#

В очікуванні виборів: хто рветься до землі та бюджету Ірпеня

23.10.2020 12:50
В очікуванні виборів: хто рветься до землі та бюджету Ірпеня
Фото з мережі Інтернет

До місцевих виборів залишаються лічені дні і «Моя Київщина» продовжує вивчати біографії тих, хто вже скоро буде творити історію регіону у вищих ешелонах влади. На черзі – досьє кандидатів на голову Ірпінської об’єднаної територіальної громади

Для початку, варто нагадати, що майбутню Ірпінську ОТГ утворить місто Ірпінь та чотири села – Діброва, Забуччя, Козинці та Михайлівка-Рубежівка. Це, орієнтовно, близько 51 тис виборців. Натомість, кількість претендентів на голову громади складає 12 осіб. 

Ігор Борзило балотується від партії «Опозиційна платформа – За життя», членом якої є. Працює директором власної «Фірми «Марія», яка надає в оренду нерухоме майно. Окрім того, є засновником та бенефіціаром ще низки компаній. Наприклад, разом із ексмером Ірпеня Володимиром Карплюком володіє ТОВ «ЗАІР», яке займається неспеціалізованою оптовою торгівлею.

Свою політичну кар’єру Борзило розпочав у 2009, коли став заступником міського голови Вишневого. Вже у 2010 він отримав мандат депутата Київської облради від «Партії регіонів», а в 2013 став першим заступником мера Ірпеня. Тоді ЗМІ писали, що на посаду він потрапив не просто так і мав бути «наглядачем» міста від «регіоналів». Однак у 2014 році він, як і більшість представників цієї політсили, змушений мав добровільно відмовитися від посади, аби уникнути люстрації, і вже у 2015 намагався знову потрапити до міської ради – цього разу від «Нашого краю». І хоч кандидат був перший у списку, це йому не вдалося – партія набрала занадто мало голосів.

Загалом, Ігор Борзило має досить таки заплямовану репутацію. Йому приписували і зв’язки з ексочільником «Ірпіньзеленбуду» Олегом Радянським та депутатом Ірпінської міськради Аркадієм Кобринцем – разом вони нібито організовували схему з розкрадання бюджетних коштів та вирубки дерев; і з експрокурором Мирославом Пацканом – з ним Борзило був задіяний у схемі, за якою отримував частину прибутку від продажу квартир ЖК «Центральний-2» і «City Park»; та й славнозвісна поїздка на Аляску, яку тоді ще депутат зміг собі дозволити при офіційній зарплатні 5 тис. гривень, до його рейтингу балів не додала. На елітний відпочинок Борзило їздив із ексдепутатом облради та дерибанником Біличанського лісу, який наразі очолює штаб «Батьківщини» в Гостомелі, Вадимом Башуном. На минулорічних президентських виборах Ігор Борзило був довіреною особою кандидата від ОПЗЖ Юрія Бойка. 

Від Всеукраїнського об’єднання «Свобода» балотується Ігор Домбровський. Він - пенсіонер, однак проводить активну громадянську діяльність в Приірпінні та очолює ІР ГО «Самозахист». Свого часу кандидат добровольцем пішов на фронт і був заступником командира 72-ої механізованої бригади, організовувати ж волонтерську допомогу учасникам АТО продовжує і досі. Також Домбровський є чинним депутатом облради та секретарем комісії з питань регламенту, депутатської діяльності, законності й правопорядку. У минулому був помічником-консультантом депутата Київської обласної ради 6-го скликання Богдана Бенюка і депутата ВРУ 8-го скликання Олександра Марченка (ВО «Свобода»). Має незаплямовану репутацію і досить непогану впізнаваність в регіоні.

Наступний кандидат Богдан Карпенко є безпартійним та балотується від політичної партії «За майбутнє». Він чинний депутат Ірпінської міської ради, до неї потрапив як член партії Карплюка «Нові обличчя». Однак вважає, що наразі має недостатньо повноважень для того, аби змінювати місто, тому вирішив йти в мери. В Ірпені Карпенко відомий, як забудовник – йому належить колективне підприємство «ПМК-107», житлово-експлуатаційна компанія «Добробут» та ТОВ «Фортуна клієнт сервіс». У місті він звів ЖК «Фортуна» та «Фортуна-2», а також житловий комплекс «Модуль» в Бучі.

Руслан Колєсніков представляє «Громадсько-політичний рух Валентина Наливайченка «Справедливість», є членом партії та керівником штабу. Раніше він входив до ПП «УДАР» та був головою Дніпропетровської обласної організації політсили. Це ще один кандидат, який був учасником Революції Гідності та перебував у зоні АТО/ООС. Також нагороджений волонтерським орденом «За оборону країни». Раніше Колєсніков був помічником скандального нардепа-«ударівця», генерала міліції Миколи Паламарчука (підозрювали у відношенні до вбивства активістки Гандзюк на Херсонщині) у двох скликаннях та пізніше його колеги по партії Ольги Бєлькової. Наразі на громадських засадах допомагає народному депутату Валентину Наливайченку. Кандидат працює першим заступником начальника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у м. Києві. 

Єдина самовисуванка серед кандидатів – Олена Колошенко. Про жінку відомо лише те, що вона працює фінансовим консультантом у ТОВ «ЄФ ТЕК», а також значиться засновницею та власницею ТОВ «Джорні», яке пов’язане з діяльністю туристичних агентств. У порівнянні зі своїми конкурентами Колошенко не вирізняється особливою громадською активністю, шансів на перемогу практично не має, і є, скоріше, технічним кандидатом. 

Натомість, від «Батьківщини» йде адвокат Віталій Купрій, до партії він вступати не побажав. У той же час, за період своєї політичної діяльності кандидат встиг змінити не одну політсилу. Зокрема, починав працювати на виборчих кампаніях «Нашої України», потім був обраний депутатом Кам’янської міськради від партії «За Україну!», після того був членом ВО «Свобода», а також підтримував «УКРОП». У 2014 році його обрали нардепом по округу в місті Дніпро від БПП «Солідарність», однак вже в наступному році він вийшов із фракції.

ЗМІ неодноразово пов’язували Віталія Купрія із Ігорем Коломойським –  саме після звільнення останнього з посади очільника Дніпропетровської ОДА висуванець почав активно критикувати президента Порошенка. Але пізніше шляхи Купрія і Коломойського розійшлися. У ВРУ Купрій був заступником голови Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. А на минулорічних виборах балотувався і в президенти як самовисуванець.

За роки публічності Віталій Купрій заробив собі репутацію досить скандальної персони. Свою роль зіграли і його провокаційні висловлювання в парламенті, і недоречні гомофобні дописи у соціальних мережах, і конфлікт з мером Дніпра Борисом Філатовим. Окрім того, у 2018 НАБУ відкрило проти Купрія кримінальну справу за хабарництво. Тоді нардепу закидали те, що він нібито, користуючись своїм службовим становищем, подав на користь одного зі своїх колег 118 депутатських запитів, за кожен з яких отримав 5 тисяч доларів.

На голову Ірпінської ОТГ балотується і член «Європейської Солідарності» Ярослав Куц. Він працює головою адвокатського об’єднання «А.ДВА.КА.Т», а також є засновником ТОВ «Хай Левел» та ТОВ «КЛБ». Відомий також як ведучий програми «Контролер» на ТРК «Україна». На парламентських виборах 2019 він балотувався як самовисуванець, однак набрав менше 2% і не пройшов. Також він подав майже нульовий звіт про витрати на виборчу кампанію. Тоді ЗМІ й стали говорити, що кандидат «несправжній». 

А ось про технічну природу участі у виборах Олександра Маркушина і мова не йде. Навпаки, соціологи пророкують йому перемогу, до того ж із значним відривом. Кандидат є членом партії ексмера Ірпеня Володимира Карплюка «Нові обличчя», а також першим заступником чинного в. о. міського голови. З 2016 року він очолював комунальне підприємство «Ірпіньводоканал». Вперше депутатом Ірпінської міської ради Маркушин став у 2010 році від партії «УДАР», а на виборах 2015 року був обраний повторно, але вже від «Нових облич». Кандидат відомий своїм «талантом» застосовувати силу. Зокрема,  ЗМІ писали про випадок, коли він, будучи депутатом, блокував прохід місцевих до сесійної зали, коли чиновники всупереч волі громади намагалися прийняти рішення про приєднання Коцюбинського до Ірпеня. Ситуація повторилася під час прийняття нового генплану міста у 2018 році. А востаннє Маркушин відзначився, коли накинувся з кулаками на свого вище згаданого конкурента Ігоря Домбровського. Також минулого року ГО «Стоп корупція» повідомляла про те, що висуванець був учасником «сітки» з підкупу виборців в інтересах Петра Порошенка. 

Є серед кандидатів і висуванець від «Слуги народу» Максим Нельзін. У Приірпінні його не називають інакше, як «чорним нотаріусом» та «фінансовим донором» Карплюка. ЗМІ писали про його причетність до незаконного оформлення земельних ділянок в «Бучанському межигір’ї» скандального Ігоря Калєтніка, а також про те, що саме на Нельзіна Карплюк свого часу оформив договір купівлі-продажу свого будинку в Лісовій Бучі. Загалом, подейкують, що саме завдяки цьому приватному нотаріусу «вирішують свої справи» всі поважні місцеві посадовці.  

Балотується в мери і ще один депутат Ірпінської міськради Ігор Панасюк («Партія захисників Вітчизни»). Він йде від «Єдиної громади», однак є безпартійним. Панасюк – пенсіонер і є головою Ірпінської регіональної Спілки ветеранів Афганістану, воїнів-інтернаціоналістів та учасників АТО. Показово, що на минулих місцевих виборах його вважали найближчим конкурентом Володимира Карплюка, однак вже на парламентських кандидат активно за останнього агітував. У міськраді Панасюк теж всіляко підтримує «Нові обличчя». 

Від «радикалів» в очільники ОТГ балотується Інна Раілко. Вона працює заступником директора стаціонару з надання сестринської допомоги населенню Ірпінської центральної міської лікарні. Свого часу була кандидатом на посаду директора, однак не склалося. Можна було б сказати, що Раілко має незаплямовану репутацію, якби не скандальна історія, що сталася зовсім нещодавно. В мережі з’явилася інформація про те, що пацієнта з ознаками коронавірусу в медичному закладі примушували оплатити вартість тестування на особисту банківську карту кандидатки. Однак зовсім скоро допис видалили, а Раілко його так і не прокоментувала. 

Хоче стати мером Ірпеня і скандальновідома активістка та журналістка Михайлина Скорик-Шкарівська. Вона є членом партії «Голос», від неї й балотується. Останні роки кандидатка працювала випусковим редактором ток-шоу «Ранок з Україною», редактором сайту «Sobytia.tv», телеканалу «Україна» та головним редактором сайту «Podrobnosti.ua», телеканалу «Інтер». Наразі є власницею журналістської агенції «Media Masters». На парламентських виборах 2019 Скорик балотувалася до ВРУ і показала досить непоганий результат на окрузі – зайняла третю сходинку, поступившись місцем Олександру Горобцю та Володимиру Карплюку. Наразі допомагає на громадських засадах нардепу Ярославу Железняку і займається активною антиагітацією проти «Нових облич». У мережі неодноразово з’являлася інформація про те, що кандидатка намагається зірвати сесію міськради та навіть приходила туди в стані алкогольного сп’яніння. 

У будь-якому разі левова частка кандидатів у мери Ірпеня - люди, так чи інакше пов'язані з Карплюком. І є серйозні підстави стверджувати, що чудес не станеться, і виборці проголосують за ставленика ексмера, з усіма відповідними негативними наслідками для міста.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Євгенія Любомирська
журналістка