#

Обухівський район: хто боротиметься за крісла мерів і чому "слуги" Коломойського можуть залишитися тут ні з чим

22.10.2019 05:14
Обухівський район: хто боротиметься за крісла мерів і чому "слуги" Коломойського можуть залишитися тут ні з чим

Політична ситуація на Обухівщині все більше загострюється. І це не дивно. Адже там вже зараз починають готуватися до виборів - причому, ймовірно, що позачергових - міських голів у двох містах району - Обухові та Українці. Хто має найбільші шанси "вийти в дамки", з’ясовувала "Моя Київщина"  

Мабуть, найбільш заплутаною наразі є ситуація в одному з наймолодших міст країни - Українці. З 2002 року чотири скликання поспіль Українкою керував Павло Козирєв. Та, на превеликий подив багатьох, два роки тому він добровільно склав повноваження міського голови. Чим насправді було продиктоване дане рішення, досі загадка. ЗМІ писали, що звільнився мер через скандали, які супроводжувалися обшуками в міськраді з боку СБУ та звинуваченнями посадовця в розтраті майна шляхом зловживання службовим становищем. Однак ця історія так і не отримала логічного продовження.

Подейкували, що у 2017 році Козирєва "попросили" за вказівкою на той період всесильного нардепа від БПП Ігора Кононенка - найближчого соратника Петра Порошенка. Попри чутки, жителі Українки не приховують, що роботою Козирєва були задоволені та не проти його повернення на посаду. Сам екс-мер запевняв, що його відставка пов’язана лише з бажанням рухатися вперед та пропозицією зайнятися новим, більш масштабним проєктом. Про що ж іде мова? Спочатку говорили про зв'язки Козирєва з екс-нардепом Василем Хмельницьким, який мав на нього свої плани.

Як відомо, вотчиною олігарха є Біла Церква, де він вже багато років намагається взяти владу. Коли у 2015 році йому не вдалося протягнути в крісло "свого" мера Костянтина Єфименка, він вирішив шукати інші варіанти отримання впливу й у 2017 активно просував багаторічного очільника Українки на посаду заступника міського голови Білої Церкви Геннадія Дикого. Однак Білоцерківська міськрада загальмувала це призначення, і Козирєв зрештою очолив податкову Білої Церкви.

Проте управляти Українкою залишилися люди з командм Павла Козирєва на чолі з Катериною Проценко, яка стала виконувати обов’язки міського голови. Так було б і надалі, якби вони не схибили в політичних розрахунках. Справа в тому, що під час підготовки до виборів в ОТГ (які й досі не призначені), колишній мер запропонував представникам своєї команди тимчасово покинути посади, аби містяни відчули наслідки, зрозуміли, кого втратили, та покликали назад "на царство". Але така собі спроба "набити ціну" спрацювала проти людей Козирєва і, як наслідок, він та його оточення втратили контроль над містом.

Як розповідають жителі Українки, місцеві бандюки в тісній співпраці з харківськими кримінальними елементами швидко зорієнтувались та прибрали всю владу в місті собі до рук, зробивши ставку на місцеву депутатку Тетяну Кучер, яка й стала в. о. міського голови та зі своїми патронами швиденько усунула команду Козирєва з усіх ресурсних тем в регіоні. Попри це, позиції чинного керівництва в місті сильними не назвеш. Національне агентство з питань запобігання корупції давно прийняло рішення про звільнення Кучер, проте вона покидати посаду не збирається. Натомість громада рішуче налаштована їй у цьому допомогти, адже єдине, що поки процвітає у місті, за словами містян – це рекет, корупція та дерибан землі.

Після перемоги Зеленського та "Слуги народу" політична ситуація кардинально змінилася і в Українці. В місто спробували "зайти" люди, яких вважають креатурами олігарха Ігоря Коломойського. Так, під гаслами допомоги громаді у боротьбі зі злочинним угрупуванням похитати ситуацію в Українці спробував журналіст "плюсів" Володимир Тимофійчук. У кінці вересня він закликав всіх жителів міста прийти на мітинг та вимагати позачергових виборів міського голови. На боці колеги цілком очікувано опинився і новоспечений нардеп Олександр Дубінський, який подав до ВРУ постанову про проведення виборів. Зрештою комітет ВР із питань державної влади та місцевого самоврядування рішення підтримав, і наразі орієнтовною датою проведення виборів називають 8 грудня. Утім, жодних гарантій того, що вибори відбудуться - немає. Та й гарантії на перемогу у десанту з "плюсів" відсутні.

Не набагато краща ситуація у них і в адміністративному центрі району - Обухові. Наразі команда з місцевих у Дубінського фактично відсутня. Приймальні новообраного народного депутата в Обухові досі не функціонують, і єдина його активність пов’язана хіба що з пікетами на тему виборів в Українці. Оскільки своїх кандидатів на посади мерів Українки та Обухова його команда не має, доводиться вдовольнятися сумнівними домовленостями з місцевою корумпованою владою, що значно підриває авторитет "слуг".

Варто зазначити, що мером Обухова з 2012 року є колишній "регіонал" Олександр Левченко. Згідно з декларацією, він має найбільші доходи серед усіх міських голів області. Та як розповідають місцеві активісти, ці доходи не завжди були "чистими" – чинному меру закидали "кришування" незаконного будівництва та земельний дерибан. Подейкують, що, за рекомендацією колишнього голови КОДА Анатолія Присяжнюка, який, до речі, активно продовжує працювати на Київщині (його колишній підлеглий Володимир Коваль вважається тіньовим керівником обласного штабу партії "Слуга народу"), Дубінський провів таємну зустріч з чинним мером Обухова, на якій була досягнута домовленість про ненапад. Так і повелося, що команда телеканалу "1+1" працює виключно над питанням міста Українка і поки не заважає Левченку займатися Обуховом. Щоправда, як стало відомо "Моїй Київщині", все може змінитися в будь-яку секунду: у Коломойського є чимало планів на Київщину загалом і на Обухівщину зокрема. 

Ще один важливий гравець в цьому районі - депутатка Лариса Ільєнко - після поразки на парламентських виборах, навпаки, стала напрочуд діяльною. В районі активно працюють приймальні "піщаної королеви" та благодійний фонд. За словами місцевих "еліт", Ільєнко для них, попри її неоднозначну репутацію, досить "прогнозована" та, на відміну від Левченка, "завжди виконує зобов’язання". Тому, оскільки значна частина обухівських бізнесменів та активістів дещо насторожено ставляться до "договорняків" групи Дубінський-Присяжнюк-Левченко, очевидно, більшість на виборах мера Обухова підтримає Ларису Ільєнко. Тим паче, що окрім районного осередку "Батьківщини", їй вдалося взяти під контроль місцеві структури й інших політсил.

Іще однією важливою дійовою особою в цьому дійстві є Олександр Туренко, який раніше був головою Бориспільської РДА. Його вважали одним із найбільш незалежних очільників районних адміністрації області. За час своєї роботи він домігся перереєстрації аеропорту "Бориспіль" у село Гора, і податки (близько 100 млн гривень на рік) почали надходити до районного бюджету, за рахунок чого ресурси у Туренка значно збільшилися. Влітку цього року Зеленський звільнив Туренка з посади, і, ходять чутки, що тепер він планує взяти участь у виборах в мери Українки.

Раніше він вже робив таку спробу, та програв Павлу Козирєву. Наразі ж Туренко має непогані шанси взяти реванш – в районі він людина відома, адже виріс в Українці та багато скликань був депутатом Обухівської райради. До того ж, як відомо, в Туренка існує багаторічний особистісний конфлікт з Олександром Левченком, тому не викликає сумнівів, що на виборах мера Обухова він підтримає його опонентів.

Таким чином, за умови, якщо оточення Дубінського і "слуг" й надалі діятиме так хаотично, шанси на перемогу в Обухові автоматично отримує Лариса Ільєнко, а Олександр Туренко, у свою чергу, в разі правильного позиціонування, матиме великий запас маневру для перемоги в Українці.

Євгенія Любомирська, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram