#

Як розкрадають ліси Київщини: схема перша – "дрова"

02.07.2021 08:19
Як розкрадають ліси Київщини: схема перша – "дрова"
Фото з мережі Інтернет

Лісова галузь є однією з найприбутковіших, адже чимало деревини офіційно продається лісгоспами, а з отриманого прибутку сплачуються податки. Але при цьому керівники лісгоспів та прості лісники живуть куди краще, ніж дозволяє їхня зарплата. Причина тому – сірі схеми, що дають змогу за готівку продавати десятки тисяч кубів деревини. "Моя Київщина" дізналася про одну зі схем, що допомагає збагачуватися лісникам і водночас спустошує державу

Як відомо, у лісовій галузі все дуже погано з охороною. Функції такого органу як Державна лісова охорона, яка фактично мала би боротися із незаконними вирубками, покладені на співробітників лісових господарств. А це означає, що ніхто і ніколи не буде попереджувати правопорушення, адже це не в інтересах ні лісників, ні керівників лісових господарств. При цьому Держлісохорона може реагувати на звернення від фізичних та юридичних осіб, а Держекоінспекція – тільки на заяви від фізичних осіб, тобто різного роду громадські організації залишаються поза увагою.

Актуально: Держлісохорона Київщини: як працівники міфічної структури покривають незаконні вирубки дерев.

Саме через прогалини в законі, а також небажання чиновників наводити порядок у лісовій галузі нечисті на руку співробітники мають змогу незаконно вирубувати цілком здорові дерева під виглядом сухостою, який мав би йти на дрова. Справа в тому, що через серйозне здорожчання ціни на газ для населення в зимові місяці чимало домогосподарств переходять на тверде паливо. Як наслідок, попит на дрова серйозно зростає.

Але при цьому зріс попит на кругляк. За даними "Економічної правди", в епоху коронавірусної кризи відбувся стрибок цін на сировинні товари та харчові продукти. Проте попит на деревину зріс не тільки на світових ринках: через сезонний дефіцит необробленої деревини на квартальному аукціоні Української енергетичної біржі ціни на деревину сягнули 350%. При цьому було продано майже 159 тис м3 деревини на загальну суму 250 млн грн. При цьому в пресслужбі УЕБ повідомляють, що такі аукціони проводять щотижня.

Фото: дані з сайту "Української енергетичної біржі"

Цікаво, що до 2019 року деревина продавалася без конкуренції, через прямі домовленості покупців із директорами державних лісгоспів. Цей фактор формував чимало підвалин для корупційних схем. Із лютого 2020 року, після постанови Уряду №117, у лісовій галузі була введена система електронних торгів. Такий крок мав викорінити корупцію, припинити незаконні вирубки та зупинити контрабандний експорт деревини.

Зараз ситуація змінилася, проте з’явилися інші проблеми. Якщо раніше кругляк можна було вільно купити в будь-якому лісгоспі, то зараз це просто неможливо через впровадження аукціонної системи. Знавці галузі офрекордс коментують ситуацію так: в Україні існує 5-7 великих компаній, які через механізм аукціонів штучно піднімають ціни для знищення малого та середнього бізнесу, який працює у сфері деревообробки.

Саме через це працівники лісової галузі, користуючись дефіцитом кругляка на ринку, займаються нелегальними та напівлегальними схемами. Зрозуміло, що таку ситуацію формує попит від підприємців, які шукають формати здешевлення закупівельних цін на деревину.

Загалом схема працює так. Варто повернутися до теми дров та їх заготівлі на зимовий період. Як відомо, жителі сільської місцевості можуть купити в лісовому господарстві дрова, якщо нададуть відповідну довідку із сільради. Але, навіть маючи дозвіл на купівлю дров, простий селянин не одразу може це зробити, адже дивним чином опиняється в "черзі". Як повідомили "Моїй Київщині" надійні джерела, в одному з районів Київщини працює такий-собі спритний лісник на прізвище Холодний. Він ставить людей у довгу чергу "на дрова" до осені. А натомість формує власну чергу із підприємців.

Зауважимо, що будь-яка сільрада має право видавати довідки "на дрова для населення" навіть без перевірки документів, тим більше якщо це "могоричеві питання". Логіка підприємців зрозуміла: якщо лісничий готовий продати, а в сільраді довідки "печуть як пиріжки", то їм простіше купити хоч і напівлегально, але дешевше.

При цьому на аукціоні куб дерева коштує від 3000 до 5000 грн, а під виглядом дров лісничий готовий "за окрему подяку" виписати через касу куб дерева за 600-800 грн. Із урахуванням "подяк" лісничому та сільському голові, підприємець може купити дерево за 1500-1700 грн, що в 2-3 рази дешевше, ніж на ринку.

Згідно з документами офіційно вирубуються "сухостої" та пошкоджені дерева, які ніби продаються на дрова, а насправді – ділова деревина для бізнесу за напівлегальною схемою, що гарантує непоганий кеш для лісничих, а, можливо, і їхніх керівників. І найголовніше, що схема дуже непримітна, адже лісники вміло маскують знищення живих дерев під виглядом санітарних вирубок, а продаж "дров" поки ніхто не контролює…

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Анатолій Тихий
журналіст