#

Розміновували і сіяли: як цьогоріч працюють аграрії Київщини, досвід "Фастів Агро"

22.12.2023 11:00
Розміновували і сіяли: як цьогоріч працюють аграрії Київщини, досвід "Фастів Агро"
Фото з місця подій

Сільськогосподарській галузі на Київщині цьогоріч дісталося чимало випробувань. Через сотні замінованих гектарів через бойові дії на початку війни обробіток полів для аграріїв, зокрема і для "Фастів Агро", що входить до групи компаній "AST", став справжнім викликом. Наші журналісти розпитали в представника компанії "Фастів Агро", директора кластеру Олександра Мишути про процес розмінування посівних площ у Бучанському районі Київської області, мобілізацію персоналу та результати жнив-2023. Детальніше читайте в матеріалі "Моєї Київщини"

Олександре, як Ви оцінюєте результати компанії цього нелегкого для аграріїв сезону?

- Завершивши жнива ще наприкінці листопада, ми можемо констатувати цілком непогані результати як за врожайністю, так і за загальними підсумками роботи компанії. За минулі роки в умовах посухи врожайність кукурудзи у нас становила 5-6 тонн з гектара, цьогоріч же сягнула 7,27 тонни. Це, безумовно, гарний результат.

- Про які виклики можна говорити цього сезону для агровиробників, які б ви могли відзначити?

- Одним із найбільших викликів цього сезону для нашої компанії стала вимушена втрата частини досвідчених кадрів через мобілізацію. 52 спеціалісти "Фастів Агро" сьогодні боронять суверенітет України. До слова, компанія "AST" від початку війни на підтримку ЗСУ вже спрямувала понад 40 млн гривень, також продовжуємо підтримувати безпосередньо і наших фахівців, яких мобілізовано. Тож викликом можна назвати часткову нестачу спеціалістів, які мали досвід та були надзвичайно цінними. Проте ми оперативно відреагували на ситуацію: команда згуртувалася та взяла на себе додаткове навантаження, більш досвідчені колеги навчали один одного незнайомим раніше обов’язкам.

Зрештою вся команда успішно завершила збір врожаю, виконавши план на 90%.

Ще одним із важливих викликів можна назвати втрату полів через мінування. Яка ситуація з такими полями?

- У нас у Бучанському районі було заміновано полів загальною площею 644 га! 

Ми взяли ініціативу у свої руки та найняли сертифіковані компанії, що надають послуги з гуманітарного розмінування. Як результат – піротехнічні підрозділи за 3,5 місяці розмінували понад 100 га і цей процес триває.

Плануємо прийняти розміновані площі навесні 2024 року в обробіток.


Безсумнівно, тимчасова втрата частини орендованих земель через мінування не дозволяє її використовувати. Тому земля вимушено пустує, техніка не працює. Але ми дотрималися всіх зобов’язань перед пайовиками і продовжили виплату оренди за цю землю. Для нас є вкрай важливою довіра наших пайовиків.

Окрім цього, ми не зупинили і програму соціального партнерства "AST-громада", цьогоріч надали допомоги на приблинзо два мільйони гривень. Це і підтримка дорожньої інфраструктури в належному стані, ремонт закладів освіти, укриттів, надання іншої допомоги. До того ж група компаній "AST" у цілому інвестувала в соціальну підтримку громад цьогоріч понад 9 млн 300 тисяч гривень.

На ваших полях окупанти не лише мінували гектари, а й були випадки влучань. Розкажіть, які наслідки цих обстрілів?  

- Так, прильоти в нас були.

2023 року, на початку цього сезону, ракета влучила на одне із полів в селі Паволоч. Залишилася величезна яма. Слава Богу, ніхто не постраждав. Вирву обстежили, засипали.

А чи були якісь ускладнення погодними умовами в цьому сезоні?

- Цьогорічний агросезон виявився непростим і через складні погодні умови.

По-перше, варто згадати, що збір урожаю-2022 затягнувся до лютого 2023, що завадило провести вчасно основний обробіток ґрунту восени. Тому значну частину обробітку змушені були проводити весною. Весняні проливні дощі, які затягнулися до кінця квітня, стали на заваді вчасного та якісного обробітку ґрунту.

У подальшому суха та спекотна погода з сильними вітрами у травні призвела до пересихання верхнього шару ґрунту, що зменшило схожість та погіршило рівномірність. Під час вегетації пройшли дощі локально і в недостатній кількості. А вже починаючи з другої половини серпня і до другої декади вересня спостерігалася аномальна спека без дощів.

А на темпи збирання врожаю повпливали сильні вітри з дощами в кінці жовтня.

Як ви досліджуєте рівень виснаженості ґрунтів? Чи є якісь конкретна дії, заходи, спрямовані на зменшення рівня виснаженості та збільшення рівня продуктивності ґрунтів саме у "Фастів Агро"?

- Земельний банк "Фастів Агро" складається з різноманітних ґрунтів. Значна частина ґрунтів піщані, які мають не високий потенціал врожайності, залежать від кількості опадів під час вегетації культур. Не сказати, що є якісь особливі технології контролю виснаженості. Їх не існує, як таких. Ми просто якісно удобрюємо наші ґрунти, особливо ті, які не мають високо потенціалу врожайності, як-от: піщані та супіщані. Це дає притомні результати, і ми виходимо на досить високий рівень врожайності.

Які використовували технології при обробці ґрунтів у цьому сезоні?

- Це використання технологій, які є у всіх розвинутих агрокомпаній: глибокорозпушувачі, стрільчаті культиватори та дискатори. Відповідна техніка обладнана автопілотами. На зборі врожаю використовуємо сучасні комбайни: вивантаження зерна з комбайна відбувається під час руху, що збільшує швидкість обмолоту на 20%. Також на комбайнах встановлено обладнання для моніторингу врожайності в режимі реального часу з подальшим картографуванням полів.

Дійсно, незважаючи на усі труднощі, компанія демонструє гарну роботу та ефективно реагує на проблеми. Це дозволяє сподіватися на подальший розвиток та успіх компанії, чого і бажаю.

- Дякую і вам. Ми переконані, що професіоналізм українських аграріїв дозволить не лише вистояти в умовах війни, але й продовжити сталий розвиток галузі. Ми готові до нових викликів.

ДОВІДКОВО:

Група компаній "AST" – сучасний український агровиробник, який успішно працює на аграрному ринку з 1996 року. 

Компанія є однією з найбільших виробників високоякісної сої в Україні та ЄС, а також входить в топ провідних агрохолдингів за обсягами виробництва сої та кукурудзи.

"AST" оперує як товаровиробник на земельному банку обсягом 150 тисяч гектарів у 8 областях України: Львівській, Тернопільській, Івано-Франківській, Хмельницькій, Київській, Житомирській, Чернігівській та Рівненській.

В управлінні компанії 6 розвинутих елеваторних комплексів.

Читати "Моя Київщина" у Telegram