#

Свавілля і безправ'я: як на Київщині прості громадяни потерпають від приватних виконавців і колекторів

21.08.2020 07:45
Свавілля і безправ'я: як на Київщині прості громадяни потерпають від приватних виконавців і колекторів
Фото з мережі Інтернет

Кредити – річ досить популярна та потрібна, адже коли не вистачає коштів, на якийсь момент вони можуть виручити. Проте в Україні брати позику в банку дуже ризиковано, адже пеня за прострочений платіж і шалені відсотки можуть перетворити життя на пекло. До "Моєї Київщини" одночасно звернулося декілька жителів столичного регіону, які стали жертвами корумпованої банківської системи та колекторських фірм

Історія із кредитом чоловіка, який звернувся до видання "Моя Київщина", розпочалася ще в 2013 році, коли він узяв грошову позику в банку "Російський стандарт". Сума була незначною, а значна частина тіла кредиту була погашена. Після анексії Криму та початку російсько-української війни на Донбасі відбувся ребрендинг банку, який став називатися "Forward Bank", але фактично він залишається частиною Групи компаній "Російський Стандарт". Зауважимо, що найбільша кількість акцій належить російському бізнесмену Рустаму Таріко, який розбагатів на продажу горілки.

Але при цьому не варто забувати, що "Forward Bank" залишається ненадійним: компанія "Russian Standard Ltd" у 2015 році розмістила семирічні євробонди обсягом 545 млн доларів, а заставою виступали 49% акцій банку "Російський стандарт". Однак у жовтні 2017 по облігаціях був допущений дефолт – Таріко не виплатив власникам цінних паперів купон на 35 млн доларів, пославшись на відсутність коштів. Згодом інвесторам запропонували план реструктуризації боргу, але умови були неприйнятними, тому останні звернулися до Лондонського міжнародного третейського суду для стягнення боргу.

Зауважимо, що в 2017 році збиток "Forward Bank" в Україні становив 665 млн грн, але все ж "дірку" в бюджеті вдалося залатати, тому фінустанова й надалі продовжує працювати. Зауважимо, що іноземні кредитори банку "Російський стандарт" у суді вимагають повернути 3,6 млрд рублів за дефолтні євробонди, тому вважати установу надійною не варто. Через фінансові труднощі та неповернення кредитів борги клієнтів "Forward Bank" були перепродані російському "Альфа-банку".

Зауважимо, що "Альфа-банк" та його основні акціонери потрапили до санкційного списку США через близькість до керівництва Росії, яке розв’язало війну на Донбасі. Зазначимо, що "Альфа-Груп" залучена до фінансування проєктів озброєння армії Російської Федерації, а також фінансує проєкт "Альфа-Ендо", який контролює  дочка Путіна Марія Фаассен. У мережі є інформація, що навесні 2014 року через банк "Російський стандарт" відбувалося фінансування терористичних організацій Л/ДНР. 

Не менш скандальною була ситуація з банком "Михайлівський", який у 2016 році НБУ визнав неплатоспроможним. Варто зауважити, що установа протягом трьох років існування пропонувала вищі відсотки по депозитах, ніж конкуренти, тому зуміла акумулювати чимало коштів від фізичних осіб. Власником банку був скандальний бізнесмен Віктор Поліщук, якому належить мережа магазинів "Ельдорадо", "Технополіс" та бізнес-центр "Guliver" у центрі Києва. Додамо, кредити на придбання техніки у згаданих магазинах видавалися саме через банк "Михайлівський". Задовго до ліквідації банку експерти повідомляли, що установа веде ризиковану фінансову діяльність, адже кредитує пов’язаних осіб на великі суми.

Окрім того, у банку провертали ще одну аферу: депозитні кошти розміщували не у кредитній, а у фінансовій компанії, пропонуючи вищий відсоток. Але при цьому менеджери "забували" повідомити, що кошти не будуть повернені Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, якщо банк стане неплатоспроможним. Варто додати, що в 2015 році посадові особи банку "Михайлівський" уклали кредитні договори з порушенням законодавства. Після цього вони перерахували 283 млн грн на рахунки різних компаній, попередньо знаючи, що гроші у банк уже не повернуться.

Скандального Поліщука звинувачували у махінаціях із землею поблизу Броварів, де розміщувалося стратегічне для України ДП "Радіопередавальний Центр". Оборонний комплекс, який міг блокувати ворожі радіочастоти на території всієї країни, розпиляли на металолом, а територію вже почали забудовувати багатоповерхівками. Знищення стратегічного об’єкту було вигідним для Росії, яка на той час уже вела війну на сході України. Зауважимо, що дружина Поліщука Лілія Рєзвая є племінницею Світлани Медведєвої – дружини колишнього прем’єр-міністра та президента Росії Дмитра Медведєва.

Величезна кількість вкладників залишилися без депозитів, але ще більша – стали жертвами кредитного ярма. Справа в тому, що банки "Михайлівський" і "Російський стандарт" видавали не кредитні карти, а карти з кредитним лімітом, якими можна було вільно користуватися, якщо вчасно гасити заборгованість. Проте варто додати, що кожен рахунок був застрахований на випадок форсмажорних ситуацій. Після ліквідації банку "Михайлівський" та фінансових труднощів "Forward Bank", кредити у правонаступництво перейшли до російського "Альфа-банку", який, за даними нашого видання, отримав компенсацію від страхових компаній.

А тепер варто повернутися до постраждалих від кредитної системи в Україні. Коли ліквідовувалися банки, спочатку було незрозуміло, куди повертати кредитні кошти. Але лише згодом стало зрозуміло, що правонаступником стає "Альфа-банк". Щоправда, російський банк вирішив не позиватися до суду, щоб стягнути кошти із громадян, адже перед цим отримав компенсацію від страховиків, а продав борги колекторським компаніям. Але тоді стає зрозумілою поведінка банку: у суді стали б відомі подробиці схеми і процес повернення коштів "розвалився".

Товариство з обмеженою відповідальністю, яке отримало борги від "Альфа-банку", також не позивається до суду, а звертається до приватного нотаріуса, який за 10% від суми боргу робить нотаріальний напис про стягнення коштів, після чого передає документи приватному виконавцю. Останній за 20% від суми боргу блокує рахунки фізичних осіб, що розміщені в будь-яких банківських установах.

У нашому випадку рахунки потерпілої сторони були заблоковані в нині державному банку "ПриватБанк", співробітники якого без перевірки інформації та рішення суду, посилаючись лише на нотаріальних напис, порушили Закон України "Про права споживачів". А колекторські фірми, які не мають жодних юридичних підстав на існування в Україні, користуються прогалинами в законодавстві та керуються принципом: що не заборонено – дозволено. Таким чином, через заборгованість, іноді надуману, люди піддаються психологічному терору зі сторони колекторів. Непоодинокими були випадки, коли представники таких фірм катували людей, виселяли з квартир та забирали все майно.

Також нашому виданню розповіли про декілька трюків, якими користуються колектори. По-перше, вони починають "кошмарити" не тільки того, хто брав кредит, а також його родичів та друзів. Вони можуть присилати SMS-повідомлення різного характеру на телефон і месенджери, телефонувати по декілька десятків разів на день, аби тільки отримати хоч якусь проплату. Таким чином, стає зрозуміло, що банківської таємниці в Україні не існує в принципі, адже всю інформацію можуть купити колекторські фірми.

По-друге, жертви колекторів постійно отримують пропозиції погасити частину заборгованості під виглядом різного роду "акцій". Але саме з такого "гачка" все починається. Справа в тому, що звичайні споживчі кредити мають термін давності. Фінансова установа має право вимагати погасити кредит протягом 5 років з моменту останньої проплати. Але пропозиція погасити хоч якусь долю кредиту є формальною підставою, щоб поновити період, коли згідно з законом можна вимагати кошти, навіть якщо боргу перед банком ніколи не було. І саме тут найчастіше спрацьовує тиск на родичів і друзів, які переконують погасити кредит, аби тільки від них відчепилися колектори. А факт проплати стає формальним підтвердженням наявності боргу перед кредитною установою, що в подальшому перетворюється на 5 років терору...

Варто пам'ятати, що за звичайними споживчими кредитами, де немає поручителів та застави, стягнення коштів відбувається лише за рішенням суду, коли позивачем виступає безпосередньо банк, якому людина винна кошти. Але ні в якому разі до судового процесу не можуть залучатися колекторські фірми, адже це стосунки між банком та клієнтом. 

Такі фірми роблять проплати від імені людини, щоб отримати законне право на повернення кредиту. Частіше всього в колекторські компанії набирають психологів, колишніх правоохоронців та асоціальних осіб, які готові в будь-який  час доби тероризувати людей. Якщо потерпіла сторона починає платити, то її будуть "доїти" до останньої гривні, адже вона показала слабкість.

У нашому випадку колекторська фірма має назву ТОВ "КРЕДИТНІ ІНІЦІАТИВИ" зі статутним капіталом 146 млн грн. Зауважимо, що контролером компанії виступає такий собі Дмітрій Плужніков із Великобританії, а засновник – кіпрська офшорна компанія  "ЧІБЕЙЛ ЛІМІТЕД". Ураховуючи наявні фінанси, фірма має можливість купити будь-який нотаріальний напис чи рішення суду, доводячи до абсурду ситуацію, адже тоді боротися із такою системою просто немає сенсу…

Цікаво, що приватний виконавець Михайло Трофименко, який вчиняє незаконні дії на користь колекторських компаній, працює у Броварах. Варто зауважити, що суди Київської області неодноразово скасовували виконавчі провадження Трофименка, які відкривалися незаконно. На сайті "Виконавче провадження в Україні", де знаходяться дані про приватних виконавців, Трофименко очолює Раду приватних виконавців Київської області, зібрав чимало негативних відгуків.


Якщо перевірити відгуки про приватного нотаріуса з Києва Ірину Гамаль, то більшість із них також будуть негативними. Люди, котрим із нею не пощастило зіткнутися, підтверджують той факт, що вона співпрацює з колекторськими фірмами.


Один із потерпілих від дій колекторів розповів, що ніколи не брав кредити у банківських чи фінансових установах, але в один день його рахунки були "заморожені". Після численних скарг та судового позову банківську карту розблокували, адже колекторська компанія розірвала договір із приватним виконавцем, тому всі нотаріальні написи та виконавчі провадження стали недійсними. Проте суд вирішив винести рішення на користь колекторської контори, яка згодом заключила договір із новим приватним виконавцем, після чого карту знову було заблоковано…

Юрист, до якого звернувся портал "Моя Київщина" для роз’яснення ситуації, повідомив, що в такому разі дії приватного виконавця потрібно оскаржувати в суді, адже блокування всіх рахунків є порушенням Конвенції про права людини – залишення без засобів для існування. При цьому арешт накладається лише на витратну частину рахунку. Банк дійсно може блокувати рахунки своїх клієнтів, проте лише після рішення суду.

Таким чином, дії колекторської компанії, яка купує нотаріальні написи та відкриває незаконно виконавчі провадження, є звичайнісіньким рейдерством і залякуванням. Зауважимо, що дії співробітників "ПриватБанку", які заблокували картку чоловіка, який звернувся до нашого видання, є також незаконними, адже рішення про блокування може виносити тільки суд. А кошти, які були заблоковані на рахунку державного банку, не мають жодного стосунку до попередніх кредитів. Виходить, що "ПриватБанк" не зумів захистити клієнта навіть із "Платиновою картою", адже всі бази даних перебувають у колекторів... 

Редакція порталу "Моя Київщина" звертається до всіх, хто став жертвами колекторських компаній, надсилати інформацію на електронну адресу [email protected] із поміткою "колектори", або за телефоном – 067 34 33 444.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Анатолій Тихий
журналіст