Рейдер із Броварів: як ділок Шапран захоплює гранітні кар'єри на Київщині
Директор ТОВ "Броварський алюмінієвий завод" та до недавнього часу депутат Броварської міської ради від партії "За майбутнє" Сергій Шапран – тіньовий куратор підприємства з групи активів підсанкційної компанії "Юнігран", що поставляла щебінь на окуповані території України. Про це повідомляють декілька медіа з власних джерел. Як під час третього року повномасштабної війни в Україні розвивають російський бізнес, читайте в матеріалі "Моєї Київщини"
Нагадаємо, що 2022 року Офіс Генпрокурора повідомив про відкрите кримінальне провадження за фактом здійснення групою осіб, яку організував громадянин рф (підприємець Ігор Наумець – ред.), незаконної діяльності, пов’язаної з видобутком корисних копалин, ухиленням від сплати обов’язкових податків і плати за землю, виведенням коштів та фінансуванням тероризму (ч. 2 ст. 197-1, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 212, ст. 240, ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 257, ч. 3 ст. 258-5 КК України). Активи компанії арештували, а майно планували націоналізувати та передати до АРМА:
За даними слідства, громадянин рф (підприємець Ігор Наумець – ред.) незаконно набув право власності на низку спеціалізованих підприємств, а також одержав дозволи на спеціальне користування надрами на території України. У порушення вимог чинного законодавства, у співучасті з іншими фізичними особами він здійснював видобуток у промислових масштабах щебеню і піску на території Київської та Житомирської областей. Кошти від реалізації корисних копалин через групу офшорних компаній виводилися та використовувались для його особистого незаконного збагачення. Перераховувалися до РФ, а також на матеріальне забезпечення окупаційних адміністрацій в Криму і псевдореспублік "ДНР/ЛНР".
Під час досудового розслідування також встановили, що Ігор Наумець виправдовував та визнавав правомірною збройну агресію рф проти України, розпочату у 2014 році. Він заперечував тимчасову окупацію частини території нашої держави, глорифікував осіб, які здійснювали збройну агресію.
Із огляду на те, що підприємства групи компаній "Юнігран" займалися поставками щебеню в так звані "ЛНР" та "ДНР" 12 травня 2023 року Президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України про запровадження санкцій. Щодо власника компанії Ігоря Наумця, то його позбавили українського громадянства, а сам він втік із України.
До повномасштабної війни загальна вартість компанії становила приблизно 200 мільйонів доларів. Спершу компанія була зареєстрована в місті Малин (Житомирська область), але згодом бізнес переоформили. 99% ТОВ "Юнігран" нещодавно стали належати "Westgrinite Holdings Limited" – зареєстрованій на Кіпрі компанії, якою керує громадянка Олена Калпа. До слова, пов'язаним ТОВ "Будіндустрія-сервіс ЛТД" керує Володимир Наумець, родич Ігоря Наумця.
Проте, навіть після запровадження санкцій, як свідчить журналістське розслідування, карʼєри компанії продовжують працювати в Україні. Зокрема були опубліковані відео та фото обʼєктів підприємства, де задіяна техніка й ведуться роботи.
Під час моніторингу точок видобутку надр на Житомирщині зафіксували інтенсивну роботу "юнігранівської" техніки на Малинському кар'єрі. На об'єкті помітили вагони, що належать підсанкційній компанії: цю техніку спочатку заарештували, але у квітні, рішенням Подільського райсуду Києва, арешт зняли. На відео також оприлюднили ще одне підприємство "Юнігран" на Житомирщині, де виготовляють вироби з бетону. Ба більше, за даними медіа, продовжує працювати й піщаний кар'єр компанії "Юнігран" у Київській області.
Крім того, журналісти переконані, що, окрім видобування каменю для подальшого виготовлення щебеневої продукції, компанія займається й буро-вибуховими роботами. Відтак ТОВ "Юнігран-Сервіс" із нуля збудувало завод для виготовлення емульсійної вибухівки, закупило сучасні бурові верстати "Atlas-Copco", і сформувало парк змішувально-зарядних машин на шасі "Volvo" і "Scania", які можуть виробляти до 14 видів різних емульсійних вибухових речовин.
Зауважимо, що компанія не є надрокористувачем, а лише надає послуги буропідривних робіт "під ключ", до того ж не тільки кар'єрам своєї групи. Куди ж компанія з відвертим російським слідом може поставляти емульсійну вибухівку, питання відкрите.
Тож, попри санкції, бізнес розвивається. Арешти майна скасовані, активи – виведені, а компанія продовжує працювати на гаманець нового керівника (хоч і тіньового). За даними журналістів, управляє компанією, що допомагала країні-агресорці, відомий український бізнесмен із Київщини Сергій Шапран (разом із депутатом від забороненої ОПЗЖ Володимиром Осіповим), який, до слова, є близьким до родини Супруненків - одних з найбільш впливових забудовників у Києві, які вийшли на перші ролі в столиці під час мерства Леоніда "Космоса" Черновецького.
Згідно з розслідуванням, Шапран став тіньовим куратором "Юнігран" фактично відразу після введення санкцій РНБО. Він з’явився на одному з підприємств в оточенні великої кількості охорони та оголосив себе директором компанії, зауважуючи, що всі всі кадрові, фінансові питання вирішуватимуться тільки через нього.
Подейкують, Шапран пообіцяв Ігорю Наумцю повернути громадянство та зняти санкції з "Юнігран" в обмін на 50% компанії.
Біографічна довідка:
Сергій Шапран – український підприємець і політик. Головний виконавчий директор ТОВ "Броварський алюмінієвий завод", а також засновник та бенефіціар більше десятка приватних компаній. Депутат Броварської міської ради від партії "За майбутнє".
2017 року Шапран став фігурантом програми журналістських розслідувань "Наші гроші з Денисом Бігусом": "Тиха гавань: приховані яхти можновладців". За інформацією медійників, Сергію Шапрану належить одне з найдорожчих суден на Дніпрі – англійська яхта марки "Princess V 65". Судно із назвою "Принцеса Вікторія" має ексклюзивний дизайн: пофарбоване в синій колір, має чотири каюти, а довжина його корпусу сягає 20 метрів.
2021 року Національне агентство з питань запобігання корупції виявило ознаки кримінального правопорушення у декларації Шапрана за 2020 рік. Відповідно до підрахунків, недостовірні відомості в декларації відрізняються від достовірних на 9 млн 482 тис. грн.
2024 року журналісти повідомляли, що власник Броварського алюмінієвого заводу займається рейдерством, зокрема привласнив нерухомість інвесторів у "Патріарх-Хол".
Читати "Моя Київщина" у Telegram