#

За пів року до місцевих виборів: в очікуванні сюрпризів

08.05.2020 23:39
За пів року до місцевих виборів: в очікуванні сюрпризів
Підготовка до місцевих виборів іде повним ходом

Менше пів року залишилося до проведення місцевих виборів, намічених на 25 жовтня поточного року. Днями учасники об'єднання експертної ініціативи з такою ж назвою "25 жовтня" провели в агенції "Інтерфакс-Україна" онлайн-конференцію, де поділилися зі своїми віртуальними співрозмовниками власним попереднім аналізом цьогорічної електоральної кампанії. За ходом цього інформаційного заходу у віддаленому режимі слідкував і кореспондент інформаційного порталу "Моя Київщина"

Ще рік тому, коли після тріумфу на президентських виборах "Слуга народу" отримала монолітну більшість у парламенті та власноруч сформувала Уряд, про перспективу дострокового припинення повноважень Верховної Ради раніше 2023 року ніхто й не балакав. Нині ж, коли результативне голосування в 226 голосів досягається завдяки ситуаційній підтримці депутатів вз інших фракцій та груп, а деякі вкрай потрібні Офісу президента рішення так і не вдається проштовхнути через парламент (кадрове рішення щодо призначення Міхеїла Саакашвілі на посаду віцепрем’єра з реформ навіть не наважилися ставити на голосування, бо знали настрої своїх однопартійців), перспектива оновити Верховну Раду поза графіком електоральних перегонів стає все більш відчутною.

Принаймні на самій пресконференції директор Інституту профспілкового руху Михайло Чаплига, якого називають близьким до одного з нардепів "Опозиційна платформа – За Життя!", кума Путіна Віктора Медведчука, не виключив  імовірності того, що одночасне подвійне голосування може відбутися весною майбутнього року.

Інші учасники пресконференції - заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький, директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк та політичний експерт центру "Ейдос" Віктор Таран були більш обережні в оцінці  перспектив подібного "гібридного" голосування, розраховуючи на те, що спад вірусної епідемії допоможе провести місцеві вибори в терміни, передбачені Конституцією України, тобто в жовтні поточного року.

Новий представник України в робочій підгрупі з політичних питань ТКГ, голова комітету Верховної Ради з питань правової політики Андрій Костін підкреслив, що місцеві вибори в ОРДЛО можуть відбутися тільки після отримання контролю над окупованою територією Донбасу, кордоном і виведення всіх незаконних збройних формувань.

Він також зазначив, що без отримання контролю над окупованою територією Донбасу, кордоном і виведення військ неможливо провести вибори за законами України, свободу яких буде також підтверджено й ОБСЄ.

Тут варто ще додати, що провести повноцінно місцеві вибори у жовтні  (а не розривати їх по етапах) можна буде тоді, коли в регіонах завершиться процес новітнього адміністративно-територіального устрою.

Лідер президентської партії Олександр Корнієнко, спілкуючись із пресою сказав: "У середині липня парламент оголосить про проведення місцевих виборів". Він також впевнено передбачив, що до цього – ще у червні – парламент може внести зміни до Виборчого кодексу України.

Раніше в Київській обласній раді під егідою першої заступниці голови облради Тетяни Семенової відбувся розширений семінар за участю представників місцевого самоврядування та громадських активістів, на якому серйозно ставилося питання про навчання тих людей на місцях, які, власне, і будуть проводити виборчу кампанію – забезпечувати зустрічі кандидатів у депутати сільських рад, ОТГ, облради та керівників сільських, селищних та міських громад із виборцями, проводити уточнення списків виборців, забезпечувати процес вільного волевиявлення людей у день голосування та підбивати підсумки виборів.

Відбувся цей захід ще тоді, коли коронавірус багатьом здавався лише  екзотичним, суто азійським проявом, хвилі якого до нас не докотяться. Звичайно, ці два місяці не пройшли даремно, і майбутні організатори виборів, координували свої дії у віддаленому режимі, проте досі невідомою є доля багатьох спірних положень Кодексу, про необхідність зміни яких говорили практично всі потенційні учасники виборів із числа зареєстрованих у країні партій.

І якщо політиків здебільшого не влаштовують нерівномірні застави (за якими виявляється, що балотування в мери Києва обходитимуться для кандидата мало не дорожче, ніж балотування у президенти, а похід у Дніпропетровську облраду коштуватиме партії стільки ж, як і вибори в парламент) пересічні організатори виборчого процесу на місцях не в захваті від перспективи доволі складної системи підрахунку голосування за окремими бюлетенями та подальшого оформлення відповідних протоколів. Якщо навіть усе обійдеться без жодної помилки, то суто через складність процесу підрахунку голосів процес на місцях може затягнутися на декілька діб.

Експерти на пресконференції в "Інтерфаксі" висловили стійке переконання, що незадоволених на місцях  буде забагато, але за новими правилами апелювати до ЦВК вони не зможуть, а лише до місцевих судів, що й без того може посилити партійний диктат існуючих партійно-бізнесових структур та завадить прийти до влади новим гравцям.

Окрім спільних проблем, кожен регіон має і власну специфіку. Але на наше прохання до експертів охарактеризувати розстановку партійних та бізнесових сил на Київщині політологи здебільшого розкрили секрет Полішинеля: кураторів виборів від "Слуг народу" в регіоні буде аж двоє, не дивлячись не те, що мажоритарнику від 94-го Обухівсько-Васильківському виборчого округу Олександру Дубінському навісили ще й Херсонщину. Також, за інформацією Віктора Тарана, "Політична сила Петра Порошенка "Європейська Солідарність" має здійснити партійний праймеріз на формування нового керівництва в регіоні, а також списку кандидатів у депутати та в мери міст на Київщині, а "Батьківщина" розраховує не перевіреного кадра - із числа парламентаріїв Костянтина Бондарєва".

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Олександр Воронін
журналіст