#

Начальник Вишгородської районної поліції Роман Бежук: Треба розуміти, що процес реформування може тривати досить довго

15.10.2019 05:12
Начальник Вишгородської районної поліції Роман Бежук: Треба розуміти, що процес реформування може тривати досить довго
Полковник поліції Роман Бежук

"Моя Київщина" поспілкувалась із полковником поліції, начальником Вишгородського відділу поліції ГУ Нацполіції в Київській області Романом Бежуком, який розповів про криміногенну ситуацію в місті та районі, резонансні справи, прояви рейдерства та нелегальний гральний бізнес. Зокрема, мова йшла про наркозлочини та боротьбу з ними, а також намагання окремих осіб дискредитувати очільника поліції

- Як змінилась ситуація після звільнення Ценова і призначення Нєбитова?

- Дуже незручне питання до мене, як до підлеглого. Я особисто глибоко поважаю і Дмитра Миколайовича, і Андрія Анатолійовича як людей, відданих своїй справі, і вважаю, що на місцях повинні продовжувати робити свою справу, налагоджувати тісну взаємодію з населенням на засадах партнерства, відкрито і прозоро працювати, незалежно від того, хто буде керівником поліції Київської області. Чи змінилась ситуація, чи ні - є вище керівництво Національної поліції, яке може оцінювати ситуацію в цілому по Київській області. 

- Нова влада говорить про продовження реформування поліції. У чому, на вашу думку, це має полягати? Які наступні кроки?

- Поліцейська реформа - важлива частина реформи всієї правоохоронної системи. Вона триває вже близько 5 років і на даний момент, МВС має плани та розроблену концепцію щодо реформування служби ДЗЕ і УЗЕ (Департамент захисту економіки, Управління захисту економіки)  в областях, тобто, буде створюватись нова служба фінансових розслідувань, в яку увійдуть ці служби.

Також на даний момент йде реформа безпосередньо блоку кримінальної поліції, яка вже розпочалась в 4-ох регіонах України: в Закарпатській, Львівській, Херсонській та Черкаській областях. Це перші кроки щодо реформування блоку кримінальної поліції, які потім будуть спрямовані на всі інші служби. Також не можна забувати про подальше впровадження інституту детективів, адже в деяких областях вже є пілотні проекти, де безпосередньо функціонують детективи, які об’єднають в собі функцію і слідчого і оперативного працівника.

Тут варто відзначити і реалізацію положень кримінального процесуального кодексу щодо можливих розслідувань злочинів невеликої тяжкості, так званих проступків. Це дозволить більше уваги приділяти розслідуванню тяжких та особливо тяжких злочинів. Зараз йде активний процес створення ОТГ - зокрема на території Київської області, відповідно передбачається введення такої посади, як офіцер громади. Це так би мовити, шериф, який буде закріплений за громадою і матиме приміщення для прийому громадян та своїх помічників. Про зміни і перетворення Національної поліції сказано чимало, але слід пам’ятати, що процес реформування це постійний процес, який триватиме досить довго.    

- На підпорядкованій вам території знаходиться Межигір'я.  Чи часто там трапляються злочини, бійки, крадіжки? Чи все спокійно там відносно зміни управлінців резиденції?

- Протягом 2019 року на спецлінію 102 до Вишгородського відділу поліції з приводу конфліктних ситуацій на території резиденції Межигір’я надійшло близько 15 повідомлень. В цілому, всі ці звернення носили побутовий характер, а подій, що мають ознаки кримінальних правопорушень зафіксовано не було. Щодо зміни управлінців, скажу, що на даний момент в Генеральній прокуратурі є провадження щодо резиденції і постановою працівників генеральної прокуратури встановлено, що рухоме майно було передано на зберігання громадській організації "Національний парк Межигір’я".  На даний момент пройшов аукціон щодо зміни управлінців і подальша передача даного майна буде здійснюватись згідно з чинним законодавством.

- Декілька місяців тому у Броварському районі сталась жахлива ДТП, в якій загинув співробітник поліції Вишгородського району та його 7-річна племінниця. Винуватиця ДТП свою вину заперечує, ускладнюється ситуація і тим, що на відрізку дороги Київ-Суми немає камер відеоспостереження так само, як і записів з відеорегістраторів. Яка ж ситуація із камерами у Вишгородському районі?

- Відносно ДТП - це дійсно жахлива трагедія. У Вишгородському відділі поліції, а саме, у секторі кадрового забезпечення працює дружина загиблого працівника поліції, яка на даний момент знаходиться у декретній відпустці по догляду за дитиною. З приводу ж розслідування я нічого не можу сказати тому, що кримінальне провадження знаходиться на розслідуванні не в нас.

Питання щодо встановлення додаткових камер зовнішнього відеоспостереження постійно тримається на контролі керівництвом головного управління. У Вишгороді встановлено 67 відеокамер, які в режимі онлайн фільмують всі події на території міста. Ці камери досить суттєво економлять час на реагування і досить суттєво допомагають в розкритті злочинів. Виведені вони безпосередньо на монітор чергової частини, а з даною інформацією працюють працівники карного розшуку, для котрих відведене спеціальне робоче місце.

- А яка ж ситуація з камерами в районі?

- Ситуація, яка нині є в Вишгородському районі, бажає покращення, зокрема, шляхом встановлення камер відеопостереження.  Тому ми ведемо діалог з місцевими сільськими радами та районною державною адміністрацією і, в принципі, знаходимо порозуміння в цих питаннях. Наразі готуємо пропозиції щодо встановлення відеокамер, з якими будемо виходити на сесію районної ради.

- Місцеві мешканці нарікають на будівельну мафію у Вишгороді, мовляв, на землях, що призначені для будівництва шкіл чи садочків, забудовник будує багатоповерхівку. Мова йде, зокрема, про такого собі Максима Калінкіна, якого називають приятелем міського голови Момота.  Які кримінальні провадження відкрито з даного приводу?

- З приводу того, він приятель міського голови чи ні, я вам сказати не можу. Але, відповідаючи на дане питання, хотілося б зазначити, що виділення землі під забудову - це певний процес і рішення одноосібно мер міста Вишгорода не приймає. Такі питання спочатку виносяться на постійно діючі комісії при міськраді і лише потім це питання виноситься на сесію та голосується депутатами міськради.

Останнім часом на Київщині процвітає таке явище як рейдерство. Чи має воно місце у Вишгородському районі?

- Якщо аналізувати ситуацію за останній рік, то в нас дійсно було 2 кричущих випадки стосовно рейдерства. Перший з них був у с. Нові Петрівці, де у будинок зайшли представники фінансової компанії і співмешкали з власниками, які там проживали. Основна причина – позасудове повернення фінансовими установами іпотечного майна в своє користування по єдиному державному реєстру майнових прав. Тобто фінансова компанія вважається власниками, відповідно, приходять її представники і усілякими методами виживають осіб, що там проживають. Дане кримінальне провадження ми направили до суду та притягли до кримінальної відповідальності представників тієї фінансової компанії.

Аналогічний випадок був у місті Вишгород, тільки відносно квартири. На даний момент це кримінальне провадження знаходиться на стадії розслідування. Вся суть у тім, що фінустанови не хочуть іти правовим шляхом і скоюють злочин. А мали б звернутися до суду, в разі ухвали якого державна виконавча служба виселила б осіб-боржників. І це досить поширена практика. Інших випадків, що стосуються рейдерства в нас немає.

- Яка у загальному криміногенна ситуація у місті? Чи були останнім часом резонансні злочини?  Розкажіть про нещодавню гучну справу, коли в Вишгородському районі при спробі затримання був ліквідований громадянин Грузії. 

- У порівнянні з минулими роками у місті Вишгород та районі спостерігається тенденція до покращення у плані розкриття правопорушень, що скоєні. Особливо тяжкі злочини, які зареєстровані, на даний час усі розкриті. Єдине, що трохи недопрацьовуємо в плані незаконних заволодінь транспортними засобами. Якщо на сьогоднішні день в нас зареєстровано 10 незаконних заволодінь, то з них розкрито лише 4. Тому, тут варто повернутися до питання щодо встановлення камер відеонагляду, але не тих, що просто фільмуватимуть ситуацію, а тих, які можуть розпізнавати і фіксувати номери автомобілів. Питання встановлення таких відеокамер по місту і району ми плануємо впровадити на наступний рік. 

Стосовно останніх резонансних злочинів, то за останні два місяці дійсно було скоєно два резонансних злочини, які висвітлювались в ЗМІ. В обох випадках безпосередніми жертвами нападу ставали таксисти, яких клієнти винаймали в місті Києві, приїздили в глухі села Вишгородського району, нападали на таксистів, забирали виручку і телефони. В одному з цих випадків навіть були нанесені тілесні ушкодження – проникаючі ножові поранення. На даний час ми розслідуємо дане кримінальне провадження, яке зареєстрували як замах на вбивство. Особи в обох випадках затримані і їм обрана міра запобіжного заходу - тримання під вартою.

Відносно нещодавніх подій, а саме, затримання та ліквідації громадянина Грузії, можу сказати наступне. Ця людина у себе на батьківщині отримала 22 роки ув’язнення за викрадення бізнесменів та впливових людей Грузії.  Відсидів він близько 10 років, вийшов на волю, після чого приїхав на Україну з метою вчинення злочинів на території Вишгородського району, міста Києва і, загалом, в Київській області.

Трохи більше ніж за тиждень до ліквідації за вчинення розбійного нападу в Іванівському районі працівниками карного розшуку Київської області та Вишгородського відділу поліції було затримано близько 5 осіб - поплічників даного злочинця.  Дана особа також підозрювалась в організації цього розбійного нападу. Був він основним підозрюваним і при спробі викрадення людини в місті Києві, що мала місце 9 вересня цього року. Також під час затримання трьох громадян Грузії у Києві даний підозрюваний відстрілювався від працівників правоохоронних органів і, зрештою,  втік.

Проведенням спецоперації в с. Хотянівка займались працівники карного розшуку міста Києва та спецпідрозділу КОРД. У нас по території цьому злочинному угрупуванню інкримінують розбій та незаконне заволодіння транспортним засобом. Кримінальне провадження розслідується безпосередньо детективами Київської області.

- Скільки на території міста є діючих гральних закладів і як часто поліція робить рейди по залах?

- На території міста Вишгород є близько 10 гральних закладів. Рейди проводимо регулярно. Приміром, на минулому тижні, спільно з представниками Вишгородського відділу Києво-Святошинської прокуратури, проводили рейди по місту Вишгород та району. Питання в тому, що люди не вникають в цю проблематику. Для них гральний заклад це гральний заклад. Але однією з проблем, пов’язаних з гральним бізнесом, є часткова  легалізація шляхом їх перереєстрації і переформатування в громадські організації, які фактично займаються наданням послуг у сфері грального бізнесу, але під виглядом спортивних змагань. В Україні до грального бізнесу в нас відноситься діяльність, пов’язана з організацією, проведенням і наданням можливості доступу до азартних ігор. А це не розповсюджується на спортивні змагання,  і це прямо вказано в законі. На позаминулому тижні ми висвітлювали інформацію про вилучення обладнання, яке пристосоване для надання послуг грального бізнесу. Але  коли ми звернулись до суду щодо арешту даного майна, суд нам відмовив.

- А чи відомо вам, що саме у таких гральних залах процвітає  розповсюдження різного роду наркотиків?

- Такої інформації в цьому році ще не надходила, а от минулого року була інформація, яка в повній мірі була відпрацьована. В деяких випадках дійсно знайшла своє підтвердження, але не про розповсюдження, а безпосереднє вживання в гральних залах. Як ви знаєте, в нас кримінальної відповідальності за вживання немає, є за зберігання наркотичних речовин.

- Яка робота ведеться по боротьбі з наркоторгівлею і чи задіяні у наркозлочинах неповнолітні?

- Щодо боротьби з наркоторгівлею, я можу сказати мовою цифр. В 2018 році в нас було виявлено 83 факти,  на 48 з них було направлено до суду кримінальне провадження. На сьогодні виявлено 80 фактів, що стосуються наркозлочинів, і на даний час вже 62 провадження направлено до суду. Також було складено 15 адміністративних матеріалів за ст.44. (зберігання наркотиків). Відносно збуту наркотиків в минулому році в нас було виявлено 2 таких факти. На сьогодні таких фактів виявлено вже 8, де в 7 з них особам повідомлено про підозру.  Ми працюємо в цьому напрямку і я думаю до кінця року в нас ще будуть результати в цьому напрямку. По наркозлочинах, які в нас зареєстровані, малолітніх немає. Треба сказати, що боротьба з наркоманією- це поступові кроки натиску на наркотрафік і це зло ми можемо подолати тільки спільними зусиллями з громадою. Тому наше першочергове завдання, яке ми ставимо перед собою і яке перед нами ставить Головне управління і керівництво Національної поліції - виявлення безпосередньо збувачів.

- По Вишгороду невідомі розклеюють листівки з вашим фото та інформацією про те, що ви є посібником наркотрафіку Вишгородщини. Як це прокоментуєте, які для цього підстави і кому це потрібно?

- Ті люди, які мене знають особисто, розуміють, що цього не може бути. На мою думку, якщо б у людей була певна інформація, то є багато органів, починаючи із СБУ, Державного бюро розслідувань, які розслідують злочини, вчиненні безпосередньо працівниками поліції. Чомусь особи, які розклеювали дані листівки, нікуди не звернулись, а пішли саме таким шляхом. Будь-якої інформації у цих людей немає і дана подія була спрямована на дискредитацію мене, як керівника поліції. Можу запевнити, що все, що там викладено, є нісенітницею. Не знаю, як це довести, але я думаю, що ми доведемо роботою. Кому було вигідно?...

Це лише мої припущення але, приблизно на початку року в нас почастішали звернення щодо отримання тілесних ушкоджень мешканцями міста Вишгорода на певній території, а саме ресторану «Бенезір». Проведеними розшуковими заходами були встановлені причетні особи, але з певних причин потерпілі або забирали свої заяви, або взагалі не звертались до поліції. Навесні також звернувся мешканець міста Вишгород щодо отримання ним тілесних ушкоджень біля того ж ресторану.  Після проведення розшукових заходів і певних експертиз були встановлені особи, які спричинили дані тілесні ушкодження. Їм було повідомлено про підозру, але на розгляді міри запобіжного заходу адвокатська контора, яка захищає підозрюваних, розмістила пост у фейсбуці, мовляв, скоро буде оприлюднена інформація стосовно однієї з посадових осіб Вишгородського району щодо кришування наркотрафіка.  Ось, одразу після цього така ситуація і виникла. Таким чином мене хочуть скомпрометувати, як керівника, з подальшим можливим усуненням, що дозволить їм спокійно займатися своєю протиправною діяльністю.

 - Тобто, це була така собі помста?

- Можливо, але я пов’язую тільки з цим. Тому досить нещодавно ми запровадили в мережі телефон довіри стосовно наркозлочинів, які вчиняються на території міста Вишгород. Туди виведені Меседжер, WhatsApp, Viber і Telegram. 

Ми всіх закликаємо звертатися за даним телефоном, анонімність ми гарантуємо. До слова, даний телефон знаходиться в одного з керівників Вишгородського  відділу поліції. Ми вже навіть отримали декілька повідомлень, на які оперативно відреагували. Я дуже дякую людям, які звертаються і будуть звертатися надалі. Ми сподіваємося, що люди повідомлятимуть не лише про вживання, а й про виготовлення, зберігання та збут наркотиків. 

Розмову вела Надія Савчук, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook