#

Заступник голови Київської ОДА Андрій Лісовик: Енергоефективність нині не тільки тренд, але й необхідність

04.02.2020 08:27
Заступник голови Київської ОДА Андрій Лісовик: Енергоефективність нині не тільки тренд, але й необхідність

Про тарифи на опалення й реконструкцію електромереж Київщини та куди рухаємося в цій галузі "Моїй Київщині" розповів заступник голови Київської обласної державної адміністрації Андрій Лісовик

- За дорученням Президента України тарифи на опалення має бути знижено. Чи дійсно знижено тарифи в Київській області й на скільки?

- Варто відзначити, що це не зниження тарифу, а знижка однієї з основних складових тарифу "природний газ". Тариф затверджується виконавчими комітетами сільських, селищних, районних і міських рад та НКРЕКП. Відповідно до ціни газу на загальнодержавному рівні було зроблено перерахунок.

Наразі в Київській області 28 підприємств, що виробляють теплову енергію та надають споживачам послуги з централізованого опалення і гарячої води. Це найбільша кількість по Україні. Є області, у яких таких підприємств п’ять або три. Тому була проведена дуже кропітка системна робота з тим, щоб переглянути структури діючих тарифів, привести їх у відповідність із врахуванням усіх розпоряджень і доручень.

Більшість підприємств мали потенціал, але близько п’яти підприємствам тариф було затверджено ще кілька років тому й відповідно можливості здійснити перерахунок газової складової тарифу в них немає. У середньому по Київській області вартість за централізоване опалення в платіжках за грудень 2019 року зменшена на 342,04 гривень.

- Інше питання, що не менше турбує мешканців Київщини – який стан електромереж області й чому відбуваються аварійні відключення світла, зокрема в новорічну ніч у Борисполі?

- Стан електромереж Київщини середнього ступеня фізичної та моральної зношеності устаткування. Але є так звані "вузькі" місця. Частина обладнання вичерпала свій фізичний ресурс. Запчастин для потрібного ремонту застарілого обладнання вже не виготовляють. Трансформаторним підстанціям та лініям електропередачі подекуди 40-50 років. Їхні технічні параметри не відповідають навантаженням, що призводить до аварійних відключень електропостачання.

Стан електромереж області ми моніторимо онлайн. За період із 25 грудня 2019 року по 8 січня 2020 року найбільше відключень було в Бориспільському, Бородянському, Васильківському, Іванківському, Києво-Святошинському, Обухівському районах, поблизу Ірпеня та в місті Буча. Зношеність електромереж на різних ділянках становить від 40% до 80%. Одна з найскладніших ситуацій – у Борисполі. У новорічну ніч через перенавантаження мережі мешканці залишилися без світла. Така ситуація вимагає особливої уваги й моральної компенсації. Ще одна причина аварій – це падіння дерев на лінії електромереж.

- Що робите, аби уникнути аварійних відключень?

- Ми тримаємо на контролі ситуацію й співпрацюємо з "Київобленерго". Критерії з яких об'єктів починати реконструкцію в нас співпадають – у першу чергу враховуються кількість відключень електроенергії й підключених споживачів та час відключень. Перший об’єкт, що потрібно профінансувати, – у Борисполі. Дати ремонту ліній електромережі залежать від затвердження інвестиційної програми "Київобленерго". Сподіваємося, це відбудеться в першому кварталі.

За інвестиційним планом "Київобленерго" на 2020 рік передбачено 310 млн гривень інвестицій. Потреби ж складають 900-1 500 мільйонів. На нараді голова КОДА Олексій Чернишов наголосив, що інвестиції в область потрібно збільшувати – "Київобленерго" має віднайти ресурси, щоб підвищити якість надання послуг. Це інвестиція і в майбутнє, і в бізнес, що є одним із основних у області.

- Нова команда КОДА заявила, що один із пріоритетів – енергоефективність. Що робите в цій сфері?

- Енергоефективність нині не тільки тренд, але й необхідність. Для всіх. У нас багато проєктів, над якими ми працюємо. Знаковий – комплексна термореновація  будівель Київської обласної лікарні, що знаходиться в Києві по вулиці Багговутівська. Зараз ми ведемо перемовини й робимо енергоаудит. На виконання комплексної термореновації лікарні плануємо залучити кошти. Мова йде про кредит близько 10 мільйонів євро. Це знаковий великий проєкт. Уперше кредит буде взятий під обласні гарантії, тобто кредит взятий областю.

На території лікарні 12 корпусів та котельня, що пов’язана з житловими та муніципальними будинками саме міста. Тобто Київ теж буде залучено в частині модернізації мережі об’єктів, що знаходяться поза територією лікарні. Це буде єдиний комплекс і приклад такої міжрегіональної взаємодії. Реалізація проєкту розрахована на три роки.

У нашому реєстрі близько 50 об’єктів у містах та ОТГ Київської області що мають комплексні проблеми, але можуть бути інвестиційно привабливими. Ми спочатку оцінили потенціал запозичень, скільки в цілому ми можемо залучити коштів на область. Працюємо над тим, щоб збільшити в декілька разів бюджет розвитку Київської області за рахунок інвестицій міжнародних фінансових організацій.

У пріоритеті термомодернізація будівель бюджетної сфери – дитячих садочків, шкіл та лікарень. Утеплення, заміна вікон та реконструкція системи опалення – не тільки комфорт, але й економія витрат близько 50 відсотків.

Розмовляв Олександр Воронін, "Моя Київщина"

Читати "Моя Київщина" у Facebook