#

Від "КрАЗа" до "Росави" та Білоцерківської ТЕЦ: як олігарх Жеваго знову намагається поживитися на Україні

30.04.2024 08:00
Від "КрАЗа" до "Росави" та Білоцерківської ТЕЦ: як олігарх Жеваго знову намагається поживитися на Україні
Костянтин Жеваго зараз живе у Франції

Після того, як французький суд відмовив видати Костянтина Жеваго Україні, скандальний олігарх відчув себе в безпеці. І дав інтерв’ю про… корупцію в Україні. Редакція "Моєї Київщини", у жодному разі не заперечуючи наявності в нас в умовах війни хабарництва, усе ж не може не навести відоме прислів’я – чиє б нявчало, а твоє б мовчало 

Днями Костянтин Жеваго з’явився на українському телебаченні – на власному телеканалі "Еспресо", що досі вважають його головним медіаактивом. Титрувався він у сюжеті просто – "інвестор, підприємець, меценат". Так би мовити, нічого зайвого. А ні про те, що Костянтин Жеваго протягом 6 скликань поспіль був народним депутатом, ні про те, що, за нормами чинного законодавства, є "дипломованим" олігархом, в етері каналу "Еспресо" згадано не було.

Уся розповідь нинішнього жителя Франції звелася до плачів щодо небажання "корумпованих чиновників Міноборони" купувати КрАЗи як шасі для військової техніки, зокрема для систем "Нептун".

"Треба почати менше красти (і це говорить Жеваго – Ред). У звіті Міноборони йдеться про те, що вони мають передплату по різній військовій продукції та озброєнню на 261 млрд грн. Тобто вони переплатили майже 7 млрд доларів якимось постачальникам зброї, і це потрібно перевіряти. Дуже важко розібратися в озброєнні. Ніхто не розуміє, скільки коштує Tatra, яку корупційним чином замінили під нашу ракету "Нептун". Тому що раніше ракета "Нептун" стояла на шасі КрАЗ, який у 4 рази дешевший за Tatra. Корупційні бюрократи отримали хабаря в кишеню, і "Нептун" перестали ставити на КрАЗ"– пояснив Жеваго.

Читайте: Ексвласник Білоцерківської ТЕЦ олігарх-втікач Жеваго обвалив вартість акцій Ferrexpo

Водночас пан олігарх не став згадувати про один нюанс: "КрАЗ" справді дешевші за чеські "Татри" у кілька разів. Але чому Жеваго не говорить про те, що за його керівництва заводом якість вироблених КрАЗів впала навіть не в рази, а в порядки? І що саме постійні поломки стали причиною того, що КрАЗи використовують за залишковим принципом і не хочуть ставити на них дорогі ракетні системи.

Не говорить Жеваго й про те, що як наприкінці 90-х-початку 2000-х він шахрайськими схемами приватизований (а де-факто – вкрадений) завод "КрАЗ". Разом із Білоцерківською ТЕЦ та білоцерківським шинним заводом "Росава", які теж опинилися в цупких руках Костянтина Валентиновича, кременчуцький завод "КрАЗ" двічі опинялися в заставі в банку "Фінанси і кредит". А гроші з банку двічі були виведені в офшори, де зникали.

А далі пішли схеми на мільярди доларів (саме мільярди), які викачувалися напряму від держави. 2014 року Жеваго для банку "Фінанси і кредит" отримав рефінансування від Нацбанку, яким керував тоді відомий аваківський однопартієць і товариш Степан Кубів. Гроші давалися на оздоровлення схемного банку, але вони в результаті були виведені в офшори (читай – вкрадені). До слова, тоді під заставою опинилася й Білоцерківська ТЕЦ. Той факт, що гроші розчинилися, не завадив Жеваго ще багато років втримувати ключове енергетичне підприємство півдня Київщини у своїх руках.

Додамо, що зв'язок Жеваго з Аваковим простежувався і пізніше, коли для легалізації 1,9 мільйонів доларів Аваков продав Жеваго 40% акцій телеканалу "Еспресо", притому, що менеджмент підконтрольний попереднім власникам (окрім Авакова, ідеться і про тодішнього прем’єр-міністра Арсенія Яценюка) залишився.

Але повернемося до "КрАЗу". Відповідно до контрактів Міноборони, за часів президентства Петра Порошенка Жеваго отримав великі кошти на вантажівки для армії, а гроші вивів… в офшори. А про недоліки зроблених Жеваго бронемобілів "Spartan" чимало розповідали військові.

Наразі, на третій рік війни, Жеваго знову хоче сісти "на бюджет". Воно й зрозуміло: усі структури групи "Фінанси і кредит" давно визнані банкрутами, сам Жеваго сидить у Франції, ризикуючи в будь-який момент попасти під екстрадицію і розплачуючись за свою безпеку величезними гонорарами адвокатам.

Тож не дивно, що Костянтину Жеваго зараз дуже заважають "неправильні" чиновники Міноборони. А тому вони, за його логікою, винні у знижені обороноздатності держави. А це вже не просто фінансові махінації. Фактично атаки Жеваго це вже інший рівень. Адже йдеться про антиукраїнську діяльність із дискредитації армії країни, яка воює, її ж громадянином. Щоправда, схоже, що заради грошей пан Жеваго явно готовий піти і на ще більш підлі вчинки. Адже Франція сама себе не прокормить…

Читайте: Міліардера Жеваго викрили на спробі шахрайства навколо інвестицій шинного заводу "Росава"

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст