#

Сто днів Олександра Терещука: оцінки, тенденції, прогнози

13.02.2019 06:04
Сто днів Олександра Терещука: оцінки, тенденції, прогнози

Наприкінці минулого тижня в прес-центрі інформаційної агенції "Українські Новини" відбувся круглий стіл на тему: "Сто днів на посаді Олександра Терещука: результати та плани на Київщині", організатором якого виступила громадська організація "Об’єднання регіонального розвитку". Пропонуємо вашій увазі звіт з даного круглого столу експертів, політиків, громадських діячів.

Але перед тим, як перейти до викладу головних тез дискусіантів, зазначимо, що протягом майже двох годин була обговорена загальна ситуація в Київській ОДА, які склалася за останні 5 років, та проаналізовані перші результати роботи вже нового керівництва області (зокрема щодо кадрових змін в системі виконавчої влади Київщини та її  районів), дана оцінка  першим рішенням та крокам нового керівництва регіону, оцінена реалістичність заявлених ними планів та програм тощо.

Модератором дискусії виступи політолог Микола Спірідонов,який, задаючи тон дискусії, у вступному слові, зокрема зазначив:

- За традицією, 100 днів для політика – період, який дозволяє людині не стільки реалізувати себе повністю, скільки продемонструвати суспільству серйозність своїх намірів та власний управлінський стиль. До настання цієї символічної дати він має певний карт-бланш, оскільки не прийнято його критикувати в період першої хронологічної «стометрівки». Однак вже за перший три місяці стає очевидним, якщо, образно кажучи, він неправильно одягнув перший ґудзик у сорочці чи піджаку, то й в цілому весь костюм буде виглядати не так, як прийнято…

А якщо обійтись без метафор, то за цей період він має кадрово призначити кістяк своєї команди і розпочати перетворення на посаді, які не так давно обійняв. І якщо перші сто днів втратити-то наздогнати потім буде вже важко, оскільки завершується період «зеленої вулиці» й політик підпадає під критику громади і інтриги конкурентів.

Що ж вдалося продемонструвати Олександру Терещуку за перші сто днів губернаторства? Насамперед, дійсно, була заявлена деяка рішучість оновити кадри, як на рівні районів, так і апарату Голови обласної державної адміністрації, адже деякі персоналії у владі й справді засиділися на насиджених посадах, що мимоволі породжує відомі схеми керівництва процесами, тому спробу їх зламати – варто не вітати.

Складність подальшої роботи нового керівника області пояснюється не тільки нинішньою  президентською виборчою кампанією (оскільки фігура – обласного керівника – президентська креатура – тут доля пана Терещука нічим не відрізняється від можливого майбутнього двох десятків своїх інших колег) скільки традиційним політичним протистоянням в столичному регіоні, де відчувається вплив «Батьківщини». Однак попри домінування «сердечної» політсили в обласній Раді, обласному керівництву вдалося без суттєвого затягування прийняти обласний кошторис на 2019 рік.

Існує й низка сприятливих для Терещука фактів та явищ, що характеризують соціально-економічну ситуацію у «навколостоличному» регіоні. Київщина посідає перше місце по кількості земельних ділянок, що виділено АТОшникам. У 2018 році почалось будівництво 17 сучасних амбулаторій у 11 районах Київської області та ОТГ. Для амбулаторій, що будуються, закуплено 15 автомобілів («Рено Дастер»).

Окрім того Київська область є лідером в Україні зі створення місць у закладах дошкільної освіти. Відкрито 13 закладів дошкільної освіти. Причому Київщина є лідером в Україні щодо створення мережі інклюзивно-ресурсних центрів  та мережі  закладів з інклюзивною освітою.

До важкого спадку Терещука модератор дискусії відніс недостатню  кількість об’єднаних територіальних громад у регіоні.

- Погодьтесь, 16 існуючих ОТГ (ще 4 – на підході) далеко не найкращий показник для такої  густозаселеної області, якою є Київщина,- зазначив експерт, зауваживши, що подальшій успіх Терещука на займанні й посаді залежить і від успішності реалізації багатьох регіональних цільових соціально-економічних програм розвитку, які були далеко не як слід реалізовані за його попередників.

Першим взяти участь в обговоренні ста днів губернаторства Олександра Терещука Микола Спірідонов запропонув присутнім на заході законодавцям.

Геннадій Кривошея, народний депутат України від фракції «Народний фронт»:

- По-перше, як людина безпосередньо пов’язана з Київщиною, вдячний за запрошення на цей тематичний круглий стіл. Трохи дивує, що на цьому заході я не бачу представників обласної державної адміністрації, - сказав він.

Тут щоправда заявили про свої повноваження присутні на круглому столі представники структурних підрозділів КОДА – в.о. начальника управління з питань внутрішньої політики  Ірина Жердєва та представник  управління інформації та зв’язків з громадськістю Геннадій Сириця. З керівного складу ОДА ніхто не приїхав: Олександр Терещук зі своїми  заступниками у той день знаходився на виїзній нараді у Сквирі.

- Я вже двічі зустрічався з керівником регіону з проблематики Київщини. І поки в мене немає якоїсь негативної думки щодо ставлення губернатора до потреб земляків. Маю на увазі ті звернення, які надходять від людей , а перед тим, як спрямувати їх в органи виконавчої влади я всякий раз намагаюся їх перепровірити. Сказати, що спостерігається на 100% оперативна реакція – з боку влади – теж не можу, однак погоджуюсь,  що  100 днів – недостатній термін для будь-яких узагальнень.

У свою чергу в подальшому спілкуванні з представниками обласної влади, як народний обранець буду акцентувати увагу на проблеми, які існують у жителів віддалених районів області ,- додав депутат Кривошея, - бо є школи, де третій рік поспіль дах знаходиться в аварійному стані (Ольшаниця  Рокітнянського району), є і дороги, на ремонт яких ні через ДФРР (Держфондрегіонального розвитку), ані через Соцеконом ніколи нічого ніхто не виділяв, а перевагу в ремонті традиційно мають наближені до столиці - Обухівський або Києво-Святошинський район. Я не виступаю проти цих районів, але хотілося б, щоб поряд з ним увага приділялась і околицям регіону.

Так чи інакше, до позитиву влади я б відніс і той факт, що і сьогодні голова КОДА приймає участь в обговоренні з людьми поточних та глибинних проблем регіону, виїжджаючи при цьому на місця.

Зазначу, що я досить предметно вивчаю потреби рідного Богуславського району, і мені прикро, що на цю зустріч не запрошений депутат-мажоритарник від цього виборчого округу, вже не кажучи про голову районної адміністрації, який мабуть знає, що чимало критики почує на свою адресу, хоча критика ця має за собою не якусь політичну складову, а елементарну необхідність сприяти покращенню стану справ на місцях.

До речі, про місцеву владу. Наскільки я знаю, за чотири дні у двох районах (на більш південних територіях) вже змінено голів райдержадміністрації. І до мене телефонують виборці з місць: а хто прийде йому на зміну – так і невідомо. Причому є райони, де до керівництва РДА значно більше зауважень (аж до відкриття кримінальних впроваджень) ніж в даному випадку, але там кадрових рішень не застосовують…

Хоча, зрозуміло, що подібні зміни ініціює не тільки керівник області, але й глава держави, який перед початком виборчої кампанії має формальне право на кадрове зміцнення районів. Але при цьому, на мій погляд, для керівника області, який є фактично представником гаранта в регіоні, має бути доведена чітка позиція щодо того чи іншого кадрового рішення, або губернатор зумів би довести й до людей аргументованість таких кроків. Оскільки незаплановані, а стихійні раптові рішення про відставку того чи іншого керівника можуть викликати непорозуміння на місцях серед представників виконавчої влади. І тоді може втратитися якість роботи, бо замість справ на місцях  стануть розмірковувати: до якого ж рівня триватиме заміни кадрів – чи тільки до рівня заступників, чи аж до лінії директорів шкіл та дошкільних закладів?

Народний депутат України  Георгій Мепарішвілі – колега Кривошеї за парламентом та за парламентською фракцією «Народного Фронта»  оцінку діяльності губернатора розпочав із власних спогадів:

- Київська область мені дуже знайома, бо перед тим як стати коаліційним депутатом від «Народного фронту» я двічі був депутатом Обласної ради.

Тож зрозумію - яке саме значення має навколостоличний регіон для усієї України.  Якщо брати за точку відліку - події останнього Майдану, то навіть за цей період на рівні області ми маємо вже четвертого керівника. Але за будь-яких кадрових рішень нова державницька влада мусить працювати на позитивний результат, тим паче в умовах зовнішньої агресії.

Хотів би трохи відзначити унікальність нашої області. Київщина завжди входила до трійки-пятірки найкращих регіонів країни. Окрім того варто звернути увагу й на  транзитний потенціал області - оскільки сім автошляхів, що ведуть до столиці й виходять з неї,- то насправді є потужними воротами нашого мегаполісу.

Звідси й така увага столичному регіону з боку керівництва країни.

Я працював зі всіма губернаторами Київської області, вони показували різний результат, для мене головне, щоби в області був справжній порядок. Регіон працює, і працює краще, ніж коли-небудь раніше,- констатував народний обранець.  

Зі слів Мепарішвілі, кадрова реорганізація, яку активно проводить Терещук, є правильним кроком для створення своєї функціонуючої команди.

Громадський діяч, мер окупованого міста Олександрівськ на Луганщині, офіцер запасу ЗСУ, доброволець батальйону "Айдар" Микола Греков підкреслив, що з ОДА має повне порозуміння і сподівається, що скоро буде влаштовано зустріч голови КОДА з переселенцями та учасниками ООС.

Також Греков розповів про проект побудови нового населеного пункту в Київській області за підтримки губернатора.

Утім, є й інші проблеми. Зокрема, в одному з найбагатших районів области.

- На мою думку, Києво-Святошинському районі, в найбагатшому районі Київської області, існує квотність на призначення осіб на певні посади. Можливо реорганізація, яку проводить Терещук все виправить. Ми чекаємо рішучих дій. Наприклад налагодження громадського транспорту по маршруту Київ-Вишневе-Київ, громадського транспорту в нас немає, а платити за 2 км 15 грн люди відмовляються і йдуть пішки. Терещук всього 100 днів на посаді, тому критика тут недоречна. Я констатую ситуацію на теперішній день", - сказав Ігор Гришачов, активіст ГО "НАРОДНА ВАРТА", житель міста Вишневе.

За словами голови Аграрної партії Білої Церкви Дмитра Киришуна, за каденції Терещука не трапилося жодного рейдерського захоплення, що є показником, на його думку, вдалого результату діяльності. Політики та громадські діячі  також позитивно оцінили кадрові рішення губернатора Київської області Олександра Терещука Також як позитив сприйняла громада ініціювання губернатором розірвання контракту на ремонт автошляхів з підрядниками, які «просто клали асфальт у сніг».

Журналіст Олександр Воронін пригадав, що починав свою роботу у ЗМІ ще за радянських часів, коли кожною областю (не дивлячись на наявність посади голів облвиконкомів) фактично керували перші секретарі обкому КПРС, потім були Представники Президента в областях, а з 1993-го року - Глави обласних адміністрації. Але, не дивлячись на зміну ідеологій та способів економічного господарювання, на відміну від мерів й народних обранців, керівники регіонів (як «государево око») весь час сприймалися людьми, за дотепним визначенням Салтикова-Щедрина, як «временщики», яких раптово призначали, а згодом подібним чином раптово й звільняли, не давши змоги навіть прозвітувати перед людьми про те, як їм вдалося реалізувати намічені плани, а це, на думку журналіста, суттєво розмивало принципи політичної відповідальності. Як ілюстрацію до сказаного він навів свіжий приклад, який був приведений під час круглого стола народним депутатом Геннадієм Кривошеєю: в одному з районів днями намічено змінити голову райдержадміністрації, що не дає йому можливість навіть прозвітувати про здійснену за рік роботу на найближчій сесії районної ради…

Про особливості кадрових рішень сьогодення в контексті адміністративної реформи та поточних виборчих перегонів, говорив на круглому столі науковець з Академії державного управління при Президентові України Ігор Печенкін, який серед іншого зменшення бюрократичного чинника на місцях вбачає у повсякденному розширенні на місцях мережі Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАПів).

Виконуюча обов’язки начальника управління з питань внутрішньої політики  КОДА Ірина Жердєва, та представник  управління інформації та зв’язків з громадськістю тієї ж адміністрації Геннадій Сириця запевнили присутніх, що усі побажання учасників круглого столу будуть узагальнені та запропоновані на розгляд керівництву регіону.

На завершення, політолог та модератор дискусії Микола Спірідонов оголосив приблизні майбутні дії, які було б доречно проводити губернатору.

"За даними з відкритих джерел, планується змінити 20 голів різних обласних структур, залучення до загальної роботи активістів ГО, варто звернути увагу на більш віддалені регіони Київської області. Звичайно все залежить від результату виборів. Або Терещук отримає підвищення посади або зазнає тиску збоку нової влади", - зазначив він.

До речі, вже після завершення круглого столу, в соцмережах була поширена думка народного депутата України (а в минулому - журналіста й громадського активіста) Сергія Лещенко, що за його інформацією,  кандидатуру Олександра Терещука в Адміністрації Президента України готують в якості заміни на посаду Міністра внутрішніх справ і одного з лідерів «Народного Фронту» - Арсена Авакова.

Олесь Іваненко, «Моя Київщина»

Читати "Моя Київщина" у Telegram