#

Війна в партії Зеленського: за що насправді арештували чоловіка-афериста депутатки з Київщини

15.11.2019 06:02
Війна в партії Зеленського: за що насправді арештували чоловіка-афериста депутатки з Київщини
Олексій Алякін

Верховну Раду цього скликання можна впевнено назвати унікальною, адже вперше в історії більшість сформувала одна фракція. Утім, уже за 2,5 місяці після початку засідань Верховної Ради у "Слуг народу" почалися відбуватися цікаві події. "Моя Київщина" вирішила проаналізувати, чому спочатку плакала нардеп Анна Скроход, а згодом арештували її чоловіка Олексія Алякіна

Декілька тижнів тому у Верховній Раді сталася досить незвична ситуація – депутатка Анна Скороход заплакала прямо під час засідання, і це були не просто сльози, а справжня істерика. Стіни парламенту бачили багато подій, серед яких траплялися досить видовищні бійки, але сльози – рідкість. Причиною такої надмірної емоційності стало те, що під час засідання були проігноровані поправки до закону "Про внесення змін до деяких законів України у зв'язку з відокремленням діяльності з транспортування природного газу". Варто додати, що загалом було подано 169 поправок, 145 із яких відхилені.
Основна частина поправок була внесена пропрезидентською фракцією "Слуга народу", проте з 77 поданих прийнято було лише 2. Так чому ж "зелений" парламент не голосував за пропозиції свої колег? Відповідь дуже проста – конфлікти через потоки та сфери впливу розкололи фракцію. Хоча назвати її єдиною від самого початку було важко.
Ще до проведення парламентських виборів у ЗМІ писали про те, що партія Зеленського не є монолітом, а складається з різних груп впливу. Достеменно відомо, що олігарх Ігор Коломойський має представників у Верховній Раді, яких умовно називають групою "Приват". Своїх у парламент вдалося завести і президенту – частину акторів студії "Квартал 95". Групу ручних депутатів у "СН" має міністр МВС Аваков та екснардеп Хомутиннік. Також брендом партії скористалися "митники" ексголови Державної митної служби часів Януковича Ігора Калєтніка, які взамін фінансували виборчу кампанію. Саме між останніми та групою Коломойського триває затяжний конфлікт.
Якщо лідера групи "Приват" та його "челядь" у "Слузі народу" всі добре знають, то про "митників" варто розповісти окремо. Загалом їх представляє колишній помічник Калєтніка Ілля Павлюк, якого називають "королем контрабанди". У Київській області інтереси групи відстоює Віктор Тимошенко – ексголова Кримської митниці, уродженець Васильківського району. Їм разом із тіньовим керівником обласного штабу партії "Слуга народу" Володимиром Ковалем вдалося поставити головою Київської ОДА Михайла Бно-Айріяна, якого витягнули з "Укренерго".
Політичні розбірки між групою Коломойського і Павлюка-Тимошенка у Київській області замкнулися на рівні обласної адміністрації. Тоді почалася публічна розправа над головою КОДА Бно-Айріяном, ключову роль у якій зіграв народний депутат від 94 округу Олександр Дубінський – особливо наближений до олігарха Коломойського. Нардепу, завдяки інформаційним ресурсам свого шефа, вдалося знищити імідж Бно-Айріяна, а небажання його кураторів-митників призначати заступників голови КОДА, яких рекомендували з Офісу Президента, поставило остаточну крапку в цій історії – його звільнили через три місяці перебування на посаді. Втрата контролю над ОДА сильно послабила групу Павлюка-Тимошенка…

Читайте також: Перший провал "Слуги народу", або Чому Київщина переходить від російського агента Бно-Айріяна до харківських бізнесменів.

Ще один конфлікт між згаданими групами відбувся під час скандального голосування за "трубу", де не були враховані поправки до закону, які підготували депутати з умовної групи "митників" Павлюка-Тимошенка. Тоді привернула увагу всіх парламентарів депутатка Анна Скороход, яка розплакалася через те, що подані нею поправки не поставлені на голосування.

"Ви знаєте, у мене таке відчуття, що відбувається якесь знущання. Я сказала, що хочу пройти по своїх правках. Це означає, що я хочу пройти по своїх правках. А не те, що до мене хтось підходить і каже – перестань їх подавати. Вчора на комітеті ми дійшли до якихось домовленостей. На сьогодні, коли я перечитала весь текст, ці домовленості не дотримані", - заявила вона.
Голова комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус повідомив, що дані поправки не були підтримані іншими членами комітету. Пізніше стало відомо, що на засідання приходив цивільний чоловік Скороход Олексій Алякін, який оголошений у розшук правоохоронними органами РФ через виведення близько 20 млрд рублів з банку "Пушкіно". За словами голови фракції "Слуга народу" Давіда Арахамії, Алякін пропонував хабарі членам комітету і вдавався до залякування, аби правки "митників" були підтримані.
Згодом стало відомо, що саме намагалися проштовхнути у закон, який відокремив українську газотранспортну систему (ГТС) від "Нафтогазу" і ввів у лексикон нове слово – анбандлінг.
Анбандлінг – один з ключових принципів регулювання електроенергетики та нафтогазової галузі. Юридична суть цього принципу полягає в тому, що власник мереж може займатися діяльністю, що пов'язана з управлінням інфраструктурою (транспортування газу), але не може одночасно продавати або виробляти ресурси.
Відповідно до прийнятого закону, українська ГТС залишається у державній власності, а керуватиме нею новостворений оператор, який не залежатиме від "Нафтогазу". У Кабміні переконують, що такі дії дадуть можливість укласти новий договір про транзит за європейськими правилами. Але депутати Павлюка-Тимошенка, як і представники "Батьківщини" подавали зовсім інші поправки.

За даними інформаційних видань, поправки від депутатки Скороход могли принципово змінити концепцію закону. Вони мали скасувати вимоги щодо обов’язковості проходження процедури сертифікації оператора ГТС перед отриманням ліцензії; покласти на оператора, окрім транспортування, функцію зберігання газу; недопущення передачі ГТС від "Нафтогазу" до нового оператора; пропонувалося зробити Кабінет Міністрів органом управління ГТС. Дані поправки повністю суперечать прийнятому закону, нівелюючи саму його сутність… Як вважають деякі експерти, у діях Скороход проглядалося лобіювання інтересів одіозного російського бізнесмена Павла Фукса, який товаришує з Алякіним і має серйозний інтерес у даній сфері.
А 13 листопада Рада в першому читанні проголосувала закон, який дозволяє продаж земель сільськогосподарського призначення. Цікаво, що за даний проект проголосувало лише 240 депутатів, серед яких основна маса – представники партії президента і трохи позафракційних. Проте у партії "Слуга народу" 16 депутатів утрималися від голосування, один не голосував, а троє – проголосували "проти": Сергій Нагорняк, Георгій Мазураш і Анна Скороход.
Саме після голосування проти запровадження ринку землі громадянського чоловіка Скороход Олексія Алякіна було затримано. Хоч вона переконує, що це напряму пов’язані події, проте, скоріше за все, таким чином група Коломойського передала "привіт" Павлюку-Тимошенку. У свою чергу голова фракції "Слуга народу" Давід Арахамія повідомив, що Скороход найближчим часом можуть виключити з фракції. Це стане сигналом для інших депутатів із групи "митників".
Насправді, ситуація всередині фракції "Слуга народу" є вибухонебезпечною, адже загрожує повним розколом політсили та втратою контролю над нею. Це надзвичайно сильно вдарить по рейтингу президента, який навіть не зможе перезапустити Верховну Раду, оскільки, згідно з законом, її можна розпустити не раніше ніж за рік роботи.
Вигідно це хіба що Коломойському, який явно хоче прибрати конкурентів як на загальноукраїнському рівні, так і на рівні Київської області…

Анатолій Тихий, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram