#

Смерть партійних структур: як на Київщині самовисуванці на місцевих виборах вигравали

24.12.2019 06:07
Смерть партійних структур: як на Київщині самовисуванці на місцевих виборах вигравали

На Київщині пройшли перші вибори у двох об'єднаних територіальних громадах столичного регіону: Калинівській та Зазимській. Перемогу цілком очікувано здобули самовисуванці, продемонструвавши абсолютну слабкість партійних структур у Київській області

У Зазимській сільській ОТГ головою став самовисуванець за підтримки "Європейської солідарності", чинний голова Погребської сільської ради Віталій Крупенко із фантастичним результатом 93% голосів. Його суперниками були Наталія Кривобок від політичної сили "Слуга народу" та безпартійний Андрій Бадюл, який є головним спеціалістом відділу матеріально-технічного забезпечення Київської обласної ради.

Про Крупенка відомо чимало: він не лише з 2015 року очолює сільраду Погребів, але також є засновником ТОВ "Спортивний клуб" Десна Погреби" та обслуговуючого кооперативу "Кодак". Негативним у його біографії є те, що ім`я Крупенка фігурувало у гучному скандалі, пов'язаному із незаконним видобутком піску. Він, за інформацією ЗМІ, захищав нелегальну точку видобутку піску та погрожував активістам. Але навіть такі не надто позитивні факти не вплинули на вибір людей.

Щодо депутатів, то тут із 22 мандатів 14 отримали самовисуванці. Від партії "Слуга народу" у раду зайшло три депутати, тоді як від "Батьківщини" п`ятеро. Варто зазначити, що всього від політичної сили президента на вибори йшло сім кандидатів. Нинішня ситуація наочно демонструє, як рейтинг Зеленського падає в столичному регіоні.

У Калинівській селищній ОТГ схожа ситуація. Тут головою ОТГ став Вадим Будкот із результатом 78,8%. Наразі він є чинним головою Калинівської селищної ОТГ від ВО "Батьківщина", але цього разу вирішив балотуватися як самовисуванець.

Суперниками Будкота на виборах були чинний депутат Броварської райради від політичної партії "Наш Край", який є керівником ряду комерційних компаній (ТОВ "АВТОТЕРИТОРІЯ", обслуговуючого кооперативу "ВОРОШИЛОВ", ТОВ "ПРОСТ О"), Роман Шибіко. Показово, що на ці вибори він був висунутий від партії "Слуга народу", але представник президентської партії програв за всіма статтями. Голова Красилівської сільської ради Раїса Нігібіна та ексголова Калинівської селищної ради Григорій Пузан, які теж балотувалися, на цих виборах виявилися у ролі статистів.

Серед обраних депутатів лідирують самовисуванці – 15 людей, від партії "Слуга народу" та "Європейська солідарність" лише по одному депутату. Політичну партію "Батьківщина" представляє три персони. Також п’ять самовисуванців опинилося в раді за підтримки ЄС. Щоправда підтримка ця досить умовна, тож у разі чого депутати завжди можуть перебігти до опонентів. На те вони й самовисуванці...

У цій всій ситуації важливим є те, що серед усіх 352 партій в Україні участь у виборах до ОТГ на Київщині взяли лише три. Зокрема, деякі парламентські партії не виявили бажання йти на вибори - йдеться про "Голос" та "Опозиційна платформа — За життя".  Проте особливо дивною є утримання від участі політичних сил, які ще нещодавно балансували на межі проходження до Верховної Ради, зокрема таких як-от: "Радикальна партія Олега Ляшка", "Сила і Честь"  та "Опозиційний блок". Такий ігнор може свідчити лише про одне - системну кризу партійного будівництва та вичерпання сучасної партійної системи в Україні, яка базується на одному - купці партійних функціонерів у центральному офісі в Києві та повній відсутності роботи на місцях.

Якщо взяти результати виборів голів ОТГ по всій території України, то виходить наступна картина: українці підтримали 44 самовисуванці, 23 представники "Слуги народу", чотирьох представників від "Європейської солідарності", трьох – від "Батьківщини", та по одній від – партії "Укроп" та "Наш край". І хоча формально "Слуга народу" набрала з партій більше всіх, то про панівне місце їй говорити вже не варто.

Люди перестають вірити політичним партіям та віддають перевагу самовисуванцям. Щоправда заради справедливості варто зауважити, що в сільських та селищних ОТГ партії завжди програвали самовисуванцям. Вони перемогали завдяки відсутності за спиною партійного негативу.

Із іншого боку, партія Зеленського почала катитися додолу. І це притому, що ще влітку їхня перемога на парламентських виборах була більш ніж переконливою.

Що тут можна вдіяти? За великим рахунком, президенту варто було б виконати свою обіцянку розігнати парламент, зокрема відправивши на передчасну політичну пенсію своїх "слуг".

Що ж до загальноукраїнського контексту, то після демонстративної відмови абсолютної більшості партій брати участь у виборах, у президента виникає абсолютно законне право ініціювати відміну новопроголосованого виборчого кодексу та ініціювати на рівні областей та районів і сіл повну мажоритарку без партій. Це було б значно більш справедливо - відмовитися на рівні сіл і селищних рад від партійних ярликів...

Антон Болбочан, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook