#

Пустодзвін: як Київщина залишилася без унікальної екологічної лабораторії

03.05.2019 05:04
Пустодзвін: як Київщина залишилася без унікальної екологічної лабораторії

Як відомо, екологічний стан Київщини перебуває не в найкращому стані. Обласна влада намагається активно з цим боротися. Один із методів – постійний моніторинг, на який щорічно виділяється значна частка обласного бюджету. Чому один із найбільш інноваційних екологічних проектів минулого року так і не зміг стати успішним, розбиралася "Моя Київщина"

У червні 2018 року Київська область першою запустила в роботу мобільну екологічну лабораторію, аналогів якій не було в Україні. Проект мав дати можливість жителям Київщини в режимі онлайн відслідковувати основні екологічні показники регіону та дозволив би вести систематичні спостереження за станом навколишнього середовища, виявляти фактори та джерела впливу на нього, оцінювати та прогнозувати зміни. Сучасна лабораторія була розміщена на базі автомобіля VOLKSWAGEN CRAFTER та оснащена новітніми приладами для вимірювання більш ніж 17 показників та визначення рівня забруднення атмосферного повітря, рівня радіаційного забруднення, метеорологічних даних та контролю якості води. За задумом, поточні значення вимірювальних величин мали відображатися у веб-додатку "Моніторинг довкілля" до сайту Департаменту екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації та зберігатися на сервері. Мобільний комплекс було придбано за кошти обласного бюджету, і витратили на нього 3 мільйони 700 тисяч гривень, а на розробку самого проекту ще додатково 700 тис. Окрім того, на той час вже була зібрана команда фахівців Департаменту екології, яка мала б працювати з єдиною автоматизованою системою моніторингу довкілля та визначати ті чи інші показники.

Тодішній голова КОДА Олександр Горган дуже пишався інноваційним проектом і тим, що наша область перша в Україні має такий інструмент оперативного реагування. На презентації, де була присутня й директор Департаменту екології та природних ресурсів Вікторія Киреєва, він заявив:

"З сьогоднішнього дня починає працювати жорсткий контроль, який змусить порушників платити штрафи, приводити у відповідність до норм свої обсяги забруднень, отримувати на них належні дозволи, спілкуватися з громадами, які будуть озброєні лабораторними результатами і, відповідно, почнуть зростати ставки екологічних податків, які сплачують підприємці в бюджети населених пунктів, де вони розгортають свої підприємства. Тих підприємців, які сьогодні свідомо переступають норми, встановлені природоохоронним законодавством, чекають колосальні штрафи. Це штрафи до 2 мільйонів гривень"

Та, як показав час, цього так і не сталося. Придбана ще у вересні 2017 року мобільна лабораторія так і не пробула ні дня в роботі. І наразі автомобіль самотньо стоїть по вулиці Вишгородській, 21, де розташований Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Окрім того, коштовний об'єкт знаходиться просто неба, тому під впливом чинників зовнішнього середовища починає потроху псуватися.


Дивно, що комплекс, який, по суті, був готовий до роботи, і на який уже були виділені обласні кошти, зрештою виявився нікому не потрібен. Схоже, наші чиновники в черговий раз розіграли видовищне шоу, щоб похизуватися перед народом своїми добрими справами, а потім були занадто зайняті, аби згадати про обіцянки.

Головна причина того, що проект так і не спрацював, полягає в тому, що куплену за кошти платників податків Київщини лабораторію так і не передали на баланс комунального підприємства. Відповідно, використовувати її поки що ніхто не може. Ще у 2018 році на жовтневій сесії Київоблради це питання розглядалося. Але так і не вирішилося. Спочатку лабораторію думали передати КП "Київська регіональна інвестиційна компанія".

"Коли постало питання про передачу лабораторії комунальному підприємству "Київська регіональна інвестиційна компанія", з’ясувалося, що воно має певну заборгованість. І в багатьох виникли питання стосовно того, чи не несе це певні ризики. Потрібно, щоб КП, якому передадуть на баланс даний об’єкт, не мало, як мінімум, ніяких "хвостів", які б поставили під загрозу виконання програм. Тому тоді за дану пропозицію і не проголосували, запропонували більш виважено підійти до вибору підприємства", - коментує голова постійної комісії Київоблради з питань екології, природокористування, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій Максим Запаскін.

Але задовільне КП так і не обрали, а про лабораторію на колесах взагалі забули. Адже наближалися вибори, і в чиновників з’явилися більш важливі справи.

"Я думаю, що затримка пов’язана з виборами. Виконавча гілка, яка призначається Президентом, і дуже залежна від зміни влади, напевно, була зайнята іншими справами, а не питаннями Київщини. Нам потрібно отримати інформацію від КОДА про те, на баланс якого КП вони пропонують передати лабораторію, а також проекти цільових програм, у яких, як ми сподіваємося, будуть передбачені видатки на даний об’єкт (як відомо, наразі ухвалений бюджет лише по фінансуванню захищених статей витрат, - ред.). Особисто я – переконаний, що це питання вимагає врегулювання в найближчий час. Тому, як тільки проекти зайдуть до нас, я як голова комісії, першочергово поставлю це питання на обговорення і зроблю все можливе, щоб лабораторія запрацювала. Я сподіваюся, що це буде вирішено навіть в першій половині цього року", - додає Запаскін.

Таким чином, бачимо наочний приклад того, як через безвідповідальність та невміння доводити справу до кінця корисні проекти фактично на завершальному етапі просто зазнають краху. Залишається сподіватися, що депутати справді згадають про комплекс, а гроші і час не будуть витрачені дарма. Або ж перед суспільством постане інший приклад марнотратства – того, як на заміну вже застарілого обладнання для об’єкту, що ніколи не був у користуванні, знову виділяють кошти з бюджету.

Євгенія Любомирська, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram