#

Спортивні біди Київщини: коли скінчиться суцільна смуга перешкод

10.07.2020 15:57
Спортивні біди Київщини: коли скінчиться суцільна смуга перешкод
Фото з мережі Інтернет

На шляху розвитку масового спорту у столичному регіоні перепон більше, ніж сприяння процесу. Про це красномовно засвідчили думки учасників тематичного спортивного круглого столу, який відбувся 9 липня в Києві, про який портал "Моя Київщина" уже інформував своїх читачів

Не вперше виступила молодіжна ГО "Об’єднання регіонального розвитку" спільно з "Інститутом української політики", ініціатором проведення чергового тематичного засідання  дискусійного клубу "Об’єднана Київщина". Попри те, що спорт полюбляють усі (особливо перед черговими виборами) і те, що існує комплексна регіональна програма розвитку фізичної культури та спорту на Київщині, представники профільного департаменту з облдержадміністрації на дискусію (із красномовною назвою "Розвал спортивної інфраструктури Київщини: безвідповідальність влади та "засилля схемщиків" у спортивній індустрії") так і не з’явилися. 

А даремно! Бо перед початком жвавої дискусії модератор круглого столу політолог Микола Спірідонов перерахував основні больові точки на тілі регіонального спорту. Тут і масові зловживання спортивними чиновниками при будівництві об’єктів та відсутність реакції правоохоронців на заяви про корупцію та на цілу серію рейдерських захоплень спортивних об’єктів на Київщині, й перманентне скорочення відділів спорту по області, нарешті – незавидна доля тих ентузіастів та майстрів своєї справи, на кому власне й тримається в області розвиток спорту. Маємо на увазі, звичайно, фахових тренерів, які підготували олімпійських чемпіонів, але раптом наразі виявилися не затребуваними.

"Мені розповіли просто ганебну історію про тренера, ім’я котрого я поки не хочу афішувати, який за свою професійну кар’єру виховав ціле покоління іменитих спортсменів, зокрема й олімпійських чемпіонів, але зараз шахраї його позбавили можливості займатися улюбленою справою, тому він, щоб виживати, вимушений працювати сторожем. Я переконаний, що таких історій набагато більше, але сама ситуація неприпустима",- зазначив він.


Не зміг модератор у своєму вступному слові оминути й тих сумних подій, які сталися в останні роки навколо об’єктів спортивної інфраструктури регіону. Зокрема, це стосується пожежі спортивного комплексу в місті Переяслав, обвалення даху приміщення спортивної арени у Вишневому.

Ніби естафетною палицею у бігу передавали учасники полеміки загальну тезу про те, що, власне, є справжньою і головною перешкодою на шляху розвитку спорту, не тільки на Київщині, але й у масштабах усієї України. Мається на увазі відсутність у законодавчій базі країни закону про меценатство як цивілізованого механізму підтримки спорту представниками бізнесу, хоча про його потребу говорять в українському суспільстві ще з початку 90-х років минулого століття…

Кожен із виступаючих, окрім спільних проблем, виніс на обговорення й свої власні.

У ході дискусії мова йшла і про відверту протидію деяких чиновників у розбудові нових спортивних об’єктів на території Київщини. Так, голова Білоцерківської районної федерації футболу та депутат Фурсівської ОТГ Геннадій Прищепчук поскаржився на безпорадність та бездіяльність керівника Управління фізичної культури і спорту КОДА Сергія Тимофєєва, голови Фурсівської ОТГ і деяких її депутатів, які не зацікавлені в будівництві олімпійського об’єкту – легкоатлетичного комплексу на території громади:

"Голова Фурсівської ОТГ, його заступник і депутати надали землю комунальному підприємству Київської обласної ради для будівництва легкоатлетичного комплексу збірної України вартістю 32 мільйона гривень. Через декілька місяців вони відмовились від своєї позиції і не дали два голоси, щоб затвердити технічну документацію. Керівництво області, зокрема і очільник управління спорту області Тимофєєв, які мали б розвивати спорт, не відреагували, усі мовчать. А тим часом деякі фурсівські депутати встигають "віджати" і комплекс для відпочинку, футболу та волейболу на березі річки, знищуючи цю інфраструктуру. Про це знає поліція, СБУ але у відповідь – тиша", - констатував він. 

Утім, правоохоронні органи не поспішають розслідувати явну корупцію, яка процвітає в Яготині. За словами депутата Яготинської міськради Ігоря Смаглія, навіть у такому маленькому містечку з невеликим бюджетом чиновники прикриваючись гаслами "про здоров’я молоді" примудряються грабувати, зокрема на спортивній інфраструктурі:

"На території міста є стадіон, на якому планували побудувати басейн. У 2016-2017 роках на це виділялися чималі кошти – пів мільйона гривень, а басейна досі немає. Прокуратура і поліція виявила великі розтрати на цих проєктах, близько 170 тисяч гривень, але ця справа зависла десь у вакуумі. Зокрема, на цьому ж стадіоні побудували дві трибуни, які згодом демонтували задля того, щоб зайшов свій суб’єкт господарювання, якого обрали чиновники міської ради і він без конкурсної процедури починає будувати трибуни. Такими схемами чиновники, прикриваючись гаслами про здоров’я дітей, просто грабують місто. Тому, я хотів би привернути увагу всієї України, що роблять чиновники з об’єктами, які б принесли велику користь для громади міста",- сказав він на завершенні свого виступу.

Проблеми із спортивною інфраструктурою існують і в найбільшому місті регіону – Білій Церкві. Приміром, декілька років тому Київська обласна рада взялася ремонтувати стадіон Білоцерківського багатопрофільного навчально-реабілітаційного центру, який мають на балансі. Проте, як розповів представник Агенції стратегічного розвитку Білої Церкви Ярослав Янченко, вихованці закладу так і не побачили нового стадіону, більше того, залишились без старого:

"Київська обласна рада почала ремонт стадіону, але все закінчилося тим, що вони просто зруйнували ворота, огорожу і навезли гравію. На цьому тоді все і завершилось. Питання почало вирішуватися, коли керівник цього закладу звернувся до Агенції стратегічного розвитку, які за допомогою міської ради звернулися до КОДА. Зокрема, у Білій Церкві є недіюча спортивна зала для занять боксом і спортивною боротьбою, яка також на балансі обласної ради. Це приміщення дуже складно назвати відповідним залом, тому відносно нього ми також робили звернення, але досі жодної реакції немає",- із сумом зазначив він.    

Відомий в окрузі громадський діяч, депутат Києво-Святошинської райради Сергій Возний нагадав присутнім про необхідність відстоювання зруйнованої прорахунком розробників та будівельників спортивної арени у Вишневому,  процес відновлення якої відверто саботується. Депутат додав, що до 30 липня обласна та районна влада має дати чітку відповідь щодо порятунку цього об’єкта, інакше громада регіону готова перекривати дорогу, аби влада звернула увагу на цю проблему.


Представники громадськості й спорту з Вишневого Ігор Гришачов з  ГО "Народна варта" та його тренер із дзюдо Віктор Мужчина погодилися з тим, що можна піти й на такий радикальний крок, але й висловили надію, що не менш дієвим може стати й безпосередні візити тренерів та спортсменів до кабінетів тих чиновників, від яких залежить вирішення тої чи іншої проблеми спортсменів та фізкультурників регіону.

У свою чергу Сергій Возний, який колись очолював Києво-Святошинський район, дорікнув владі в поганій роботі над управлінськими кадрами. Зазначивши, що "Президенту України вдалося ввести в дію новий закон про будівництво з абсолютно новою будівельною інспекцією, що серед іншого завадить зводити хмарочоси на площах, призначених в тому числі й для розвитку спорту, проте цим новаціям на місцях чиниться шалений опір". Тож, на думку Возного, тут мають підключатися силовики, аби усунути відвертий саботаж.

Утім, зазначив він, іноді "ігнорування чиновниками потреб спортсменів пояснюється не стільки злими шкурними намірами, але й елементарною їхньою фаховою непідготовленістю та браком знань та досвіду". Мовляв, до влади прийшло чимало аматорів.

Ця теза викликала іронічну реакцію інших дискусіантів, яка була висловлена у тезі: "Може десь вони й аматори, але в тому, аби при перший ліпшій можливості прибрати собі щось до лап, тут вони справжні профі й рекордсмени".

На запитання від нашого порталу (що очікують учасники дискусії в сенсі посилення чи ослаблення спорту та фізкультури на місцях в контексті децентралізації та розукрупнення районів?) відповіді були різні.

Вишнівці Ігор Гришачов та Віктор Мужчина з оптимізмом дивляться на майбутнє ОТГ Вишневого, яка має утворитися за результатами жовтневих місцевих виборів, не без підстав розраховуючи, що фінансова незалежність органів місцевого самоврядування дозволить більше ресурсів спрямовувати на розвиток спорту та пропаганду у земляків здорового способу життя.

А ще Віктор Васильович розповів, як він бачив на міжнародних змаганнях під Неаполем унікальний спортивний комплекс, розташований на приблизно однаковій відстані від кількох потужних населених пунктів. Згодом заслуженому тренеру України вдалося з’ясувати, що цей об’єкт був споруджений завдячуючи кооперації зусиль кількох територіальних громад, розташованих поруч і висловив надію, що й у нас згодом більш самостійні громади будуть разом співпрацювати над виконанням завдань, які самотужки важко реалізувати.

Громадський активіст, адвокат із Пісківки Бородянського району Володимир Луцков, який очолює місцеве ГО "Пісківка спортцентр", розповів про цілеспрямований рейдерський наступ на спортивний комплекс (який був побудований на гроші закордонного інвестора та мецената, уродженця села)  з боку керівника утвореної Пісківської ОТГ Анатолія Рудніченка. У його рідному  населеному пункті, за словами Луцкова, місцева влада вирішила заробити на спорткомплексі, чим фактично позбавить дітей можливості безкоштовно займатися на універсальному спортивному об’єкті фізкультурою та спортом.

Утім, є надія, що якщо правоохоронні структури не можуть встановити запит наших земляків на справедливість, згодом, під час виборів, це зробить сама громада.

За підсумками дискусії учасники клубу ухвалили рішення підготувати колективне звернення з пропозиціями до керівництва області для реагування на проблемні питання спорту Київщини. Фігурально кажучи, владі пред’явлена жовта попереджувальна картка. Чи зміниться вона на червону? Це серед іншого, залежить від її подальшої готовності дослухатися до громадськості, зокрема й спортивної.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Олександр Воронін
журналіст