#

Вижити - замало, слід і далі жити: ветерани з Київщини потребують підтримки

06.01.2021 08:07
Вижити - замало, слід і далі жити: ветерани з Київщини потребують підтримки
Фото з мережі Інтернет

В останній робочий день старого року в будівлі Київській ОДА відбувся незвичний захід презентація другого етапу соціально-інформаційного проєкту "Тільки живи!", головним організатором якого стала Федерація громадських організацій Учасників АТО Київщини. На заході були присутні не тільки ветерани, а й волонтери, професійні психологи й медики, представники влади та кореспондент порталу "Моя Київщина"

Важко повірити, але війна на сході України триває уже сьомий рік поспіль. І хоча напруга на лінії розмежування залишається відчутною, пересічні люди вже сприймають їх як буденність, і часто забувають про тих, хто бореться за наш мир, отримав тяжкі поранення та через це не може пересуватись, обслуговувати себе та знаходиться здебільшого в інформаційному вакуумі. Їм не вистачає спілкування, уваги та поваги від тих, кого вони захищали на Сході України.

Активісти Федерації громадських організацій Учасників АТО Київщини запитують: "Ви колись звертали увагу на те, скільки соціальної реклами, що стосується війни на сході України, бачите кожного дня? Важко відповісти на це запитання? А все тому, що в нас у країні її майже немає. Ні на радіо, ні на телебаченні, ні на білбордах чи сітілайтах, ні на плакатах. Населення ніде не навчають правильному ставленню до учасників АТО/ООС".

Тож ідея привернути увагу громадськості до цієї вкрай важливої проблематики повисла в повітрі. Першим етапом цих зусиль стало створення дещо провокативного за змістом та формою подачі відеоролику, у якому піднімалася проблема протидії самогубству.


На другому етапі довгострокового інформаційного проєкту "Тільки живи!" (реалізація якого дещо затягнулася в часі через епідемію) став випуск тематичних плакатів, а на їх зразках й великих білбордів, один із яких уже встановлений на в’їзді до міста Обухів. 

У рамках цієї ж соціально-інформаційної програми також було презентовано спеціальний довідник, призначений для широкого кола фахівців - "Невидимі наслідки війни. Як розпізнати? Як спілкуватись? Як допомогти подолати?", який підготовлено на основі практичного досвіду з ветеранами та членами їх родин.


- Ми раді, що мали можливість в межах нашого проєкту роздрукувати цей довідник для ветеранів і керівників різних підрозділів. Сподіваємося, що він стане настільною книгою для ветеранів, зауважилила модераторка заходу, заступниця голови координаційної ради при КОДА з питань медицини та соціального захисту Ірина Гук (Якуніна).

Зазначимо, що під час спілкування однодумців, вони дещо вийшли за межі простої презентації, тож врешті-решт вийшла імпровізована дискусія, схожа на круглий стіл експертів, на якому уповноважений Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій Вадим Свириденко, головний консультант відділу забезпечення діяльності уповноваженого Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій Костянтин Вінниченко, директор ДЗ "Госпіталь ветеранів війни "Лісова поляна" МОЗ України Ксенія Возніцина, директор департаменту соціального захисту населення Київської області Ігор Мещан, а головне – ветерани та інваліди АТО/ООС Київщини, члени їхніх родин, капелан отець Тарас та представники ГС "Федерація ГО учасників АТО/ООС Київщини" висловлювали свої побажання щодо шляхів удосконалення роботи з психологічної реабілітації ветеранів та їхнього соціального захисту. 


Зокрема, присутні на заході пригадали й позитивний закордонний досвід, зокрема Ізраїлю, де повага до захисників країни виховується з дитячого садочку. Місцеві військові воліють не заходити до закладів харчування та супермаркетів у формі, тому що їм приносять нульові рахунки – відвідувачі домовляються між собою умовними знаками та показують касиру, що вони заплатять замість вояків. Там ідеологія побудована на повазі до тих, хто захищає державу, оберігає їхній мир та спокій. У нас, на жаль, такого немає. Більше того, трапляється хамське ставлення: "А я тебе туди не відправляв".

Учасники спілкування вимушені були констатувати, що в нашій державі відсутні якісні програми, які б навчали самих учасників АТО/ООС адаптації після війни. "Ви ніде не побачите гасло: "Ти виконав свій обов’язок, тепер попіклуйся про своє здоров'я – звернися до лікаря, до психолога" зазначили під час заходу та висловили впевненість, що все налагодиться лише тоді, коли в нас у країні буде розроблена система, що навчає громадян толерантному та дбайливому ставленню до учасників АТО/ООС.  

"На війні все просто – є ворог, є ти, а за твоєю спиною рідні українські землі, мільйони людей. Ти чітко знаєш свої завдання та обов'язки, але то на війні… Після повернення з фронту воїни стикаються на всіх рівнях із байдужістю, непорозумінням, неповагою, а часом хамським ставленням, що залишає в їх поранених душах і серцях рубці. Хтось, стиснувши зуби і взявши залишок нервів у кулак, просто йде, не вирішивши своїх питань. Хтось хамством відповідає на хамство та зі скандалом відстоює свої права, а потім жменями ковтає пігулки та потрапляє в лікарню. Хтось усі суперечки вирішує в суді, а багато хто звертається до волонтерів. Але є ті, які весь біль тримають у собі. Зовні вони дуже спокійні та врівноважені, а всередині все кипить, вирує та не може знайти виходу. Образа, злість, нерозуміння і байдужість оточуючих, постійний біль в душі та тілі бере верх над розумом і настає той момент, коли все, і навіть життя не має сенсу. Один крок, один рух і..."  приблизно так змалювали фахівці ланцюг психологічного калейдоскопу, що відбувається в душі ветерана бойових дій, і який іноді здатен призвести до непоправного...

Тож сама модальність плакатів, що вийшли з під-друку, закликає ветеранів до стійкості та до взаємної допомоги один одному: "Зупинись! У тебе вистачило сили захистити Україну. Ти зміг пережити нестерпний біль. Твоє здоров'я  найцінніша річ. Ми завжди поряд! Тільки живи  життя того варте!". І все ж, попри усі проблеми ветеранів, є на шляху реалізації цієї довготривалої та комплексної роботи й позитивні моменти. Зокрема, ветерани висловили вдячність керівництву регіону за розробку та затвердження на сесії цільової програми "Турбота".

Після закінчення заходу ми вирішили поцікавитися у директора департаменту соціального захисту населення Київської області Ігоря Мещана прикладами співпраці влади з ветеранами АТО/ООС та перспективами її поглиблення.

- Держава, зокрема влада на рівні нашого регіону, намагається допомогти ветеранам в адаптації до мирного життя. Але психологія – річ тонка, особливо серед тих, хто переніс поранення, контузії та втрати бойових побратимів. Не випадково так багато розлучень, фактів депресії, а то й спроб суїциду серед учасників бойових дій. Тому влада тут має співпрацювати з медиками, психологами, соціальними працівниками у справі опіки над ветеранами. Гадаю, що й тематичні плакати, й спеціальний довідник, які вийшли до друку при підтримці влади,  стануть у пригоді тим, кому вони адресовані. 

У нас в області створений комунальний заклад "Центр допомоги учасникам АТО", на базі якого буде запроваджена у постійному режимі чергування гаряча телефонна лінія, що дуже потрібна для надання психологічної допомоги ветеранам. 

- Я був на останній сесії облради, де було проголосовано за це питання. Наскільки великою є сума бюджетної підтримки?

- На сьогодні даний Центр буде фінансуватися лише на початковому рівні, аби забезпечувати лише заробітну плату працівника та комунальні витрати цієї структури, однак, сподіваємося, що невдовзі (завдяки співпраці з депутатами) нам вдасться профінансувати й програмний компонент, тим паче, що на зміну спеціальної комплексної програми підтримки ветеранів, що завершила свою дію наприкінці минулого року, приходить аналогічна, строк дії якої розрахований до кінця 2023-го року, та на реалізацію якої передбачено 65 млн грн. 

Частина коштів піде на підтримку дітей, чий батько чи матір загинули на фронті, та на відшкодування витрат на закупівлю дороговартістних медикаментів для ветеранів АТО/ООС, оскільки ще не всі позиції враховані у стандартах Національної служби здоров`я України, а хлопцям часом допомога потрібна невідкладно.

- Не секрет, що на початковому етапі збройного протистояння російській агресії часто-густо виступали добровольчі батальйони з числа волонтерів, які тільки через певний час увійшли в підпорядкування ЗСУ та Нацгвардії. Чи є зараз проблеми зі статусом учасника бойових дій у наших земляків?

- На законодавчому рівні хлопцям нарешті забезпечений порядок надання цього статусу. 

- Пане Ігорю, Ви очолюєте департамент соціального захисту населення області. Але я чув, що Кабмін планує здійснити певну реорганізацію соціальних структур. Чи не завадять подібні зміни ветеранам?

- Дійсно, рішенням Уряду створена Національна соціальна сервісна служба як виконавчий орган Міністерства соціальної політики. Тож у 2021 році нас чекає утворення обласних і районних  управлінь такої служби. Утім, нас запевняють, що не втратиться функціонал новоутворених структур порівняно з чинними. Тож будемо розраховувати, що не зменшиться й рівень соціальної підтримки ветеранам.

- Скажіть, а в подальшій своїй роботі Ви будете продовжувати співпрацю з волонтерськими та громадськими організаціями?

- Саме так, бо це загальноєвропейська практика: у процесі реалізації національних та регіональних програм залучати тих людей, які є вихідцями з тієї сфери, що підлягає опіці. Приміром, навряд чи простий дипломований психолог здатен допомогти ветерану, на відміну від того, хто сам побував на передовій…Тому другий рік поспіль КОДА проводить конкурс соціальних програм ветеранських організацій, особливо коли мова йде про допомогу інвалідам, аби самі учасники ветеранського руху об`єднувалися і надавали адресну, цільову та адекватну допомогу тим, хто її потребує та розповсюджували передовій досвід в її реалізації.

- Чув, що Київщина вже накопичила певний досвід взаємної співпраці між владою і громадськими організаціями ветеранів у справі реабілітації учасників бойових дій.

- Так, нам є чим поділитися з колегами з інших регіонів. У той же час, думаю, для нас корисним має бути досвід львів`ян, дніпропетровців у втіленні в життя місії захисту тих, хто свого часу захищав нас на передовій.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Олександр Воронін
журналіст