#

Темна конячка від "Слуг народу": Чому старі еліти програють у Борщагівській ОТГ

12.10.2020 09:00
Темна конячка від "Слуг народу": Чому старі еліти програють у Борщагівській ОТГ
Кудрик і Кодебський - двоє чинних керівників Борщагівок - Софіївської та Петропавлівської

На виборах очільника нової Борщагівської об’єднаної територіальної громади, до якої ввійшли Софіївська і Петропавлівська Борщагівки та село Чайки, раптово вирвався вперед кандидат від партії «Слуга народу» Роман Гах. Принаймні, про це свідчать дані свіжої соціології, замовлені штабом ще одного претендента на борщагівську «булаву», чинного сільського голови Софіївської Борщагівки Олеся Кудрика.

Хоча несподіванкою нові рейтинги стали лише для тих, хто дуже далекий від розуміння поточної ситуації у чи не найбагатшій сільській громаді передмістя Києва. А ось для людей, більш знайомих із нюансами нинішніх виборчих перегонів у Борщагівській ОТГ, така зміна лідера була цілком прогнозованою. Адже місцеві чиновники-«мастодонты» із підмоченою постійними скандалами репутацією набридли всім уже давно.

Голі цифри соціології

Отже, витік зі штабу кандидата Кудрика результатів соціологічного опитування, яке на його замовлення проводилося з 1 по 8 жовтня та охопило майже тисячу виборців у Софіївській і Петропавлівській Борщагівках й у Чайках, багато що розставив, нарешті, по своїх місцях. Однак для початку  приведемо отримані соціологами голі цифри, так би мовити, вивчимо матчастину.


Згідно із дослідженням, якби вибори голови Борщагівської ОТГ проходили в найближчу неділю, то за висуванця «Слуги народу» Романа Гаха готові проголосувати 18,2% опитаних респондентів. При цьому антирейтинг Гаха (тобто тих, хто ні за яких обставин за нього не проголосує) складає всього 6,5%.


За ним на другому місці йде діючий сільський голова Петропавлівської Борщагівки Олексій Кодебський, який наразі балотується як самовисуванець. Його рейтинг – 15,8%, а антирейтинг – 9,7%. Що ж до чинного керівника Софіївської Борщагівки Олеся Кудрика, який цього разу йде під прапорами «Європейської солідарності» та чий штаб, власне, і замовив цю соціологію для внутрішнього користування, то він замикає трійку лідерів, а показники його рейтингу й антирейтингу практично зрівнялися – 12,6% проти 12,3%.

Ну а далі – щільна група із семи кандидатів-статистів, чиї показники де-факто відрізняються лише в межах статистичної похибки. Починаючи від «ударівця» Дениса Берінчика, котрий із 5,2% посідає в цьому соціологічному дослідженні четверте місце, і закінчуючи висуванцем «Батьківщини» Дмитром Гусятинським (2,4%), до якого ми ще окремо повернемось.

А поки дуже цікаві й інші цифри даного рейтингу, а саме: за які партії борщагівці голосуватимуть на виборах до місцевої ради своєї ОТГ. Бо від того, хто у ній сформує більшість, прямо залежить діяльність майбутнього голови громади.


Тож «Слуга народу» наразі набирає 25,2% голосів виборців Борщагівської ОТГ, що, як мінімум, показує той потенційний результат, з яким партійний кандидат Гах може прийти на фініш перегонів 25 жовтня. А, як максимум, потенціал його електорального зростання включає й тих, хто досі ще не визначився (а це - 24,7% на виборах голови ОТГ та 14,4% на виборах ради ОТГ), й прихильників інших політичних сил, крім президентської, котрі не підтримують конкретного кандидата на посаду голови громади від своєї партії. Наприклад, від тієї ж «Європейської солідарності», чия актуальна підтримка тут вимірюється 15,7%, проте чомусь партія Петра Порошенка в цій ОТГ зробила ставку на володаря значного антирейтингу Кудрика.

Крім «слуг» та «порошенківців», які вже точно сформують у раді Борщагівської громади свої потужні фракції, у майбутньому депутатському корпусі їм компанію складуть представники ще й «УДАРу», ОПЗЖ і «Голосу». Плюс, що доволі ймовірно, - «Батьківщини», при цьому шанси на подолання прохідного бар’єру мають також кандидати в депутати ради ОТГ від партії «Сила і честь», «Свободи», «Перемоги Пальчевського» та навіть від Радикальної партії Ляшка із політпроєктом Палиці-Коломойського «За майбутнє» включно. Таким чином виходить, що мінімальна кількість фракцій місцевої ради, з якими налагоджуватиме діалог новий голова ОТГ, це - п’ять, а максимальна – всі одинадцять.

Що це означає

Про очевидність того, що борщагівці на виборах-2020 оберуть не старе, а нове обличчя, експерти стали говорити ще за півроку до старту нинішніх перегонів. Бо кричущі проблеми мешканців новобудов столичного передмістя ніхто роками не вирішував, натомість з кожним роком розгоралися із новою силою всілякі корупційні скандали навколо дерибану тутешньої землі, яка буквально - на вагу золота. Однак ні Кудрик, ні Кодебський цим експертним висновкам продовжували не вірити та вважали власні сили та ресурси сільських голів більш ніж достатніми для перемоги у боротьбі за головне крісло вже об’єднаної громади.

Якщо говорити конкретно стосовно очільника Петропавлівської Борщагівки, який у свіжому рейтингу йде другим, то головна проблема Кодебського – його вік. Все ж таки 72-річний керівник в ОТГ, де значну частину виборців після свого переселення у новозбудовані житлові квартали становлять молоді сім’ї, є, м’яко кажучи, не дуже прийнятним.

Його електоральна база обмежується старим селом Петропавлівська Борщагівка, яким він править вже 37 років поспіль. До того ж Кодебський стартував на виборах-2020 в порівнянні зі своїми конкурентами чи не останнім та не отримав якогось потужного партійного «даху», при цьому навіть його запізнілу політичну рекламу намагається не пустити в Софіївську Борщагівку тамтешня чинна влада на чолі із Кудриком.

Що ж до останнього чиновника, який попри не зовсім чисті, а то й відверто брудні методи передвиборчої боротьби може у підсумку задовільнитися лише «бронзою», то якої-небудь активної кампанії він не веде. Розрахунок Кудрика – на популярний в Києві та його передмісті бренд «ЄС», а також на наявний у нього адмінресурс. Плюс – він може сподіватися на створення «сіток» із так званих «політичних туристів» та встановлення контролю над місцевою територіальною виборчою комісією, що, на думку його штабу, мають «зробити результат» шефу.

Однак значним «мінусом» для Кудрика є величезний антирейтинг навіть серед свого електорального ядра, адже місцеві мешканці досі добре пам’ятають історію цього «політичного колобка». Його в 2012 році привела до влади в Софіївській Борщагівці Партія регіонів, сумнозвісна для абсолютної більшості тутешніх виборців, а вже у 2015-му він переобрався на посаду сільського голови за підтримки БПП. Одна справа, якби не було на виборах керівника Борщагівської ОТГ якоїсь реальної тому альтернативи – тоді на тлі давно пенсіонера Кодебського Кудрик міг би й згодитися. Але справа є радикально іншою, коли раптом на перегони заходить нова команда. І тут за нинішнього лідера перегонів у Борщагівській ОТГ Романа Гаха грає на повну силу його реноме досвідченого керівника житлосервісами у Софіївській Борщагівці.

І тут не йдеться про шалені гроші, вкладені в розкрутку. Наприклад, вже згаданий на початку кандидат від «Батьківщини» Дмитро Гусятинський найбільше, напевно, запам’ятався найресурснішою та водночас абсолютно безрезультатною виборчою кампанією. Такою кількістю білбордів в його підтримку на вулицях та різноманітних рекламних «кубів» не може похвалитися навіть дехто із чинних мерів обласних центрів країни. Втім, результат Гусятинського, як то кажуть, «на табло» - 2,4% підтримки.

А все тому, що такого кандидата місцеві мешканці сприймають за своєрідного «парашутиста», людям потрібна реальна, а не штучно накручена впізнаваність претендента в очільники громади.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст