Помічники у "слуг народу": хто допомагає депутатам від Київщини у Верховній Раді
Хоча від початку роботи Верховної Ради ІХ скликання пройшло небагато часу, але частина нардепів уже встигла знайти собі помічників. "Моя Київщина" вирішила проаналізувати, хто працює з нардепами-мажоритарниками зі столичного регіону
Варто розпочати з представника виборчого округу №90 Володимира Бабенка, який єдиний з мажоритарників Київщини, хто не представляє партію "Слуга народу". Бабенко обрався від політичної партії "Біла Церква Разом". Слід нагадати, що у минулому він був головою Київської обласної ради, а після невдалої спроби потрапити до парламенту у 2015 році сконцентрувався на громадській роботі у Білій Церкві. Проте, йому неодноразово закидали залежність від екс-регіонала Костянтина Єфіменка, який був міністром транспорту в уряді Азарова. У свою чергу, Єфіменко входить в орбіту олігарха Василя Хмельницького, який має бізнес-інтереси у Білій Церкві.
Згідно з даними офіційного порталу Верховної Ради, Бабенко призначив за строковим трудовим договором на постійній основі двох помічників – Кожевникова Артема Юрійовича та Облапа Павла Васильовича. Якщо першого у відкритих джерелах інформації майже немає, то Облап – помічник із досвідом. Для початку варто додати, що свого часу він був начальником юридичного управління виконавчого апарату Київської обласної ради коли нею керував Олександр Качний – чинний депутат Верховної Ради від "Опозиційної платформи – За життя". Минулого скликання ВР Облап був помічником Артура Палатного.
Депутатом від 91 округу громада Фастова, Макарова, частини Сквирського та Києво-Святошинського районів обрала Олега Дунду. Достеменно відомо, що Дунда входить в орбіту олігарха Ігоря Коломойського, адже керував будівельною компанією "А.В.С.", яка належить групі "Приват". Окрім того, головний офіс "ПриватБанку" будувала саме компанія Дунди. У парламенті минулого скликання Олег Дунда був помічником одіозного народного депутата Дениса Дзензерського від "Народного Фронту", який тісно пов’язаний з Міністром МВС Арсеном Аваковим. Компанія Дзензерського є офіційним постачальником акумуляторів для військових частин Російської Федерації.
Наразі Дунда призначив за договором помічницею Бері Вікторію Марківну, яка у парламенті 7 та 8 скликання працювала на згаданого раніше Дзензерського. Також вона була помічницею народного депутата Сергія Бичкова у 4 і 5 скликанні ВР, який називав Віктора Пінчука "геніальною людиною". З Дундою на громадських засадах будуть працювати Волков Андрій Олександрович, Олифіренко Тетяна Іванівна, Осикіна Людмила Іванівна, Плітка Олеся Анатоліївна та Рибенкова Лариса Іванівна. Андрій Волков був головою ревізійної комісії у компанії "А.В.С.", тому його не можна вважати випадковим серед помічників. Олеся Плітка і Тетяна Олифіренко були довіреними особами Дунди на виборах до парламенту. Додамо, що повна тезка Олифіренко працює державним реєстратором при Чабанівській селищній раді.
За даними ресурсу YouControl, жінка на ім’я Людмила Осикіна є засновником трьох компаній: "АЕРОБУД-СЕРВІС" (займається будівництвом мостів і тунелів), ТОВ "ЛИБІДЬ СЕРВІС" (займається будівництвом і роздрібною торгівлею), "ЛО БІЗНЕС КОНСАЛТИНГ" (надає консультативні послуги). Також вона значиться бенефіціаром ТРК "АВЕРС", яка функціонує на Волині. Лариса Рибенкова також виявилася підприємцем, тісно пов’язаним із будівництвом. Зокрема, вона значиться засновником ТОВ "ЛИБІДЬ-МАРКЕТ", "ЛИБІДЬ КОНСАЛТИНГ" та "ЛИБІДЬ ТРАСТ".
Наступним народним обранцем, який представляє 92 округ, є Валерій Колюх – професор кафедри політичних наук Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Проте, варто додати, що свого часу він був помічником трьох одіозних нардепів – Володимира Сівковича, Володимира Олійника та Олександра Онищенка-Кадирова. Сівковича називають причетним до побиття студентів на Майдані, Олійника – до фінансування терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР". Онищенко разом з поплічниками продавав газ держпідприємства "Укргазвидобування" за допомогою своїх компаній через "псевдобі ржі", чим завдав збитків державі на 3 млрд грн.
Колюх раніше демонстрував свою симпатію партії "Батьківщина", від якої балотувався до Київської міської ради, проте невдало. Напевно, саме тому одним зі своїх помічників на платній основі він призначив Віктора Гринчука – депутата Київської обласної ради та голову Богуславського районного осередку партії ВО "Батьківщина".
Також за трудовим договором Колюх взяв на роботу сімейний підряд – Цикалевича Володимира Миколайовича та Цикалевич Надію Михайлівну. Минулого скликання вони були помічниками у депутата з Донеччини Дмитра Лубінця. Йому та екс-раднику міністра МВС Іллі Киві закидали причетність до організації та "кришування" контрабанди на окупованій території.
На громадських засадах допомагати Колюху буде Георгій Абаканович, якого можна назвати "мастодонтом" серед помічників. Він з 4 по 9 скликання Верховної Ради був помічником у семи нардепів, більшість з яких – колишні регіонали.
Депутатом від 93 виборчого округу стала Анна Скороход. Вона є цивільною дружиною біглого з Росії банкіра Олексія Алякіна, якому закидають виведення близько 500 млн рублів з банку "Пушино". Зараз в Україні він є власником ТОВ "Будівельний комбінат "Прогрес", а заступником директора була Скороход.
У свою команду помічників на офіційну зарплату Скороход взяла Важеєвську Віту Анатоліївну та Падій Світлану Миколаївну, про яких у мережі майже немає інформації. А от на громадських засадах буде працювати Якимчук Олег Миколайович, який, за даними відкритих джерел, є директором та засновником спільного українсько-чеського підприємства "АЛМІКОРП ЛТД" (спеціалізується на виробах з пластмаси та картону). Також він є засновником громадських організацій "Прозоро!" та "Ефективна дія".
Одним з тих, хто виділяється з сірої маси депутатів столичного регіону, є представник 94 округу Олександр Дубінський. Хоча за професією Дубінський електрик, проте це не завадило йому зробити досить успішну кар’єру журналіста. Самого ж депутата називають особливо наближеним до олігарха Ігоря Коломойського, імовірно, на замовлення якого він через медіаресурс знищував опонентів. Нещодавно він виступив у якості тарана проти голови Київської ОДА Михайла Бно-Айріяна, який відмовився призначати на одну з ключових посад адміністрації людину згаданого раніше Дунди, команда якого має серйозні будівельні інтереси в області. Конфлікт ще триває, тому від Дубінського можна очікувати нових скандалів.
На платній основі у Дубінського є три помічники – Бовкун Юлія Олегівна, Семергей Станіслав Олександрович, Січевий Денис Валерійович. Якщо про Юлію Бовкун інформації немає, то Станіслав Семергей виявився засновником і директором компанії "УКРАІНІАН РЕКРУТМЕНТ СИСТЕМС" (агентство з тимчасового працевлаштування). Цікаво, що Семергей був кандидатом на посаду слідчого Територіального управління Державного бюро розслідувань у Полтаві. Варто додати, що Денис Січевий був кандидатом у народні депутати по виборчому округу №94, тобто технічним кандидатом Дубінського.
На громадських засадах у Дубінського зараз є сім помічників: Братківський Клим Сергійович, Кисельова Марія Сергіївна, Киян Олександр Михайлович, Книга Наталія Миколаївна, Полозюк Костянтин Миколайович, Червоненко Юлія Олегівна, Шевченко Андрій Васильович.
Клим Братківський є членом Ради адвокатів міста Києва, він медіа-юрист, який знайомий з Дубінським давно - разом вони працювали в холдингу Evolution Media одного з тодішніх власників промислової групи ІСД Віталія Гайдука, де майбутній нардеп у 2009-2019 роках був головредом журналу Weekly.ua, а Братківський відповідав за юридичні питання в холдингу. У мережі можна знайти його петицію на сайті президента про призначення Петра Порошенка послом України в Республіці Мальдіви, проте вона не набрала необхідної кількості голосів. Про інших помічників Дубінського у відкритих джерелах інформації немає.
Наступним депутатом від столичного регіону є Олександр Горобець, який обрався від 95 виборчого округу. У передвиборчій гонці за депутатський мандат він боровся з екс-мером Ірпеня Володимиром Карплюком, і бренд партії дозволив упевнено перемогти. Свого часу Горобець працював у Київській ОДА на посаді заступника директора департаменту – начальника управління містобудівного кадастру. Саме там він зв'язався з одіозним екс-регіоналом Олесандром Качним, який тоді був головою Київоблради, а нині обраний нардепом він політичної партії "Опозиційна платформа – За життя!".
Варто додати, що останнім місцем роботи Горобця стала будівельна компанія. Він був заступником гендиректора ТОВ "Сфера житлобуд" – генпідрядника ЖК "Софіївська сфера". Згодом стало відомо, що він тісно пов’язаний зі скандальними забудовниками Приірпіння – Олексієм Зіневичем та Ігорем Крупієм. Саме у супроводі Зіневича та Крупія Горобець, будучи кандидатом у нардепи, приїздив на зустріч із виборцями. Крупій є двоюрідним братом забудовника Ігоря Вишнякова – власника компанії BGM, яка кинула людей-інвесторів житлового комплексу "Благодатний". Крупій також прославився провальним будівництвом житлового комплексу "Голд Сіті" в Бучі, де інвестори будівництва також залишилися без квадратних метрів. А Олексій Зіневич забудовує Лісову Бучу, землі якої отримав від Бучанської міськради на підставних осіб. Хоча нещодавно в Ірпені Нацполіція проводила обшуки по шахрайських діях забудовників, проте, беручи до уваги зв’язки Горобця з підозрюваними, імовірність притягнення їх до відповідальності близька до нуля.
Горобець поки взяв собі трьох помічників: Бінявську Людмилу Петрівну, Деркача Юрія Вікторовича, Славську Маріель Станіславівну. Людмила Бінявська разом із Горобцем були помічниками у нардепа 6 скликання Юрія Бута від "НУ–НС". Говорять, що відомий торговець зброєю Віктор Бут, якого засудили у США, виявився родичем нардепа.
У відкритих джерелах є інформація, що повний тезка Деркача раніше був директором Фонду комунального майна Вишгородського району, проте звільнився наприкінці 2018 року. Також серед помічників є Маріель Славська – громадська діячка, керівник антикризового центру для мам з дітьми "ДІМ". У регіоні говорять, що мета її діяльності виключно політична, а допоміг стати помічницею згаданий раніше Зіневич. Зараз вона проводить прийоми громадян округу від імені Горобця, чим підвищує свою впізнаваність. Кажуть, що її активність пов’язана із бажанням поборотися за посаду мера Ірпеня на майбутніх виборах.
Громаду найбільшого за площею в Україні 96 округу в парламенті представляє Ольга Василевська-Смаглюк, яка разом зі своїм колегою Олександром Дубінським потрапляє у сферу впливу олігарха Ігоря Коломойського. Вона успішно працювала на телеканалі "1+1" протягом 8 років, де займалася розслідуванням корупційних скандалів. Проте встигла й сама вляпатися, адже їй закидали поширення неправдивої інформації на замовлення.
Наразі Ольга Василевська-Смаглюк набрала цілий штат помічників, як на заробітну плату, та і на громадських засадах. За трудовим договором на постійній основі допомагати депутату будуть Буркаль Віта Сергіївна та Петльований Максим Юрійович. Віта Буркаль була помічницею безпартійного нардепа 8 скликання з Херсонщини Федора Негоя. А чоловік Буркаль займає посаду старшого слідчого Головного слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби України у Київській області. Максим Петльований раніше працював у Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Помічником за сумісництвом у Василевської-Смаглюк зазначений Шутенко В'ячеслав Ігорович. За даними відкритих реєстрів, він є керівником ряду компаній, зокрема, ТОВ "КИЇВСТРАТПРО" (надає інформаційні послуги), ТОВ "УКРАЇНСЬКИЙ ЕКОНОМІСТ" (видання газет, має власний Інтернет ресурс Economistua.com). Також він є одним із бенефіціарів ТОВ "ЗОЛОТІ ВОРОТА КИЇВ" (видання газет). ФОП "Шутенко В'ячеслав Ігорович" займається торгівлею сільськогосподарською сировиною, живими тваринами та напівфабрикатами.
На громадських засадах у Василевської-Смаглюк помічниками є Колодюк Володимир Леонідович, Луцков Володимир Ігорович, Співак Віталій Анатолійович, Федоровський Андрій Анатолійович, Филимонов Павло Євгенович, Шутенко Альона Олександрівна. За даними декларацій НАЗК, Володимир Колодюк працював головним державним інспектором ДФС України у Київській області, але на початку року звільнився. Володимир Луцков є керівником громадської організації "ПІСКІВКА СПОРТЦЕНТР".
Віталій Співак має чималий досвід роботи, адже був помічником нардепа 4 скликання Степана Гавриша. А починаючи з 5 по 8 скликання Співак був помічником скандального нардепа Юхима Звягільського – одного зі співзасновників Партії Регіонів.
За даними відкритих джерел, Павло Филимонов може бути екс-депутатом Донецької обласної ради 6 скликання, генеральним директором ПАТ "ШАХТА ІМЕНІ О.Ф. ЗАСЯДЬКА", якого псевдоправоохоронні органи ДНР у березні 2017 року оголосили у розшук через загибель шахтарів у 2015 році. Варто додати, що ЗМІ відносять шахту до сфери впливу згаданого раніше Юхима Звягільського, у якого Филимонов був помічником з 4 по 8 скликання парламенту.
Андрій Федоровський, за даними YouControl, є засновником приватного підприємства ДП "УКРАЇНСЬКА ДЕЗИНФЕКЦІЙНА КОМПАНІЯ", а про Альону Шутенко даних у мережі немає.
Наразі абсолютним рекордсменом за кількістю помічників є нардеп Микола Галушко, який став депутатом від 97 округу. Свого часу він працював в УБОЗ ГУ МВС в Київській області. Напевно, саме такі знання і вміння допомогли йому відкрити приватну охоронну фірму "Галід". Також відомо, що з 2017 року він був радником директора ДП "Укрспирт". Додамо, що заступником директора цього підприємства був депутат від 95 округу Олександр Горобець. Говорять, що включення Галушка до списку мажоритарників області лобіювали люди Арсена Авакова.
Наразі у нардепа є 4 помічники, які офіційно отримують зарплату – Кожанова Анастасія Вікторівна, Листопад Оксана Миколаївна, Суховєєва Оксана Миколаївна та Іваненко Олександр Петрович. Анастасія Кожанова уже не вперше стала помічницею нардепа, адже до цього встигла попрацювати з депутатами від "Батьківщини" Ігорем Савченком та Віктором Швецем у 6 скликанні ВР. Також була помічницею безпартійної Тетяни Бахтеєвої у минулому скликанні Ради.
За даними відкритих джерел, повна тезка Оксани Листопад була головним спеціалістом відділу фінансово-економічної діяльності в Управлінні Державної Пенітенціарної служби України в місті Києві та Київській області. Оксана Суховєєва була довіреною особою Галушка на виборах до Верховної Ради. А даних про Олександра Іваненка інформації в мережі немає.
На громадських засадах у Галушка працюють 13 помічників: Борецький Володимир Зіновійович, Слєсарєв Микола Васильович, Гребоножко Євген Петрович, Назарян Армен Закарович, Хатян Наталія Володимирівна, Дарда Дмитро Дмитрович, Осадча Крістіна Олегівна, Зінін Сергій Володимирович, Музика Максим Леонідович, Шибіко Роман Михайлович, Чабур Святослав Валерійович, Мельниченко Катерина Сергіївна, Кузьменко Вадим Григорович.
Володимир Борецький є засновником ТОВ "ЦЕНТР-А", яка є приватною охоронною фірмою. Цікаво, що існує ТОВ "ЦЕНТР - А" (має невелику відмінність у назві), яка діє на території Броварського району і також надає послуги з приватної охорони. Серед бенефіціарів останньої компанії значиться відома на Київщині ТОВ "Асканія Груп", яка є найбільшим виробником квітів України. Згаданий раніше Микола Слюсарєв, за даними декларації НАЗК, до 2018 року був правоохоронцем – працював заступником начальника управління захисту економіки в Київській області.
Євген Гребоножко, Армен Назарян та Наталія Хатян були офіційними спостерігачами на виборах президента у 2019 році від громадської організації "СЛУГИ НАРОДУ". Окрім того, Наталія Хатян є однією із засновниць ГО "ДОВІРА-2016", що зареєстрована у Березані. Армен Назарян є засновником ТОВ "БУДТЕМП" (займається будівництвом житлових і нежитлових приміщень). Дана компанія отримала підряд від Броварської міськради на капітальний ремонт мережі зовнішнього освітлення на 1,2 млн грн.
Дмитро Дарда є засновником ТОВ "ДАД І КОМПАНІЯ" (займається монтажем водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування). Також серед помічників нардепа є адвокат – Крістіна Осадча. Сергій Зінін є членом політичної партії "УКРАЇНСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ ПАТРІОТІВ – УКРОП", працює провідним інженером у Службі безпеки Украероруху. Максим Музика значиться засновником ТОВ "ПЛЕЙ КОМЮНІКЕЙШН" (діяльність ресторанів та доставка продуктів харчування), яка зареєстрована у Дніпрі.
Роман Шибіко є чинним депутатом Броварської райради від політичної партії "НАШ КРАЙ" та керівником ряду комерційних компаній – ТОВ "АВТОТЕРИТОРІЯ", обслуговуючий кооператив "ВОРОШИЛОВ", ТОВ "ПРОСТ О" (попередня назва ТОВ "Тера-Енерго"). Також він очолює Броварську федерацію боксу та декілька громадських організацій. Згадана раніше компанія "Тера-Енерго" фігурувала у кримінальних провадженнях через привласнення бюджетних коштів. Основне джерело тендерів – Броварська ЦРЛ, якою керує депутат обласної ради від партії "НАШ КРАЙ" Валентин Багнюк.
Ще одним помічником Галушка є Святослав Чабур – син депутата Броварської районної ради Валерія Чабура. Він у 2015 році балотувався до Київської обласної ради від політичної партії "Нові обличчя", проте невдало. Родину Чабурів називають власниками мережі незаконних АЗС на території району. За даними відкритих реєстрів молодий помічник є керівником ТОВ "РУСАНІВ НАФТА", ТОВ "ІРПІНЬ НАФТА" та ТОВ "СКОБЕЛКА НАФТА" (займаються роздрібною торгівлею пальним). На родичів та членів родини також оформлено багато фірм, що безперешкодно реалізують паливо завдяки "імунітету" депутата районної ради та дружніми зв’язками з мером Броварів Сапожком. Про Катерину Мельниченко та Вадима Кузьменка інформації немає.
Громаду 98 виборчого округу у парламенті представляє Сергій Бунін, який до обрання у ВР був депутатом Київської обласної ради від "Самопомочі". Його називали близьким до екс-керівника Нацполіції Дмитра Ценова, який відправився керувати силовиками у зону проведення ООС після скандалу зі вбивством 5-річного Кирила Тлявова у Переяславі. Раніше він керував ТОВ "Грант" (займається оптовою торгівлею товарами), яка наразі оформлена на його брата – В’ячеслава Буніна.
Наразі він має одну помічницю, яка оформлена за строковим трудовим договором на постійній основі – Пономаренко Марію Миколаївну. Достеменно сказати ким є помічниця депутата неможливо, але у мережі є декларація повної тезки Марії Пономаренко, яка була кандидатом на посаду державного експерта експертної групи з правової роботи директрату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності у Міністерстві юстиції України. Також у системі YouControl можна знайти інформацію, що Марія Пономаренко є засновницею ФГ "ПОНОМАРЕНКО МАРІЯ МИКОЛАЇВНА" (займається вирощуванням сезонних культур), що зареєстроване на Одещині. На людину з такими ініціалами зареєстровано два садових товариства у Чернігові – "ВЕТЕРАН" та "РОДНІЧОК".
Загалом склалося враження, що нардепи не дуже ретельно обирали собі помічників, адже здебільшого вони або не мають жодного відношення до округу, або є одіозними персонажами, яким статус помічника потрібен для тиску на місцеві органи влади та правоохоронців. Насправді, вони повинні допомагати депутату комунікувати з виборцями та писати законопроекти, проте в нашому випадку це друзі чи бізнес-партнери народних обранців…
Анатолій Тихий, "Моя Київщина"
Читати "Моя Київщина" у Facebook