#

Коронавірус - геть: що почитати під час карантину?

20.03.2020 20:01
Коронавірус - геть: що почитати під час карантину?

"Моя Київщина" пропонує для читання книги відомих українських письменників-класиків. Сподіваємося, що час, проведений за книгою, не лише принесе естетичну насолоду, а й допоможе швидше і приємніше подолати цю складну життєву ситуацію. До переліку ТОП-30 ми відібрали, на нашу думку, найвідоміші та найчитабельніші книги, певно, що прочитані раніше, та вже трохи підзабуті

"Кайдашева сім'я" Іван Нечуй-Левицький

Іван Нечуй-Левицький — видатний український письменник-реаліст, перу якого належать оповідання і повісті з народного життя, що становлять найбільш вагому та класично викінчену сторінку його творчості. Майстер слова мав на меті якомога глибше розробити «непочаті рудники» українського життя і створити правдиві образи людей з усіх верств суспільства. Колоритні постаті героїв, соковитий гумор та сміливе поєднання серйозного і навіть трагічного з комічним зробили твори Нечуя-Левицького справжніми перлинами української прози.

"Енеїда" Іван Котляревський
Поема "Енеїда" — классичний бурлескний твір відомого українського письменника – класика, засновника нової української літератури Котляревского про життя українського суспільства  в XVIII ст.  


"Лісова пісня" Леся Українка
Читачам пропонується збірка творів Лесі Українки — видатної вітчизняної поетеси. Її творчість є великим скарбом не тільки української, а й усієї світової культури. До збірки ввійшли вибрані поезії Лесі Українки. Також на сторінках видання представлена драма-феєрія "Лісова пісня" — справжній літературний шедевр. Видання адресоване широкому загалу шанувальників української літератури.

"Тигролови" Іван Багряний 
Роман "Тигролови" написаний Багряним протягом 1943-1944 рр. На літературному конкурсі у Львові ця книга під назвою "Звіролови" (скорочений варіант "Тигроловів") розділила перше місце з повістю Тодося Осьмачки "Старший Боярин". Роман зразу було перекладено англійською, німецькою та голландською мовами, що свідчить про його популярність за рубежем і увагу іноземного читача до тогочасної радянської дійсності. Сюжетна канва роману побудована навколо двох постатей - Григорія Многогрішного і майора НКВС Медвина.

"Хіба ревуть воли, як ясла повні?" Панас Мирний
Відомий роман Панаса Мирного порушує значущі проблеми українського суспільства другої половини XIX ст. Глибоко розкриває автор психологію героїв, їхні думки, прагнення й переживання. Але навіть не де примушує нас перечитувати роман знову і знову... Крізь увесь твір стержнем проходить філософська ремінісценція, взята з Біблії і винесена у заголовок роману: "Хіба ревуть воли, як ясла повні?". Вічне питання залишається без відповіді протягом багатьох тисячоліть і примушує нас і сьогодні замислюватися над вічним протистоянням добра і зла.

"Жовтий князь" Василь Барка
Роман "Жовтий князь" Василя Барки, представника української діаспори у Сполучених Штатах Америки, написаний у 1958 - 1961 роках і відомий у багатьох країнах світу. Автор розкриває одну з найстрашніших сторінок в історії українського народу і розповідає про голодомор 1933 року, який йому довелося пережити. Письменник створює символічний образ Жовтого князя, демона зла, що несе з собою руйнування, спустошеність, сіє страждання і смерть серед людей.

"Тіні забутих предків" Михайло Коцюбинський
У книзі зібрані найкращі твори класика української літератури Михайла Михайловича Коцюбинського, одного з найцікавіших майстрів українського слова. Блискучий новеліст, він є одним з новаторів, що створює невеличкі за обсягом, але психологічно напружені твори. Сюжет в них не головне. Це може бути один день з життя татарської дівчини, яка не знає куди подітися у свято ("В путах шайтана"), чи почуття батька, що втрачає дитину квітучого літнього дня ("Цвіт яблуні"). Повість "Тіні забутих предків", здавалося б нехитра любовна історія двох дітей Карпатських гір, стає духовним заповітом Коцюбинського — людські душі єднаються не тільки в любові, але й у смерті.

"За двома зайцями" Михайло Старицький
Головний герой комедійної п`єси - легковажний цирульник (перукар) Свирид Голохвастов, який вирішує вигідним шлюбом виправити своє матеріальне становище. Сподіваючись на свою привабливу зовнішність, Голохвастов починає залицятися одразу до двох дівчат, але народ знає: за двома зайцями побіжиш, жодного не спіймаєш.

"Зачарована Десна" (збірка ) Олександр Довженко
До видання включені найращі кіноповісті славетного українського кіномитця і письменника О. Довженка (1894-1956) — "Земля", "Зачарована Десна", "Україна в огні", а також його "Щоденник". Кіноповість "Земля" особливо зацікавить тих, кому відомо, що знятий Довженком одноіменний фільм увійшов до десятки найвидатніших кінострічок усіх часів і народів. І безумновно, увагу сучасного читача приверне кіноповість "Україна в огні", що була написана майстром у роки Великої Вітчизняної війни, але через те, що партійне керівництво визнало її ідеологічно хибною, так і не побачила світ в ті часи.

"Мисливськi усмiшки"та інші оповідання Остап Вишня
Остап Вишня (Павло Михайлович Губенко) — самобутній український сатирик і гуморист. Його творам властиві лаконізм, дотепність і образність мови. Читачам пропонується збірка творів вітчизняного майстра художнього слова. Здоровий гумор та нищівна сатира роблять ці твори не лише цікавими, але й актуальними. 

"Маруся (збірка)" Григорій Квітка-Основ'яненко
Григорій Квітка-Основ'яненко (1778-1843) - видатний майстер слова , перший прозаїк нової української літератури. У його творах знайшли своє відображення правдиві картини життя і побуту українського селянства кінця XVIII - початку XIX ст., яскраві народні характери. В книжку увійшли повісті "Конотопська відьма", "Маруся", оповідання "Солдацький патрет", "Підбрехач", "Купований розум" та ін.

"Кобзар" Тарас Шевченко
До книги ввійшли вірші, поеми, балади (1837-1861 рр.) великого українского народного поета, революційного демократа Тараса Григоровича Шевченка (1814-1861).

"Я (Романтика)" Микола Хвильовий
До книжки увійшли вибрані твори Миколи Хвильового (1893-1933) — українського прозаїка, поета, публіциста, одного з основоположників пореволюційної української прози. Новели прозаїка і сьогодні приваблюють читача не лише тематичною злободенністю, а й стильовою, мистецькою самобутністю.

"Україна в огні" Олександр Довженко
Якщо у попередніх кіноповістях народ, уособлений головним чином людьми одного села, відображався у роки громадянської війни та мирного будівництва в Україні, то у творі "Україна в огні" — у подіях Другої світової війни. У новій кіноповісті персонажі різко протиставлені: окупанти, патріоти і зрадники. Автор розкриває психологію вчинків своїх героїв і поодиноких зрадників, користуючись зокрема довгими діалогами, подібно жанру драми.

"Повія" Панас Мирний
Роман "Повія" видатного українського письменника Панаса Мирного (1849—1920), про якого І. Франко сказав: "Свіжий і сильний талант". Своє творче покликання Панас Мирний визначив ще в юності, записавши в "Щоденнику": «...хочу показати безталанну долю житія людського, високую його душу, тепле серце». Мети він досяг в одному зі своїх кращих творів.

Мина Мазайло Микола Куліш
Комедія "Мина Мазайло" відрізняється оригінальним сюжетом, у якому переплетено культурно-соціальний та родинно-інтимний аспекти, містить галерею виразних характерів з індивідуалізованим культурним і національним світоглядом, насичена дотепними, пародійними, карикатурними, фарсовими сценами. У творі використано широкий діапазон живої і тому колоритної мови, що відбиває специфіку духовних та національних цінностей основних персонажів. Комедія характеризується широкою палітрою інтонацій та мелодійних візерунків — веселих, ніжних, мажорних, романтичних, елегійних, сумних, трагікомедійних і навіть фантасмагорійних.

"Украдене щастя" (збірка) Іван Франко
Творчість талановитого майстра слова Івана Франка (1856-1916) представлена не тільки драматичними творами, а й легкими та ніжними віршами про кохання, дружбу, про вічні проблеми добра і зла. До книжки увійшли твори, передбачені програмою для середніх загальноосвітніх навчальних закладів, — поема "Мойсей", драма "Украдене щастя", повість "Перехресні стежки", а також вірші зі збірок "З вершин і низин", "Зів’яле листя", "Мій ізмарагд".

"Intermezzo" Михайло Коцюбинський
"Intermezzo" — імпресіоністична новела Михайла Коцюбинського, написана в 1908 році в Чернігові. Новела складається з 11 частин, що пов’язані образом митця — учасника й оповідача зображуваного; розповідає про його духовне одужання при зустрічі з природою. У творі порушено проблеми душевної рівноваги, повноцінного життя, специфіки творчого процесу

"Царівна" Ольга Кобилянська
Ольга Кобилянська — відома українська письменниця демократичного напряму. Однією з проблем, які глибоко її хвилювали, була доля жінки, її право на освіту, працю, на громадське життя. Цій проблемі й присвячена повість письменниці "Царівна" (1895), про яку свого часу Леся Українка писала: "Краса цієї повісті не так в її ідеях, як у глибокій, тонкій, логічній психології героїні Наталки. Читаючи історію думки Наталчиної, я немов бачила перед собою історію цілого нещасливого нашого інтелігентного жіноцтва".

"Роксолана" Павло Загребельний
Історико-психологічний роман розповідає про долю української дівчини Анастасії Лісовскої, яка стала султаншею, коханою  дружиною турецького султана Сулеймана . Ця жінка відіграла значну роль в суспільному життя Туреччини і ввішла в історію під іменем Роксолана.

"Маруся Чурай" Лина Костенко
Це - історичний роман у віршах визначної української поетеси Ліни Костенко — один із вершинних творів української літератури, своєрідна енциклопедія духовного життя нашого народу в XVII ст. Висока драма любові вирує на тлі епічних історичних змагань, де доля легендарної Марусі Чурай тісно переплетена з долею України.

"Чорна Рада" Пантелеймон Куліш
Пантелеймон Куліш — визначний український письменник, просвітитель і гуманіст, один із фундаторів української національної свідомості і нової літератури. Письменницький талант Куліша виявився у різних художніх жанрах: він писав прозу, вірші, поеми, драми, багато перекладав. В історію української літератури увійшов насамперед як автор першого історичного роману "Чорна рада", в якому відтворив події 1663 року, коли після смерті Богдана Хмельницького почалася запекла боротьба за гетьманську булаву.

"Берестечко" Ліна Костенко
Історичний роман Ліни Костенко "Берестечко" - це книга про одну з найбільших трагедій української історії - битву під Берестечком. Написана ще в 1966-67 роках, вона згодом не раз дописувалась на всіх етапах наступних українських трагедій ХХ століття - і після поразки 60-х, і в безвиході 70-х, і в безвиході 70-х, і в оманливих пастках 80-х. Протягом цього часу з конкретної поразки під конкретним Берестечком тема цього роману переростала у філософію поразки взагалі, в розуміння, що "поразка - це наука, ніяка перемога так не вчить", а відтак і в необхідність перемоги над поразкою. Перемога над поразкою - основний філософський і психологічний код цього твору.

"Собор" Олесь Гончар

Собор — роман-застереження, один із найвідоміших і найвизначніших творів Олеся Гончара. Написаний 1967 року. Протягом майже 20 років замовчувався прорадянською літературною критикою, що трактувала "Собор" як творчу невдачу, порівнюючи його із іншими творами письменника, зокрема "Прапороносці", "Людина і зброя", "Злата Прага".

"Земля" Ольга Кобилянська
Повість "Земля" — вершина реалізму письменниці. Цей твір, завдяки своїй великій життєвій правді і високій художності, став одним з найвідоміших в українській літературі. Усім своїм єством пов’язаний із землею герой повісті Івоніка Федорчук. Він шанує і береже землю, тяжко працює на ній усе своє життя, плекаючи надію, що вона принесе щастя його синам.

"Камінний хрест" Василь Стефаник
До видання увійшли кращі твори з доробку видатного українського письменника В. Стефаника — короткі психологічні новели, сповнені драматизму і правдивостію

"Місто" Валер'ян Підмогильний
Творчість Підмогильного продовжує традиції української класичної літератури, яка свою поетику будувала на увазі до людини, співчуття до неї. Роман «Місто» — найвидатніший твір письменника, який і нині читається з чималим інтересом.

"Записки українського самашедшого" Ліна Костенко

35-річний програміст нотує все, що його бентежить. Писав би він "буденник", звертав би увагу лише на родинні проблеми: дружина лютує, на роботі негаразди, маленький син завдяки другові так розширив лексикон, що й татко за ним не встигне. Але амбіції героя сягають «щоденника» – записів соціально-політичного характеру, зміст яких залежить від того, що принесе конкретна доба. "Туркменбаші заборонив балет. Таїландська принцеса бачила мамонта. У Сонячній системі за орбітою Нептуна американці відкрили нову планету". Ще буває: "Росіяни бомбили Грозний. Полковник Буданов зґвалтував чеченку. На Балканах бої". Та найбільше уваги внутрішній ситуації: "Таращанське тіло" лежить у морзі. Акціонерне товариство "Мазепа" спонсорує "Людину року". Записує, щоб остаточно не втратити глузд. "Остаточно", оскільки процес уже почався. На порозі середнього віку цей пересічний технар раптом збагнув, що світ – не біла та пухнаста ковдра, під якою можна сховатися, а зорб, в якому ти крутишся, наче шалена білка, і не знаєш, коли нарешті зупинка. Справа ускладнена тим, що наш герой – стовідсотковий український інтелігент і медійний наркоман. Він не бореться з обставинами. Зате як ретельно колекціонує повідомлення (з телебачення, радіо, друкованих ЗМІ, інтернету), як точно відзначає та влучно коментує факти, що дістали до печінок.

"Марія" Улас Самчук
Повість "Марія" — про воістину страшні метаморфози людського буття в умовах більшовицького геноциду, серед сили-силенної гріхів якого був і чи не найбільший — голодомор. Жах цієї трагедії подається крізь призму образу Марії, яка на сімдесятому році життя зазнає разом із рештою українців страшного голоду. З огляду на похилий вік головної героїні, ця трагедія, може, і не виглядала б такою вражаючою, якби читач із кожною сторінкою твору все чіткіше не усвідомлював, що у цій старій жінці уособлена сама Україна. Несхитна в моральних своїх навичках та переконаннях, але беззахисна перед злом.

"Вибране" Василь Стус

Василь Семенович Стус - класик української літератури ХХ століття. Він став на смертельний двобій із тоталітарним режимом і залишився в пам'яті людській як нескорений поет-борець.
 
Безкоштовно скачати книги можна за оцими покликаннями:

https://lviv.com/urban/9-sajtiv-de-mozhna-znajty-bezkoshtovni-knygy-ukrayinskoyu/
https://thepoint.rabota.ua/10-onlayn-bibliotek-de-mozhna-skachaty-knyhy-ukrayinskoyu/

Читати "Моя Київщина" у Facebook