Старт політичного сезону: як прем’єром обрали друга ірпінського Карплюка
Як запрацювала нова Верховна Рада та які цікаві зв’язки у нового прем’єр-міністра з політичними «елітами» зі столичного регіону, читайте в матеріалі порталу «Моя Київщина»
Початок роботи новообраного органу законодавчої влади був нестандартним: четверг плавно перетік у п’ятницю, оскільки перший день роботи Верховного Ради – затягнувся до ранку. Проте новообраний парламент виконав намічене, прийнявши три десятки рішень, в тому числі й кадрові: депутати обрали керівництво Ради та затвердили новий склад Кабміну.
Подібного ажіотажу з боку представників ЗМІ (в тому числі й закордонних) давненько не бачила Рада. Окрім них у залі були присутні усі президенти попередника Володимира Зеленського (окрім гаранта-втікача Януковича), екс-спікери, представники дипломатичного корпусу. Нагадаємо, що за результатами позачергових парламентських виборів, які відбулися у липні, до парламенту 9-го скликання увійшли 254 представника пропрезидентської сили «Слуга народу», 44 висуванців Опозиційного блоку «За життя», 27 симпатиків «Європейської солідарності», 26 депутатів від «Батьківщина» та 20 законодавців від «Голосу». Представники інших партій за «мажоритарною» взяли лише 10 мандатів, а 46 депутатів балотувалися, як позапартійні самовисуванці. У першій же день було заявлено, що Віктор Бондар та Тарас Батенко стали співголовами депутатської групи «За майбутнє». Керівниками повноцінних фракцій стали - Давид Арахамія («Слуга народу») , Юрій Бойко і Вадим Рабінович ("Опозиційна платформа). Співголовами" Європейської солідарності" стали Артур Герасимов та Ірина Геращенко). Закономірно, що фракцію ВО "Батьківщина" очолила його лідерка- Юлія Тимошенко, а на чолі фракції "Голос", став відомий журналіст-аналітик Сергій Рахманін.
Безпосередньо в опозицію до чинної влади («але не до України») перейшла політична партія "Європейська солідарність", про що з парламентської трибуни повідомила Ірина Геращенко.
Потім депутати обрали новим головою Верховною Ради лідера партії «Слуга народу» Дмитра Разумкова. Як і очікувалося, першим заступником голови ВР став політичний однодумець й представник президента в парламенті Руслан Стефанчук. А віце-спікером стала представниця «Батьківщини» Олена Кондратюк.
Новообрана Рада підтримала створення 23 парламентських комітетів. За таку постанову проголосували 318 народних депутатів. Також постановою визначається, що кількісний склад створених комітетів не може бути менше 5 осіб, але не більше 34. Натомість в Раді восьмого скликання діяли 27 профільних комітетів і комісія з приватизації.
Очільниками комітетів згідно з проголосованим списком стали:
комітет з питань аграрної та земельної політики - Микола Сольський ("Слуга народу");
комітет з питань антикорупційної політики - Анастасія Красносільська ("Слуга народу");
комітет з питань бюджету - Юрій Аристов ("Слуга народу");
комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики - Олександр Ткаченко ("Слуга народу");
комітет з питань екологічної політики та природокористування - Олег Бондаренко ("Слуга народу");
комітет з питань економічного розвитку - Дмитро Наталуха ("Слуга народу");
комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг - Андрій Герус ("Слуга народу");
комітет з питань здоров'я нації, медичної допомоги і медичного страхування - Михайло Радуцький ("Слуга народу");
комітет з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва - Богдан Яременко ("Слуга народу");
комітет з питань інтеграції України з Європейським Союзом - Іванна Климпуш-Цинцадзе ("Європейська солідарність")
комітет з питань молоді та спорту - Андрій Кожем'якін ("Батьківщина");
комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки - Олександр Завітневич ("Слуга народу");
комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування - Андрій Клочко ("Слуга народу");
комітет з питань освіти, науки та інновацій - Сергій Бабак ("Слуга народу");
комітет з питань прав людини, деокупації і реінтеграції тимчасово окупованих територій в Донецькій і Луганській областях і АР Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин - Дмитро Лубинець (позафракційний);
комітет з питань правової політики - Ірина Венедиктова ("Слуга народу");
комітет з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський ("Слуга народу");
комітет з питань регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради - Сергій Кальченко ("Слуга народу");
комітет з питань свободи слова - Нестор Шуфрич ("Опозиційна платформа За життя");
комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів - Галина Третьякова ("Слуга народу");
комітет з питань транспорту та інфраструктури - Юрій Кисіль ("Слуга народу");
комітет з питань фінансів, податкової та митної політики - Данило Гетманцев ("Слуга народу");
комітет з питань цифрової трансформації - Михайло Крячко ("Слуга народу").
Але головною родзинкою першого засідання Верховної Ради стали кадрові призначення у виконавчої влади. Парламент затвердив очильників структур, які затверджуються за президентською квотою: парламент проголосував за призначення (замість Юрія Луценка) генеральним прокурором України заступника глави офісу президента Руслана Рябошапки. За відповідне призначення проголосували 312 народних депутатів. Перед цим Рябошапка у кулуарах парламенту заявив, що у випадку його призначення він має намір організувати переатестацію в органах прокуратури та ліквідувати військову прокуратуру.
Також Верховна Рада підтримала призначення Івана Баканова очільником СБУ. За його кандидатуру проголосували 319 депутатів. 310 законодавців підтримали призначення Вадима Пристайка міністром закордонних справ України, а 314- кандидатуру на посаду міністра оборони Андрія Загороднюка. У своєму виступі в парламенті Загороднюк анонсував презентацію найближчим часом великої програми розвитку Збройних сил України.
Перед депутатами виступив 16-й прем’єр-міністр Володимир Гройсман, який висловив надію, що наступний Уряд продовжить реформи, розпочаті ним та Арсеном Яценюком.
Згодом, вже у ніч з четверга на п’ятницю Верховна Рада затвердила новий уряд (23-й в історії незалежної України) який був запропонований новопризначеним прем'єром Олексієм Гончаруком.
До речі, не дивлячись на молодість прем’єра (35 років) більшість експертів визначають його обізнаність в економічних питаннях. Проте, дехто сумнівається в його чистоплотності. Так відома активістка Мирослава Свистович на своїй сторінці у Facebook пригадує, м’яко кажучи, не зовсім коректні маневри п’ятирічної давнини Олексія Гончарука, в бутність його членом по між партіями «Сила людей», та одіозного екс-мера Ірпеня Володимира Карплюка «Нові обличчя».
«Я з'ясувала, що саме цей Олексій Гончарук лобіював об'єднання партії «Сила людей» і партії «Нові обличчя» перед місцевими вибрами і до того ж належить до проригівської групи (фінансувалася регіоналами)», - пише Свистович.
Є чимало питань до пана Гончарука і стосовно його роботи радником на скандального екс-міністра екології Ігоря Шевченка, який засвітився, коли летів чартером одіозного екс-нардепа з Київщини Олександра Онищенка.
Але повернемося до нового уряду. Членами нового Кабміну стали:
Дмитро Кулеба - віцепрем'єр-міністр України з питань європейської і євроатлантичної інтеграції;
Михайло Федоров - віцепрем'єр-міністр України - міністр цифрової трансформації;
Тимофій Милованов - міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства;
Оксана Маркарова - міністерка фінансів України;
Олексій Оржель - міністр енергетики та захисту навколишнього середовища України;
Владислав Криклій - міністр інфраструктури України;
Олена Бабак - міністер розвитку громад і територій України;
Анна Новосад - міністр освіти і науки України;
Зоряна Скалецька (Черненко) - міністр охорони здоров'я України;
Володимир Бородянський - міністр культури, молоді та спорту України;
Юлія Соколовська - міністерка соціальної політики України;
Арсен Аваков - міністр внутрішніх справ України;
Денис Малюська - міністр юстиції України
Оксана Коляда (Гаврилюк) - міністерка у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України;
Дмитро Дубілет - міністр Кабінету міністрів України.
Як бачимо, лише Маркарова та Аваков перекочували зі старого парламенту до нового.
Призначення останнього стало найбільш ризикованим кроком з боку нової влади, оскільки значна кількість представників громадського суспільства була категорично проти. Утім, схоже, як мінімум, на півроку Аваков зберігає контроль над МВД, а враховуючи недосвідченість нового голови уряду є підозра, що саме очільник міністерства внутрішніх справ стане одним з найбільш впливових членів нового Кабміну…
Олександр Воронін, «Моя Київщина»
Читати "Моя Київщина" у Telegram