#

В Україні сьогодні відзначають День вишиванки

16.05.2024 11:42
В Україні сьогодні відзначають День вишиванки
Щороку у третій четвер травня українці традиційно одягаються у вишиванки. Цьогоріч День вишиванки припадає на 16 травня. 
День вишиванки – це свято, яке покликано зберігати традиції українського національного одягу. Вишиванка для українців є справжньою святинею, яка втілює красу, силу, щасливу долю та родинну пам’ять. Незважаючи на свою багатовікову історію, вишиванка залишається модною і стильною. Жоден інший національний одяг не гармоніює з сучасністю так, як українська вишиванка. 


Історія Дня вишиванки

Свято започаткувала у 2006 році письменниця та журналістка Леся Воронюк, яка, навчаючись у Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича, запропонувала студентами та викладачам вибрати один день і всім разом надіти вишиванки. Ця ідея отримала велику підтримку та протягом наступних років свято розрослося до всеукраїнського рівня.
Згодом до свята приєдналася українська діаспора у різних куточках світу, а також прихильники української культури. Співзасновники Дня вишиванки зверталися до державних органів з проханням підтримати ініціативу студентів, що сприяло офіційному визнанню свята.

Традиції святкування Дня вишиванки

Свято відзначається у третій четвер травня, щоб підкреслити, що вишиванка є органічною складовою повсякденної культури українців, а не лише святковим одягом. У цей день українці змінюють свій повсякденний одяг на вишиванки або доповнюють його традиційною вишивкою.
До початку повномасштабного військового вторгнення росії в Україну у 2022 році на свято організовували паради вишиванок у різних містах, а також тематичні акції та флешмоби. Наразі, через небезпеку проведення масових заходів під час війни, святкування проходить більш камерно – у колі сім'ї та друзів.
Символізм та значення вишиванки
Наші пращури вважали вишиванку не лише святковим одягом, але й оберегом. Вірили, що орнаменти на вишиванці мають захисні властивості. Вишивкою прикрашали рукави та комір сорочки так, щоб вона торкалася тіла, адже вважалося, що контакт з орнаментом приносить захист. Було також прийнято, що на звороті не повинно бути вузликів, оскільки це може принести нещастя.

Регіональні особливості вишивки

Кожен регіон України має свої традиційні орнаменти вишивки. Кольори, форми та розташування елементів вишивки можуть значно відрізнятися, відображаючи культурні та історичні особливості конкретного регіону. Наприклад, вишивкам Київщини властивий рослинно-геометризований орнамент зі стилізованими гронами винограду, кольором хмелю чи восьмипелюстковими розетками, ромбами, квадратами. Основні кольори вишивок Київщини — білий, коралово-червоний, відтінений чорний.  

День вишиванки – це не лише можливість продемонструвати свою національну гордість, але й зберегти та передати майбутнім поколінням культурне багатство України. Вдягнувши вишиванку, кожен українець стає частиною живої традиції, що поєднує минуле, сучасність і майбутнє.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Теги: