#

Райради Київщини: чим скінчиться Таращанська монополія

27.04.2020 05:00
Райради Київщини: чим скінчиться Таращанська монополія
Фото з мережі Інтернет

Уже цього року в усіх населених пунктах Київської області обиратимуть нову владу. «Моя Київщина» вирішила згадати досягнення та провали мерій та райрад регіону, а також з’ясувати, чи заслужило своєю роботою чинне керівництво шанс на ще одну каденцію. На черзі Таращанська районна рада

У списку найменш розвинених районів Київської області Таращанський зайняв би одне із перших місць. Він є досить віддаленим від столиці, не може похизуватися привабливістю для інвесторів, а однією із найбільших проблем для його жителів залишається недостатня кількість робочих місць. Таращанщина має хороший потенціал для розвитку сільгоспвиробництва та промисловості, однак це поки що її не рятує. На жаль, треба констатувати той факт, що ось уже кілька років чинній владі не вдається «перезавантажити» ситуацію в регіоні.

Із 2014 року крісло голови Таращанської районної ради займає Людмила Урожай. До того вона була вчителем (до речі, за сумісництвом працює педагогом і досі), начальником відділу освіти та депутатом. Першу каденцію Урожай головувала від «Партії регіонів», наразі ж належить до «УКРОПу». За весь цей час її ім’я не фігурувало в гучних скандалах. Декларація голови теж питань не викликає – вона має будинок, одну земельну ділянку та господарчу споруду. Жінка не раз говорила, що ніяких великих політичних амбіцій не має, та планує розвивати свою кар’єру лише в межах району. На відміну від значної частини голів райрад, Людмила Урожай ніколи не скаржилася на проблеми у співпраці з РДА – усі повноваження в районі нібито розділені та й місто їм допомагає. Дивно, чому ж за такої узгодженої роботи там досі не спостерігається значного прогресу.

Власне, це питання мало б адресуватися до пані Урожай, або ж до її патрона. Неофіційно владу у районі у своїх руках тримає місцевий аграрій та депутат КОР від «Опозиційного блоку» Микола Фурдичка. Усю свою політичну кар’єру, а в облраді він вже чотири скликання поспіль, депутат підтримував біло-сині проекти – спочатку «Партію регонів», потім «Опозиційний блок» і ОПЗЖ. Фурдичка контролює практично всі політичні напрямки Таращанщини, зокрема й роботу райради. Завдяки його впливу на останніх місцевих виборах «Опозицйна платформа – За життя» змогла взяти 26% мандатів. На президентських перегонах весною 2019 року Фурдичка намагався забезпечити перемогу Юрію Бойку. Щоправда, вдалося йому це лише в рідному селі – Юшків Ріг. Феномен цього населеного пункту полягав у тому, що це була єдина дільниця на всю Київську область, яка віддала перевагу союзнику кума Путіна Віктора Медведчука – за Бойка проголосувало 27% громадян.

Людиною Фурдички вважають і Людмилу Урожай. Але, на відміну від неї, він на рівні району, і навіть області, зупинятися не хоче. І на минулорічних парламентських виборах балотувався до Верховної. Проте показова активність лише в одному районі і належність до одіозної політсили не посприяли його перемозі. Тому Фурдичці залишається й далі спрямовувати всі свої сили на розвиток вотчини. Щоправда, подейкують, що останнім часом депутат став віддалятися від ОПЗЖ, що позначиться на кардинальній зміні політичних розкладів у районі.

На відміну від більшості районів Київщини, де кадрові зміни трапляються регулярно, Таращанський район у цьому плані дуже стабільний. Незмінним заступником голови районної ради всі ці роки залишається Олег Степаненко. На виборах народних депутатів 2019 року його ім’я було включене до виборчого списку «Радикальної партії» під 103 номером. Згідно з декларацією, чоловік володіє житловим будинком та трьома земельними ділянками у Таращанському районі. Ще три має і дружина заступника.

Загалом, до складу районної ради входить 34 депутати. Найбільше серед них фермерів та вчителів. Більшість складають представники «Блоку Петра Порошенка» – їх 8. Зокрема, Борис Лошицький входить до комісії з питань агропромислового комплексу. Також він є заступником директора сільськогосподарського підприємства «Дубівське», яке займається вирощуванням зернових культур – земельний банк 2092,32 га. Очільник і власник цього СП - вже згаданий вище Микола Фурдичка, яких своїх людей засунув у різні проекти. Оксана Горова входить до комісії з питань законності і правопорядку та паралельно керує Степківським навчально-виховним комплексом.

Анатолій Циганок – заступник голови комісії з питань соціального захисту. До неї ж входять і Федір Ілляшенко, Ніна Ковальська та Борис Шкільнюк. Перший є засновником та власником фермерського господарства «Тікич», яке займається вирощуванням зернових культур – земельний банк складає близько 2 000 га. Ковальська ж, у свою чергу, є завідувачкою Лук’янівського ФАПу, а Борис Шкільнюк – власник селянського фермерського господарства «Дубівське».

Наступний представник БПП – Сергій Лола – очолює комісію з питань комунальної власності та Таращанський районний центр зайнятості. До комісії з питань бюджету та фінансів входить Валентина Хворостяна. Окрім депутатства, жінка займається і фермерством – є керівником СТОВ «Северинівка» (земельний банк 1800 га) та ТОВ «Агросленд» (2836,56 га). Обидва підприємства вирощують зернові культури.

«Опозиційний блок», «УКРОП» та «Батьківщину» представляють по 6 депутатів. Зокрема, відразу двоє «білосердечних» очолюють постійні комісії. Це Олена П’ятнічук, яка займається питаннями соціального захисту, та Андрій Білокобильський – голова комісії з питань законності та правопорядку. Окрім депутатської діяльності, П’ятнічук працює вчителем у Плосківському НВК, а Білокобильський – в Управлінні соціального захисту населення Таращанської РДА. Також від «Батьківщини» до райради входить Ярослав Гаврилюк. Він - заступник голови комісії з питань бюджету та фінансів та займає посаду директора Лук’янівського НВК. У школі працює також депутатка Людмила Костенко, вона ж належить і до комісії з питань законності і правопорядку. Є у Таращанській районній раді і священник – Петро Савицький настоятель парафії Іоанна Богослова села Калинове. У мирському ж житті він входить до комісії з питань фінансів. Олексій Переляк, у свою чергу, є майстром лісу Бушевського лісництва та членом комісії з питань комунальної власності.

По одному представнику в кожній із комісій райради є й від «Опозиційного блоку». Володимир Тупчій – секретар комісії з питань фінансів і паралельно працює головним бухгалтером сільськогосподарського підприємства «Петрівське», власником якого є теж Микола Фурдичка. Із фермерством пов’язаний і депутат Сергій Коваленко. Він - директор фермерського господарства «Катерина» та належить до комісії з питань агропромислового комплексу. Олександр Поліщук – колишній голова районної ради, наразі є заступником голови комісії з питань законності і правопорядку. Тетяна Шмегельська, Ольга Кондратюк та Оксана Лафенко працюють у навчально-виховних комплексах.

Від «УКРОПу», окрім вже згаданої Людмили Урожай, до Таращанської районної ради було обрано й Миколу Бурківського. У 2015 році він був одним із кандидатів у мери Таращі, однак тоді його обігнав Валерій Велієв, якого нещодавно зловили на хабарі. Наразі ж Бурківський очолює комісію з питань бюджету та фінансів. Ще один «укропівець» – Андрій Винниченко – входить до комісії з питань агропромислового комплексу та є власником ТОВ «Аванхімікл», ТОВ «Лідагро», ТОВ «Авантранс», ПСП «Ківшовата», ПСП «Жовтень», ПОСП «Дружба», ТОВ «ТД Авантрейд». Підприємства спеціалізуються на вирощуванні зернових, торгівлі хімічною продукцією та різноманітними допоміжними засобами у вирощуванні сільськогосподарських культур. Юрій Пошелюжний – представник комісії з питань комунальної власності. Він працює в Таращанському РВК та є директором ГО «Таращанська спілка учасників АТО».  Андрій Козик – заступник голови тієї ж комісії, працює вчителем. А Сергій Котенко – начальник Таращанського районного управління Держпродспоживслужби.

Натомість, «радикалів» в Таращанській районній раді п’ятеро. Окрім, заступника голови Олега Степаненка, цю політичну силу представляють Михайло Симоненко та Михайло Шевель. Обоє - члени комісії з питань агропромислового комплексу, і неспроста… Адже перший є головою правління сільськогосподарського виробничого кооперативу «МИР», а Шевель – директор ТОВ «Агрофірма Ріжки». Із цією сферою пов’язана і діяльність ще одного депутата від «Радикальної партії». Сергій Прищепенко – генеральний директор та власник ПОСП «Нива», ТОВ «ПРОДТОВАРИ-Т», ФГ «Пантеон АГРО». Однак він, на відміну від своїх колег, входить до комісії з питань бюджету та фінансів. Єдина представниця прекрасної статі від фракції – Ірина Решетнікова – є головою комісії з питань агропромислового комплексу і працює юристом.

Найменше в райраді депутатів від «Свободи» – троє. Вони не очолили жодної комісії. Надія Ямкова – тимчасово безробітня. У 2015 році її ім’я фігурувало у списку кандидатів у депутати Київської обласної ради, однак жінка не набрала необхідної кількості голосів. У Таращанській райраді входить до комісії з питань бюджету та фінансів. Василь Чернець –  теж не працює, член комісії з питань комунальної власності. Валентина Веремієнко працює в ТОВ «Інтерагроінвест», яке належить холдингу родини Герег. Вона є секретарем комісії з питань агропромислового комплексу.

Ураховуючи кардинальні зміни електоральних вподобань, можна очікувати, що в Таращанському районі буде кілька основних проєктів, які боротимуться за контроль над райрадою (хоча часто - допомагатимуть і доповнюватимуть один одного). Йдеться, передусім, про «біло-сині» проекти (окрім ОПЗЖ цілком ймовірною є поява й інших партійних уламків «Партії регіонів»). Також варто очікувати появу «Зе»-команди, яка досі непогано почувається в електоральному плані. Також шанси є і в «Євросолідарності» Петра Порошенка, яка має стійкий електорат. Щодо «Батьківщини», то та, особливо, «Голосу», їм буде вкрай непросто поборотися за потрапляння у майбутню райраду. 

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Євгенія Любомирська
журналістка