#

Позачергові вибори на Київщині: російський шлейф Різаненка з округу №97

05.07.2019 05:04
Позачергові вибори на Київщині: російський шлейф Різаненка з округу №97

"Моя Київщина" завершує цикл аналітичних матеріалів щодо діяльності нардепів-мажоритарників столичного регіону. Сьогодні ми розповімо про представника 97-го виборчого округу Павла Різаненка, якого позаочі називають агентом Кремля, або ж людиною олігарха Віктора Пінчука, який продає труби зі свої труби в ту ж Росію...

Біографії багатьох народних обранців до Верховної Ради України здебільшого виглядають дещо одноманітно: народився, хрестився, отримав освіту, вдало одружився, або став бізнесменом, а потім таки потрапив до ВР. У деяких депутатів, як, наприклад, у "козака" Гаврилюка життєпис виглядає яскраво та дивно: був ніким, приїхав на Майдан, потрапив до лап "Беркуту", постояв голяка на морозі перед камерами, раптово знайшов впливових друзів (подейкують, що з тієї ж Партії регіонів), кошти на виборчу (і не тільки) діяльність і потрапив до Верховної Ради. А от біографію нашого героя, мешканця Броварів Павла Різаненка можна читати як сценарій до захопливого голлівудського блокбастера чи шпигунського серіалу. Тут і несподівані досягнення, і літаки, і яхти, і перельоти з континенту на континент, і різкий зліт кар’єри, і співпраця з потужними російськими бізнесменами-КДБістами, і раптове безробіття, і новий зліт, і доволі брудна, наповнена скандалами, провокаціями та різними чутками боротьба за місце в міський Раді з можновладцями Броварів та навіть всемогутнім на той час масажистом прем’єра Азарова. Була в активі пана Різаненка і їзда в нетверезому стані, і тріумфальне обрання до Верховної Ради України, проте краще про все це розповісти докладно.

Народився пан Різаненко в селі Красилівка Броварського району. У 1992 році, вже у незалежній Україні, він закінчив Броварську середню школу № 2. Потім навчався в Київському торгівельно-економічному інституті на факультеті економіки та менеджменту. А 1994 року несподівано отримав ґрант NAFSA/USAID на навчання в США, після чого життя нашого героя різко пішло в гору. Вже у 1996 році Павло закінчив Грейсленд Коледж у США, де отримав диплом бакалавра за двома основними спеціальностями "Бізнес Адміністрування" та "Економіка", та неосновною - "Математика".

І, на відміну від мільйонів інших українців, серед тотального безробіття та злиднів у лихі 90-ті Павло Олександрович не повісив свій диплом на цвях, не став до черги в бюро незайнятості, а, як подейкують злі язики, був призначений своїми кураторами до українського підрозділу міжнародної аудиторської компанії "Ернст енд Янг" на посаду аудитора, а вже за два роки – старшого аудитора.

У 1999 році Різаненко несподівано опиняється в Москві. І швидко крокує від посади консультанта інвестиційної компанії "Тройка Диалог" до посади директора управління інвестиційно-банківської діяльності. Проте вже 2005 року молодий фінансист переходить до лав російської інвестиційної компанії "Ренессанс Капитал" на посаду директора управління інвестиційно-банківської діяльності. Сферою діяльності пана Різаненка стає, як не дивно, гірничо-металургійний сектор. Бурхливу діяльність молодого українця помітили і оцінили належним чином. Заздрісники в один голос подейкують, що і цього разу занадто молодого фахівця потужно просувала волохата лапа таємного протекціоніста.

Але найцікавішим в біографії Різаненка є час співпраці з корпорацією "ВСМПО-АВІСМА". Наразі ВАТ є найбільшим у світі виробником титану і входить до складу російської державної корпорації "Ростех", що контролює всі компанії оборонно-промислового комплексу Росії. Сьогодні воно цілковито забезпечує потреби російського ОПК в титановій продукції. Контрольний пакет акцій "Корпорації ВСМПО-АВІСМА" свого часу намагалася прибрати до рук група компаній "Ренова", що належить російському олігарху Віктору Вексельбергу. Захистом інтересів дійсних акціонерів АВІСМА Владислава Тетюхіна та В'ячеслава Брешта на той час займалася ІК "Ренесанс Капітал". Саме за успішний супровід цього процесу представнику "Ренесансу" Павлу Різаненку запропонували посаду в раді директорів АВІСМА. До речі, пан Брешт, інтереси якого захищав Різаненко, свого часу мав 15-річний стаж роботи в Першому Головному Управлінні КДБ СРСР (зовнішня розвідка). Таким чином, 2005 року наш герой увійшов до складу ради директорів на рівних правах з Брештом і Тетюхіним.

Під час роботи в Москві Різаненко зробив кілька гучних заяв, в якості одного з керівників стратегічного російського підприємства. Нас дуже зацікавила наступна: "ВСМПО-АВИСМА не словом, а делом заботится о российском авиапроме и ОПК, по сути, вернув контроль над уникальным активом для оборонной промышленности России". Пролунала вона в 2006 році на честь придбання його компанією ВСМПО-АВІСМА контрольного пакета Українського ЗАТ "Сетаб-Нікополь" (зараз на його базі функціонує ЗАТ "Трубний Завод ВСМПО-АВІСМА" і ТОВ "ВСМПО Титан Україна") – це єдиний завод на території СНД, що спеціалізується на виробництві безшовних титанових труб. Головна сфера їх застосування – обладнання для атомних підводних човнів.

Як бачимо, ще у 2006 році Різаненко активно опікався оборонною промисловістю Росії. Того ж року за вказівкою Кремля розпочався процес переходу АВІСМА до складу ВАТ "Рособоронекспорту" (входить до складу корпорації "Ростех" – структури, яка повністю контролює поставки російського оборонно-промислового комплексу та експорт російської зброї), очолюваного Сергієм Чемезовим (близьким другом і товаришем по службі Володимира Путіна за часів служби у Східній Німеччині). У результаті нетривалих переговорів, які проходили під тиском найвищих кіл наближених до Кремля, Російська Федерація в особі "Рособоронекспорту" стала власником 70% акцій ВСМПО-АВІСМА, Сергій Чемезов очолив раду директорів, а колишні акціонери (Брешт, Тетюхін і "Ренова") отримали гідну компенсацію. Є всі підстави вважати, що не забули й про Різаненка.

Як би там не було, після переходу АВІСМА до складу Ростеха, Павло Різаненко став офіційно безробітним. Принаймні, у всіх офіційних документах він вказував, що "тимчасово не працюючий", а з 2009-го року почав все частіше бувати на території України. Втім, це аж ніяк не завадило майбутньому кандидату вести розкішний стиль життя та активну громадську діяльність. Члени його родини на той час їздили на двох автівках: Honda CR-V 2005 і Jaguar XK 2006 року випуску, і в злиднях не жили.

Повернемося до справ у політичному житті. Шлях до звання народного обранця у пана Різаненка був зовсім не простим. Так, під час виборів до міської ради 2010 року в Броварах були зафіксовані численні випадки так званого антипіару, зверненого проти агітаційної роботи його команди. Конкуренти використовували і підробні друковані матеріали, і "агітацію" невідомих молодиків з мегафонами в руках, які "закликали" голосувати за Різаненка в "спальних районах" міста ледь не о шостій ранку у вихідні дні. Втім, це не завадило молодому кандидату перемогти у битві за прихильність виборців. Подейкують, що вже на цьому етапі Різаненку почав допомагати Віктор Пінчук.

Декларації пана Різаненка на місцевих виборах в Броварах 2010 року та парламентських виборах 2012 року викликають подив: дохід за 2009 рік склав лише 14 098 грн, а за 2011 рік – вже 2 966 624 грн. До речі, вся ця сума була отримана лише від продажу нерухомості в Ялті в комплексі "Олександрія". До того ж і покупка, і продаж відбулися протягом 2011 року. А хто ж придбав цю нерухомість у кандидата в депутати? Як не дивно, пан Петренко і пан Артюх – тесть та вітчим Різаненка. Схоже, подібна оборудка була зроблена лише для того, аби вписати потрібні кошти до декларації та відповісти на запитання про те, за який кошт йде передвиборча агітація кандидата в народні обранці.

До речі, вітчим депутата Григорій Артюх, який проживає в рідному селі Павла Різаненка, є власником 12 земельних ділянок в Красилівці Броварського району. Їх загальна площа становить майже 40 гектарів. Також Григорій Артюх є співзасновником ТОВ "Лука девелопмент". Два інших бенефіціарів власника – Бредлі Метью з Белізу і Джина Кілінді, яка проживає на Сейшелах. Як вдалося дізнатися з відкритих джерел, ТОВ «Лука девелопмент» володіє п’ятьма земельними ділянками в селі Гореничі Києво-Святошинського району загальною площею понад 5,5 га. А в лютому 2018 року Національне антикорупційне бюро України розпочало розслідування щодо причетності Павла Різаненка до створення і керування офшорною компанією. За версією слідства, нардеп не задекларував власне нерухоме майно у декларації за 2012-2016 роки, а також у електронній декларації за 2015 рік, що може мати ознаки кримінального злочину.

Виборча кампанія 2012 року до Верховної Ради в 97 окрузі проходила брудно. Опонентом Різаненка був регіонал Сергій Федоренко, особистий  масажист на той час прем’єра України – Миколи Азарова. У Броварах невідомими розповсюджувався спецвипуск комунальної газети «Нове життя» з підробною постановою ЦВК про нібито зняття з реєстрації кандидата від УДАРу Павла Різаненка. 2 лютого 2012 року депутат та його помічник  зазнали нападу з боку невідомих осіб, отримали ушкодження середньої тяжкості. Подію парламентарій пов’язував зі своєю опозиційною депутатською діяльністю. Поліція порушила кримінальну справу, проте нападників знайдено так і не було. Опоненти депутата у свою чергу звинувачували його у "самопобитті" та брудному піарі.

Після перемоги на виборах до Верховної Ради 2012 року Павла Різаненка почали звинувачувати в "купівлі" потенційного електорату ВО "Батьківщина" на 97 виборчому окрузі, оскільки та просто зняла свого кандидата Олега Кіщука в його користь. Пізніше у 8-ми місцях Броварського району з’явилися білбopди, нібито від BO "Бaтьківщінa", з заявами що  "Pізaнeнкo намагається кyпити Бaтькiвщінy". У свою чергу, представники, так званої, Об’єднаної опозиції відхрещувалися від причетності до цієї кампанії чорного піару. Подейкують, що це була така собі "кака" від Костянтина Бондарєва, який багато років виступає шефом у Кіщука.

У своїй депутатській кар’єрі броварчанин не раз змінював курс та політичні уподобання. У жовтні 2010 року Різаненко був обраний депутатом Броварської міської ради VI скликання по мажоритарному виборчому округу №20 як член партії "Сильна Україна" Сергія Тігіпко. А в грудні 2012 року його обрали народним депутатом України по одномандатному виборчому округу №97, цього разу  вже від партії "УДАР Віталія Кличка". У 2014 році Різаненко стає народним депутатом України VIII скликання, цього разу він був висунутий партією "Блок Петра Порошенка", та обраний по одномандатному виборчому округу №97.

У Верховній Раді України він входить до депутатської фракції "БПП". З лютого 2015 року Різаненко працює на посаді заступника голови спеціальної контрольної комісії  Верховної Ради України, де займається не якимись там гуманітарними питаннями, а приватизацією. Та водночас є головою підкомітету з питань цінних паперів, фондового ринку, діяльності рейтингових агентств та електронної комерції комітету ВРУ з питань фінансової політики і банківської діяльності.

За інформацією видання "Аргумент", народний депутат України Павло Різаненко за чотири роки роботи в парламенті стабільно ігнорував голосування, спрямовані на засудження російської агресії, захист добровольців та підвищення обороноздатності ЗСУ. Можливо, роки плідної роботи в РФ заважали приймати деякі рішення броварському депутату?

Також у листопаді 2011 року Різаненко став головою Броварської міської громадської організації "Прозоре суспільство". А з 2012 року очолює Київську обласну громадську організацію "Громадський захист Київщини". Зараз пан Різаненко, як і сотні інших політиків у передвиборчу пору, через різноманітні видання нагадує виборцям про свою активну громадську та політичну діяльність.

Та було в ній і багато скандальних історій. Зокрема, у 2016 році правозахисник Ігор Мотузка звинуватив парламентарія у лобіюванні приватизації заводу "Плосківський", що займає територію у більше ніж 1600 га в Броварському районі. Окрім того, у 2017 року ЗМІ повідомили, що Деснянський районний суд Києва позбавив водійських прав народного депутата України Різаненка, на той час члена фракції "Блоку Петра Порошенка", терміном на один рік за керування автомобілем у нетверезому стані. Тоді в його крові виявили 0.27 проміле алкоголю (при нормі 0.2).

Сам Різаненко зазначає, що, як депутат Броварської міськради, завжди перебував в опозиції до міської влади та керівництва Броварської міськради та зосереджував свою діяльність на протидії незаконному відчуженню земель центрального парку "Перемога", розкраданню комунальної власності, розслідуванню законності оренди броварських муніципальних та шкільних плавальних басейнів Сергієм Федоренком.

1 листопада 2018 року Різаненко потрапив до переліку 322 українських громадян, проти яких Російська Федерація ввела персональні санкції. За останніми новинами, наразі пан Різаненко живе в елітних апартаментах у місті Київ та користується люксовим Porsche Cayenne, що офіційно належить його матері, та Audi Q7 (2007 р.в.) та Volkswagen Multivan (2007 р.в.), які, відповідно до декларації, теж не знаходяться у власності нардепа.

Партія Святослава Вакарчука офіційно оголосила, що діючий народний депутат Павло Різаненко балотуватиметься до парламенту як кандидат від "Голосу" по мажоритарному округу №97. Враховуючи зв'язки Вакарчука з Пінчуком, а також з російським олігархом, власником "Альфа-банку" Михайлом Фрідманом, можливо, поява нардепа з БПП в цьому проекті і недивна...

Віктор Пушков, для порталу "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram