#

Від "КрАЗа" до "Росави" та Білоцерківської ТЕЦ: як олігарх Жеваго знову намагається поживитися на Україні

30.04.2024 08:00
Від "КрАЗа" до "Росави" та Білоцерківської ТЕЦ: як олігарх Жеваго знову намагається поживитися на Україні
Костянтин Жеваго зараз живе у Франції

Після того, як французький суд відмовив видати Костянтина Жеваго Україні, скандальний олігарх відчув себе у безпеці. І дав інтерв’ю про… корупцію в Україні. Редакція «Моєї Київщини», в жодному разі не заперечуючи наявності у нас в умовах війни хабарництва, все ж не може не навести відоме прислів’я – чиє б нявчало, а твоє б мовчало 

Днями Костянтин Жеваго з’явився на українському телебаченні – на власному телеканалі «Еспресо», який досі шається його головним медіа-активом. Титрувався він в сюжеті просто – «інвестор, підприємець, меценат». Так би мовити, нічого зайвого. А ні про те, що Костянтин Жеваго протягом 6 скликань поспіль був народним депутатом, ні про те, що за нормами чинного законодавства, є «дипломованим» олігархом, в етері каналу «Еспресо» згадано не було.

Уся розповідь нинішнього жителя Франції звелася до плачів щодо небажання «корумпованих чиновників Міноборони» купувати КрАЗи в якості шасі для військової техніки, зокрема, для систем «Нептун».

«Треба почати менше красти (і це говорить Жеваго – Ред). У звіті Міноборони йдеться про те, що вони мають передплату по різній військовій продукції та озброєнню на 261 млрд грн. Тобто вони переплатили майже $7 млрд якимось постачальникам зброї, і це потрібно перевіряти. Дуже важко розібратися в озброєнні. Ніхто не розуміє, скільки коштує Tatra, яку корупційним чином замінили під нашу ракету «Нептун». Тому що раніше ракета «Нептун» стояла на шасі КрАЗ, який в 4 рази дешевший за Tatra. Корупційні бюрократи отримали хабаря в кишеню, і «Нептун» перестали ставити на КрАЗ», - пояснив Жеваго.

Читайте: Ексвласник Білоцерківської ТЕЦ олігарх-втікач Жеваго обвалив вартість акцій Ferrexpo

Водночас пан олігарх не став згадувати про один нюанс: так, КрАЗ справді дешевші за чеські «Татри» в кілька разів. Але чому Жеваго не говорить про те, що за його керівництва заводом якість вироблених КРаЗів впала навіть не в рази, а в порядки? І що саме постійні поломки стали причиною того, що КрАЗи використовують за залишковим принципом і не хочуть ставити на них дорогі ракетні системи.

Не говорить Жеваго і про те, що як наприкінці 90-х – початку 2000-х ним шахрайським схемами був приватизований (а де-факто – вкрадений) завод КрАЗ. Разом з Білоцерківською ТЕЦ та білоцерківським шинним заводом "Росава", які теж опинилися у цупких руках Костянтина Валентиновича, кременчуцький завод КрАЗ двічі опинялися у заставі в банку «Фінанси і кредит». А гроші з банку двічі були виведені в офшори, де зникали.

А далі пішли схеми на мільярди доларів (саме мільярди), які викачувалися напряму від держави. У 2014 році Жеваго для банку «Фінанси і кредит» отримав рефінансування від Нацбанку, яким керував тоді відомий аваківський однопартієць та товариш Степан Кубів. Гроші давалися на оздоровлення схемного банку, але вони в результаті були виведені в офшори (читай – вкрадені). До речі, тоді під заставою опинилася і Білоцерківська ТЕЦ. Той факт, що гроші розчинилися, не завадив Жеваго ще багато років втримувати ключове енергетичне підприємство півдня Київщини у своїх руках.

До речі, зв'язок Жеваго з Аваковим простежувався і пізніше, коли для легалізації 1,9 мільйонів доларів Аваков продав Жеваго 40% акцій телеканалу «Еспресо», притому, що менеджмент підконтрольний попереднім власникам (окрім Авакова йдеться і про прем’єр-міністра Арсенія Яценюка) залишився.

Але повернемося до КрАЗу. Відповідно до контрактів Міноборони за часів президентства Петра Порошенка Жеваго отримав великі кошти на вантажівки для армії, а гроші вивів… в офшори. А про недоліки зроблених Жеваго бронемобілів Spartan чимало розповідали військові.

Наразі, на третій рік війни, Жеваго знову хоче сісти «на бюджет». Воно й зрозуміло: всі структури групи «Фінанси і кредит» давно визнані банкрутами, сам Жеваго сидить у Франції, ризикуючи в будь-який момент попасти під екстрадицію і розплачуючись за свою безпеку величезними гонорарами адвокатам.

Тож не дивно, що Костянтину Жеваго зараз дуже заважають «неправильні» чиновники Міноборони. А тому вони, за його логікою, винуваті у знижені обороноздатності держави. А це вже не просто фінансові махінації. Фактично атаки Жеваго це вже інший рівень. Адже фактично йдеться про антиукраїнську діяльність з дискредитації армії воюючої країни її ж громадянином. Щоправда, схоже, що заради грошей пан Жеваго явно готовий піти і на ще більш підлі вчинки. Адже Франція сама себе не прокормить…

Читайте: Міліардера Жеваго викрили на спробі шахрайства навколо інвестицій шинного заводу"Росава"

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст