Урятувати рекламою: як друг скандального Карплюка Оверко збирається продати сумнівні квадратні метри, знищуючи річку Ірпінь
Проблема з незаконним будівництвом житла на Київщині стоїть надзвичайно гостро, тому пересічному громадянину, який планує придбати власні квадратні метри, легко стати жертвою аферистів. "Моя Київщина" намагалася зрозуміти, як поблизу Ірпеня забудовники планують продавати квартири у будинках, що зводяться абсолютно незаконно
Як відомо, Ірпінь є лідером серед усіх міст Київщини за темпами будівництва житла. Така тенденція встановилася після приходу до влади Володимира Карплюка. Він разом із командою забудовників, частина яких стала депутатами міськради від "Нових облич", перетворили курортне місто з величезною кількістю санаторіїв на бетонні джунглі.
У приватному секторі та на дрібних клаптях зелених зон у місті почали один за одним зводитися житлові комплекси, де ціна за квадратний метр була істотно меншою, ніж у столиці. Шалений попит на житло тільки сприяв пришвидшенню будівництва, тому команда ексмера Карплюка не зупинялася. Переважна більшість об’єктів була зведена незаконно, але такі дрібниці мало хвилювали і забудовників, і потенційних інвесторів.
Для узаконення уже зведених будинків у кінці 2018 року ставлениця Карплюка Анастасія Попсуй, яка перебувала на посаді в.о. мера, ініціювала проведення громадських слухань щодо оновлення Генерального плану міста, що відбулися з численним порушеннями. Хоч більшість містян виступали проти оновлення Генплану, але "тітушки" та місцеві псевдоактивісти зробили свою справу. У результаті депутати міської ради, більшість яких орієнтується на Карплюка, на сесії прийняли зміни.
Активісти згодом знайшли докази, що насправді Генплан Ірпеня був просто фейком, адже громаді представили план розвитку Очакова, звідки навіть забули видалити інформацію про морський порт і місцеві заповідники. Але було зроблено головне – внесено зміни, які дали змогу забудувати пойму річки Ірпінь, що попереднім плануванням міста була передбачена під лугопарк. Правоохоронцями розслідується дана справа, але з невідомих причин організаторів злочину досі не притягнули до відповідальності.
Масштабні підготовчі роботи для забудови пойми річки Ірпінь розпочалися ще до прийняття сумнозвісного Генплану, адже міська влада точно знала, що їм ніхто не зможе завадити. Спочатку було зламано шлюз на річці, що дозволило максимально спустити воду. Таким чином, спецтехніка змогла розпочати виторфування грунтів, а величезні ями закидали будівельним сміттям.
Проте територія навколо майбутніх новобудов була не надто привабливою, що могло відлякувати потенційних інвесторів. Саме тому чиновники вирішили облаштувати набережну в Ірпені за 37 млн грн із міського бюджету. Об’єкт став дійсно успішним, адже там щодня відпочиває багато людей, серед яких і майбутні власники житла.
Проте будівництво набережної та багатоповерхівок було незаконним, адже багаті на торф землі пойми річки Ірпінь є особливо цінними, тому розпоряджатися ними міг лише Кабінет Міністрів. А виділення коштів із бюджету міста на облаштування набережної було взагалі неможливим, адже територія знаходиться за межами міста, що підпадає під нецільове використання коштів.
Зведенням цілого мікрорайону в заплаві річки довірили будівельній групі "Синергія" депутата Ірпінської міської ради Ігоря Оверка, який свого часу прославився декларуванням 586 квартир. Тоді депутат почав їх швидко продавати, проте сумарний дохід від реалізації 400 квартир ледь перевищив 50 млн грн, отже, у середньому ціна однієї становила близько 130 тис грн, що значно нижче ринкової вартості.
Будівництво нової дороги, що проходить уздовж залізничної колії до самісінької заплави, де планується зведення "Синергія Сіті", розпочалося за часів мерства Володимира Карплюка. Усі роботи виконував ФОП, який був зареєстрований на небіжчика, а сума нанесених збитків перевищила 20 млн грн. Імовірно, завдяки хабарам Карплюку та його команді вдалося уникнути покарання.
На початку грудня Київський апеляційний суд наклав арешт на шість земельних ділянок загальною площею 29,2 га в Ірпені, на яких ведеться будівництво ЖК "Синергія Сіті". Згідно з проєктом, там передбачається зведення 72 багатоповерхових будинків. Свого часу ексмер Ірпеня Володимир Карплюк анонсував зведення комунальної школи в районі заплави, але то були лише пусті обіцянки.
Арешт був накладений у межах кримінального провадження, відкритого за ч. 1 ст. 364 КК (зловживання владою або службовим становищем). За даними слідства, 5 із 6 ділянок, на яких ведеться будівництво, належать до меліоративних земель системи річки Ірпінь і потрапляють у захисну смугу відведення каналів. Вони не пристосовані для будівництва, передбаченого містобудівною документацією. Компанія намагалася оскаржити арешт, але суд не задовольнив позовні вимоги.
На початку листопада ДАБІ Київської області зупинила підготовчі та будівельні роботи після позапланової перевірки будівництва ЖК "Синергія Сіті": було встановлено низку порушень вимог містобудівного законодавства.
Зведенням комплексу займається ТОВ "Будівельна група "Синергія", проте замовником будівництва виступає Юрій Мураш, якому ДАБІ видавала дозвіл на виконання будівельних робіт у липні 2019 року. Загалом фірма Оверка має ознаки фіктивності, адже статутний капітал становить лише 10 тис грн, а згідно з офіційними документами, там працює лише дві людини.
Не оминув скандал ще одне будівництво Оверка в Ірпені – ЖК "City Park" по вул Чехова. За повідомленням прокуратури, замість багатоповерхівок там планувалося зведення міського пологового будинку на 150 ліжок, який мав перейти у комунальну власність міста, тому Ірпінський суд наклав арешт на землю. На цій же ділянці почав будівництво ЖК "Центральний 2" Олександр Пікулик. Але на початку грудня Київський апеляційний суд зняв арешт без права на оскарження даного рішення. Імовірно, таким же чином буде узаконено "Синергію сіті", адже коштів у Оверка для отримання прихильності Феміди вистачає.
Варто зазначити, що 7 грудня відбулася 19 церемонія нагородження переможців міжнародного фестивалю-конкурсу "Вибір року", де кращим забудовником передмістя столиці було визнано будівельну групу "Синергія". Інформацію про це було поширено на багатьох Інтернет-ресурсах та розрекламовано на офіційній сторінці БГ "Синергія" у Facebook.
До слова, у 2018 році в номінації "Девелоперська компанія року в Київській області" було відзначено фірму "Орлан-Інвет груп" забудовника Антона Мирончука, який входить у орбіту екснардепа Ярослава Москаленка. Складається стійке враження, ніби скандальні компанії використовують нагороду для відбілювання репутації, що цього року "Синергії" було конче потрібно через скандальну забудову.
Отримання престижних нагород одіозними забудовниками не тільки ставить під сумнів правдоподібність даного конкурсу, а й вводить в оману потенційних інвесторів, які можуть стати власниками квартир у незаконних об’єктах, або ж взагалі залишитися ні з чим. Утім, навіть така нагорода як "Вибір року" уже не допоможе "Синергії", адже за неї серйозно взялися правоохоронні органи…
Анатолій Тихий, "Моя Київщина"
Читати "Моя Київщина" у Facebook