#

Керівник Київської обласної прокуратури Максим Крим: Для нас важлива кожна справа безвідносно до її резонансу

06.09.2023 10:00
Керівник Київської обласної прокуратури Максим Крим: Для нас важлива кожна справа безвідносно до її резонансу
Максим Крим

Про розслідування військових злочинів рашистами на Київщині, а також загальну кримінальну обстановку в столичному регіоні журналісту «Моєї Київщини» розповів прокурор Київської області Максим Крим.

- Якою наразі є ситуація з розслідування воєнних злочинів, скоєних окупантами у Київській області? Скільки злочинів задокументовано та скількох російських солдат притягнуто до відповідальності?

- Правоохоронними органами Київської області зареєстровано понад 14 тисяч воєнних злочинів, вчинених на території регіону. За результатами їх розслідування повідомлено про підозру 78 військовослужбовцям збройних сил рф у порушенні законів та звичаїв війни. Серед підозрюваних: офіцери, два генерали, три представники ПВК «Вагнер» та особи рядового і сержантського складу. Стосовно 35 із вказаних осіб обвинувальні акти направлено до суду. Маємо вироки суду, якими засуджено 12 осіб.

Довели винуватість 9 військовослужбовців 64 окремої мотострілецької бригади сухопутних військ збройних сил рф у складі 35 загальновійськової армії у порушенні законів та звичаїв війни. За результатами спеціального судового розгляду одного з військовослужбовців засуджено до 12 років позбавлення волі, ще чотирьом – суд призначив 11 років 6 місяців позбавлення волі, іншим – 11 років позбавлення волі.

Під час окупації Бучі засуджені тримали у заручниках цивільного чоловіка, який не брав участі у бойових діях і не мав зброї. Вони не забезпечували його їжею та водою. Окупанти позбавили потерпілого можливості вільно пересуватися, зав’язували очі липкою стрічкою, руки зв’язували пластиковими хомутами та погрожували вбивством. Аби отримати інформацію про розташування військовослужбовців ЗСУ та територіальної оборони, а в окремому випадку і безпричинно, йому завдавали тілесні ушкодження. Били кулаками по тілу, а також прикладом зброї по ногах, пальцях ніг та грудній клітині.

Працюємо далі для того, аби притягнути кожного, хто скоював воєнні злочини на українській землі.

- Які злочини найчастіше документуються?

- Якщо ми говоримо про воєнні злочини, то це порушення законів та звичаїв війни. На жаль, після деокупації Київщини, ворог продовжує завдавати ракетні удари по регіону, а також застосовує безпілотні літальні апарати. Через ці атаки маємо травмованих осіб, пошкодження майна тощо. За всіма цими фактами реєструються кримінальні провадження.

- Скільки скоєних окупантами злочинів, пов’язаних з сексуальним насильством,  зафіксовано на Київщині?

- В цілому  організацією розслідування сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом, займається Офіс Генерального прокурора.

У нас наразі залишилося два провадження вказаної категорії. В одному з них російському військовослужбовцю повідомлено про підозру, в іншому – обвинувальний акт скеровано до суду.

Це була одна з перших справ, де за зґвалтування цивільного населення до відповідальності ми почали притягати військовослужбовців країни-агресора. Обвинувачений в березні 2022 року під час окупації Броварського району разом зі співслужбовцем увірвався до приватного будинку в одному із сіл та застрелив його господаря. Надалі, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, погрожуючи насильством і зброєю потерпілій та її малолітній дитині, яка перебувала поруч, неодноразово ґвалтував дружину вбитого мирного мешканця.

Також, що стосується Київської області, то за процесуального керівництва Офісу генерального прокурора ідентифіковано та повідомлено про підозру п’яти російським військовим у порушенні законів та звичаїв. Підозрювані – військовослужбовці 37-ої окремої гвардійської мотострілецької бригади збройних сил рф, віком від 29 до 39 років. На початку березня 2022 року підозрювані разом з іншими військовими рф окупували населений пункт на Київщині. Вони залякували цивільне населення, постійно оглядали приміщення, шукали чоловіків та учасників АТО. Серед осель, до яких вони вривалися, був приватний будинок, де проживали дві жінки та дитина. Враховуючи їхню вразливість і відсутність чоловіків, підозрювані приходили систематично і вели одну з жінок до гаражного приміщення, де чинили сексуальне насильство, погрожуючи зброєю. Підозрювані завжди пересувались групою і постійно демонстрували, що мають зброю. Поки один з них ґвалтував жінку, інші залишались на вулиці з метою подолання можливого опору з боку її родичів та сусідів.

- Чи достатня кількість кадрів в Київській обласній прокуратурі для ефективного виконання поставлених завдань? Чи змінилися кадрова ситуація з початку повномасштабного вторгнення? Якщо так, то як?

- Штат органів прокуратури області укомплектований на 94 %. 

З початку повномасштабного вторгнення рф до обласної та окружних прокуратур переведено 45 співробітників з областей, в яких нині тривають бойові дії.

Всі без виключення працівники мають необхідні знання та досвід для якісного виконання покладених на прокуратуру функцій.

- Розкажіть про роботу в напрямку пошуку та конфіскації російських активів в області. Які результати вже є?

- Ми плідно працюємо над конфіскацією активів громадян рф і республіки білорусь, які володіють певними активами на території області. Основне питання – це наповнення бюджету за рахунок таких активів.

Наведу декілька прикладів нашої роботи. В рамках розслідування одного з кримінальних проваджень ми встановили, що на території області здійснює діяльність товариство, кінцевим бенефіціарним власником якого є російський суб’єкт підприємницької діяльності, який отримує майже 100% доходу від діяльності підприємства. За нашим клопотанням суд наклав арешти на корпоративні права цієї юридичної особи та її банківські рахунки.

З метою збереження економічної вартості майна прокурори скерували в АРМА ухвали суду, постановлені за нашим клопотанням, про передачу в управління АРМА корпоративних прав в сумі 6,2 млн гривень. Далі Агентство з розшуку та менеджменту активів проводить конкурс – знаходить управителя цими активами і, звичайно, цей управитель сплачує кошти у державний бюджет.

Крім того, в рамках іншого кримінального провадження на складських приміщеннях товариства, вилучено продукцію загального вжитку в кількості 1,5 млн одиниць вартістю близько 150 млн грн. Фактичним виробником товарів та власником торгових марок є підприємства-резиденти рф. На все вилучене майно накладено арешти та отримано ухвалу суду про його передачу в управління АРМА.

Також прокурори встановили факти перебування на праві власності у громадян російської федерації та республіки білорусь земельних ділянок сільськогосподарського призначення на території регіону. Як правило вони  набули їх у власність в порядку спадкування. Відповідно до нашого законодавства, іноземні громадяни мають упродовж року відчужити ці землі.

Оскільки вони цього не зробили, то прокуратура, з метою захисту інтересів держави у сфері землекористування, до суду подала 28 позовних заяв про конфіскацію цих земельних ділянок у власність держави.

Системна робота в цьому напрямку не зупиняється.   

- Які основні напрямки роботи прокуратури Київщини на цей рік?

- Передусім, серед стратегічних пріоритетів залишається ефективна координація діяльності правоохоронних органів у сфері протидії злочинності та функціонування системи кримінальної юстиції загалом.

Надважливим залишається документування та розслідування воєнних злочинів. Ми зобовязані  зараз фіксувати все, щоб не втратити жодного доказу.

Особливої уваги потребує боротьба зі зрадниками та колаборантами. Окремим блоком злочини, пов’язані з корупцією, бюджетом, землею, протидія кіберзлочинності.    

Життєво важливим є питання належного функціонування об’єктів цивільного захисту населення. Тому посилюється робота з виявлення та розслідування правопорушень, пов’язаних із утриманням укриттів.

Вже маємо 9 осіб, яким повідомлено про підозру у заволодінні коштами, виділеними на облаштування укриттів на території області. І робота в цьому напрямку продовжується.

Прокурори виявляють та вживають заходи для представництва інтересів держави у суді. Якщо говорити про останній напрямок роботи, то гарним результатом вважаю те, що Київська обласна прокуратура забезпечила виконання рішення суду за позовом прокурора та повернула державі земельну ділянку площею 8 га вартістю понад 315 млн грн. Вона перебувала в статутному капіталі юридичної особи, пов’язаної з народним депутатом України IX скликання від забороненої в Україні політичної партії «ОПЗЖ».

Частина берега р. Дніпро в межах Козинської селищної ради, яка належить до земель водного фонду, на підставі розпорядження районної державної адміністрації була протиправно відведена у приватну власність громадян для ведення селянського господарства. Надалі ці землі внесли до статутного капіталу юридичної особи. Наразі державний реєстратор вніс до Реєстру речових прав на нерухоме майно відомості щодо реєстрації права власності на земельну ділянку за Козинською селищною радою. Таким чином ми остаточно поновили право власності держави на ці землі.

Окрема увага приділяється протидії незаконному виготовленню та збуту підакцизних товарів, ухиленню від сплати податків та легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом.

Підкреслю, що кожне без виключення порушення законів, матиме наслідки для особи, що порушує законодавство.         

- Чи зафіксовані випадки зловживання службовим становищем при відбудові пошкодженого майна?

- Враховуючи те, що на території області внаслідок російської агресії повністю зруйновано майже 4700 житлових будівель, а понад 12 тисяч пошкоджені, то це питання є актуальним. На даному етапі можу сказати, що правоохоронними органами регіону розслідується низка кримінальних проваджень вказаної категорії. Під час слідства перевіряється обсяг виконаних робіт, проводяться необхідні експертизи та інші слідчі дії, за результатами яких буде прийнято відповідне процесуальне рішення.

Ми повідомили про підозру у заволодіння бюджетними коштами декільком директорам товариств з обмеженою відповідальністю, які на виконання умов договорів виконували роботи з відновлення пошкоджених внаслідок воєнних дій об’єктів. Також статус підозрюваного отримали інженери з технічного нагляду, які належним чином не обстежили обсяг фактично виконаних робіт та використаних матеріалів і погодили звітну документацію. 

Забезпечення законності використання державних коштів за цільовим призначенням – один з наших пріоритетів. Розкрадання бюджетних коштів це завжди злочин, а спроба нажитися на горі людей, які втратили через окупантів все майно, або більшу його частину – вважаю мародерством. Тому наголошую, кожен причетний до такого злочину буде притягнутий до встановленої законом відповідальності.

- Які резонансні справи зараз розслідують правоохоронні органи Київської області?

- Для нас має значення кожне кримінальне провадження. Ми не визначаємо критерій резонансності у правопорушеннях. Якщо хтось порушив закон, він  має понести за це відповідальність.

Є інший момент – інтерес суспільства та медіа до певного злочину. Наприклад, журналісти приділяли більше уваги справі про вбивство 5-річного хлопчика у Переяславі. Активно висвітлювали у своїх медіа всі стадії досудового та судового розгляду.

Великий інтерес викликала інформація про підозру жінці, яка високотоксичною хімічною речовиною намагалася отруїти колишніх чоловіків.

Теж саме можу сказати і про так звані блогерські вечірки та підозру колишньому настоятелю Києво-Печерської лаври.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Надія Савчук
журналістка