#

Що робити після карантину: як випускникам шкіл поступати у ВУЗи

20.05.2020 08:00
Що робити після карантину: як випускникам шкіл поступати у ВУЗи
Фото з мережі Інтернет

В  звязку  з пандемією коронавірусу термін  загальнонаціонального карантину в Україні  продовжено. Відповідно змінюються  і терміни проведення вступної кампанії 2020 року. « Моя Київщина» спробувала розібратися в цьому питанні
Карантин наразі продовжено - він триватиме до 22 травня 2020 року. Таким  було  рішення засідання  Кабміну, яке відбулося  4 травня 2020 року  в Києві. 
Однак паралельно з цим уряд також  послабив  деякі карантинні  обмеження з 11 травня. Відкрилися   парки та сквери, запрацювали перукарні, музеї та бібліотеки,  відкриті ринки, тераси ресторанів та кавярень,  дозволена оптова і роздрібна торгівля непродовольчими товарами. Лише  для закладів освіти все залишиться незмінним – так само  будуть проводитися дистанційне навчання та підготовка  до завершення навчального року. Навчальний рік  завершиться  дистанційно без традиціних останніх дзвоників та  випускних балів.

Календар навчання виглядатиме так:

до 31 травня триватимуть заняття;

до 1 липня має бути завершений навчальний рік;

до 15 червня школи завершують оформлення: свідоцтв про здобуття базової середньої освіти; свідоцтв досягнень та табелів навчальних досягнень;
упродовж червня школи на педагогічних радах розглядають питання про переведення учнів до наступного класу.

Документ про здобуття освіти випускники 11-их класів отримають  після складання ЗНО. Якщо учні 1-8, 10 класів не планують навчатися в іншому закладі освіти, школи надсилають копії документів учням електронною поштою, а оригінали документів видадуть у вересні 2020-2021 навчального року.

Виходячи  з ситуації, що склалася, Міністерство освіти і науки внесло зміни до Умов прийому на навчання до закладів вищої освіти України. Відповідний наказ, підписаний 4 травня 2020 року. Він  вже пройшов реєстрацію у Міністерстві юстиції.

Відповідно  зазнали  змін терміни проведення вступної кампанії у 2020 році – усі дати зсунуто на місяць (серпень) з урахуванням прогнозу розвитку епідеміологічної ситуації. Для вступників на основі ПЗСО реєстрація електронних кабінетів розпочнеться 1 серпня, прийом заяв та документів триватиме з 13 до 22 серпня (для тих, хто вступає за результатами ЗНО), та до 16 серпня для вступників, що складатимуть вступні іспити в закладі вищої освіти. 

Творчі конкурси та вступні іспити на місця державного замовлення будуть проводитись з 1 до 12 серпня. Надання рекомендацій для зарахування на бюджет відбуватиметься не пізніше 27 серпня, а подача вступниками документів для зарахування – до вечора 31 серпня.
Міністерство освіти і науки передбачило для вступників можливість подачі оригіналів документів поштою (і у зв’язку з цим до 5 днів збільшено інтервал між останнім днем подачі документів та виданням самого наказу про зарахування). Передбачено також, що вступники зможуть надіслати сканкопії необхідних документів електронною поштою, наклавши на них кваліфікований електронний підпис, а самі документи донести після початку навчання. 

Також змінами розширено категорії вступників, що можуть скористатися правом на переведення на вакантні місця державного замовлення (особи, у яких один із батьків (усиновлювачів) був поліцейським, який загинув чи визнаний судом безвісно відсутньою особою під час виконання ним службових обов’язків.

Цього року вперше прийматимуть сертифікати ЗНО чотирьох останніх років.
Для того, щоб отримати бюджетне місце у вищому навчальному закладі,  потрібно буде набрати щонайменше 125 балів. Таку вимогу зафіксовано в наказі Міністерства освіти щодо умов вступу у виші на 2020 рік.

Вступники зможуть подати п’ять заяв, не обмежуючись у спеціальностях (усі п’ять заяв на одну спеціальність у різні виші, або ж подати п’ять заяв на п’ять різних спеціальностей).

Вступити на бакалавра вперше можна буде за сертифікатами ЗНО чотирьох років: 2017-го (окрім іноземних мов), 2018-го, 2019-го та 2020-го з усіх предметів. Сертифікати можна подавати у будь-якій комбінації: наприклад, один із сертифікатів 2018 року, два 2017-го або ж усі сертифікати одного року. Подавати заяви онлайн через електронний кабінет тепер зможуть не лише випускники шкіл, але й вступники у магістратуру після бакалаврату. Окрім того, будет можливість подачі документів через е-кабінети у вступників-пільговиків. Уперше буде держзамовлення на підготовку молодших бакалаврів — для них не діятиме обмеження щодо порогу в 125 балів для вступу на бюджет.

В Умовах прийому також закріплено право іноземців  та осіб без громадянства, у тому числі закордонних українців, які постійно проживають в Україні, осіб, яких визнано біженцями, та осіб, які потребують додаткового захисту, на здобуття вищої освіти нарівні з громадянами України, у тому числі за рахунок коштів державного або місцевого бюджету за умови виконання таких же вимог до вступу, як і для громадян України. Тобто тепер для того, щоб навчатися на бюджеті ця категорія вступників повинна буде успішно скласти ЗНО та подати до 5 заяв на бюджетні місця в університеті.
Оновлені Умови прийому приведено у відповідність до прийнятих 18 грудня 2019 року змін до Закону “Про вищу освіту”.
Питання, чи не повпливає  відтермінування закінчення навчального року   в зв
язку з пандемією коронавірусу  у світі  на можливість вступу українських абітурієнтів  до іноземних вишів поки що залишається  відкритим...

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Тетяна Іванчук
письменниця