Прогулянка з мером Борисполя: завдяки чому відбуваються кардинальні зрушення
Бориспіль – одне з найбільших міст Київщини. Відоме, в першу чергу, завдяки головній повітряній брамі країни – однойменному аеропорту. Маючи такого великого платника податків місто активно розвивалося. Однак недавно підприємство було переєстровано в Бориспільський район, куди тепер і сплачує кошти. Але Бориспіль продовжує змінюватися і знаходити нові джерела фінансування. Про те, як розвивається місто, яке протягом 12 років очолює Анатолій Федорчук – читайте в сьогоднішньому матеріалі
Однією з візитівок міста є центральна площа – напроти мерії. Колись це місце було одним із улюблених для різноманітних сумнівних компаній, які полюбляли розпивати алкогольні напої. Тепер тут охайна площа, де встановлена відкрита сцена для різноманітних заходів та місце, де можна спокійно прогулятися з родиною та близькими.
"В 2006 році в моїй програмі одним із пунктів була реконструкція центральної площі. Зараз ця площа називається Європейською. Ми повністю її реконструювали. Тепер вона складається із трьох частин. Перша - це сцена, біля якої ми можемо зібрати до 10 тисяч людей, друга частина, центральна – це фонтан, в літній час це водяний фонтан закритого типу, а в зимовий період використовується світлодіодний 3Dфонтан. І завершується все це "Алеєю тисячоліття". Ця алея дає будь-яким людям можливість прийти та ознайомитись з історією нашого міста, якому вже більше тисячі років. Оскільки наше місто вперше згадав у "Повісті минулих літ" Нестор Літописець, алею ми почали з нього та Володимира Мономаха".
На площі також є пам’ятник Небесній сотні, на якому вибиті імена усіх загиблих. Планується також відновити церкву, відому як Летська Божниця. Зараз на її місці стоїть школа №1, тому відновлювати будуть поряд. На усю реконструкцію площі витратили не більше 10 мільйонів гривень. Долучилися до цього процесу і приватні компанії – за рахунок однієї було встановлено водоспад.
Поряд з площею знаходиться вищезгадана школа №1 – найстаріша школа міста. До 2006 року вона перебувала у жахливому стані: туалет на вулиці, зовні та всередині будівлі все було обшарпано, а в підвалі вода стояла аж по коліна. Тепер все змінилося.
"Ми провели її повну реконструкцію: замінено дах, вікна, повністю все утеплено, збудовані індивідуальні теплові пункти, що дало змогу економити 50 відсотків на енергоносіях. На сьогодні у підвалі розташовані електронний тир, спортивні знаряддя, тренажерний зал, де проводяться уроки фізкультури".
Поряд зі школою встановлено сучасний спортивний майданчик з тренажерами під відкритим небом і футбольним полем зі штучним покриттям. Подібні майданчики в місті встановлені біля кожної школи. Остання на черзі - четверта гімназія "Перспектива", де наразі вже оголошено відповідний тендер. Мер зазначає, що кошти на школи намагаються розподіляти рівномірно, щоб забезпечити поточні потреби навчальних закладів та планомірно їх розвивати. Загалом на освіту місто виділяє бизько 30% бюджету.
З дитячими садочками ситуація схожа. Як розповідає міський голова, місто має дефіцит місць в дитячих садках, але водночас зазначає, що й відвідуваність цих закладів складає усього 50-40%. Тому в садочки зараховують вдвічі більше дітей, опираючись на даний факт. Нещодавно було відкрито новий садок "Віночок". Цікаво, що збудований він на місці, де мала би бути багатоповерхівка.
"Так вийшло, що я в одної будівельної компанії поросив продати квартиру одній дитині-сироті по собівартості. Навіть дорожче – собівартість квартири становила 15 тисяч доларів. У нас було 30, ми їм запропонували 25 тисяч за квартиру, ну а 5 витратити на ремонт. Проте, вони відмовилися, сказали, що продадуть тільки за 30 тисяч. Тоді я зібрав сесію, в односторонньому порядку розірвав договір про оренду землі з тією кампанією і сказав, що на цьому місці буде дитячий садочок".
Тепер в на цьому місці новий, сучасний садочок із закритою територією, який забезпечений усім необхідним. Він має в себе власну прачечну, мультимедійні засоби навчання, медичний кабінет. Діти навіть мають змогу споживати там кисневі коктейлі, які допомагають боротися зі стресом. Будівництво цього садочка обійшлося в 19 млн гривень, а з усіма комунікаціями біля 23 млн. Опалення здійснюється з трьох типів. Також є система, яка не дає утворюватися бурулькам. Є тут і сучасна система кондиціонування. В садочку загалом навчається 262 дитини.
В місті зводиться ще одна сучасна школа, яка тільки в першу зміну зможе приймати більш ніж тисячу дітей. Будівельні роботи там вже підходять до завершення і у вересні 2019 року вона вже прийме перших учнів. Школа обладнана навіть ліфтом та пристосована для потреб дітей з інвалідністю. Про такі "дрібниці" як мультимедійне обладнання в кожному класі можна навіть не говорити – усе вже є. Поряд зі школою також розташовані спортивний та баскетбольний майданчик, футбольне поле зі штучним покриттям.
