#

Як Москаленко став кур’єром втеклого Онищенка

15.05.2018 05:08
Як Москаленко став кур’єром втеклого Онищенка

Оприлюднена переписка між нардепом-втікачем з Київщини Олександром Онищенком та представниками президента Петра Порошенка в особі голови Київського облосередку БПП-"Солідарність" Ігоря Кононенка, нардепа Сергій Березенка та інвестбанкіра Макара Пасенюка, вчергове засвідчила абсолютну корумпованість нинішньої влади. Але водночас продемонструвала і цікаві зв’язки між представниками політичної "еліти" Київщини  

Публікація проектом журналістських розслідувань "Слідство.Інфо" повного архіву смс-листування Олександра Онищенка з найближчим оточенням президента України Петра Порошенка викликала серйозний резонанс у ЗМІ. За словами відомого журналіста Дмитра Гнапа, листування було отримане журналістами Слідства.Інфо в Куршевелі (Франція) у грудні 2016 року під час зустрічі з нардепом-мажоритарником з Київщини Олександром Онищенком, який наразі перебуває під слідством НАБУ. За його словами, фотографії листування передані детективам Антикорупційного бюро, які раніше порушили кримінальне провадження стосовно можливого підкупу народних депутатів України. Детективи НАБУ долучили ці знімки до матеріалів кримінального провадження.

Водчочас самі нардепи усіляко намагаються спростувати факт переписки. Зокрема, Онищенко публічно відрікся від наданих журналістам матеріалів щодо його смс-листування. Майже синхронно з ним почав виправдовуватися Березенко. "Суспільству треба дати чітку відповідь на питання, що це за скріншоти смс, що це за листування, що не вирвані вони з контексту і так далі", - зазначив він.

За словами експертів, дана переписка наочно демонструє надзвичайну корумпованість нинішньої владної системи. Цікаво, що окрім прізвищ головних фігурантів там з’являються прізвища інших політиків. Зокрема, "Моя Київщина" звернула увагу на те, що в розмові між Онищенком і Березенком спливло прізвище скандально відомого екс-«регіонала» Ярослава Москаленка, який зараз у Верховній Раді очолює депутатську групу "Воля народу".

Авжеж, сказати точно, що саме мав передати Москаленко – складно. Але враховуючи контекст всіх основних розмов, можна припустити, що у пакеті, який нардеп мав принести Онищенку, йшлося про щось коштовне. Фактично, дана переписка свідчить про те, що Москаленко у 2015 році фактично виконував (або мав виконувати) функції кур’єра.

Варто зазначити, що у ЗМІ писали про певні зв’язки між Онищенком і Москаленком – двома нардепами з Київщини. Обидва прізвища нібито фігурують у розслідуванні НАБУ щодо виводу коштів з "Укргазвидобування". Зокрема, у 2016 році в ЗМІ зазначалося, що у схемі, ймовірно, замішаний Ярослав Москаленко. Його пов'язують з компанією "Цефей", яка також заборгувала державі рентну плату. Співвласниками цієї фірми вважають також колишнього першого заступника голови правління ПАТ "Укргазвидобування" Олексія Тамразова, а також екс-заступника голови правління НАК "Нафтогаз України" Сергія Кацубу. Останнього НАБУ пов'язує ще і з компаніями "Карпатнадраінвест" і "Природні ресурси +".

З тіньовими схемами навколо "Укргазвидобування" пов'язують ще й колишнього заступника голови структури Вадима Шленчака. Його називають людиною нині покійного лідера "Волі народу" Ігоря Єремєєва. Саме той кілька років тому купив у Шленчака мережу заправок "Калина". У травні 2015 року Шленчак як заступник голови правління "Укргазвидобування" розмістив на терміновому депозитному рахунку в маловідомому "Банку інвестицій і заощаджень" величезну суму 373,1 млн гривень. Серед акціонерів банку були присутні дружина Ярослава Москаленка - Інна, ще один нардеп з групи "Воля народу" Степан Івахів, і брат Ігоря Єремєєва - Євген. Пізніше новий менеджмент компанії ініціював судовий позов про розірвання договору з розміщення коштів на депозитах в банку групи "Воля народу".

Утім, у стосунках Онищенка з Москаленком відбувалися і похолодання. Так, у квітні 2017 року втеклий нардеп дав інтерв’ю сайту «Киеввласть» (яким чином журналіст цього видання зустрівся з втікачем – незрозуміло), в якому розкритикував Москаленка. "Єдина людина Присяжнюка в нинішній владі - це Ярослав Москаленко. З ним особисто у мене немає ніяких конфліктів. Але група "Воля народу", в яку я входив, відмовилася від мене за велінням Банковій… Людям сказали, мовляв, "він повинен бути ворогом народу", - і все. Вони відморозилися… Як тільки вітер подув в інший бік - вся "Воля народу" відразу ж відключила свої телефони і сховалася. Хоча я сам безпосередньо брав участь у створенні цієї групи, в її житті", - сказав Олександр Онищенко. При цьому нардеп заявив, що "Москаленко - бездарний чоловік. Нічого організувати самостійно він не може".

Але схоже, образи вже забулися. У березні цього року у ЗМІ пройшла інформація про те, що Ярослав Москаленко провів зустріч із заступником голови партії "Батьківщина", генералом СБУ Андрієм Кожем'якіним. Ініціатором зустрічі нібито виступив Ярослав Москаленко, а організував зустріч олігарх Олександр Онищенко з-за кордону. Враховуючи ігри у владних кабінетах напередодні активної стадії президентської кампанії, подібна зустріч свідчить про те, що Москаленко не є абсолютно лояльним до Банкової, і шукає запасні політичні майданчики.

Якщо ж повернутися до ситуації зв’язки Москаленко-Онищенко, то непрямим підтвердженням того, що відносини між цими нардепами знову налагодилися, є й те, що за даними "Моєї Київщини", протеже Москаленка голова КОДА Олександр Горган, який останнім часом подумував піти по мажоритарному округу №95 (Ірпінь, Боярка, Вишневе), зараз всерйоз зайнявся підготовкою до виборів на окрузі №93 (Миронівка, Кагарлик, Богуслав), де у 2014 році перемогу святкував Олександр Онищенко. Зараз з відомих причин нардеп-втікач розраховувати на участь у парламентських виборах не може, але мережу там зберігає. Дуже може так статися, що ця мережа опиниться в руках Москаленка-Горгана.   

Водночас, дана історія з перепискою Онищенка та найближчого кола помічників Порошенка цікава в аспекті того, що 11 травня Нацполіція відкрила кримінальне провадження за фактом втручання в діяльність лідера партії "Народний фронт" Арсенія Яценюка з метою його відставки з поста прем'єр-міністра України. Справу було відкрито "після низки публікацій у ЗМІ та звернень народних депутатів". Кримінальне провадження розпочато за ч.1 ст.344 Кримінального кодексу України (втручання в діяльність державного діяча).

"Слідство розглядає версію змови групи осіб для реалізації цього злочинного задуму. За попередніми висновками, вони здійснювали втручання шляхом підкупу громадян, організації проплачених мітингів і поширення дискредитаційної і неправдивої інформації в ЗМІ та через народних депутатів, експертів, інших осіб. За інформацією народного депутата України Олександра Онищенка, тільки протягом 2015-2016 років на подібні акції було витрачено понад 30 млн дол.", - сказано в повідомленні Нацполіціі.

Власне, дана історія ні для кого не є секретом: у грудні 2016 року Онищенко публічно заявляв про те, що на замовлення Петра Порошенка проводив кампанію з дискредитації Арсенія Яценюка з метою його відставки. Таким чином, відкриття провадження з боку Авакова – це оголошення війни Петру Порошенку…

Але тут найцікавішим видається інший момент: всі учасники переписки Онищенка автоматично стають фігурантами даного провадження. Зрозуміло, що шансів на результативне розслідування мало: як показує історія останніх чотирьох років, наші правоохоронні органи так і не спромоглися посадити бодай одного скандального корупціонера. Але на всіх фігурантів даної справи у будь-якому разі очікують неприємності: так чи інакше їх всіх спіткатиме "популярність" у ЗМІ. Можна не сумніватися, що в результаті цього українська громадськість дізнається про онищенків, москаленків, кононенків, березенків багато чого нового. Бо зараз вони позиціонують себе благодійниками і меценатами, воліючи не потрапляти в об’єктиви журналістів-розслідувачів…

Микола Тицький, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Telegram