#

Районні баталії, або Як нардепи-"слуги" кинули на Сквирщині найбагатшого депутата облради

28.02.2020 06:02
Районні баталії, або Як нардепи-"слуги" кинули на Сквирщині найбагатшого депутата облради
Колаж порталу "Моя Київщина"

У віддалених районах Київщини владна вертикаль часто зав'язана на одну, максимум дві людини. Утім, в результаті змін у владі кардинальні пертурбації відбуваються і там. У сьогоднішньому матеріалі "Моєї Київщини" мова йтиме про Сквирщину, де у місцевого бізнесмена Леоніда Глиняного забрали можливість фактично одноосібно впливати на владу в районі

Леоніда Глиняного на Сквирщині добре знають як бізнесмена та політика, адже наразі він є депутатом обласної ради, а в пасиві має дві невдалі спроби балотування до Верховної Ради по 92 виборчому окрузі. Якщо на виборах 2014 року Глиняний зайняв престижне третє місце, то останній похід до парламенту був взагалі комічним. Він знявся з перегонів на користь скандального латифундиста Віталія Гудзенка, хоча при цьому неформально підтримував Валерія Колюха, який і переміг на виборах.

Варто відзначити, що в 2015 році Глиняний став депутатом Київської облради від Сквирського району, коли балотувався від партії Порошенка БПП-"Солідарність". Інформовані джерела зазначають, що під стяг рейтингової на той час політсили він потрапив після солідного внеску, який був зроблений через тодішнього заступника голови ОДА Лева Парцхаладзе.

Бізнесовий вплив Глиняного, який офіційно є найбагатшим депутатом обласної ради, поширюється не тільки на Сквирщину, де знаходиться його ТОВ "Сквирський комбінат хлібопродуктів", а й на Білу Церкву, де він зберігає вплив на місцеву ТЕЦ, а також володіє іншими крупними активами. За даними жителів району, на підприємстві з початку року було звільнено 150 працівників. Головна причина – серйозні втрати підприємства через різке коливання курсу валют, а також значне подорожчання закупівельної ціни на експортну продукцію.

Варто зазначити, що Глиняний відіграє неабияку роль у житті району. Зокрема, він виступає спонсором фестивалю "Шамраївські зорі", що відбувається п’ятий рік поспіль. Окрім того, матеріально допомагає місцевим, а також дарує дітям на свята гречану крупу власного виробництва.

Утім, монополізувати вплив на район у Глиняного не вийшло: не варто забувати, що народні депутати-мажоритарники теж мають серйозний вплив на життя області, особливо тих регіонів, де вони обираються. Так сталося, що основна частина Сквирського району входить у 92 виборчий округ, а декілька сіл – у 91. Мажоритарниками там стали Валерій Колюх та Олег Дунда відповідно. 

Зазначимо, що Колюх вперше спробував балотуватися по парламенту в 2014 році, але тоді набрав кількість голосів у межах статистичної похибки. На позачергових виборах 2019 року переміг на окрузі, але лише завдяки бренду партії "Слуга народу". Колюх у парламенті почувається досить впевнено, адже свого часу встиг попрацювати помічником одразу кількох скандальних народних депутатів – Сівковича, Олійника та Онищенка. Але навіть такий сумнівний бекграунд не завадив йому отримати крісло у Верховній Раді.

За даними ЗМІ, Олег Дунда потрапив у парламент завдяки близькості до олігарха Ігоря Коломойського, адже керував будівельною компанією "А.В.С.", що належить групі "Приват". Нібито у Київській області він має лобіювати питання забудови для своїх покровителів, хоча сам Дунда у публічній площині усіляко ці зв'язки спростовує. Також була інформація, що через спробу взяти під контроль Департамент регіонального розвитку КОДА між Дундою та тодішнім керівником адміністрації Михайлом Бно-Айріяном відбувся серйозний конфлікт. Масла у вогонь додав нардеп Олександр Дубінський, якому завдяки медіаресурсу того ж самого Коломойського, вдалося серйозно понизити позиції Бно, що призвело до його подальшого звільнення з посади.

Глиняний, який намагається втримати позиції в районі, зберігає непогані зв’язки з Колюхом. Підтримкою останнього перед виборами він хотів забезпечити собі комфортні умови при новій владі, але щось пішло не по сценарію. Глиняний лобіював на посаду Сквирської РДА начальника відділу освіти Олександра Заболотного, який вже навіть готувався іти на підвищення. Але в останній момент з ним провели "виховну" роботу, після чого він відмовився. Напевно, співавтор численних підручників з української мови просто не захотів бути пішаком у руках магната.

У свою чергу Колюх, який нібито мав зобов’язання перед Глиняним передати квоту голови РДА, елегантно "з’їхав" на колегу Олега Дунду: нібито прерогатива обійматися Сквирським районом перейшла до нього. Саме радник Дунди Вадим Тибулевич, який є депутатом Сквирської міської ради та має славу місцевого "рішали", сприяв призначенню Оксани Славінської на пост голови райдержадміністрації, адже перебуває у тісних стосунках із її чоловіком Олександром.

Місцеві переконують: Славінська відповідала посаді заступника голови РДА, яку вона займала майже 4 роки, але досить скептично ставляться до того, що її поставили керувати районом напередодні місцевих виборів. Фактично Колюх "кинув" Глиняного, залишивши його без адмінресурсу перед осінніми виборами, а місцеві використали кадрову кризу "слуг" на свою користь.

Глиняний, який поки-що зберігає вплив на районну раду, і через підконтрольних депутатів може висловити недовіру новопризначеній голові РДА, хоча жодного результату це не гарантує. Депутату облради доведеться або домовлятися з представниками від "Зе" на Київщині, або спробувати з іншою партією поборотися за мандат. Проте далекоглядних планів Глиняному побудувати не вдасться, а отже доведеться діяти ситуативно - партійні та електоральні розклади змінюються занадто швидко. До того ж складнощі додає той факт, що депутат облради налаштував проти себе чималу кількість невеликих місцевих підприємців…

Анатолій Тихий, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram