#

П’ять доларів з «квадрату»: чому на Київщині ніхто не здатен знищити будівельну мафію

30.06.2020 08:14
П’ять доларів з «квадрату»: чому на Київщині ніхто не здатен знищити будівельну мафію
ДАБІ давно перетворилася на корупційний майданчик

Незаконні забудови – одна з найгостріших проблем в Україні, а Державна архітектурно-будівельна інспекція, де вирішується доля української будівельної галузі, була і поки що лишається «хлібним місцем», граючи першу скрипку в цьому «оркестрі». Як кажуть експерти, за останні роки корупція в ДАБІ набула такого розмаху, що наразі «смотрящі» за будівельним бізнесом почуваються краще ,ніж за часів правління президента-втікача Януковича. Чи допоможе реформування і (або) ліквідація найкорумпованішого органу, який себе повністю дискредитував, та чим грішать чиновники ДАБІ у Київській області, читайте в матеріалі порталу «Моя Київщина»

Від 50 до 100 тисяч

У березні цього року президент Володимир Зеленський рішуче заявив, що в Україні нарешті ліквідовуватимуть ДАБІ. Гарант зауважив: «За ці роки чиновники набудували хмарочос із різних схем і договорняків. Найбільшим джекпотом була видача дозволів у сфері містобудування».

Саме зараз триває реформа ДАБІ, що передбачає її ліквідацію та створення нових центральних органів зі своїми повноваженнями, функціями та обов'язками. І все ніби добре, але «прикормлені» чиновники, зокрема в територіальних органах ДАБІ влаштовують відверті спроби саботажу та готують провокації. Ще б пак – лишати роками насиджені «золоті» посади…

Державну архітектурно-будівельну інспекцію, зокрема в Київській області, вже давно та по праву називають не інакше, як магазином з продажу дозвільних документів. Дійсно, монопольна діяльність інспекції полягала у видачі дозволів на будівництво та поєднувала в собі надто багато функцій, які перетиналися між собою. Тим самим створювалися підстави для корупційних схем, що викликало невдоволення учасників будівельного ринку.

Як зазначає депутат Києво-Святошинської райради Сергій Возний, ідея розділити ДАБІ на дві структури може мати певний ефект.

«Питання ліквідації ДАБІ постало тому, що в тому вигляді, який мала ця інспекція, далі існувати не могла: в одному органі був як контроль і нагляд так і вся дозвільна процедура. Тому керівництвом держави було прийнято рішення ліквідувати цей корупційний орган і його розділити на два органи, один з них буде займатися дозволами, сертифікатами тощо, а інший буде робити суто інспекційний напрямок, тобто контроль за будівництвом. Дійсно, з одного боку є корупційні схеми в ДАБІ, з іншого - забудовники будують де попало і як попало. Тому, є шахрайство як з боку обох цих сторін так і з боку активістів, які шантажують і забудовників і ДАБІ.  Але наразі є надія, що корупційна складова зменшиться» - зазначив Сергій Возний.

Про саму «рятівну» реформу трохи згодом, а зараз варто почати з розцінок на право будівництва, які ясна річ, йдуть «мимо каси».

За даними джерел у МВС, у 2018 році забудовників по всій країні поставили перед фактом, що тіньові тарифи на оформлення звичайної дозвільної документації зросли у 8-10 разів.

Так достеменно відомо, що в Київській області за останні декілька років діє наступна «такса» - від 5 доларів за 1 м.кв. Тобто, якщо забудовник хоче побудувати 5-поверховий будинок з одним під’їздом та 4 квартирами на поверсі, то в ДАБІ доведеться віддати +-5 тисяч доларів. Звісно, що не офіційно. Це мінімальні підрахунки з огляду на площу і малоповерховість будинку. Якщо ж говорити про багатоповерхівку з декількома під’їздами, то мова вже йде про хабар від 50 до 100 тисяч доларів.

Дуже часто система поборів працює як через окремих посередників, так і через посередницькі фірми. Тут варто зважити на те, що набивати кишені інспекторам ДАБІ допомагають деякі прогалини в постановах Кабміну. Наприклад, серед причин для відмови у видачі дозволів – невідповідність поданих документів вимогам законодавства. Але, конкретики немає, тобто відмовити інспектори можуть навіть за зайву кому в документах. Зрештою, забудовник, який погодився платити, аби не мати клопоту з папірцями, отримує дозвіл, а менш зговірливий має відмову. До речі, за інформацією поінформованого джерела, колеги «зверху» навіть навчають регіональні інспекції, як правильно надавати відмови на запити та дозвільні документи забудовників. Через такий коловорот «пекла» підприємці, зокрема представники будівельного ринку, просто змушені  давати хабар. Тут не варто відкидати і роль несумлінних забудовників, які й раді дати «на лапу», оскільки мають численні порушення будівельних норм тощо.

Де гроші?!

Але, ближче до конкретики…   

Для прикладу беремо місто Ірпінь. Минулого року житель Ірпеня, громадський діяч та засновник ІА «Погляд» Олексій Зіневич в інтерв’ю «Українська правда» відверто розповів про корупцію в ДАБІ Київської області, розцінки для забудовників та будівництво об’єктів без жодних дозвільних документів.

«Всі без виключення забудовники, які хочуть будувати в Ірпені,  за отримання дозвільних документів мають сплатити 4-5 доларів США за кожен квадратний метр. За ці гроші забудовники отримують дозвільні документи, повну лояльність та захист від перевірок», - зазначив він.

Зокрема, Зіневич вказав, що обов’язки контролювати своєчасне надходження грошей від забудовника «нагору» було покладено на начальника Інспекції ДАБК Ірпінської міської ради Ярослава Комишана, який працював під безпосереднім керівництвом Олександра Коломійця – до жовтня 2019 року начальника Департаменту ДАБІ у Київській області. Уявіть собі, який «урожай» було зібрано інспекцією тільки в Ірпені, де за останні роки було зведено понад 1 млн квадратних метрів нового житла і абсолютна їх більшість – із порушеннями. До речі, за даними різних джерел, за доступ контролерів до «козирного» міста, де багатоповерхівки зводять сотнями, тодішній міський голова  Карплюк отримував 1 долар за кожен квадратний метр. Власне, за це серед забудовників він і отримав прізвисько «Вова-долар».

Одна з афер, яку вдалося провернути таким чином в Ірпені 2018 року – сумнозвісне будівництво житлового комплексу "Синергія сіті" на 72 багатоповерхові житлові будинки. Грандіозне будівництво розпочалося під виглядом зведення нової школи, втім відсутність жодних дозвільних документів впала в око прискіпливим активістам, що згодом спричинила серйозний суспільний резонанс. Зрештою, об’єкт успішно продовжує будуватися.  Інший тому приклад — конфлікт у Вишневому, де активісти виборювали парк, на місці якого забудовник почав зводити багатоповерхівки. Тоді ДАБІ Київської області зумисно затягувала справу на місяці, а незаконне будівництво тим часом тривало. Безпосередній учасник тих подій Ігор Гришачов - голова ГО «Громадський рух «Народна варта» - розповів «Мої Київщині», як став жертвою замаху на вбивство у протистоянні з чиновниками та забудовником, зокрема, про зухвалу позицію як мерії так і корупційного ДАБІ в Київській області.

«В 2018 році на земельній ділянці у Вишневому, яка попередньо була виділена під створення парку, що також зазначено в генеральному плані, раптом виник паркан і почались будівельні роботи. Тоді  з’ясувалось, що у забудовника на руках договір оренди на цю землю, а от згідно генплану на цій території досі значиться парк. Ми стали із цим сперечатися, причому усіма способами: і фізичними і зверненнями до суду. Місцеві депутати та мер в суд не звертались, проблеми не бачили і казали, що нічого не відбувається в той час, коли там будувались висотки. Зрештою, після масового протистояння жителів Вишневого з охороною забудовника все це закінчилось досить плачевно, а саме замахом на моє життя. Я розумів, що така ситуація виникла тому, що порішали питання в ДАБІ і місцевій раді, тому що тільки ці дві гілки влади роблять можливими будь-які будівельні роботи.  Тому, довелося з’ясовувати стосунки з міськрадою і мером, а також спілкувався з архбудінспекцією, зокрема з її керівництвом, щоб зрозуміти, чому видані дозволи на будівництво з грубими порушеннями», - розповів він.  

Як стверджує Ігор Гришачов, ним було написано купу звернень,  довелося ходити в обласну інспекцію, зокрема до її керівництва і просити зупинити будівництво на час перевірки його законності. Результату жодного: ані зупинення будівництва, ані перевірки. Що ж до розцінок, а точніше – розміру обов’язкового хабара, то громадський діяч  запевняє, так звана «такса» дійсно для усіх забудовників однакова.

«У мене відношення до ДАБІ, як до структури, яка може дотримуватися законності, але не дотримувалась. А щодо усім відомої цифри – 5 доларів за квадратний метр – це реальність. Я спілкувався із багатьма забудовниками, і вони від мене цього не приховували. Тобто вони з самого початку проектування будь-якого об’єкту зразу закладають ці втрати. Коли забудовники отримують дозволи від головного органу тобто ДАБІ України, їм залишається лише відбиватися від контролюючого органу, тобто перевірок ДАБІ в Київській області і платити гроші, аби ця перевірка не знайшла порушень виконання робіт.  До речі, такі порушення інспекція знаходить завжди. Зазвичай перевірка обласної інспекції закінчується тим, що вони отримують еквівалент 10 тисяч доларів  і пишуть висновок -  «зауважень немає», - говорить Гришачов.

Якщо статистику введеного в експлуатацію житла в Київській області за 2018-2019 роки  помножити на 5 доларів, то навіть страшно уявити, які кошти приходили в структуру. Як відомо, колосальні темпи будівництва припали саме на ці роки: розбудовувався Ірпінь, Бровари, Вишневе, Крюківщина, Софіївська Борщагівка і всі так звані міста великого Києва.

Корупція зашкалює

Історій з протиправним зведенням бетонних «монстрів» на Київщині дуже багато, а процес ліквідації не заважає ДАБІ й надалі збирати «корупційну данину» з забудовників. За що, схоже, деякі чиновники тільки показово отримали «на горіхи» від вищого керівництва.

Приміром, у січні 2020 року від роботи у ДАБІ було відсторонено низку чиновників відносно яких порушено дисциплінарне провадження. Серед них – Ярослав Старущенко, який раніше обіймав посаду заступника начальника Департаменту ДАБІ в Київській області. За даними різних джерел він був причетний до корупційних схем при вищезгаданому будівництві в Ірпені. 

У квітні 2020 року від виконання службових обов’язків було відсторонено і заступника директора Департаменту ДАБІ в Київській області Андрія Григоренка, щодо якого було порушено дисциплінарне провадження. Відстороненню передувала гучна історія з хабарем, коли поліція затримала на «гарячому» головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту ДАБІ у Київській області Олександра Плюща. Той «погорів» на корупції взявши хабар, уявіть собі, талонами на 2500 літрів скрапленого газу. За таку винагороду головний інспектор відділу пообіцяв не притягувати суб’єкта господарювання до відповідальності за порушення умов містобудування, а саме не застосовувати стягнення у вигляді 1,5 млн грн штрафу. В те, що це прикра випадковість повірити вкрай важко, адже із декларації простого інспектора можна побачити придбання квартири, земельної ділянки та декілька авто. І це все за 2018-2019 роки.

Схоже, керівництву Департаменту ДАБІ у Київській області, а саме Андрію Григоренку окрім дисциплінарного провадження нічого не загрожує, адже він і надалі обіймає посаду з приставкою в.о.

До слова, дивуватися блокуванню розслідувань сотень кримінальних справ, програшам в судах по самовільним забудовам і оборудкам з ошуканими інвесторами ринку нерухомості не доводиться. Адже так свої квадратні метри в новобудовах пристоличного регіону «відпрацьовують» кришувальники цього процесу: правоохоронці, СБУшники та прокурори.

Реформа без реформи

Що ж відносно відкритості реорганізації ДАБІ? Наразі журналісти та громадськість не припиняють критикувати структуру, мовляв від них продовжують приховувати конкурси на керівні посади. Але ж, щоб запобігти корупції й провести «зачистку» в контексті заявленого реформування, мають відбутись кваліфікаційні засідання з оцінюванням кандидатів, які обійматимуть керівні посади структури. І звісно ж ці конкурси мають бути відкриті для громадськості та журналістів. Та от поки що не склалося.

Очевидно, що довіри ця реформа чомусь не дуже викликає, мовляв, сьогодні учасники корупційних схем залишаються у системі, змінюють лише одні керівні посади на інші. Дійсно, різні джерела стверджують, - ліквідувати Інспекцію прийшли ті ж кадри Януковича, які фігурували в корупційних скандалах ДАБІ. Як пише Главком, «за певною інформацією, проєкти постанов уряду готувались Олександром Сергієнком, який очолював управління дозвільних процедур ДАБІ в часи Януковича, - тож він добре обізнаний в усіх мутних схемах, що існують у інспекції. Саме Сергієнка журналісти-розслідувачі назвали автором схеми «$5 з квадратного метра», які треба заплатити за отримання дозвільних документів на будівництво». Тобто, цілком не виключено, що під гаслами реформ ДАБІ дехто намагається просунути своїх людей на хлібні посади і контролювати «ринок» будівельних хабарів та «відкатів» за тотальну злочинну забудову, захоплення земель і «кришування» нелегальних будівництв.

Більш того, виникає питання: чи буде дієвим проведення системної реформи галузі містобудування, якщо до Офісу простих рішень (донедавна Національна рада реформ України) може увійти президент конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе, який був профільним заступником Мінрегіонбуду і курував будівельний блок. Логічно, що Парцхаладзе називають забудовником, який сколотив мільйонні статки завдяки корупційним схемам у містобудівній галузі, тож є відверті побоювання, що він лише гальмуватиме всі кроки, націлені на знищення корупції. З цим погоджується і Сергій Возний, котрий водночас запевняє, що всі розмови про недієвість реформи, нагнітання ситуації навколо звільнень чиновників та проведення конкурсів на посади є справою рук тих, хто намагається зберегти інспекцію в тому вигляді, якою вона завжди була.

«Є група людей, які все життя «кормилися» з Міністерства регіонального розвитку, державної будівельної інспекції, і ці люди сьогодні розповідають, що когось неправильно звільнили тощо. Вони добиваються одного – зберегти ДАБІ в тому вигляді, яким воно було, щоб з часом повернутися до кормушки. Парцхаладзе і «компанія» десятками років доїли цю структуру і розводили всі схеми не тільки в ДАБІ Київській області, а взагалі.  Орган ліквідовується як такий, який себе дискредитував і не виконує свою функцію. Тому зараз потрібно щоб створили такі органи, які будуть на кожному кроці контролювати всі ці питання, аби не було такої кількості шахрайських дій з боку забудовників» - зазначив Возний.

Цікавим є й той факт, що нещодавно народні обранці ініціювали створення тимчасової слідчої комісії з питань розслідування фактів корупції в органах ДАБІ. До складу ТСК, окрім низки осіб, причетних до будівельного ринку, значиться і нардеп Олег Дунда, обраний від «Слуга народу» за виборчим округом №91 (Київська область). Відомо, що політик, близький до олігарха Ігоря Коломойського, є засновником інвестиційно-будівної компанії ТОВ «ІБК» Атол», членом ради директорів будівельного холдингу «Independence» та директором компанії «А.В.С.», яка отримала право на забудову Печерських пагорбів столиці. За інформацією незалежного інтернет-видання «Багнет», Дунда в період з 2015 до 2018 року при безпосередньому сприянні Авакова організував в Київській області схему з будівництва житла для співробітників МВС. В результаті компанії, афілійовані з Дундою, отримали чистий дохід, що перевищує 300 мільйонів гривень.

Але оптимістичні настрої відносно розпіареної реформи все ж спостерігаються. Зокрема, одним із тих, хто впевнений, що реформування ДАБІ — чи не єдиний спосіб впорядкувати процеси у будівельній галузі, є наш співрозмовник Ігор Гришачов, котрий не перший рік відстежує діяльність органу та вже вбачає певні позитивні зміни.

«Зараз ситуація змінюється і такі сигнали мені дають забудовники, серед яких мої друзі, котрі наразі будують. Звісно, все ще не досконало, але позитивна тенденція є, тому я готовий писати, що реформа потрібна і вона може привести до позитивного результату, якщо її не зупиняти. Погоджуюсь, що сьогодні проти реформи виступають ті, хто вміє заробляти гроші в ДАБІ і їх влаштовує, щоб така ситуація зберігалась. Відповідно реформування вони називають фікцією, заміною людей тощо», - зазначив він.

А тим часом чиновники реформованого органу повідомляють, «якщо ви зіткнулися з корупцією в будівельній сфері, будь-ласка не залишайте це просто так. На створеній урядом платформі «Реформування системи містобудування» bezdabi.gov.ua можна написати своє звернення з приводу корупційних дій чиновників».

Щоправда, враховуючи сотні будмайданчиків, які прямо зараз будуються в Києві і області – шансів на те, що хтось справді зможе зупинити союз забудовників та чиновників-корупціонерів  майже немає…

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Надія Савчук
журналістка