#

Революція в облраді: кінець гегемонії «Батьківщини» на Київщині

20.05.2019 13:51
Революція в облраді: кінець гегемонії «Батьківщини» на Київщині

У п’ятницю відбулася позачергова сесія обласної ради, в результаті якої відбулося зміна керівництва. Про кадрові перипетії та голосування за бюджет, читайте в матеріалі «Моєї Київщини».

Проведення сесій у п’ятничні дні завжди несе на собі загрозу того, що її хід не стане відомим широкому загалу регіону: підготовка до уїк-ендів передбачає інше тематичне наповнення інформаційних стрічок інтернет-видань. У випадку з засіданням облради, яке відбулося в п’ятницю ближче до вечора, з офіційних владних порталів відреагували в облдержадміністрації. Хоча саме КОДА, на перший погляд, не з руки висвітлювати події, які відбуваються в сфері відповідальності іншої  гілці обласної влади – представницькій. Втім, вже у суботу ньому була розміщена інформація про участь губернатора в роботі позачергової сесії, а також про ухвалення бюджету. Про звільнення голови облради Ганни Старикової на сайті обладміністрації дипломатично промовчали. Натомість портал обласної ради, який досі знаходиться під опікою вже попереднього керівництва – мовчить мов риба об лід. Старикова лише на власній сторінці у Facebook зреагувала на факт проведення сесії. Попри той факт, що більшість депутатів позбавила її будь-яких керівних повноважень.

Події на центральному рівні – сьогоднішня інавгурація новообраного Президента України – Володимира Зеленського, його заява про розпуск Верховної Ради попри п’ятничний демарш «Народного фронту» у Верховній  Раді (вихід з правлячої коаліції) затьмарили у телевізійних коментарях експертів події, які відбувалися на рівні регіонів. А даремно, оскільки перемога на наступній парламентській виборчій кампанії (хай позачерговій – липневій, або плановій – жовтневій)  буде куватися саме на місцях. Тим паче якщо після прийняття Виборчого кодексу  можливо  запровадять пропорційну форму обрання парламенту з відкритими регіональними списками, на що налаштована й команда Зеленського…

Загалом п’ятничне засідання облради стало апофеозом того протистояння, яке намітилося ще в 2015 році між обласною радою (яка уособлюється політиками з «Батьківщини» - Ганною Стариковою з її першим заступником  «укропівцем» Володимиром Майбоженком, який на останніх президентських виборах, щоправда, активно підтримував Юлію Тимошенко) та обласною адміністрацією (яка,  як і скрізь,  орієнтована на президентську адміністрацію та Кабмін), а поглибилась у 2016 році після виходу політичних сил Тимошенко, Ляшка та Садового з правлячої парламентської коаліції .

Утім,  протистояння на центральному рівні не завжди конгруентне лінії політичного вододілу на рівні регіонів, не кажучи вже про міста обласного підпорядкування чи райони, де місцевий бізнес (не кажучи про бюджетників  та держслужбовців)  зацікавлений у наявності бюджету і через своїх лобістів намагаються лише збільшити власну квоту в обласному бюджетному пирогу.

Нагадаємо, що затвердження бюджету, його поточне корегування та контроль над цільовим використанням коштів і є головною місію будь-якого депутатського корпусу будь-якого рівня і у будь-якій країні.  Власне й тому в облраді поступово стало визрівати абсолютно нова більшість, яку не влаштовував наш феномен: на середину травня Київщина – залишалася єдиним регіоном в країні, де не був проголосований обласний бюджет, а мали тільки його начерки, затверджені ще у грудні.

Нинішня конфігурація коаліції в облраді фактично була оформлена ще взимку. Утім, як розповіли наші джерела, було вирішено не знімати Старикову з посади перед президентськими виборами, оскільки це б підсилило Юлію Тимошенко – лідерка «Батьківщини» могла б розраховувати на покращення електоральних показників: ображених в Україні дуже люблять.

Утім, після програшу Петра Порошенка вимушена пауза завершилася. 8  травня депутати міжфракційної групи «Єднання» (у складі 44 депутатів із 84 із-поміж яких представники 5-ти із 8-ми фракцій) звернулися до голови Київської обласної ради Ганни Старикової з проханням призначити «бюджетну» сесію.

Ганна Старикова  у своєму ж  публічному зверненні й під час зустрічі з представниками громадськості регіону, яке відбулося того ж дня зранку, зазначила, що відтермінування процесу остаточного затвердження обласного кошторису та планів розвитку регіону обумовлено бажанням «уберегти бюджет області від дерибану командою Порошенка».

Чи буде вона та її політичні союзники оскаржувати рішення своїх колег через суд – покаже час. Ніби політична кон’юнктура на її стороні (зміна гаранта), однак сама сесія відбувалася цілком легітимно. Була більшість – 52 з 84 депутатів, яка першим пунктом порядку денного затвердила регламент Ради, а потім – питання бюджету та соціально-економічного розвитку регіону – а також здійснила кадрові ротації в керівництві представницького органу влади.

 

Аби уникнути звинувачень у порушені процедури прийняття рішень (сама сесія проходила не у сесійній залі, ключі від якої знаходилися у попереднього керівництва Ради, а в 700-ій аудиторії будівлі, де відсутня система електронної фіксації голосування «Рада») депутатське голосування відбувалося поіменно, а кадрові рішення – навпаки – таємним голосуванням.

Отже наприкінці позачергової сесії півсотні депутатів проголосували за пропоновані параметри обласного бюджету та схвалили основні напрямки соціально-економічного та культурного розвитку регіону на поточний рік.

А оскільки за попередніми даними спостерігається перевиконання грудневих цифр доходної частини бюджету більш ніж на сто мільйонів гривень, на наступній позачерговій сесії обласної ради (яка відбудеться вже у середу або в четвер) буде здійснюватися корегування обласного кошторису на користь тієї чи іншої громади регіону. Наскільки справедливим і обґрунтованим воно буде – читайте на нашому порталі.

І наостанок – звільнення Старикової фактично означає кінець багаторічної гегемонії «Батьківщини» на Київщині. Поступово втративши електоральну підтримку в області (третє місце на Київщині у першому турі президентських виборів Юлії Тимошенко – тому яскравий доказ), в партії не змогли втримати владу в облраді. Чи зміниться ситуація в облраді після призначення нового голови облдержадміністрації при Зеленському, наразі говорити рано. По-перше, голова КОДА не має безпосередніх важелів впливу на облраду. По-друге, зміна очільника облдержадміністрації може затягнутися ще на кілька місяців – не варто забувати, що голови ОДА призначаються президентом за поданням Кабміну. Враховуючи непрості відносини Зеленського з Гройсманом (це стало очевидно після інавгураційного спічу нового президента), це питання може загальмуватися ще на кілька місяців…

Олександр Воронін, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Telegram