не тільки аматорів), бо етнофестів у наш час дуже багато існує, а ось фестивалів , де звучатимуть пісні Поклада, Майбороди, Білаша інших українських композиторів немає; дасть можливість поетам читати свої вірші на цьому фестивалі , спілкуватися з шанувальниками поетичного слова та між собою. Ідея розвивалася сестрами Величко ( Людмила Федіна-Величко, учасниця народного аматорського ансамблю "Оберіг", депутат Васильківської районної ради та Світлана Дідківська-Величко, голова ЛМО "Багаття калинове", учасниця народного аматорського ансамблю "Оберіг") за підтримки Ніни Пилипівни Михайлишиної (тоді вона була художнім керівником Київського обласного центру народної творчості)
Про масштаби фестивалю свідчить перелік художніх колективів, які були цьогоріч на святі:
- "Оберіг" ( В.Бугаївка)
- "Хуторяни" с.Залізне
- "Липовий цвіт" ( Липовий Скиток)
- "Гвоздівчанка" Гвоздів
- " Дмитрівчанка"( Дмитровичі Обухівщина),
- "Гармонія" Іванкович
- "Тріо-Ріо" (Боярка)
- "Барви осені" Хотів
- "Калина" Калинівка
- "Льонок"
- "Горицвіт"
- "Світлиця" - Погреби
- "Журавка"
- "Едельвейс" Зелений бір
- "Спадщина" м.Васильків,
- "Відлуння Полісся" В.Бугаївка,
- "Родинне дерево" Путрівка
- "Світанок" Лосятин
- дуети Людмила Кравченко та Богдан Малик
- Ніна Дмитренко та Петро Головченко
- Соліст – Богдан Пухляк
Загалом, виступили 163 солісти, 17 поетів, представили свої роботи 14 майстрів народної творчості. Прочитали свої поезії, гуморески учасники літературно-мистецького об’єднання Васильківщини "Багаття калинове", Володимир Іванков (Мала Солтанівка), Людмила Кравченко (Васильків), Любов Осіпенко (Глеваха),"Боярське братство"- Сергій Саєнко, Тетяна Зубкова, "Літературний форум" (Київ) - Надія Чорноморець, Віра Свистун.
Всі учасники наприкінці фестивалю разом з настоятелем УПЦ КП Преображення Господнього отцем Ігорем заспівали "Многая літа".
Привітати учасників фестивалю взяли слово сільський голова Качан І.І., колишній начальник відділу культури 1995-2014 р.р. Вовченко В.Г та провідний методист сектору культури та туризму - О.А.Кондрацька.
Підтримка фестивалю цьогоріч дійсно була відчутною. Односельчанин Маслівець Руслан Анатолійович, сільська рада, фермери Чикуров В.В та Царенко О.Б, сектор культури та туризму, працівники НВК, учасники ансамблю "Оберіг", сільський будинок культури, депутати сільської ради Царенко М., Бабінський С., Дідківський В., та небайдужі жителі села своїм прикладом довели, що можна і в наш скрутний час дружним гуртом творити добрі справи.
Тетяна Іванчук, "Моя Київщина"
Читати "Моя Київщина" у Facebook