Сміття від столиці до Баришівки: кому вигідно закривати очі на екологічну катастрофу
Про проблему нераціонального поводження зі сміттям не говорить тільки лінивий, але, на жаль, це розмовами й закінчується. Чи не найгостріше це питання стоїть перед владою Києва, адже в межах міста полігону немає, а сміття кияни продукують чимало. "Моїй Київщині" стало відомо, що за 60 км, а саме до Баришівки, почали курсувати вантажівки зі столичним сміттям, тому ми вирішили зрозуміти, кому вигідно прикривати смердюче питання
Головним упорядником полігону ТПВ у Баришівці є ТОВ "ЕКОСИСТЕМ ГРУП". Між приватною фірмою та Баришівською селищною радою у 2019 році був укладений договір про співпрацю, що мало би покращити екологічну ситуацію в регіоні. Але сьогодні про зміни на краще годі й говорити, адже до Баришівки почали звозити відходи з різних регіонів, зокрема, столиці.
Цікаво, що підприємство ТОВ "ЕКОСИСТЕМ ГРУП" було утворене у 2013 році. Його засновниками виступають Баришівський виробничо-комерційний комбінат комунальних послуг (7%) та ТОВ "СТРАТЕГІЯ 2008" (93%). Сумарно статутний капітал компанії становить "аж" 2 500 грн. Керівником згаданих приватних товариств значиться Олександр Калюжний. У відкритому реєстрі він також вказаний директором компанії "ВАЛЕНСА" та підписантом ТЗОВ "КОМПАНІЯ "ТЕРРА-АГРО", проте вони здійснюють свою діяльність в інших регіонах України. Варто додати, що податкова у 2009 році анулювала свідоцтво ПДВ для ТОВ "СТРАТЕГІЯ 2008" через ненадання декларацій протягом року.
Також серед зазначених у реєстрі видів діяльності у даного підприємства є будівництво житлових і нежитлових будівель, прісноводне рибальство, торгівля рибою та раками, але про роботу зі сміттям там немає жодного слова. Хоча ТОВ "ЕКОСИСТЕМ ГРУП" має право на оптову торгівлю відходами та брухтом.
Джерела у Баришівській селищній раді повідомляють, що при укладанні договору між радою та ТОВ "ЕКОСИСТЕМ ГРУП" відбулися суттєві махінації: депутати голосували за один проект договору, а от голова Баришівської селищної ОТГ Олександр Вареніченко підписав інший. З нього було виключено пункт щодо щоквартального переведення коштів на рахунок селищної ради, а саме конкретну суму відрахувань. Окрім того, органи місцевого самоврядування, згідно договору, не мають можливості контролювати роботу підприємства.
Станом на сьогодні проблема полягає у тому, що частина депутатів селищної ради та місцеві активісти, усвідомлюючи екологічно катастрофічні наслідки такої діяльності ТОВ "ЕКОСИСТЕМ ГРУП", намагаються боротися із незаконним захороненням сміття на території громади. На полігон приїздять вантажівки, які, за словами керівника сміттєзвалища Калюжного, везуть скоп (подрібнені картонні відходи, - Ред.), який необхідний для пересипання звалища. Хоча, згідно з паспортом об’єкта, сміття для захоронення мало би пересипатися лише піщано-глиняною сумішшю.
Аналогічна ситуація відбулася у п’ятницю, 16 серпня, коли активісти зафіксували вантажівку зі сміттям, яка їхала зі сторони Бориспільського району та прибула до полігону.
Охорона без проблем пропустила вантажівку, а от активістам та місцевим депутатам на територію потрапити не вдалося. Доки відбувалися словесні перепалки з охороною та директором полігону по телефону, вантажівка відчепила причеп та поїхала геть. Працівники поліції, які прибули на місце події, склали протокол, а на речовий доказ у вигляді причепу наклали арешт. На працівника ТОВ "ЕКОСИСТЕМ ГРУП" правоохоронці поклали відповідальне зберігання рухомого майна на 24 години. У причепі знаходилися звичайні пакети з емблемами відомих супермаркетів, а на товарних чеках чітко вказано місце здійснення купівлі товарів – місто Київ.
Уже в суботу вранці та ж сама вантажівка приїхала за причепом і забрала його, при цьому директор підприємства та особа, відповідальна за зберігання доказу, супроводжували вантажівку та особисто відчиняли шлагбаум.
Наслідком цього є нестерпний сморід для мешканців прилеглого села Власівка та мікрорайону Баришівки "Радгосп", де проживає близько 4 тисяч людей. Їм до звалища - менше двох кілометрів. Місцева влада всі звинувачення заперечує і переконує, що причиною людських скарг є неприємний запах від органічних добрив, які фермери вносять у ґрунт.
Слід зазначити, що депутати надавали дозвіл компанії на ведення своєї діяльності за однієї важливої умови – встановлення сортувальної лінії, що дало б можливість розділяти отримане від населення сміття: цінні матеріали відправити на вторинну переробку, а непотріб – закопувати. У нашому ж випадку все просто ховається під землю.
Фактично ніхто не контролює, що завозиться на полігон, а наявні на території два екскаватори оперативно все закопують, тому туди можуть потрапляти особливо небезпечні речовини, які мають утилізуватися в особливий спосіб, аби не шкодити довкіллю. Полігон ТПВ під Баришівкою розрахований на відходи 3 і 4 класу небезпеки, що не становлять великої загрози, але ж що туди привозять насправді – невідомо.
Конфлікт наразі може сягнути апогею – громадськість категорично виступає проти захоронення сміття поблизу своїх домівок, а місцева влада переконує у непричетності до назріваючої екологічної катастрофи. На найближчій сесії, яка запланована на вівторок, 20 серпня, частина депутатів Баришівської селищної ради винесуть на порядок денний питання про розірвання договору з ТОВ "ЕКОСИСТЕМ ГРУП". Тож чи змусить суспільний резонанс проголосувати депутатів по совісті – стане відомо зовсім скоро.
Анатолій Тихий, "Моя Київщина"
Читати "Моя Київщина" у Telegram