#

Проблемні забудови Київщини: експерти обговорили одне з найболючіших питань області

14.11.2018 06:04
Проблемні забудови Київщини: експерти обговорили одне з найболючіших питань області

Проблемні забудови є одним із найболючіших питань околиці столиці. В рамках круглого столу «Проблемні забудови Київщини», який був організований громадською організацією «Об’єднання регіонального розвитку», представники кількох районів столичного регіону висловили основні побоювання, які стоються подібних будівництв, а також намагалися знайти шляхи вирішення цих проблем     

Микола Спірідонов, політичний експерт

Питання забудов у Київській області досить скандальне. Особливо в районах, які прилеглі до столиці. Весь час там відбуваються якісь сутички, бійки навколо забудов. Ці точки можна називати гарячими увесь час, бо земля навколо Києва дуже дорога і за неї відбувається боротьба. На ґрунті забудов збільшується кількість екологічних проблем, адже під будівництво вирізаються паркові та лісові зони. Існує і корупційна складова у цьому питанні, адже для того, щоб почати будівництво, необхідно отримати на це дозвіл. А якщо будівництво відбувається у якійсь спірній зоні, то очевидно, що там не обійшлося без хабаря комусь. Нажаль, навіть цю корупційну складову, дехто вносить прямо у вартість новобудов. Але деякі вносять ще й гроші на відкуп від активістів, які будуть пікетувати будівництво. Неприємно визнавати, але явище продажних активістів, які протестують за «відкати», у нас в країні досить поширене.

Нещодавно на Київщині з’явився новий голова Київської ОДА Олександр Терещук. Вирішення проблеми незаконних забудов для нього можна назвати своєрідним екзаменом.

Іван Окоєв, депутат Бучанської міської ради

У нашому місті є доволі багато проблемних і хаотичних забудов. Кричущою подією, яка сколихнула усю Україну, стала вирубка віковічних дубів біля тенісного клубу «Кампа» та бійка «тітушок» з активістами. Сутички відбувалися на землі комунальної власності, яка знаходиться оренді структур екс-депутата Київської облради Сергія Ареф’єва, який заодно є добрим другом і колишнім помічником народного депутата України Ярослава Москаленка. Більшість мешканців міста вважають, що саме нардеп Москаленко є людиною, яка вирішує питання і «кришує» початок цього будівництва. Забудовником цієї ділянки мав бути скандальний в Приірпінні забудовник «Орлан-інвест», але завдяки тиску громадськості ділянка ця арештована, ведуться слідчі дії. Але провадження відкрито тільки по факту вирубки дерев, проте знову ж таки, сутички відбувалися з побиттям активістів, пошкодженням майна. По цим фактам провадження зареєстровано також, але відкрите воно було тільки через два тижні після інциденту та після наполягання громади.

Знову ж таки, проблема коли правоохоронні органи не чують громаду, коли виникають подібні ситуації. Тут може бути або їхня зацікавленість тому чи іншому будівництві, або відсутність професіоналізму, або залежність правоохоронців від тих чи інших факторів. Якби правоохоронні та контролюючі органи оперативно реагували і вирішували такі проблеми, то подібних ситуацій попросту би не виникало. Але що ми маємо на сьогоднішній день? Вирубка столітніх дубів біля «Кампи», де планують три 10-поверхові будинки. Навіть, такий район як Лісова Буча тепер мало схожий на лісовий масив де є лише залишки лісу. Стосовно незаконних виділень земельних ділянок в цьому мікрорайоні відкрито низку кримінальних проваджень проти бучанського міського голови та секретаря міськради.                    

Ігор Коча, громадський активіст, Біла Церква

Проблеми із забудовою як в Білій Церкві, так і в області мають системний характер і зазвичай корупційну складову. В нашому місті немає особливих проблем із житловою забудовою, проте існують вони з комерційною.  

В Білій Церкві інвестор-забудовник компанія АТБ, нашвидкоруч отримуючи дозвільні документи з легкої руки міського голови, порушує вимоги чинного законодавства. Декларацію на початок будівельних робіт, відділ міської ради Державного архітектурного будівельної інспекції видав без проекту благоустрою території та без громадських слухань.

Забудовник по проекту планує всього 6 паркувальних місць, тобто центральна дорога міста, на під’їзді до супермаркету буде паралізована. До того ж розташування супермаркету вже ускладнює доступ до навколишніх будівель. Наприклад, відоме в Білій Церкві кафе "Гриль", яке нещодавно згоріло межує з парканом будівництва супермаркету. Якщо виникне пожежа в навколишніх будівлях, то через цей паркан пожежні машини не зможуть доїхати до ліквідації загорання.   

Люди з межуючих поруч із будівництвом будинків готові до радикальних дій, так як ні влада, ні забудовник не погоджує з ними проект благоустрою території, якого навіть депутати міської ради не бачили.

Проведено два засідання депутатських комісій щодо законності, по результатам яких було проголосовано направити запит до прокуратури щодо законності будівництва, але цього досі не зроблено головою комісії від «Самопомочі» Наконечним С.П.

Олександр Сигнаєвський, депутат Бориспільської районної ради

Хочу наголосити на дійсно важливій проблемі, яка наразі існує - проблема незаконних забудов.

У Бориспільському районі проблемними місцями є громади Щасливської, Великоолександрівської Гірської сільських рад. До цих населених пунктів практично впритул підходить межа міста Києва. На даній території відбуваються страшні речі, забудовники разом із правоохоронними органами і органами місцевого самоврядування, які завдяки своїй «діяльності» роблять «неймовірні екологічні плани розвитку регіону».

Першим чинником є те, що будуються ті ж самі автосалони, багатоповерхівки, навіть не зважаючи на обмеження аеропорту «Бориспіль» щодо поверховості будинків, а Бориспільська районна рада та Бориспільська державна адміністрація закриває на це очі.

На даних територіях проблемою є правоохоронні органи. Тому що громада, а точніше представники громади викликають і прокуратуру Київської області і місцеву прокуратуру Бориспільського району, представників державної адміністрації, місцевого самоврядування. Вони або взагалі не приїжджають, або відправляють на ці території представників які на всі проблеми реагують «моя хата скраю, нічого не знаю». Місцеве самоврядування дійшло до того, що проти сільських голів відкрито 12- 14 кримінальних справ, пов’язаних із махінаціями з держкоштами, документами, землями. Також, завдяки місцевому самоврядуванню цим чиновникам видаються за заслуги якісь ордени. Відповідно цей процес починається від сільських рад закінчується районними радами та адміністраціями.

Виконком, в свою чергу, бездіє. Згідно з місцевим самоврядуванням, виконком це значний представник громади у сільській і міській раді. Але по факту, виконком - це 5 колесо до воза. Він не вимагає тих умов яких потребує громада, так як на сьогоднішній день громада загинається.

У Бориспільському районі є дуже велика імовірність екологічної катастрофи. Це дійсно так, адже на території Великоолександрівської та Щасливської сільської ради є так звані очисні споруди, яких насправді немає. Там фактично зливають всі нечистоти в землю. Підземні води в радіусі 50 км забруднені.

На території Великоолександрівської сільської ради зливали неочищені стоки просто в ґрунт і до 2015 року ця проблема не піднімалася. Навіть  попереднім головою КОДА була направлена комісія. Висновки вони отримали і були виявлено факти, що стоки незаконно зливаються.

Інфраструктура взагалі не враховується в план будівництва. Буквально вчора закінчився ремонт ділянки від Броварської окружної дороги до Бориспільської траси. Яма на цій ділянці ремонтувалася місяць і пробки були шалені. Виходячи з цього транспортно-дорожнє сполучення також є важливе.

Чому не будуються школи і садочки? Мало того що на території Великоолександрівської та Щасливської сільських рад проходить газова магістраль сухого тиску. Вона не працює але використовується як місце для зберігання газу. І забудовники вирішили будувати там будинки. Але завдяки тому що питання підняли в КОДА, даний забудовник перестав будувати. Навіть дитсадочки планували будуватися в 10 метрах від цієї магістралі.

Якби не зв’язка правоохоронців і забудовників, усі ці проблеми можна було б вирішити.

Сергій Возний, громадський діяч

 

Хочу сказати, що саме ми обираємо владу, як центральну так і місцеву. І в них є владні повноваження для того, щоб вирішувати усі болісні питання у селищах, містах. Є проблематика того, що у 2011 році був прийнятий закон про врегулювання містобудівельної діяльності, він багато чого спрощував. У кінці 2016 року у Верховній Раді комітет по будівництву знову врегулювали законодавство, чим ускладнили певну ситуацію для місцевих громад, тому що певні норми тяжко виконуються, архітектори певні норми.. забивають на містобудівні умови і забудовники їх не можуть виконати. Є проблематика конфліктна: громадські активісти, політичні діячі, політ партії це беруть за основу і починається хаос.
Є дві сторони: є сторона забудовника, громади і є закон, який потрібно виконувати. Сьогодні є деякі активісти, які, на мою думку, навмисне створюють перешкоди для будь-якої забудови, чи то громадська вона чи комерційна. Є і не чисті на руку забудовники. Саме ми їм даємо можливість будувати там, де вони хочуть без певних дозвільних документів і нехтуючи всіма правами громад.
Як з цим можна боротися? Можна було б уникнути багатьох питань по частині незаконних забудов і це дійсно так. Владних механізмів достатньо, щоб максимально убезпечити громаду від недобросовісних забудовників.
Я також хочу сказати що дійсно є корупційні схеми у державних органах, які контролюють законодавство містобудівної діяльності, так і в органах місцевого самоврядування.

Держава децентралізувалась і дала місцевим повноваження для наших з вами депутатів, яких ми обираємо до місцевих рад. Ці депутати, нехтуючи нашими зауваженнями, фактично не звертають на це увагу, але ми ж їх бачимо кожен день. Вони вам так само в очі дивляться, це ж такі самі як і ми люди. Але сьогодні є вже достатньо влади на місцях.

Ще про забудови: де межа законності чи незаконності забудов. Сьогодні тестові умови для будівельників треба брати висотки. З 2017 багато суб’єктів вийшли за межі закону, бо до того часу достатньо було папірців, а після 10 червня (цього дня було введено нові дозвільні процедури, - Ред) їх стало недостатньо. І їх починають штрафувати, накладати неправомірне комісійне стягнення. Тому я хотів би щоб у межах нашої конференції ми були об’єктивними до всіх причин. Ці питання будемо і далі піднімати, щоб люди розуміли, що є одна сторона й інша. Нам потрібно забезпечити максимальні умови для розвитку як бізнесу, так і громадського суспільства.

Олександр Павличук, головний редактор порталу "Моя Київщина"

Ми досліджуємо питання проблемних забудов у Київській області майже два роки і за цей час кількість таких об'єктів тільки збільшується. При цьому, забудовники не поспішають виконувати свої обов'язки пайової участі. Дійсно, такі об'єкти сконцентровані переважно навколо Києва і переважають там проблемні житлові забудови. Прикладів можна навести дуже багато. Це і вже згадані Gold City і забудова паркової зони у Вишневому, до них можна додати і «Кінг-Конг»  Борисполі, або «Скандію» в Броварах. Цей список можна продовжувати дуже довго. Зрозуміло, що все це будується заради заробітку, тому і виходить, що забудовник намагається знайти якісь шпарини, десь схитрити, щоб вийти в більший плюс. Очевидно, що в таких схемах часто може бути замішана місцева влада. Але це з часом може перерости в головний біль для інвесторів та й самої компанії-забудовника.

І коли я чую, що пропонують спростити умови для забудовників, то виникає питання, а для кого спрощувати, якщо вони не виконують навіть ті зобов’язання, які існують зараз, або були раніше. В наш час потрібен розвиток будь-якого бізнесу, але кожен має нести відповідальність. І доки усі забудовники не стануть виконувати свої обов’язки ні про яке спрощення умов не може бути й мови.

Та й забудовувати потрібно не тільки околиці Києва, інші райони теж чекають на інвесторів. Наприклад, є Яготинський район, де місцева влада готова піти на все, щоб до них зайшов інвестор. Плюс, там дуже вигідні логістичні умови – залізниця і траса Київ-Харків. Але чомусь там не поспішають будуватися. Можливо, це недопрацювання місцевої влади, а можливо питання полягає в ціні на землю. 

Ігор Гришачев, громадський активіст, Вишневе

Я живу у Вишневому і з особистої позиції скажу, що наші проблеми починаються з рішень місцевих рад. А депутатів міськрад обираємо ми. Я ніколи не був депутатом, але, мабуть йому уважніше відноситись до виборів і обирати тих депутатів, які приймуть рішення в моїх, як громадянина, інтересах.

Поділюся історією, активним учасником якої став протягом останніх 8-ми місяців. Сподіваюсь, ви чули про те, що відбувалось у Вишневому за останні 6-8 місяців. Але ситуація у кожного своя, своя біда. У нас була в безпрецедентних масштабах України подія, результатом якої стала пожежа незаконної забудови і її підпалювали жителі Вишневого. Зупинити це було практично неможливо. Якби не приїхав спецназ, то згоріло би все.

Жителів було близько 1 000, можливо навіть більше. І вони просто знищували усе на своєму шляху. У Вишневому живе близько 60 000 людей і на мою думку 1 000 це не дуже мало. Я по-доброму заздрю Ірпеню і Бучі – в порівнянні з ними Вишневе збудоване у полі і в нас ніколи не було лісів.

І ось ця конфліктна ситуація на площі 10 га, які призначалися для парку, виникла через те, що з’явився забудовник, який спричинив рейдерське захоплення цих гектарів. Ми надіялись, що  на цій території з’явиться єдиний у нашому місті парк. А забудовник в цей час фальсифікував документи і через суди узаконив їх. І просто в один момент на критій території у березні з’явився будівельний завод. І він почав заливати котловани бетоном. Мабуть, якби в той момент вийшло 1 000 людей, ми б не дозволили залити бетонну основу і побудувати ті поверхи. Але ми звернулися до суду і судились дуже довго. Суди приймали з одного боку рішення, які підтримували нашу позицію, виникала ухвала, яка заміщала будівельні роботи, але вона не виконувалась ні забудовником, ні виконавча служба не могла досягти виконання цієї ухвали. Я особисто перешкоджав проїзду на місце будівництва, перешкоджав будівельній техніці, розбивав її, мене судили протягом 3-х місяців по адміністративному виробництву. Потім на мене було скоєний фізичний напад – мене сильно побили. І такий процес: судимось, а в цей час будуються будинки. Сьогодні на цій території збудовано вже три 10-ти поверхові будинки і 2 в процесі будівництва. А взагалі за проектом забудовника там планувалось будівництво 15-ти будинків. Що відбулось після того, як ми спалили це будівництво? Держава зовсім не захищає наші інтереси, а депутати, яких ми обрали, не роблять нічого для того, щоб захистити і своє у тому числі право управляти землею, на якій вони живуть. Держава нічого не робить, щоб нас захистити, депутати не приймають ніяких рішень. В суд теж не варіант – бо організація, яку ми створили – фізичне обличчя, і суди нам заявляли, що ми не можемо ставити інтереси цілого міста, будучи громадською організацією. Відстоювати інтереси міста повинні депутати. Тоді ми сіли за стіл переговорів і сьогодні змогли із 10 га відстояти половину, на якій збудують парк за гроші інвесторів цього забудовника. Це результат довгих переговорів і сьогодні підписаний меморандум про згоду і він реалізовується й забудовник будує нам парк.
Тому, спираючись на власний досвід, я на стороні правильного вибору, який буде розумним і обдуманим. Бо, аналізуючи ситуацію не лише у Вишневому, а й в інших містах, я роблю висновок, що все починається з рішення депутата і на будь-якому етапі розвитку конфлікту депутати у силі прийняти потрібне рішення, вони ж мають владу. У мене є відповіді близько 200 депутатів на мої звернення і вони всі мені відповіли, що мене люблять у Вишневому і парк вони захищатимуть, та сьогодні ніхто з них не з’явився. І навіть після того, як ми перекривали дороги і розбивали техніку.
Тому я бачу єдиний вихід – робити правильний вибір. Обирати місцеві ради.

 

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Теги: