#

Битва за руїни або що відбувається на деокупованій Бородянщині

04.09.2023 08:00
Битва за руїни або що відбувається на деокупованій Бородянщині
Сахарук проти Єрка. Фото "Моєї Київщини"

Жодного сесійного засідання без скандалу. Бородянка впевнено крокує до лідерства в антирейтингу відновлення після звільнення Київської області від окупаційних російських військ. Одне з головних питань порядку денного – відсторонення секретаря ради Георгія Єрка. Чому на цьому наполягає голова громади Олександр Сахарук, що каже сам Єрко та чого чекати громаді, читайте в матеріалі "Моєї Київщини"

Після нападу рашистів Бородянка разом з Бучею та Ірпенем стало всесвітньо відомим місцем жахливих військових злочинів. На жаль, всі знають Бородянку через те, що її з особливою жорстокістю понівечили росіяни. За 38 днів окупації вони залишили тут невимовний біль і суцільні рїни: пошкоджені та знищені вщент житлові будинки, садочки, школи.

Збройні сили України звільнили місто 2 квітня 2022 року. Нині ж, півтора роки потому, процес відновлення Бородянки тішити не може. Частина людей і досі залишається без даху над головою, тоді як місцеві чиновники влаштували між собою "голодні ігри".

 

Учасник №1 – чинний очільник Бородянської територіальної громади Олександр Сахарук.

 

Учасник №2 – чинний секретар Бородянської ОТГ Георгій Єрко.

 

Хто такий Олександр Сахарук?

 Олександр Сахарук розпочав свою політичну діяльність 2010 року як депутат Бородянської селищної ради від партії "Фронт змін". Із 2014 – був заступником очільника цієї ж селищної ради, а 2015 року зайняв його місце (як представник політсили Петра Порошенка). На посаду Сахарука переобирали двічі – у 2018 та 2020 роках (уже як самовисуванця). Тож, попри часту зміну політичих поглядів та партійної приналежності, фактично він був на чолі громади з 2015 по січень 2022 року. 

 

Що сталося в січні?

27 січня 2022 року депутати Бородянської ОТГ (21 із 26 присутніх) проголосували за дострокове припинення повноважень Сахарука. Вони хотіли зробити це ще на попередньому засіданні, однак тоді не зібрався кворум. 

Із 27 січня 2022 року виконувати обов’язки голови громади мав секретар ради та депутат Георгій Єрко. Що, власне, і робив більше ніж півтора року. Саме скільки часу зайняла судова тягянина, адже Олександр Сахарук у судовому порядку вимагав визнання його відставкe протиправним рішенням. 

Якщо відновити хронологію подій, то обіцянка повернутися від Сахарука прозвучала під час прощального слова 27 січня. Відповідний позов він подав ще 7 лютого 2022 року, проте на його розгляд знадобилося більше року.

І ось рішення є. 13 лютого 2023 року Київський окружний адміністративний суд повністю задовільнив адміністративний позов Сахарука, а саме:

  • Визнання протиправним та скасування рішення Бородянської селищної ради про дострокове припинення повноважень голови Бородянської селищної ради Олександра Сахарука.
  • Визнання протиправним та скасування рішення Бородянської селищної ради про призначенням в.о. голови Бородянської селищної ради Георгія Єрка.

Окрім вищезазначеного, суд постановив стягнути з селищної ради судовий збір, який витратив Сахарук на цей позов, – 7443 грн. Була й апеляція на це рішення, але 14 червня було рішення: залишити її без задоволення.


На зображенні може бути: 2 людини та текст


 

Після поновлення на посаді одним із першочергових завдань Сахарук визначив відсторонення Єрка, зазначаючи:

 
Це помста? Ні, бо я керуюсь не емоціями, а фактами про тотально провалену в.о. роботу за ці 504 дні. Це політичні ігри? Ні, бо я поза політикою, поза лобістами і впливом. На мене впливає виключно громада. Це не на часі, бо війна? Ні, дуже на часі, бо саботажем і видимістю роботи гальмуються  процеси відновлення Бородянщини. І ще раз наголошую: я вірю в демократичну, виважену більшість депутатів. Бо за кожним із нас – люди.


Думку Сахарука поділяє й чинна народна депутатка від цього округу Ольга Василевська-Смаглюк. Вона приїжджала на останнє сесійне засідання громади, що відбулося 31 березня, де й пояснювала, чому вважає Георгія Єрка подразником для громади. У коментарі "Моїй Київщині" народна обраниця наголосила:

 
Він неодноразово обіцяв самостійно скласти повноваження селищної ради, утім ніякі обіцянки дією не завершувалися. Там є коаліція таких депутатських фракцій, як-от: "Нові обличчя", "Батьківщина", "Євросолідарність" і "За майбутнє", що й блокують голосування. Я так розумію, що Єрка тримають у заручниках "Нові обличчя" і депутати Науменко та Дяченко, які наживалися на всіх підрядах по відбудові, що відбувалися в Бородянці протягом цих п’ятисот днів. Тож, аби залишитися біля годівниці, вони зацікавлені, аби Єрко втримався на посаді.
 

Нардепка роз’яснює, що секретарювання Георгія Єрка – це те, що сповільнює темп відбудови громади:

 
Сама його присутність впливає на настрої депутатів і у громаді, тому що у громаді його не сильно так люблять, із того що я бачила чи знаю. Ті його дії чи бездіяльність, які були протягом повномасштабного вторгнення, не дозволять налаштувати раду на нормальну роботу. Окрім цього, є апарат секретаря селищної ради, який тягне там солідні бюджети. Сахарук жалівся, що є три чоловіки, які мусять обслуговувати Єрка, тому що він не користується персональним комп’ютером. Власне, обов’язки секретаря – це підготувати засідання ради, порядок денний друкувати тд. Самі бачите, як по-різному громади відновлються, та ж Буча, Ірпінь, Гостомель. Усе це залежить від того, як налагоджена робота чиновниками. У Бородянці, як були зруйновані будинки, так і залишилися, як було будівельне сміття, так і є. Ще не всюди навіть вставлені вікна в людей, дахи протікають, ті, що були нібито відремонтовані. Насправді там просто відмили гроші.
 

Ситуацію прокоментував і сам Георгій Єрко. Зокрема на закиди народної обраниці Ольги Василевської-Смаглюк про неякісний ремонт каже:

 

У цілому у нас було вставлено більше 20 тис кв м вікон. Ми поспішали, адже в зимовий період вставляли їх. Про ті вікна, що йдеться, їх нам "Укрзалізниця" надала. Вони нам привезли, ми їх тільки встановлювали. Заміри робила "Укрзалізниця". Заміряли одні, виготовили інші, а вставляли треті. А вийшло так, що винен завжди кінцевий... 
 

Єрко також зауважує, що з депутаткою особистих конфліктів ніколи не мав. За час на посаді очільника громади вони неодноразово комунікували, щоправда мали дещо різні погляди на відбудову. Про майбутню сесію, де мають голосувати за його відсторонення від посади, зазначає: 

 
Якщо депутатська більшість не схоче зі мною працювати або ж я їх чимось не задовільняю, то, звичайно, буде відсторонення. А якщо є купка депутатів, яким я заважаю щось робити (не те, що потрібно), то що зробиш... Зараз Сахарук їздить, спілкується з депутатами, щось їм обіцяє за моє відсторонення. 

 

Секретар ради переконаний, що такі дії з боку чинного очільника громади Сахарука – це його особиста помста за січневі події. Причому: 

 
Тоді голосували двадцять депутатів, зокрема й я, а претензія є лише до мене. Я його місце не займав, а тільки виконував службові обов’язки. Ті, що нам дає закон. Секретар Виконує обов’язки голови. На превеликий жаль, ні під час окупації, ні після голови чомусь не було видно. З’явився зараз, коли вже все більш-менш стабілізувалося, без його участі були зроблені певні кроки (UNITED 24, євідновлення тощо). Люди не прагнуть мого відсторонення, люди прагнуть скорішої відбудови своїх будинків та більш конкретних дій.

 

Долю Геогрія Єрка вирішуватимуть уже на найближчому засіданні Бородянської селищної ОТГ, яка відбудеться вже в середу, 6 вересня.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Антон Болбочан
журналіст