"Підготовча документація йшла п’ять років, тому що тут були земельні ділянки людей і все потрібно було вирішити в юридичній площині, для того щоб звільнити територію. А так школа будувалася 2 роки. Вже подається тепло, вирішено питання електропостачання. Вартість цього будівництва ще точно невідома, але ми заклали у бюджеті 215 мільйонів. Повністю всі кошти з місцевого бюджету. За рахунок фінансової децентралізації місто сьогодні має можливість будувати такий проект. Наприклад, якби ми говорили, про таке будівництво п’ять років тому, це би була просто фантастика. А сьогодні завдяки, підкреслюю, фінансовій децентралізації ми побудували таку школу, та на мою думку це єдина успішна реформа у державі, тому що ми відчули її на собі та бачимо конкретний результат".
Усі підрядники, працівники та велика кількість будівельних матеріалів - місцеві. Можливо, завдяки цьому вдалося зменшити вартість будівництва – подібні заклади в столиці коштують приблизно 460 мільйонів гривень.
Вже зараз дуже багато охочих навчатися у цій школі. Як розповідає директор закладу Оксана Пономарьова, тільки за годину, як було розміщено повідомлення про набір дітей до цієї школу, воно зібрало більше 70 поширень. Тобто, у вересні наступного року, тут очікують велику кількість учнів.
Особливою гордістю мера міста є Книшовий меморіальний комплекс, який зведено на місці однойменного старовинного кладовища. Тут був похований автор гімну України Павло Чубинський, яким бориспільці дуже пишаються. Територія кладовища була в жахливому, занедбаному стані, але завдяки активній роботі Анатолія Федорчука, який організовував часті суботники, місцину привели до якого не якого ладу, але на цьому не зупинилися. Було проведено багато громадських слухань, стосовно перепоховання покійних до спільної братської могили, а на місці кладовища створити меморіальний комплекс.
"Перепоховання тривали півроку. 1600 могил було викопано та перезахоронено. Біля кожного пам’ятного місця ми встановили стенди. На кладовищі ми залишили в покої тільки дві могили та каштан, а все решта було розчищено та розрівняно".
На території комплексу знаходиться пам’ятник членам екіпажу АН 30Б під командуванням героя України Костянтина Могилка, які загинули 6 червня над Слов'янськом. У 2014 році проводили газ на окраїні міста та виявили братську могилу в якій 1941-го року було розстріляно 493 червоноармійця, медсестри та інші особи. Тепер вони також покояться в братській могилі на території комплексу. Тут також знаходиться унікальний пам’ятник жертвам Голодомору, який виконаний у формі соняшників. Висаджено тут також бузкову алею та 30 сакур, які цвітуть двічі на рік. Ще хочуть зробити водоспад.
Ідея пам’ятника жертвам Великого терору визріла у мера міста ще 10 років тому. Цей пам’ятник є унікальним та єдиним у Київській області.
"Я його бачив лише на фоні тюремної стіни. Тільки я думав, щоби з тюремних решіток вилітали птахи, але скульптури підказали, щоб ще були люди. І як видно, всі імена жертв вибиті на стіні і встановлено спеціальні ніші, де люди можуть поставити свічки. Ми його встановити минулого року. Це унікальний пам’ятник. Навпроти кожного імені стоїть звання людини, тобто ким вона була. Гроші на пам’ятник шукали, де тільки могли, бо з бюджету ми виділили тільки 200 тисяч, а коштів на його будівництво потрібно було майже мільйон".
Місто Бориспіль одне із перших в Україні зрозуміло доцільність реформування медичної системи. Одним із таких рішень було створення медичних амбулаторій в різних куточках міста. Ми завітали до амбулаторії по вул. Київський шлях.
"Тут було стоматологічне крило, ми домовилися з лікарями, вони перемістилися, було створено для цього мікрорайону амбулаторію № 2. Тут, все було захаращено, а ми вичистили, зробили ремонт. Всі кімнати обладнанні бактерицидними лампами. Є кабінет щеплень. Усіма вакцинами забепечені. Є сучасні столики для огляду немовлят, вони з підігрівом та освітленням, завдяки чому створюється своєрідний мікроклімат. Маніпуляціний кабінет, де можна зробити всі аналізи. Також є кабінети невідкладної допомоги. Зараз у нас працює чотири такі амбулаторії по місту, а п’ята зараз ремонтується. Також у наступному році ми хочемо створити діагностичний центр. Перша амбулаторія у нас з’явилася в 2008 році. Ми ще тоді зрозуміли, що послуги потрібно наблизити до людей".
Прогулянка з мером Борисполя вийшла насиченою та цікавою, але уся інформація не вмістилася в один випуск. Про інші досягнення Борисполя, зокрема створення найбільшого в Київській області скеледрому, читайте в наступних випусках.
Єва Басіста, "Моя Київщина"
Читати "Моя Київщина" у Facebook