#

Погодні аномалії: до чого призведе тепла зима на Київщині

24.02.2020 06:00
Погодні аномалії: до чого призведе тепла зима на Київщині

Уже більш ніж двадцять років ЗМІ говорять про кардинальні зміни клімату. Тим паче, в кожному куточку нашої планети спостерігаються аномальні атмосферні явища, яких раніше не бувало

Цього року жителі Київщини побачили зміни клімату на свої очі. Звісно, і раніше траплялися малосніжні та не надто холодні зими, але цього року найбільш холодна пора року виявилася аномально теплою. Через постійний плюс на стовпчиках термометрів перед Новим роком у Вишгороді розцвіли проліски, а у Бучі жителі на Різдво у лісі збирали гриби. Кліщі, які мали бути в сплячці, активно нападали на жителів Київщини, а у столиці в кінці грудня в парку навіть знайшли гадюку.

Не типово цього року себе вела і атмосфера. За даними гідрометцентру Києва, який проводить метеорологічне зондування атмосфери, тропопауза (шар у атмосфері, який розділяє тропосферу та стратосферу) вела себе нехарактерно для грудня та середини січня. Справа у тому, що влітку вона знаходиться на рівні 12-14 км, а взимку опускається до рівня 8-9 км. Але цього року даний процес не спостерігався. Це може свідчити лише про одне: кліматична система виходить зі свого звичного стану та перебудовується.

Причини аномальної зими

Взимку погода в Європі та Україні значною мірою залежить від певних кліматичних центрів, що розташовані в Атлантичному океані. Це циклон на півночі Атлантики, поблизу Ісландії, який називають Ісландським, а також субтропічний антициклон у районі Азорських островів. Залежно від того який з цих вихорів сильніший, повітря у Європу надходить з полярних або субтропічних широт. У нашому випадку однією з причин аномально теплої зими в Україні та на Київщині зокрема, стало тепле і сухе повітря з Азії та Африканського континенту, яке почало проникати до Європи через посилення Ісландського мінімуму. 

Також однією з причин є феномен Ель-Ніньйо. Він полягає в різкому підвищенні температури (на 5-9°C) поверхневого шару води на сході Тихого океану, що, у свою чергу, підвищує температуру повітря. Даний феномен має коливний характер та виникає раз на декілька років.

Окрім того причиною аномального тепла можуть бути пожежі в Австралії, під час яких в атмосферу потрапила велика кількість різних речовин, зокрема вуглекислий газ, який є парниковим газом, із збільшенням концентрації якого пов’язують глобальне потепління. Проте однозначно говорити про цей вплив не варто, бо для цього потрібно більше часу. До того ж через особливість циркуляції атмосфери, повітряні потоки з південної півкулі та північноЇ між собою перемішуються слабко.

Загалом, виділити одну основну причину аномальної зими важко. Варто пам'ятати, що атмосфера - це система, де все пов’язано одне з одним. Проте тут виникає інше питання. А що чекати далі?

Звісно, чимала кількість людей, можливо, і зраділа, що цього року така зима і багато на чому можна зекономити: їздити на літній резині, не викидати купу грошей дружині на шубу, не купляти зимове взуття, не вмикати додатково обігрівачі тощо. Але за цим можуть стояти серйозні проблеми.

Першими, хто можуть постраждати, це аграрії. Адже осінь була сухою, взимку також спостерігалася мала кількість опадів, і це все зумовлює дефіцит вологи в землі, яка необхідна для проростання зерна. Порятунком в даній ситуації може стати дощова весна. Але зараз важко сказати, якими будуть їхні втрати. Але факт того, що врожайність на 5-6% впаде, на жаль, на думку експертів - це неминучість.

Високі температури, які зараз панують за вікном, можуть зіграти злий жарт з плодово-ягідними культурами, які, відчуваючи тепло, зацвітуть раніше терміну, а потім внаслідок похолодання, замерзнуть та не дадуть ніякого врожаю яблук, смородини, слив і так далі.

Чи варто говорити про те, що річки та озера, особливо на півдні Київщини, через малу кількість опадів можуть обезводніти, адже раніше їх запаси поповнювали внаслідок танення снігу на весні.

Ще одною проблемою може стати велика кількість агресивних тварин, які мали бути в сплячці. Яскравим прикладок є кліщі в парках, які посеред зими ледь не зграями чіпляються до одягу людей, аби потім вкусити. Це може стати серйозною проблемою, адже люди навіть влітку часто нехтують правилами безпеки при відпочинку в парка та в лісах.

Що робити? Зараз майже усі країни світу скорочують кількість викидів парникових газів. Європа планує до 2050 року зменшити їх до нуля. Україна також скорочує кількість викидів, але беручи до уваги, що нашу країну трясе від інших різних проблем, то, на жаль, про екологію у  нас часто забувають.

З огляду на це потрібно починати з найменшого - з себе. Треба намагатися бережно ставитися до природи, адже простий недопалок в лісі може спричинити пожежу, вналідок якої може загинути велика кількість тварин та навіть людей. Необхідно економити ресурси.

Вирубувати ліси, висушувати озера, а на цьому місці будувати  багатоповерхівку та продати за шалені кошти, викидати велику кількість небезпечних речовин у атмосферу, не ставивши на підприємствах фільтри - всі наші дії впливають на погоду та змінюють клімат.

Звісно, є теорія, що глобальне потепління, яке насувається, є закономірним, і його ніяк не відвернути: на нашій планеті й раніше спостерігалися теплі та холодні періоди. Але не варто опускати руки, треба робити все, аби зберегти природу та клімат таким, яким він зараз є. Дуже б не хотілося, щоб Полісся стало степом, а Тетіївщина з Богуславщиною перетворилися на пустелю...

Єва Басіста, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram