#

Роман Гах: Борщагівській ОТГ потрібна власна школа, садочки, лікарня і нові дороги. Я знаю як це зробити

14.08.2020 15:34
Роман Гах: Борщагівській ОТГ потрібна власна школа, садочки, лікарня і нові дороги. Я знаю як це зробити
Роман Гах

Все більше представників середнього класу обирає життя в передмісті Києва. Там будується сучасне і комфортне житло, яке коштує дешевше столичного. Фахівці КО «Київгенплан» підрахували, що за 20 років населення приміської зони виросте з 510 тис до 1,17 млн, а в південно-західному напрямку (Софіївська та Петропавлівська Борщагівка, Чайки, Білогородка, Шевченкове, Крюківщіна, Гатне, Вишневе і тощо) більше ніж у 8 разів. При цьому вже зараз приміська зона через динамічний розвиток має низку проблем, які пов’язані з водо- та електропостачанням, наявністю державних шкіл, садочків і лікарень. Але завдяки децентралізації перспективи Борщагівської ОТГ вбачаються справді хорошими через зростання населення і потенційні інвестиції.

Про об’єднання Софіївської та Петропавлівської Борщагівки і села Чайки у Борщагівську ОТГ, стан та розвиток комунального господарства в передмісті столиці, бюджет та інвестиційні перспективи громади ми поговорили з депутатом Софіївсько-Борщагівської сільради, керівником місцевих ЖКГ Романом Гахом. Його останнім часом називають потенційним кандидатом у голови Борщагівської ОТГ від партії "Слуга народу". Тому ми вирішили поспілкуватися з ним і про можливу політичну кар'єру

Пане Романе, почну нашу розмову одразу з питання про вибори. В соцмережах Софіївської та Петропавлівської Борщагівки, в чатах житлових комплексів пишуть про ваше можливе висунення від партії «Слуга народу» у голови Борщагівської ОТГ. Наскільки ця інформація відповідає дійсності?

 - Читав про це, в тому числі і на вашому сайті. Я вже давно працюю на Софіївській Борщагівці, знаю ситуацію в населених пунктах, бачу, як її можна покращити. Щодо мого висунення, то справді йдуть розмови. З партнерами, з місцевим бізнесом ми говоримо часто про питання, які стосуються інвестицій, та загалом про те, як покращити комфорт життя тут. Плюс, є ж стратегії розвитку громади, я про них знаю і ми їх обговорюємо. І мене в селі знають, тут немає чого приховувати. Тому є зацікавлення мною з боку партії «Слуга народу». Якщо партія вирішить і запропонує мені, то я дам відповідь і ви про неї теж дізнаєтеся. Мені головне, щоб була політична команда готова виконувати дієвий план розвитку ОТГ. Тоді тут можна гори звернути. 

- Цікаво, тоді перейдемо до профільних питань. Ви є керівником одразу кількох ЖЕКів на Софіївській Борщагівці  - “Житлосервіс “Софіївка”, “Житлосервіс “Софіївка – 3”, “Житлосервіс “Клубний”, які обслуговують нові житлові комплекси села. В місцевих чатах і групах у Фейсбуці часто можна зустріти нарікання на якість води у нових районах забудов. В чому проблема?

Почнемо з того, що Софіївська та Петропавлівська Борщагівка, як і село Чайки за останні десять років розвиваються дуже динамічно. Тільки уявіть, зараз населення Софіївської Борщагівки становить близько 27000 осіб. Воно збільшилося практично в три рази завдяки новобудовам і припливу переважно молодого середнього класу, який обирає нове, комфортне і більш дешеве за столичне житло з можливістю працювати або в приміських селах, або у Києві. І жити в спокійніших умовах, ніж в мегаполісі. Явні переваги передмістя - це компактність, спокій, комфорт, наявна «столична» інфраструктура і сучасне надання послуг, що роблять «житлосервіси».

У Петропавлівській Борщагівці проживає близько 15 тисяч осіб, а в Чайках - десь 12 тисяч. Ці села об’єдналися в Борщагівську ОТГ, досить велику та перспективну. Але проблеми існують  і вони пов’язані з об’єктивними причинами.

Наприклад, вода. За водопостачання Софіївської Борщагівки відповідає «Вишнівськводоканал», який частково відбирає воду з мереж «Київводоканалу» і постачає власну. Враховуючи те, що попит на воду досить великий, нові ЖК швидко заселяються, а інфраструктура, за яку відповідає область, не встигає за темпами розвитку села - існують проблеми з напором води та її якістю. Населення Вишневого також зростає постійно. Десь у передмістях питання вирішуються бурінням свердловин, але насправді для Софіївської Борщагівки реальний вихід - це переговори з «Київводоканалом», під’єднання до водогону і отримання води напряму зі столиці. Вирішувати такі речі може напряму керівництво села, або правильніше говорити майбутній голова ОТГ. 

Проблеми з напором води виникають переважно на верхніх поверхах будинків. Якби водоканал на вході у будинок давав тиск у 3,5 атмосфери, то вода б на верхніх поверхах (7-й чи 8-й) витікала б з напором не менше 1,5 атмосфери. Але водоканал дає на вході 2,5 атмосфери, тому доводиться встановлювати станції підкачки.

- Якщо говорити про комунікації, у Києві стабільна біда, а у вас як?

Якість комунікацій в порівнянні з Києвом саме на території ЖК - висока. Вони всі нові та регулярно обслуговуються. Але є проблема з комунікаціями на територіях старих сіл.

 

Спілкування "житлосервісів" з жителями відбувається оперативно в тих же чатах у соцмережах. Загалом, ми робимо ставку на прямий контакт з населенням і взаємодію - це дозволяє швидко вирішувати нагальні питання, але деякі все ж вимагають часу, бо є досить складними. Часто люди цього не розуміють.

- Чи існують проблеми з водовідведенням? Доводиться чути від людей страхи, що у передмісті нема каналізації і в ЖК будують великі вигрібні ями, так звані септики…

Ми вкючені в київський колектор. З каналізацією на Софіївській Борщагівці питань нема. Тільки локальні, які стосуються побудови каналізаційних водогонів і особливостей ландшафту. Деякі будинки побудовані нижче точки входу в каналізаційний водогін. Доводиться ставити каналізаційні насосні станції з відповідними подрібнювачами сміття, щоб вона не забивалася. Деякі ЖК економлять на цьому. Також є локальні проблеми з каналізацією через культуру - хтось змиває сміття, а потім в сусіда потоп. ЖКГ працюють 24/7 і такі випадки вирішуються. Також житлосервіси, якими я керую, роблять профілактичні чистки труб в комплексах.

- Якщо говорити про електропостачання, часто місцеві житлосервіси повідомляють про відключення, які тривають по кілька годин. Це трохи нагадує 90-ті роки. От купують люди квартири в таких гарних і новеньких ЖК, а там світло щодня відключають. В чому проблема і чи є вирішення?

- Розбудова електромереж триває повільніше за темпи росту і розвитку села та передмістя. Єдиним джерелом електроживлення міста Вишневе, сіл Софіївська та Петропавлівська Борщагівки, Святопетрівське зараз є підстанція "Київ", яка обладнана трансформаторами, ресурс і технічні можливості яких вже практично вичерпано. Раніше говорилося про вирішення проблеми за рахунок будівництва нової підстанції "Західна". Це проєкт «Укренерго». Планується, що до підстанції буде підведено 18 ліній електропостачання, будівництво яких - зона відповідальності «Київенерго" і "Київобленерго" – 10 ліній з боку Києва і 8 ліній з боку Київської області. Також "Київобленерго" планує будівництво підстанції 110/10/10 кВ "Софіївська" та реконфігурацію ліній електропостачання.

Проблема в тому, що інфраструктура районів, включно з Бучанським, до якого вже відноситься Борщагівська ОТГ, не передбачала такого стрімкого розвитку. «Київобленерго» є оператором системи розподілу, видає дозволи на приєднання до мереж і відповідає за їх стан, який є дуже поганим. Місцями мережі зношені повністю. Там, де їх обслуговують наші житлосервіси, все добре. А от там, де обслуговуванням займаються районні підрозділи «Київобленерго» - все дуже погано.

- Тобто, на місцях не відповідають за це? Питання до постачальників?

А он і виникає питання, чому так відбувається там, де є "Київобленерго"? По договору ж за спожиту електроенергію кошти людьми сплачуються. В тарифі послуги вкладена вартість електроенергії, а також обслуговування, реконструкції та розвитку електромереж, але цього практично ніхто не робить. При цьому, практично все від світлових опор до трансформаторних підстанцій знаходиться на балансі РЕС. Вони відповідальні, а завдання місцевої влади комунікувати та стимулювати їх розвивати інфраструктуру. Та робити все необхідне, щоб інфраструктура, яка на балансі місцевої влади, була належного стану. Керівництво господарством - це не тільки, як багато хто думає, "скомандував" зробити це, виділив гроші на те і все вирішив одним своїм словом. Це постійний бюрократичний і комунікаційний процес. Робота менеджера-господарника тільки в державній машині.

- Чи зрозуміло вже наскільки зросте бюджет Борщагівської ОТГ і які перспективи в Софіївської Борщагівки у зв’язку з цим?

Якщо зараз бюджет Софіївської Борщагівки близько 200 млн, то вся Борщагівська ОТГ буде акумулювати приблизно 800 млн гривень. Але децентралізація дозволить реалізовувати 70% бюджету (раніше було 30%) на потреби ОТГ. Це важливо не тільки для Софіївської, але й Петропавлівської Борщагівки та села Чайки, бо динамічна розбудова в ОТГ продовжиться - це об’єктивні речі. Є Генплан, під це потрібно підтягувати комунальну сферу, забезпечувати благоустрій села.

Поки вся соціальна інфраструктура була закріплена за областю, безпосередньо за Бояркою. Завдяки децентралізації перспектива, думаю, хороша. Бо там, де громада розпоряджається коштами для себе самостійно, є можливість відповідати перед жителями за власні дії і витрачати гроші на потреби населення, та швидше розвиватися. А жителі в нас вимогливі. Я вже говорив, що у нових ЖК купують квартири люди середнього класу. Також мешканці старого села прагнуть покращення власних умов, оскільки забудова збільшила трафік автомобілів на дорогах повз їхні будинки. Дороги потрібно підтримувати в належному стані і забезпечувати комфорт життя як мешканцям нових будинків, так і жителям старого села.

- А чи є якісь видимі перспективи для зростання бюджету ОТГ?

Зростає населення, збільшуються податки, відповідно і бюджет. Також є багато підприємств, які зареєстровані в інших регіонах, але працюють у нас і створюють навантаження на мережі, дороги. Але податки сплачують не тут. Треба створити комісію, зробити аудит, а потім майбутній голова ОТГ має спілкуватися з керівниками підприємств, щоб вони реєструвалися на місці. Домовлятися, щоб вони перереєстровувалися до ОТГ і пообіцяти преференції за це. Так можна донаповнити бюджет.

- Багатьох справді хвилює питання дорожньої інфраструктури, наявності розв’язок. Не секрет, що виїхати з Софіївської Борщагівки, Петропавлівської Борщагівки та інших передмість до столиці дуже складно. Величезні затори. Що з цим робити?

- По Генплану точно є проєкт Малої окружної. Вона йде за генпланами Софіївської і Петропавлівської Борщагівок. Мала окружна частково розвантажить дороги. Але цей проект ОТГ сама точно не потягне - витрат на кілька мільярдів. Тут робота голови ОТГ полягатиме в переговорах з владою. Звісно, якщо на майбутніх виборах переможе кандидат від партії влади, про цю малу окружну йому буде легше домовлятися в Києві. Також об’їзна дорога навколо Києва поліпшить ситуацію - вже була її презентація, є проєкт на наступні 5 років в рамках програми "Велике будівництво" від президента Володимира Зеленського. 

Та дороги точно потрібно розширювати навіть всередині сіл Борщагівської ОТГ. Потрібно розуміти, що від доріг залежать інвестиції. Час, який витрачається на стояння в заторах, впливає на бажання того чи іншого бізнесу відкривати офіс у селах Борщагівської ОТГ. Якщо трафік буде нормальний, то завдяки комунальним тарифам, які нижчі за Київські, а також меншу вартість оренди бізнес сюди потягнеться активніше. Дороги - це інвестиції. Витрати на них повернуться в податках від вдячних бізнесменів

- Як Ви оцінюєте стан благоустрою і що необхідно зробити? Чого хочуть люди?

Як керівник житлосервісів можу сказати, що ЖКГ саме обслуговують території. Ми не будуємо парки, а займаємося зеленими зонами там, де це можливо. Самі девелопери зацікавлені в наявності дитячих майданчиків, лавочок, місць для відпочинку на територіях і красивих зелених зон. У нових ЖК все створюється з нуля. Щоб людина купила квартиру саме в нашому селі, потрібно чимось приваблювати. А це - комфорт не тільки в будинках, але й навколо. Люди не хочуть повертатися "з офісу в офіс", коли їдуть з роботи.

Та це все компактно. Масштабні речі можливо вирішувати на рівні керівництва села та ОТГ. Влада може бути замовником, може ці парки будувати. На рахунок якості обслуговування ЖКГ - можу запросити вас на об’єкти, де працюють житлосервіси, якими керую. Побачите на власні очі. 

- А з парками таки є проблеми. Жодного ж нема на території Борщагівської ОТГ?

- На вулиці Соборній є частина землі, яка була виведена в рекреаційну зону. Вона має статус заповідної. Там можна зробити шикарний парк, навіть в Києві будуть заздрити. Треба тільки воля влади. Бюджет профіцитний, логічно було б вкладати ці кошти в благоустрій.

- Навіть якщо створювати візуальний комфорт, потрібна ще й велика лікарня, школа, садочки. Зрозуміло, що це не Ваша пряма відповідальність, але Ви як депутат сільради зараз бачите якісь механізми вирішення питань з цією інфраструктурою зусиллями Борщагівської ОТГ?

Якщо говорити про лікарню, то є медреформа, за якою в тій самій Софіївській Борщагівці, яка за статусом є селом, передбачена амбулаторія. Та завдяки децентралізації, ОТГ може на власному балансі мати лікарню чи поліклініку. Можна було б розширити можливість амбулаторій за рахунок надлишків бюджету.

 

Раніше населення могло користуватися послугами Боярської районної лікарні. За реформою була ліквідація районів та створення нових і тепер Софіївська Борщагівка відноситься до Бучанського району. Де ми, а де Буча? Це велика відстань. Приватна медицина частково цю проблему вирішує, але це категорично неправильно. Знову ж таки, будуть місцеві вибори, буде голова Борщагівської ОТГ, який повинен це питання піднімати на рівень як Міністерства охорони здоров’я, так і обласної влади. За Генпланом є ділянки, де можна побудувати сучасну лікарню. Громада матиме змогу це зробити.

- А школи, садочки…

Це так само важливо. В Софіївській Борщагівці є НВК "Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів», є приватні навчальні заклади, садочки, зокрема в комплексах забудовника Андрія Мартинова. Але громада може будувати власні - є навіть вже відведені земельні ділянки. Потрібна тільки воля керівництва ОТГ. Жителі точно в цьому зацікавлені. Просто місцева влада має ворушитися.

- А що з криміногенною ситуацією? Нові ЖК славляться наявністю охорони, багатьох людей це влаштовує. Якось це впливає на загальний рівень безпеки в Софіївській-Борщагівці?

В нових ЖК справді є власна охорона. Там, де я працюю, навіть задіяна своєрідна муніципальна варта, яка патрулює вулиці. Трапляються, звісно, різні випадки. Є реальні історії, коли охоронці знаходили крадія та доправляли його у відділок поліції. Якщо виникають якісь побутові конфлікти, то телефонують у муніципальну охорону. Безпека точно краща, ніж в Києві. Плюс, враховуючи те, що квартири купує середній клас - це зовсім інший статус людей. І це напряму впливає на наявність кримінальних елементів. Їх практично нема. Велика кількість ЖК мають закриті території. Чимало людей замовляють пультову муніципальну охорону, яка забезпечує швидке реагування. У під’їздах ЖК є відеонагляд. Для безпеки робиться все можливе, справді.

- Вас називають людиною одного з найбільших забудовників Андрія Мартинова. Ви керуєте ЖКГ, що обслуговують саме його будинки. Як ви познайомилися?

Я з Андрієм Мартиновим працюю, але в деяких проєктах є його партнером. Познайомилися давно, ще на початку 2000-х. Я тоді жив у Боярці і відвідував церкву Світло життя. Десь в 2003 році ми запрошували Андрія Мартинова як радника, щоб він допоміг у зведенні молитовного будинку. Приблизно в цей період і почалася наша співпраця.

 

Вже у 2009 році я отримав пропозицію очолити приватне підприємство "Житлосервіс" Софіївка", директором якого є по теперішній час. А в 2012 році також за сумісництвом очолив приватне підприємство "Житлосервіс" Софіївка Клубний".

Також маю спільний бізнес з братом Андрія Мартинова Валерієм - інтернет-провайдер «Укрлінк Груп» та «Віздом Груп», яка займається виробленням вікон та мелалевих дверей. Це відкрита інформація, тут ніяких секретів нема.

- Про «Укрлінк Груп». Дехто пише на форумах, що у вас є монополія на інтернет-послуги в Софіївській Борщагівці. Бо немає альтернативних провайдерів. Це правда?

Є частина будинків, які покриваються іншою компанією. Також на ринок заходила одна компанія від «Укртелеком».

На ринку є декілька Інтернет-провайдерів. Те, що багато хто знає про «Укрлінк» - це заслуга маркетологів та надання якісних послуг. Звичайно, що ми боремося за клієнтів. Іншим просто потрібно бути активнішими. Щоб про них знали теж. Ми надаємо потужніший сервіс. Монополії в нас нема.

- В питанні лікарні та шкіл забудовники калібру Андрія Мартинова якось можуть допомогти чи посприяти?

Андрій Мартинов вже збудував школу та садочки в селі. У ці заклади запрошують дуже професійних вчителів і вартість навчання там, в порівнянні з київськими цінами, дуже доступна. У питанні державних навчальних закладів та лікарні - це пряме питання до керівників сіл. Саме влада повинна подбати про наявність великої лікарні, а не амбулаторії. Так само і щодо школи - додаткова в ОТГ справді потрібна. І це залежить від менеджерських здібностей керівництва.

- Ви є депутатом Софіївсько-Борщагівської сільради. В чому полягала Ваша робота і якими взагалі рішеннями Ви пишаєтесь?

Почну з того, що я представляв свій округ. І вирішував питання, які там були нагальні. Займався питаннями дезінфекції, попередженням епідемій. Ми вирішили це. Намагаюсь створювати для громади максимально зручні умови для життя. Але один в полі не воїн. Депутат не може вирішити самотужки багато проблем, якщо на це нема волі більшості. От навіть питання школи. Один депутат цього зробити справді не може. Це питання голови села як мінімум і керівництва області як максимум.

- У Вас досить цікава біографія, жодного скандалу, навіть попри роботу депутатом сільради. Але практично немає відомостей про те, як Ви стали керівником ЖЕКів, чим займалися до цього?

Народився я в Боярці, в 1973-му році. Вчився також там. Вступав у Вище Одеське морське училище в 1990 році. В ті часи іногороднім академія не давала гуртожитку, потрібна була реєстрація - людина мала бути прописана десь, а вчитися і знімати житло у мене не було можливості, і знайомих у яких міг пожити також, тому від навчання довелося відмовитися. Мама з татом розійшлися, коли мені було 3 місяці. Пізніше мати вдруге вийшла заміж, маю вітчима і рідного батька, а також брата.

Самі розумієте, що довелося у ті часи одразу йти працювати. Пішов на Жулянський машинобудівний завод, де працював за спеціальністю електромонтер. Отримав 3 розряд електрика. З 1998 року почав займатися підприємницькою діяльністю в сфері пасажирських перевезень. У період з 2006 по 2009 роки мав досвід роботи в сфері продажу нерухомості. Ну а далі очолив житлосервіси, про які ми говорили.

- Вищу освіту надалі вирішили не отримувати?

В мене був шанс вступити в морське училище, я вступив, але питання житла тоді було ключовим. Грошей у ті часи для зйому в мене не було. Життя так склалося, що мені довелося працювати і заробляти на своє життя та допомагати родині. Потім одружився, народилися діти. В цьому коловороті так і не дійшли руки, а «купувати» диплом я принципово не буду.

- У Вас, судячи з декларації, велика родина...

Так, маю дружину Тетяну, двох синів Іллю та Влада (1998 і 2003 року народження) та дочку Яніну, яка в 2010-му народилася. Я щасливий батько. Маю живих і здорових тата і маму, а також вітчима з братом.

- У YouTube можна знайти чимало відео з Ваших виступів у євангельській церкві «Благодать». Ви є прихожанином?

Я служу дияконом. З церквою також пов’язана і моя волонтерська діяльність. З 2014-го року ми допомагаємо постраждалим від агресії на Донбасі. Сам особисто був на Донбасі в 2015-му. У селищі Миронівському, Бахмутського району Донецької області бував. Роздавали там гуманітарну допомогу. Насправді, дуже важливо було побачити на власні очі, що відбувається на Сході нашої країни. Завдяки цьому мислиш інакше, відчуваєш цю трагедію і більше цінуєш власну Батьківщину, добробут і хочеш робити все, щоб тут було краще, все правильно працювало. Це дуже цінний життєвий досвід.

- Дохід вашої сім'ї за 2019 рік склав 5,2 млн грн згідно з декларацією. Дехто пише в соцмережах, що Ви як депутат щось «вкрали»…

Знаєте, я нормально ставлюся до критики. Але вона має бути аргументованою. Я займаюся підприємницькою діяльністю більше 20 років. Сплачую всі податки - з цим немає жодних проблем. Чесно заповнюю декларацію як депутат сільради. Нічого не приховую і не помічений у жодних скандалах. Що ж я вкрав тоді?

- А яким Ви бачите майбутнє Борщагівської ОТГ?

Це точно буде успішна громада. Створені всі перспективи для розвитку. Ми маємо фундамент з креативних, молодих людей, які їдуть сюди жити і хочуть комфортного життя. Ці люди часто займаються бізнесом, вони відкривають його також тут. Є реальна перспектива зростання населення, а це означає збільшення податків та наповнення місцевого бюджету. Просто керівництво ОТГ має вирішити декілька лише на перший погляд складних питань, про які ми з вами вже говорили, щоб стандарти життя тут по всіх компонентах були не гіршими за Київ. Це ще одна державна школа, садочки. Це парк, заклади культури. Це розширення доріг, а також державна лікарня. В ідеалі - власний пологовий будинок. Він точно необхідний, бо багато молодих сімей. Хтось вже з дітьми, а хтось без.

Важливо також створити критий ринок, на якому люди могли б продавати власну продукцію. Він не має бути стихійним. Ті самі мешканці старого села повинні мати змогу продавати власну городину.

Потрібен конструктивний діалог влади з місцевим бізнесом, забудовниками, а також обласною владою. Потрібен план для потенційних інвесторів. Багатьох бізнесменів у Києві вже можна переконувати перебазовувати свій бізнес сюди. Треба план розвитку розробити з кінцевими термінами. Бо люди тут справді вимогливі живуть.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст