#

Скасування "червоних" дипломів: як в Україні викорінюють еліту

10.02.2021 09:24
Скасування "червоних" дипломів: як в Україні викорінюють еліту
Фото з мережі Інтернет

29 грудня 2020 року Міністр освіти та науки Сергій Шкарлет підписав наказ про нові форми дипломів, серед яких не було так званих "червоних". Як відреагувало на це суспільство та що натомість отримуватимуть студенти, читайте в сьогоднішньому матеріалі

У червні 2020 року в наукових роботах Сергія Шкарлета виявили плагіат. Але це не завадило йому зайняти посаду Міністра освіти та науки України. Так, 17 грудня 2020 року Верховна Рада України затвердила цю кандидатуру 226 голосами (критичний мінімум).

Через 12 днів після призначення Шкарлет підтримує скасування дипломів із відзнакою та підписує наказ №1571, згідно з яким документи про вищу освіту можуть бути видані за встановленими науковими ступенями:

  • диплом молодшого бакалавра;
  • диплом бакалавра;
  • диплом магістра;
  • диплом доктора філософії/доктора мистецтва;
  • диплом доктора наук.

Таким чином Міносвіти намагається наблизити український диплом до європейського зразка. Неоднозначна реакція суспільства цілком передбачувана. Спробуємо розібратися, що насправді являє собою це нововведення.

"Червоні» дипломи – атавізм СРСР, якого потрібно позбуватися"

Прихильники такої позиції стверджують, що диплом із відзнакою – це всього-на-всього совкова мотивація навчатися добре. Відтак, жарти в соцмережах про декомунізацію освіти вже не видаються смішними. Старші в розпачі, адже "червоне"  на віки. Буде що дітям розказати та й узагалі це можливість похизуватися досягненнями. А обурення студентів кваліфікується як наслідок виховання.

"Зрівнялівка" здобувачів вищої освіти

У чому полягає дискредитація новації? Знецінюється значення відмінного навчання в університеті. Наприклад, відмінник на денній формі отримуватиме такий же диплом як "трієчник" денної та заочної форми навчання. Як це впливатиме на працевлаштування? Роботодавець буде змушений самостійно оцінювати рівень фахової підготовки.

Навіщо відзнака за успішність, коли ти вчишся для себе?

У нашому суспільстві є стереотип, що "червоні" дипломи отримали студенти, які вимолювали оцінки, бігали за викладачами та благали поставити вищий бал. Або ж платоспроможні, що придбали омріяну нагороду. Цілком зрозуміло, що виникає питання щодо необхідності цієї боротьби за відзнаку, яка в майбутньому нічим не допоможе.

Справді, сенс навчання полягає в отриманні знань. Наскільки доцільно було скасовувати диплом, що був їхнім показником, прокоментувала кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри української мови та прикладної лінгвістики Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, членкиня Національної комісії зі стандартів державної мови Людмила Кравченко:

"Червоні" дипломи повинні бути. Студенти отримують різні бали, згідно з якими встановлюється рейтинг успішності та розподіляються стипендії. Учнів потрібно стимулювати вдосконалюватися. Тих, хто краще працює, варто виділяти, справедливо демонструвати результати їхньої роботи. Мені не подобається позиція "яка різниця, ніхто не дивиться". За дипломами з відзнакою, як правило, стоять гарні знання. А отже, це мав би бути хороший бонус при працевлаштуванні.

Оскільки багатьом людям дуже не сподобалося нововведення Міністерства освіти та науки України, "червоному" диплому таки знайшли альтернативу:

Інформацію про особливі досягнення випускника заклад вищої освіти може зазначати в додатку до диплома європейського зразка в шостому розділі "Додаткова інформація". Вимоги до присудження відзнаки також визначають ЗВО самостійно.

Можливість вузам давати студентам власні відзнаки прокоментував експерт із питань освіти Андрій Черних:

Чому немає такого виду диплома, як червоний диплом? Тому що, з огляду на скасування дипломів державного зразка, немає можливості визначити загальнодержавний критерій (для видачі червоного диплома). ВУЗ має широку автономію, щоб за рішенням вченої ради вносити в додаток до диплому інформацію про значні досягнення випускника. Тепер саме кожен окремий ВУЗ повинен буде при бажанні визначати відповідні критерії.

Ні для кого не секрет, що наразі в Україні при працевлаштуванні рідко вимагають взагалі будь-які дипломи про вищу освіту. Роботодавці насамперед зацікавлені в наявності досвіду, здобутого кандидатами на певну посаду. І що цікаво, у тих, у кого "червоні" дипломи зазвичай його значно менше, адже вони більше часу приділяли навчанню на відмінно в університеті. Новація міністерства дестимулює вчитися якнайкраще, адже достатньо лише абияк. А на роботі вам все одно ці знання не знадобляться.

Оцінки – показники знань, а дипломи з відзнакою мали б вивищувати їх власників серед інших. Так, наявність "червоного" можна було б вказати в резюме і це характеризувало би випускника ВНЗ краще, ніж "цілеспрямований, активний, допитливий".

Таким чином, в освіті простежується тенденція "знищувати", а не реформувати. Замість того, аби зробити "червоні" дипломи вагомою перевагою при прийнятті рішення роботодавцем про надання випускникові першого місця роботи або ж тим, хто навчається краще, призначати, наприклад, фінансову винагороду чи в інший спосіб стимулювати показувати хороші результати…

Варто зазначити, що Міністерство юстиції України ще проводить правову експертизу наказу МОН. Після обробки наказу Мін’юстом документ можуть скорегувати.

Далі буде…

Або ж ні.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст
Теги: