#

Скандали на Київщині: коли на ТЦК чекає великий перетрус

19.09.2024 08:05
Скандали на Київщині: коли на ТЦК чекає великий перетрус
Те, що відбувається в ТЦК, часто не налазить на жодну здорову голову

Місяць тому правоохоронці викрили керівників Бориспільського і Бучанського ТЦК на мільйонних заробітках на ухиленні від мобілізації. Після затримання цих двох внутрішніх ворогів тривають розслідування по всіх інших районах області. Які наслідки будуть для інших керівників ТЦК (і не лише їх), читайте у матеріалі «Моєї Київщини»

Історія затриманих воєнкомів Сергія Русіна і Леоніда Викочка – легендарна. Тому заслуговує, щоб про неї згадати. Їхня схема була примітивною – ухилянтам оформлювали документи про непридатність до служби. З кожного брали щонайменше $37 тисяч. У ході понад 30 обшуків у двох керівників районних ТЦК вилучили майже півмільйона доларів США, ще понад $600 тис у їхнього спільника, а також військово-облікові та медичні документи військовозобов’язаних. Воєнкоми «наколядоване» зберігали в спецсхронах під підлогою та в обшивці осель.

Та найцікавіше не це, бо після судді Чауса, який ховав гроші у закопаних у землі банках, «американськими президентами» у матраці нікого не здивуєш. Колеги Бучанського військкома прийшли під будівлю суду з вимогою відпустити шефа під заставу. Добре хоч не писали на парканах замість слова з трьох літер фразу з трьох слів «Свободу Леоніду Викочку». Тоді суд до співробітників Бучанського ТЦК не дослухався, але на початку вересня Київський апеляційний суд ухвалив випустити воєнкома під заставу в мільйон. Щойно Остап Бендер в погонах вніс потрібну суму, СБУ оголосила йому нову підозру. Цього разу – у незаконному збагаченні. Так що на свободу «вершитель доль» мобілізованих Бучанської громади вислизнути не зміг. Було б добре, якби відповідні органи поцікавилися статками служителів Феміди, які ледь не дали Викочку вольну.

Читайте також: Схеми для ухилянтів: СБУ повідомила про нову підозру очільнику Бучанського ТЦК

Хто має гарну пам’ять, пригадає: минулого року, за збігом обставин також у серпні, країною прокотилася хвиля обшуків у ТЦК, МСЕК та ВЛК. Саме тоді центральна влада оголосила полювання на нечистих на руку обласних воєнкомів. В Офісі Генпрокурора звітувалися: за кожним фактом розпочато кримінальні провадження, зокрема щодо зловживання владою або службовим становищем (ст. 364 КК України). Але тодішня кампанія пішла в свиток. А от для бажаючих уникнути служби тарифи ТЦК накрутили. Так би мовити за особистий ризик. То ж чи не буде і цього разу те саме?

За рік суттєво змінилися обставини. По-перше, зараз мобілізацію проводять за новим законом, який з одного боку розширив коло осіб, придатних до служби, з іншого – за методами роботи ТЦК дуже уважно слідкує суспільство. Тут не лише гучні скандали з «бусифікацією» військовозобов’язаних, а й цілі клубки корупційних схем, випадки хабарництва, зловживання посадою.

Як розповіли «Моїй Київщині» поінформовані джерела, після затримань двох керівників районних ТЦК Київщини тривають розслідування по всіх районах нашої області. Розслідують і діяльність МСЕК, де часто за потрібні медичні висновки правлять з десяток тисяч «зелених». Так що нові гучні викриття не забаряться. Інша справа, чи будуть реальні терміни, адже нечисті на руку воєнкоми та лікарі переважно виплачують штрафи. А посилення відповідальності за сприяння ухиленню від мобілізації посадовцями ТЦК – питання до народних обранців.

По-друге, в тих районах, де до роботи Центрів комплектації багато питань у правоохоронців і громадян, прийматимуться жорсткі кадрові рішення. За інформацією «Моєї Київщини», на голову ТЦК Білої Церкви вже відправили друге подання на звільнення. Небайдужа громадськість нарікає: призначений у лютому замість тихо звільненого старого корумпованого воєнкома Ігоря Богдановича підполковник Олег Лисенко провалив роботу. Найбільше йому дісталося в липні, коли військовозобов’язані білоцерківці, які приходили до ТЦК оновити дані, мусили годинами оббивати пороги під палючим сонцем. Люди справедливо обурювалися: на Київщині ніде більше нема такого «совкового» ТЦК (хоча, можливо, вони все ж помиляються).

Читайте також: Богданевич пішов, але справа його живе: як воєнком Лисенко провалив мобілізацію на Білоцерківщині

По-третє, за нашими джерелами в ОВА на вихід стоїть й обласний воєнком. Якщо твої підопічні заробляють мільйони на схемах із відмазування мобілізованих ти або сліпий, або мертвий, або у долі, тільки у твоїй оселі ще не було обшуку. 

По-четверте, окрім корупційних підозр та провалу з організацією мобілізації до воєнкомів Київщини є й інші претензії. Зокрема, щодо методів роботи. От у нас багато розповідають про людолови на вулицях. А в пристоличному регіоні є власне ноу-хау. Не запатентоване. ТЦК перетворюють життя військовозобов’язаних на умовно-дострокове покарання. Діє це так: людина з діагнозами за повісткою приходить до Центру комплектації. Щоб не писати, що така людина непридатна до служби і відпустити її додому, вона мусить щотижня приходити до ТЦК і відмічатися. Відмітився – виписали повістку ще на тиждень. У підсумку громадянин прив’язаний до місця. Ні поїхати нікуди на довше не може, бо треба щотижня відмічатися, ні отримати документ з позначкою про непридатність. На таких гачках «підвісили» тисячі жителів області.

Тут пряме порушення Конституції і з десятка українських законів. Не кажучи вже про всілякі резолюції Генасамблеї ООН, Гельсінських угод і таке інше. Масові скарги на порушення ТЦК Київщини прав людини також розслідуються. То ж на наших «мобілізаторів» чекає великий переляк, перетрус і, сподіваємося, якісне перезавантаження Територіальних центрів комплектації.  

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Макар Калюжний
журналіст