#

Трагічна випадковість чи вбивство: загадкова смерть білоцерківчанина Ярослава Богомаза досі не розслідувана

10.07.2018 05:25
Трагічна випадковість чи вбивство: загадкова смерть білоцерківчанина Ярослава Богомаза досі не розслідувана
Ярослав Богомаз

Понад рік тому "Моя Київщина" висвітлювала загадкову загибель молодого хлопця в Білій Церкві на залізничній колії. Мова йде про 29-річного Ярослава Богомаза, який за загадкових обставин, після відвідин розважального закладу "Камелот", вночі опинився на рейках у віддаленому від дому місці та отримав смертельні  тілесні ушкодження, попередньо,  від наїзду потяга.  Як відомо, спочатку правоохоронці кваліфікували справу за  ст.115 (навмисне вбивство), а згодом перекваліфікували її в ст..276 ч.3(порушення правил безпеки руху, яке спричинило загибель людини). Тоді справа набула розголосу через те, що рідні не повірили у нещасний випадок

Нагадаємо, 6 квітня 2017 року о 4 годині ранку на залізничній колії було знайдено тіло Ярослава. За словами рідних, які прибули на місце події, тіло загиблого було в синцях та саднах, нехарактерних для травм нанесених наїздом потяга. За висновками судово-медичної експертизи на тілі молодика були рани, садна, крововилив на голові, перелом кісток склепіння та основи черепа, кісток лицевого скелета, ушкодження оболонок та таканин головного мозку, перелом правої ліктьової кістки, крововиливи на тілі. Тут варто відмітити, що тіло хлопця потяг не переїхав, а зачепив кінцівку ноги. При екстреному гальмуванні потягу (скинув швидкість до 37 км/год), при зіткненні тіло Ярослава змістило на середину рейок, ударом травмувало голову і відрізало великий палець ноги.

Що ж до машиністів, то зі слів родичів, їх слідчим на місці події опитано не було, оскільки потяг після певної затримки руху все ж попрямував до місця призначення. Та й через деякий час вищезазначені свідки також опитані не були. Серед критичних моментів із початку цього розслідування треба відзначити той факт, що із знайдених на місці речдоків (пачка цигарок, недопалки та пляшка пива) не було знято відбитків пальців. Також працівники поліції не вилучили записи із камер відеонагляду розважального закладу "Камелот", в якому напередодні відпочивав загиблий.

Тоді убиті горем рідні загиблого Ярослава почали стукати у всі двері. Звернулися до журналістів, та паралельно почали проводити власне розслідування. Коли ж "Моя Київщина" почала збирати інформацію, нам стали відомі деякі подробиці із життя Ярослава. Власне, ці подробиці і змусили нас замислитись над тим, що відкидати версію вбивства не варто.

Ще на початку розслідування, аби бути об'єктивними "Моя Київщина" зверталась за коментарем до Білоцерківського відділу поліції, де нам повідомили про порушену кримінальну справу за ст. 276 ч.3. Більше коментарів слідчі не давали, посилаючись на ст..222 КК України.  Матеріал вийшов у друк, і ми все ж сподівались що справа зрушить з місця.

Минуло майже півтора року і до нашої редакції знову зателефонувала мати загиблого хлопця Наталія з проханням про допомогу. За її словами, ще на початку розслідування не було проведено необхідних процесуальних дій, які могли б вплинути на кваліфікацію статті кримінального провадження.  Саме це, на думку матері, може призвести до того, що справу просто закриють.

"На сьогоднішній день у справі майже немає жодних зрушень. Відсутні висновки експертизи, яка б вказувала на ушкодження спричинені потягом чи навпаки, ушкодження які  були отримані за інших обставин.  Невідомо чому не було призначено додаткову експертизу виходячи з травм загиблого згідно початкової ст..115. Немає і відбитків та експертизи слини із недопалків котрі були знайдені на місці події. Невідомий час смерті та трафік руху поїздів із 3 до 4 години на тій ділянці ж/д де було знайдено тіло. Основні свідки, котрі могли б надати суттєву інформацію правоохоронцям досі не допитані. Я думаю що співробітники поліції навмисно затягують справу",- розповідає Наталія.

Варто нагадати, що молодик працював в гральному залі державних лотерей "Лотомаркет". Як нам стало відомо раніше, за декілька тижнів до загибелі, із іншого залу "Лотомаркету", на якому Ярослав працював перед цим, почалися систематичні дзвінки на мобільний хлопця. Саме допит співробітників цього закладу міг би стати важелем для слідства, адже із трафіку телефону Ярослава відомо, що напередодні загибелі і в той злощасний вечір йому наполегливо дзвонили 4 осіб, які працюють в охороні залів "Лотомаркет". 

Вартий уваги той факт, що машиніст потягу та його помічник були допитані слідчим лише через 8 місяців та й то, тільки завдяки наполегливості матері Ярослава, яка вмовила і фінансово посприяла їх приїзду з іншої області. Тоді обидва чоловіки надали покази та чітко вказали, що загиблий нерухомо лежав на колії та ніяк не реагував на сигнал потягу. Власне це дозволяє підозрювати, що хлопець був або без свідомості, або ж вже неживий.

З самого початку слідчим у цій справі був Максим Десятник, який щойно закінчив ВУЗ та прийшов на службу у поліцію. Як зазначає мати загиблого, яка ледь не щотижня ходить до відділку поліції, усі докази та факти власного розслідування слідчий навіть не брав до уваги та відверто ігнорував настанови колег по службі у стратегії та послідовності слідчих дій. Також Наталія зверталась до керівництва слідчого відділу, а саме Сергія Сушко із скаргами на Десятника, в тому що він взагалі не займається розслідуванням.  Тоді, напередодні річниці  трагедії (у березні 2018) журналісти порталу "Моя Київщина" звернулися за інформацією до Білоцерківського відділу поліції, де нам повідомили наступне.

«Слідство працює, мама ходить до слідчого, до керівництва, всі її побажання та вказівки виконуються. І та інформація яка надається родичами -  перевіряється. Допитано вже дуже багато людей.  Зокрема, за ініціативи потерпілої наразі слідством проводяться повторний комплекс досліджень та експертиз. А саме трасологічна та судово-медична експертизи, і саме на підставі висновків експертів, можливо, постане питання про перекваліфікацію цієї справи в іншу статтю. Завчасно, говорити про перекваліфікацію ми не можемо, в зв'язку з тим що в нас немає висновків експертів» - зазначив речник Білоцерківського відділу поліції Андрій Семеренко.   

Зрозуміло, що правоохоронці не прогнозують терміни, коли надійдуть висновки, адже за їх словами, проведення вищезазначених досліджень може тривати близько року, якщо не довше.

Згодом сім'я клопотала про зміну слідчого. Спочатку у клопотанні було відмовлено, натомість у помічники Десятнику долучили колегу, слідчого Тетяну Морковську, яка завзято взялася за розкриття діла, але з часом, неофіційно, чомусь була усунута від справи. Матір'ю загиблого була написана скарга про бездіяльність слідчого в прокуратуру на ім'я Путяти Г.В. Зрештою в квітні 2018 справу таки було передано слідчому Роману Степаненко, який в силу зайнятості або з інших причин не поспішає з її розслідуванням. Хоча на руках у нового слідчого на даний час вже є трафік телефону та сітка пересування  Ярослава в ту трагічну ніч.

Коментуючи журналістам хід розслідування Роман Степаненко зазначив що він діє в рамках чинного законодавства, додаткові свідки будуть допитані, а що ж до трафіку телефону конкретної відповіді не озвучив, посилаючись на таємницю слідства. Тут варто сказати, що правоохоронець відверто сумнівається в тому, що хтось може бути причетним до смерті молодика.  Більше того, слідчий не виключає, що нібито нетверезий стан хлопця, який напередодні відпочивав у клубі, міг стати причиною нещасного випадку. Але ж експертиза показала, що він був стані алкогольного сп'яніння середнього ступеню, а наркотичних засобів в організмі не виявлено. Між тим свідки, які також відпочивали у "Камелоті" того вечора, зазначають, що Ярослав не вживав жодних міцних алкогольних напоїв, окрім пива.

За словами друзів та членів сім'ї Богомаз, вони мають багато зачіпок, які можуть вказувати на причетність до цієї справи певних осіб. 

«У більшій мірі, на нашу думку, це стосується бувших колег Ярослава, з котрими у нього виникли фінансові непорозуміння. Саме в останні дні перед смертю, вони активно дзвонили Ярославу, навіть вночі.  Незрозуміло чому багатьох хто має відношення до місця роботи Ярослава ("Лотомаркет") належно або взагалі не допитують.  Людина яка може бути причетною одразу після трагедії змінив номери телефону та покинув межі Київської області. Хлопця по сей день немає в місті, питання - чому його не допитують? Взагалі складається враження що хтось в цьому зацікавлений!», - розповідє Наталія.

Зараз родина загиблого хоче знати правду, якою вона не була б. Наразі діло вже на особливому контролі у прокуратурі м. Біла Церква. Наталія також планує звертатись за послугами адвоката, який сподіваються, допоможе розібратися у цьому заплутаному ділі.

Зрозуміло, що з одного боку є закон, процесуальні дії та кодекс, з іншого боку материнські почуття та віра. Сім'я Богомаз прагне аби правоохоронці належно розслідувати цю справу та благає посприяти у цьому розслідуванні вище керівництво МВС України.

Читати "Моя Київщина" у Facebook