#

Військові скінчилися? Чому реабілітаційний центр, збудований олігархом Пінчуком, стоїть напівпорожній

16.01.2024 10:02
Військові скінчилися? Чому реабілітаційний центр, збудований олігархом Пінчуком, стоїть напівпорожній
Олігарх Віктор Пінчук

Навесні минулого року на базі Київської обласної лікарні №2 почав свою роботу інноваційний реабілітаційний центр національної мережі "RECOVERY", який був створений завдяки співробітництву Київської ОВА, Фонду Віктора Пінчука та Київської обласної ради. "Моя Київщина" вирішила перевірити, як працює вищезгаданий медзаклад. Візит був актуальний ще й тому, що напередодні редакція отримала сигнал про неефективну роботу реабілітаційного центру в контексті його наповненості. За твердженням джерел, відділення практично пустує, попри те, що існує велика кількість захисників які потребують реабілітації

Відділення площею понад 1400 кв м розташоване на 3-му поверсі лікарні і розраховане на 50 осіб. Сучасний центр із урахуванням принципу інклюзивності передбачає проходження лікування військових, які втратили кінцівки, мають травми хребта, черепно-мозкові травми, ураження нервової системи тощо.

На жаль, кількістю подібних центрів на Київщині похвалитися не можна, попри те, що в умовах війни за допомогою звертається все більше захисників. До того ж добряче шкульгає інформаційна кампанія – дуже часто цільова група або не знає про існування медзакладу, або має якісь перепони для проходження реабілітації в ребцентрі для військових. Утім, "RECOVERY" на базі Київської обласної лікарні №2 не надто афішований в інфорпросторі, тим паче як для центру такого рівня,

Журналісти нашого видання, громадські активісти, волонтери, правозахисники, військовослужбовці на чолі з депутатом обласної ради Олегом Іваненко здійснили інспекцію медзакладу.


Нагадаємо, Київська обласна лікарня №2 – комунальне некомерційне підприємство, яке належить Київській обласній раді.

Ефект від несподіваного візиту був цілком очікуваний – медперсонал зустрів гостей дещо агресивно, що супроводжувалось забороною входу до приміщення, дзвінками керівництву лікарні та посиланням на епідемію ковіду. Після тривалих суперечок все ж вдалося оглянути центр, де на той момент (13.01) знаходилось лише 16 чоловік при розрахунку на 50 осіб.

Таку незначну кількість пацієнтів персонал пояснив тим, що в перші дні січня 2024 року після масованої ракетної атаки більшість пацієнтів центру було евакуйовано. Проте ніхто з медперсоналу не зміг пояснити, куди саме та на який термін. Так само немає відповіді на питання, чому за майже два тижні реабілітантів не повернули на лікування та чому так звана евакуація була вибірковою? (адже в ребцентрі, окрім нових пацієнтів, перебувають й ті, які лікуються вже тривалий термін). Картина зсередини виглядає не надто раціонально: поодинокі пацієнти фактично "розкидані" по обидва крила поверху, замість того, щоб зосередити їх кількість в одному.


Крім того, у журналістів, які поспілкувались із пацієнтами центру, та їх родичами склалось враження про мінімальну обізнаність як про даний медцентр, так і про аналогічні. Тобто, як і зазначалось вище, дуже часто як самі бійці, так і лікарні зі шпиталями не володіють повною інформацією про можливості та доступ до центрів реабілітації.    

Що ж до загальних вражень самих пацієнтів, то сучасне обладнання, функціональні спеціалізовані кабінети, комфортні палати, і що надважливо, гарні фахівці з реабілітації – це те, що дозволить значно прискорити повноцінне одужання. Так би мовити "поза кадром" лишається ще одне ключове питання – ресурси. Адже головне – зберегти персонал центру, який може порідіти через невисоку зарплатню. 

 

Пінчук відкривав реабілітаційний центр

Перевірити кількісний та якісний склад харчування журналістам не вдалося: харчоблок був зачинений. Та після розмов із бійцями стало зрозуміло, що в ребцентрі пацієнтів годують звичайною лікарняною їжею, яку точно не можна назвати поживною. Зрозуміло, що не всі медичні заклади мають змогу повною мірою забезпечити адекватне харчування пацієнтів, але для цієї цільової групи було б доцільно розробити програму покращеного харчування. Звернути увагу на ці недоліки в роботі має безпосередній власник комунального підприємства, а саме Київська обласна рада, зазначає депутат Київської облради Олег Іваненко.

Це одне з найкращих реабілітаційних відділень, яке я бачив в Україні. Тут дуже хороші умови, але, поспілкувавшись із хлопцями, ми побачили і деякі проблеми. Є питання фінансування персоналу на недостатньо високому рівні задля надання реабілітаційних послуг. Це вже питання зокрема до мене як до депутата обласної ради та керівництва ради, про знаходження можливостей додаткового фінансування професійного персоналу. У цілому ж заклад достатньо високого рівня.

Реабілітаційний центр "RECOVERY" при обласній лікарні №2 – один із прикладів приватного та державного партнерства, яке має показувати ефективність. Тому влада має зробити все, щоб мережа таких закладів не тільки збільшувалася, але й працювала продуктивно, надаючи комплексну допомогу усім, хто того потребує. А таких насправді дуже багато. І пусті місця у відділені наводять на дуже негарні думки… 

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Надія Савчук
журналістка