#

В.о. керівника Київської обласної прокуратури Максим Крим: Працівники прокуратури показали, що вони готові до роботи в надскладних умовах

16.12.2022 16:23
В.о. керівника Київської обласної прокуратури Максим Крим: Працівники прокуратури показали, що вони готові до роботи в надскладних умовах
Максим Крим

"Моя Київщина" поспілкувалася з в.о. керівника Київської обласної прокуратури Максимом Кримом про криміногенну ситуацію у столичному регіоні, роботу слідчих в умовах війни, а також про зрадників та крадіїв

- Розкажіть про себе. Коли Ви почали працювати в Київській обласній прокуратурі?

- У 2010 році закінчив Національну юридичну академію ім. Ярослава Мудрого за спеціальністю "Правознавство", маю кваліфікацію – магістр права.

Того ж року розпочав свій професійний шлях на посаді слідчого, а згодом старшого слідчого військової прокуратури Севастопольського гарнізону Військово-морських Сил України. Потім працював на різних посадах у прокуратурі Західного регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері, військовій прокуратурі Західного регіону України.

Із 2014 року працював на керівних посадах у підрозділах Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України та Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону. 25 листопада 2020 року призначений на посаду заступника керівника Київської обласної прокуратури.

- Які основні напрямки роботи Київської обласної прокуратури цього року, особливо якщо враховувати тимчасову окупацію Київщини рашистами?

- Головне завдання прокуратури – здійснювати координацію правоохоронних органів, а для досягнення реальних результатів в умовах війни, координація діяльності органів правопорядку має бути, як ніколи, ефективною.

Із початку повномасштабного вторгнення РФ робота прокурорів насамперед зосереджена на воєнних злочинах. Важливим моментом є належне документування та фіксація злочинів цієї категорії. Якщо говорити про розслідування воєнних злочинів, то правоохоронні органи регіону спільними зусиллями роблять усе, щоб встановити винних осіб та зібрати міцну доказову базу для притягнення їх до відповідальності.

Ми також активно працюємо в напрямку протидії злочинам проти основ національної безпеки: викриваємо зрадників держави, колаборантів і осіб, що глорифікують ворога.

– Як я розумію, окрім зрадників, є і просто крадії…

- В умовах війни, коли всі консолідують зусилля, аби допомогти нашій країні, на жаль, маємо факти розкрадання гуманітарної допомоги та благодійних пожертв. Це неприпустимо, тому ми спрямовуємо наші зусилля, аби встановити і притягнути до відповідальності кожного, хто намагається заробити на цьому.

Нещодавно ми повідомили про підозру трьом учасникам організованої групи за фактами продажу гуманітарної допомоги та заволодіння благодійними пожертвами. Вказані особи налагодили механізм реалізації гуманітарної допомоги, отриманої від підприємств та організацій. Для цього вони використовували створений організатором благодійний фонд, який отримував благодійні пожертви і гуманітарну допомогу для потреб військових частин ЗСУ та жителів постраждалих від війни регіонів. У подальшому отриману допомогу у вигляді продуктів харчування і медикаментів вони реалізовували через продовольчі магазини, заклади торгівлі, аптеки та фізичних осіб-підприємців. Грошові кошти з рахунку благодійного фонду підозрювані обготівковували через підконтрольних ФОП. Загалом учасники злочинної групи здійснили продаж товарів гуманітарної допомоги та використали для власних потреб благодійні пожертви на суму майже 800 тис грн.

Фокусуємо нашу увагу й на боротьбі з незаконним використанням бюджетних коштів, зараз, як ніколи, недопустимі випадки їх розкрадання.

Загалом прокурори продовжують і надалі здійснювати процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях та підтримувати публічне обвинувачення у судах.

На сьогодні ми маємо і результати нашої роботи по вказаних напрямках. Наші прокурори в суді довели вину двох мешканців села Перемога у державній зраді, їх засуджено до 15 років позбавлення волі. Обидва громадянина співпрацювали з військовослужбовцями країни-агресора в період окупації. Один із них повідомляв окупантам про місця розташування блокпостів територіальної оборони,  надавав інформацію про місця роботи місцевих мешканців, зокрема працівників правоохоронних органів та військовослужбовців ЗСУ. Також виконував різні доручення військовослужбовців РФ.

Другий зрадник на початку збройної агресії РФ разом із іншими мешканцями села створили загін самооборони. Після окупації населеного пункту, він перейшов на бік ворога та повідомив російським військовослужбовцям про 5 односельчан із місцевої самооборони. Також вказав загарбникам організатора загону, зазначивши, що саме він надавав вказівки самооборонівцям про методи знищення російської військової техніки. У подальшому окупанти взяли цих осіб у полон. Одягнули їм на голови шапки так, щоб вони закривали обличчя, поставили їх до паркану зі зв’язаними за спиною руками та стріляли в їх сторону імітуючи страту. Усіх полонених тримали під вартою до звільнення села.

Також наші прокурори довели в суді вину заступника командира роти по озброєнню однієї з військових частин збройних сил РФ у порушені законів та звичаїв війни. Вироком суду його заочно засуджено до 9 років позбавлення волі. На виконання злочинного наказу військового керівництва РФ він брав участь у збройній агресії в селі Лук’янівка Броварського району Київської області. Упродовж березня 2022 року цей окупант віддавав накази військовослужбовцям збройних сил РФ проникати до помешкань мирних мешканців та грабувати їх. Виконуючи накази лейтенанта, окупанти пошкоджували і руйнували приватні будинки та господарські споруди, танком переїхали легковий автомобіль.

- Скільком російським солдатам висунуті обвинувачення за вчинення воєнних злочини на території Київщини?

За процесуального керівництва органів прокуратури Київської області розслідується понад 2100 кримінальних проваджень за фактами воєнних злочинів, наразі ми говоримо про понад 4000 правопорушень. На жаль, ці цифри збільшуються, оскільки за фактами кожного обстрілу ми реєструємо нові кримінальні провадження. Також продовжують звертатися з відповідними заявами люди, які повідомляють про злочини окупантів.

 

Водночас проводиться масштабна комплексна робота для виявлення тих військовослужбовців збройних сил РФ, які вчиняли воєнні злочини. Ця робота не швидка і потребує значних зусиль і часу. Прокурори та слідчі встановили особи деяких командирів, їх помічників і рядових солдатів. Також встановили двох генерал-майорів Росгвардії. Один із них безпосередньо керував операцією із захоплення державного спеціального підприємства "Чорнобильська АЕС", інший – операцією щодо незаконного утримання території ЧАЕС під контролем військ країни-агресора. Ідентифіковано 8 катів і вбивць старости села Мотижин та інших мирних мешканців Київщини. Серед них 5 військовослужбовців РФ та 3 членів ПВК "Вагнер".

Загалом зараз ми висунили підозру щодо порушення законів та звичаїв війни 47 військовослужбовцям збройних сил РФ (стаття 438 Кримінального кодексу України). Водночас слідчі і прокурори продовжують працювати над тим, аби притягнути до відповідальності кожного, хто вчиняв воєнні злочини.  

Днями заочно повідомлено про підозру т.в.о. начальника розвідки бригади, військовослужбовцю 64 окремої мотострілецької бригади збройних сил РФ. У березні 2022 року, перебуваючи в окупованому селі Гавронщина Бучанського району, він спільно з іншими військовослужбовцями збройних сил РФ направив автоматичну зброю на 70-річного беззбройного мирного мешканця, який йшов вулицею, та заборонив йому подальший рух. Після цього він вдарив прикладом зброї потерпілого у щелепу, від чого чоловік впав на землю. Надалі підозрюваний капітан з автомата здійснив три смертельні постріли в безпомічного чоловіка.

Також статус підозрюваного отримав сержант 83 окремої гвардійської десантно-штурмової бригади МО РФ. Під час окупації села Катюжанка Вишгородського району він затримав двох колишніх учасників АТО. Погрожував їм зброєю і допитував про розташування позицій ЗСУ, місцеперебування інших учасників АТО, працівників правоохоронних органів та проукраїнськи налаштованих громадян. Окупант змусив чоловіків спуститися до підвалу місцевої школи, на території якої розташовувалось приміщення для катування незаконно затриманих громадян України. Там упродовж декількох днів продовжувався незаконний допит потерпілих. Їм погрожували розстрілом, били та катували, не давали їжу і питну воду.

Наразі стосовно 20 з 45 військовослужбовців ми вже скерували до суду обвинувальні акти в порядку спеціального досудового розслідування.

- Чи надається допомога працівникам прокуратури від іноземних партнерів? 

Ми маємо потужну підтримку з боку міжнародних партнерів, які допомагають у розслідуванні воєнних злочинів. Нам допомагають міжнародні експерти та слідчі.

Зокрема у Бучі за ініціативи Офісу Генерального прокурора експерти з Франції проводили експертизи ДНК тіл загиблих та померлих, знайдених на території Бучанського району.  

Нещодавно прокурори спільно з спеціалістами Міністерства внутрішніх справ Королівства Іспанія проводили огляд багатоповерхового житлового будинку в місті Вишгород, куди влучила російська ракета. Тоді внаслідок атаки загинуло 7 мирних мешканців, понад 35 – постраждали. 

- Як триває робота із пошуку та конфіскації російських активів у столичному регіоні?

- Прокуратура Київщина продовжує системну роботу щодо виявлення та вилучення на користь держави майна країни, що веде збройну агресію проти України.

Зокрема за процесуального керівництва прокурорів області встановлено, що на території Київської області працювало товариство, що входило до сфери приватного агропромислового комплексу України та є частиною холдингу російського підприємства. Воно займалося ввезенням в Україну сільськогосподарської техніки та її подальшою реалізацією на внутрішньому ринку країни. Прибутки товариства розподілялися між громадянами РФ та акумулювалися на відповідних рахунках у банківських установах.

Громадяни РФ із використанням можливостей юридичної особи підприємства розробили схему виведення активів компанії в тіньовий сектор економіки. Через російське товариство, акціонером якого є власник вищевказаного підприємства, здійснювалося виведення активів українського товариства до країни-агресора. Податки сплачувалися до федерального бюджету РФ, що сприяло нарощуванню військового потенціалу РФ проти України та створювало реальну загрозу національній безпеці.

За клопотанням прокурорів передано в АРМА арештовані 74 одиниці сільськогосподарської техніки, 90 автомобілів, офісне приміщення і земельні ділянки товариства, а також об’єкти нерухомості, які належать власникам підприємства – громадянам РФ.  Орієнтовна вартість майна становить понад 800 млн грн.

Загалом в умовах продовження війни РФ проти України одним із основних напрямків роботи правоохоронної системи Київської області є сприяння, у межах компетенції, силам оборони при виконанні ними бойових завдань шляхом ініціювання у кримінальних провадженнях конфіскації майна і коштів на їх потреби.

- Чи достатня кількість кадрів у районних прокуратурах для ефективного використання поставлених завдань?

Наразі штат окружних прокуратур укомплектований на 94%.  

Навантаження на кожного прокурора досить велике. Водночас це не впливає на якість роботи. Із перших днів війни працівники як обласної, так і окружних прокуратур показали, що вони готові до роботи в надскладних умовах.

Прокурори на місцях виїжджали на місця злочинів та проводили огляди, забезпечували збір доказів воєнних злочинів там, де це було можливо з огляду на безпеку співробітників.  Вони допитували свідків і потерпілих, були задіяні під час ексгумацій та впізнань. Зараз вони продовжують працювати на юридичному фронті та сумлінно виконувати свої службові обов’язки.

- Які у Вас плани на 2023 рік? Які виклики стоять перед прокуратурою наступного року?

У наш час важко щось планувати, проте головним завданням для себе на майбутній рік бачу роботу на благо України для скорішої Перемоги над ворогом. Від прокуратури суспільство чекає результатів роботи у вигляді притягнення до відповідальності всіх, хто скоював та скоює воєнні злочини на нашій території. Ми робимо все можливе задля того, аби встановити і покарати винних.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Надія Савчук
журналістка