#

Селищний голова Немішаєвської селищної ради Сергій Замідра: Створення ОТГ потрібне для того, щоб дати старт розвитку територій

02.04.2018 05:00
Селищний голова Немішаєвської селищної ради Сергій Замідра: Створення ОТГ потрібне для того, щоб дати старт розвитку територій

Селищний голова Немішаєвської селищної ради, один з найактивніших новаторів Київщини – Замідра Сергій Володимирович, розповів "Моїй Київщині" про нові інноваційні проекти, важливість формування об'єднаної територіальної громади та чому потрібно переймати іноземний досвід

- Вас називають одним з найбільш інноваційних селищних голів на Київщині, та й загалом в Україні. Зокрема, на Вашому рахунку запровадження електронного квитка для пільговиків, який дав змогу зекономити близько 300 тисяч грн. Які ще проекти перебувають у Вас в розробці?

- Нами реалізовано проект "Геолокація електричних опор селища", який дає можливість вести облік всіх опор, що були передані у власність селищній раді. Таким чином ми вирішуємо питання можливих конфліктних відносин між РЕМом Немішаєвської селищної ради (райони електричних мереж, - Ред) та тими, хто розміщує свої мережі на цих опорах. Також це пришвидшує механізм проведення ремонтних робіт, адже ти чітко все бачиш на карті.

Минулого року ми спільно з Державним інститутом сімейної та молодіжної політики провели експеримент формування молодіжної політики в умовах децентралізації. Ми ще не громада, але експерименти уже ставимо. Розробили картування селища з приємними та небезпечними точками з урахуванням думки дітей. Дуже важливо, як діти бачать селище, адже їхні погляди часто не співпадають з поглядами дорослих. Діти – це ті, про безпеку кого ми в першу чергу повинні турбуватися.

Це картування стане основою для подальшого провадження проектів. Минулого року ми провели аерофотозйомку селища, оцифрування всіх об'єктів нерухомості, здійснили планування адресної бази селища. Провели ми облік формування чітких меж земельних ділянок, тому що, якщо відкрити карту, то часто на ній вони не збігаються з реальними. Тому й виникає безліч конфліктів пов'язаних із землею. Ми вважаємо, що основа розвитку громади – це чіткий облік всіх тих ресурсів, якими громада володіє. Зараз спеціалісти використовують це в роботі, але цього мало, нам хочеться, щоб кожен міг цим користуватися. Тому готується проект сайту, де жителі селища чи інвестори зможуть подивитися та оцінити території, прорахувати, в яку частину населеного пункту краще інвестувати ресурси. Реалізовано проект з новим підходом до пуску зовнішнього освітлення.  Також минулого року  в нас був експеримент з розподілом бюджету при його формуванні, який, надіюсь, стане правилом. Ми використали нову формулу: незалежно від того, який в нас розмір бюджету, 25% коштів направляється на забезпечення соціального напрямку, а саме 15% - на освіту. Це кошти, які йдуть на розвиток шкіл, дитячих садочків в тому форматі, який вони визначають. Наприклад, на закупівлю обладнання, спортивної форми, проведення базових ремонтів, встановлення систем безпеки тощо.

- Якщо Ви вже згадали про освіту, то скажіть, чи існують проблеми з дефіцитом місць у дитсадках і школах?

- Невеликі. Якщо говорити про дитячі садки, минулого року десяти-п’ятнадцяти дітям не вистачило місць. Так, деякі групи переповнені, але цього року запускається приватний дитячий садочок, тому глобальної проблеми немає. Щодо шкіл, то в нас у селищі є дві великі школи, в яких навчається по 550-570 учнів. Також там навчаться діти не лише з Немішаєвого, а й з навколишніх населених пунктів: Мироцького, Микуличів, Клавдієво, Бабинець. Проблем з місцями на даний момент немає.

- Чи є ідеї відносно будівництва нової школи?

- Поки що не плануємо, тим більше в нашому регіоні вже будується одна, в Микуличах. Щоправда, будівництво триває вже понад 10 років. Це приклад "ефективного управління". Надіємось, в найближчі роки вона таки буде добудована. В будь-якому разі в нашому секторі проблем з освітою немає.

- Кілька років тому стався скандал відносно того, що селищна рада відмовилась фінансувати харчування учнів молодших класів. Яка наразі ситуація?

- Так, у 2015 році в нас сталася конфліктна ситуація з приводу харчування. Про це повідомляли центральні телеканали, і на той момент я був найгіршим селищним головою в Україні. Ми відмовилися харчувати дітей 1-4 класів за рахунок селищного бюджету. Його дійсно не вистачало, і був ризик того, що коштів на розвиток освіти в нас не буде. Депутати підтримували цю позицію, батьки спочатку були проти, але згодом все ж таки погодились.

Минулий рік показав, що прийняте рішення було правильним. За харчування ми мали заплатити 1 млн 600 тисяч гривень, що становило майже половину бюджету (бюджет Немішаєвської селищної ради склав 3 млн 700 тисяч гривень). І коли ми значну частину коштів витрачаємо на харчування дітей, залишається питання – за рахунок чого ми будемо їх вчити? Тому за харчування ми не платили, а в освіту вклали 2,5 млн гривень.

- Чи правда, що Ви часто їздите за кордон на різні конференції переймати іноземний досвід?

- Не лише переймати, а й ділитися своїм. Справа в тому, що якщо ти не виїжджатимеш зі свого міста, ти не розвиватимешся. Найближча поїздка планується на 24-28 квітня спільно з Міністерством регіонального розвитку на Міжнародний форум регіонального розвитку в Краків.

Інколи навіть для того, щоб обмінятися досвідом з українцями, потрібно поїхати в іншу країну. Наприклад, минулого року ми їздили в Молдову, в Кишиневі проходив форум, де ми й зустрілися з представниками Славутича. У них працював клуб для старшого покоління, тому ми з ними обговорили, яким чином можна актуалізувати комунікації між пенсіонерами.

У нас була Рада ветеранів – одна з найсильніших в Київській області. Вони збиралися, проводили разом час. Нам схотілося перейти до освіти для дорослих. Як це можна зробити? Ми вирішили створити клуб "Надія". Пенсіонери збираються раз на 1-2 тижні. Ми запрошуємо лекторів, або самі учасники виступають – адже це люди зі значним досвідом, і їм є чим поділитися. Це – клуб самоосвіти, який допомагає старшому поколінню відчувати, що вони є повноцінними членами суспільства.

Також минулого року ми перейняли такий проект як "Бюджет участі". Зараз керівництво ЄС поширює це як одну з кращих практик, і ставить в приклад Немішаєве. Ми виділили 200 000 гривень на конкурс проектів – це 2% нашого бюджету минулого року. Всього прийшло 13 заяв, допущено – 12. Всі ці проекти реалізовано.

Одним із яскравих прикладів "Бюджету участі" є Кубок Немішаєвого з футболу, який закінчився минулих вихідних. Футболісти виграли 30 000 гривень на конкурсі, додатково залучили ще понад 60 і реалізували проект: 24 команди, близько 500 учасників, більше 160 ігор. Проводились трансляції, робилися ставки, визначалися кращі гравці…

- Скільки за минулий рік селищна рада отримала іноземних грантів на розробку проектів, в якому розмірі і на що вони були використані?

- Основний грант від Конгресу місцевих влад Ради Європи – "Розвиток належного врядування" – становить 12 000 євро. Він був використаний частково на реалізацію "Бюджету участі", а також на проект "Сформування платформи взаємодії влади та різних поколінь громади селища Немішаєве". Було проведено серію тренінгів по розвитку міста, написанню проектів, урбаністиці, розвитку системи управління, розвитку громадських організацій. Окрім того, нами був сформований молодіжний парламент, запущена Школа журналістики, закуплено 3 телевізори з можливістю трансляції, щоб діти, які навчаються в цій школі, могли створювати відео як прототип нашого місцевого дитячого телебачення.

Також нами було закуплено сервер та розроблено систему "Місцевий референдум". Це селищний автоматичний call-центр, за допомогою якого можна проводити опитування. Люди дають свій дозвіл на реалізацію тих чи інших ініціатив: їм телефонують, як, наприклад, з банку. Сьогодні цей проект ще допрацьовується, але вже зараз ми таким чином запрошуємо членів виконкому на засідання і за допомогою цього обладнання включаємо і виключаємо світло в селищі.

- Зараз йде впровадження медичної реформи. Що це означає для Немішаєвого?

- Ми будемо намагатися покращити первинну медицину. Сьогодні вона в нас у вкрай занедбаному стані. Я вважаю, що ця реформа правильна, потрібна. Я взагалі позитивно ставлюся до реформ, крім тих випадків, коли держава намагається скинути на місцеве самоврядування якусь свою долю відповідальності.

- Розкажіть про унікальну споруду, яка знаходиться у Немішаєві – напівзруйнований палац Остен-Сакенів. Чи плануєте Ви відновлювати цю пам’ятку архітектури, адже ця будівля цілком може стати візитівкою селища?

- Плануємо відновлювати. Навколо цієї споруди вже об'єдналися театрали, люди мистецтва, які через власні зв'язки намагаються донести необхідність відновлення цієї пам'ятки архітектури. Громада постійно ставить питання про те що втрата надважливої пам’ятки в історії громади стане непоправною. У свій час ця споруда була передана через Фонд державного майна Українській Православній Церкві Московського патріархату. Вони розробили проект відновлення. Але кошти на відновлення в даний момент відсутні і споруда рушиться. Ми проводили переговори з представниками церкви, щоб вони передали цей об'єкт в комунальну власність, адже в приватну власність ми не можемо вкладати кошти. Ми зі своєї сторони можемо за бюджетні кошти утримувати територію та сприяти відновленню пам’ятки з тим щоб активізувати розвиток території. Від цього виграє і релігійна громада і загалом громада селища. Проте на даний час питання передачі ще не вирішилося. Якщо з цим об'єктом нічого не робити, він просто зникне. І від цього не виграє ніхто...

- Днями відбулися громадські обговорення створення ОТГ з центром у Немішаєвому. Чи дасть це старт швидкому створенню ОТГ, чи це був свого роду символічний крок?

- Будь-які наші кроки зроблені для того, щоб отримати результат. Ми звикли боротися за свої права, можливості і не зупинятися. Це вже не перше ініціювання. Коли нас зупинили, ми пішли шукати інші шляхи для об'єднання, навіть погодилися на створення Микулицької ОТГ. Але й там зіткнулися зі суттєвим супротивом. Система не дуже хотіла нас відпускати. І на той момент нас зупинили.

В результаті, ми зосередили увагу на розвитку нашого селища як громади. За той період Немішаєве було визнано Міністерством регіонального розвитку потенційним центром ОТГ. Можна вважати це маленькою, але перемогою. Абсолютна більшість депутатів Немішаєвської селищної ради виступила з ініціативою про формування ОТГ з центром у Немішаєве з включенням населених пунктів Клавдієво, Микуличі, Козинці, Пилиповичі, Мироцьке, Бабинці.

- Чому Ви проти створення ОТГ в межах Бородянського району?

- Об'єднання територіальних громад відбувається для того, щоб дати старт розвитку територій. Я абсолютно не вірю в те, що якщо збережуться ті межі, які є зараз, трапиться швидкий старт. Я більше вірю в те, що, якщо район розділиться на дві громади, він більш ефективно і швидко зможе розвиватися… 

- Як Ви ставитесь до бажання Бучі приєднати до себе ОТГ?

- Ті пропозиції, які раніше були від Бучі, розглядалися. Якщо буде ще якась пропозиція в контексті нового формату об'єднання, ми її також будемо розглядати. Особисто моя позиція – основна проблема Бучі в тому, що вона – місто. Вибори в міську об'єднану громаду проходять за партійними списками. Вибори в сільську та селищну ОТГ – за мажоритаркою. Я вважаю, що має бути задіяна саме ця система: щоб люди могли обирати тих, хто безпосередньо живе і працює в громаді. Тоді ці люди найбільш віддано працюватимуть на громаду. Це той випадок, коли люди обирають тих, хто живе з ними на одній вулиці і можуть в будь-який вечір постукати до нього в двері і сказати, що він щось робить не так. Я не підтримую і не буду підтримувати приєднання до міста, яке б це місто не було. Але як люди скажуть, так і буде…

- Можете назвати прізвища тих, хто блокує створення Немішаєвського ОТГ на Київщині?

Категорично виступає проти створення ОТГ Федорченко Сергій Миколайович (депутат Київської облради від БПП, колишній помічник-консультант нардеп Артура Палатного, - Ред). Інші прямої позиції не висвітлюють.

- Минулого року в ЗМІ була інформація щодо будівництва міста-супутника з нуля біля села Микуличі…

- Це стосувалося земель в Микуличах та Немішаєвому (близько30 га), які свого часу отримав ТММ для будівництва. Ті землі, які були в Немішаєвому повернули в селищну раду, і депутати попереднього скликання успішно роздали їх людям. Тепер люди питають, за рахунок чого їм поповнювати бюджет.

Ми розглядаємо селище як інтелектуальний освітній центр, комфортний для проживання і при цьому ще й молодіжний. Тому питання висотної забудови перед нами не стоїть.  Ми шукаємо інші шляхи наповнення бюджету, зокрема, за допомогою розвитку підприємництва та пошуку інвесторів.

- Якою Ви бачите подальшою свою політичну кар'єру? Чи є у Вас амбіції балотуватися на вибори до обласної ради?

- Я не вважаю, що обласна рада є пріоритетом. Свого часу, коли я йшов на посаду голови селищної ради від асоціації "Молодь змінить Україну" Богдана Дмитровича Гаврилишина (відомий економіст, громадський діяч - Ред), він говорив: "Ти маєш думати глобально, а діяти локально". Це принципова позиція, яка показує, що маючи достатній рівень знань, впливу, кожна людина має обрати той рівень, на якому вона може зробити найбільше. Це те, на чому я наголошую тим, хто рветься зайняти якісь посади в директоратах. Навіть якщо ви знайдете там собі місце, не думайте, що вам вдасться відразу запровадити ті зміни, яких ви хочете. Але  повірте, вас чекають в громадах, вам дадуть час, вам дадуть можливість для реалізації. І те, що ви хочете зробити зверху, можливо ви більш швидко реалізуєте знизу. Тому що тут дійсно великий кадровий голод на всіх рівнях.

- Які Ваші основні завдання на майбутнє?

- Першочергове завдання - формування ОТГ. Паралельно з ним - розвиток нашого селища як тестового smart-містечка. Місяць тому в КМДА під час форуму "Smart-building" групою партнерів було озвучено, що Немішаєве буде формуватися як smart-містечко з залученням іноземних партнерів: Данії, Ізраїлю. З останніми ми вже зустрічалися. У другій половині квітня будемо обговорювати механізми впровадження цього проекту. Ми знайшли ту нішу, яка допомагає активно підняти маленьке містечко, показати як це можна зробити, щоб потім цей механізм використати для підняття нових громад.

Спілкувалася Юлія Стрільник, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Теги: