#

Зміни у прокуратурі Київщини: чому замість ставленика Москаленка з’явився "військовий"

01.12.2020 10:55
Зміни у прокуратурі Київщини: чому замість ставленика Москаленка з’явився "військовий"
Фото з мережі Інтернет

Попри те, що протягом більше двох років у прокуратурі столичного регіону не було ніяких змін, у середині листопада відбулися серйозні кадрові перестановки. Замість Максима Киричука, якого називали ставлеником екснардепа Ярослава Москаленка, прокурором області став Олексій Хоменко. "Моя Київщина" дізнавалася про причини такої заміни

До появи на Київщині Киричук два роки працював прокурором Волинської області, де, за повідомленнями ЗМІ, був креатурою паливно-промислової групи "Контініум", одним із неформальних бенефіціарів якої називали Ярослава Москаленка. Зауважимо, що для Москаленка, який програв боротьбу за крісло голови Київської обласної ради, втрата підконтрольного прокурора є відчутною.

Читайте також: В очікуванні кидалова: хто стане головою Київської облради.

За весь період роботи вже експрокурор області Максим Киричук не дав жодної пресконференції чи розгорнутого інтерв’ю, де б детально розповів про діяльність своїх підлеглих. Силовий орган за часів Киричука був найбільш закритим у столичному регіоні та звітував про свою діяльність лише через пресрелізи. Зауважимо, що така закритість посприяла недовірі громадськості до прокуратури столичного регіону.

Як повідомили джерела "Моєї Київщини", до політичних інтриг та чвар Хоменко не звик, а на Київщину прийшов без своєї команди, тому змушений поки вживатися з попередниками – Киричуком і Грабцем, які стали його заступниками. Проте не обійшлося без "поповнення": на офіційному сайті прокуратури ще одним заступником значиться Олег Ткаленко з міста Суми.

Уродженець Полтави Хоменко, до призначення на посаду керівника Київської обласної прокуратури, будував кар’єру в органах військової прокуратури. В офіційній біографії говориться, що він перебував на наступних посадах:

  • із липня 2003 по липень 2007 року – помічник, старший помічник військового прокурора Полтавського гарнізону Північного регіону України, Центрального регіону України;
  • із липня 2007 по жовтень 2008 року – прокурор відділу нагляду за додержанням законів у військових формуваннях військової прокуратури Центрального регіону України;
  • із жовтня 2008 по травень 2009 року – заступник військового прокурора Деснянського гарнізону Центрального регіону України;
  • із травня 2009 по лютий 2011 року – заступник військового прокурора Київського гарнізону Центрального регіону України;
  • із лютого по червень 2011 року – керівник відділу нагляду за додержанням законів у військових формуваннях військової прокуратури Центрального регіону України;
  • із червня 2011 по серпень 2012 року – керівник відділу захисту прав і свобод громадян та інтересів держави військової прокуратури Центрального регіону України.
  • із серпня по жовтень 2012 року – керівник відділу захисту прав і свобод громадян та інтересів держави прокуратури Центрального регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері;
  • із жовтня 2012 по квітень 2014 року – заступник начальника відділу захисту прав і свобод громадян та інтересів держави управління правозахисної і представницької діяльності Головного управління нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Генеральної прокуратури України;
  • із квітня по серпень 2014 року – заступник прокурора Центрального регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері.
  • із серпня 2014 по вересень 2020 року – заступник військового прокурора Центрального регіону України;
  • із вересня по листопад 2020 року – керівник Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону.

Хоменко неодноразово заохочувався Генеральним прокурором України, також має нагороди Міністерства оборони України. У більшості з тих, хто тісно спілкувався з Хоменком, залишилися позитивні враження про нього як людину. Зараз він перебуває у званні полковника, а колеги говорять про нього як хорошого спеціаліста. Проте складність для нього на новій посаді полягатиме в тому, що робота у військовій прокуратурі суттєво відрізняється від цивільної.

Зауважимо, що Хоменко працював у військовій прокуратурі Центрального регіону України, куди входить Київська область, із 2007 року. Це означає те, що він частково знайомий із процесами, які тут відбувалися.

Але, працюючи на досить непримітній до цього посаді, Хоменка не оминув невеликий скандал. Журналісти "Bihus.info" повідомляли, що прокурор усе своє майно оформив на родичів, зокрема на сестру двокімнатну квартиру в Голосіївському районі столиці, а на батька – два автомобілі вартістю понад 30 тис доларів.

На дружину прокурора оформлено авто і приватний будинок у селі Осикове Макарівського району. Цікаво, що сусідня ділянка з будинком належить тещі новоспеченного прокурора Київщини, а згідно з реєстром, обидві споруди були введені в експлуатацію в 2017 році. Журналісти "Bihus.info" говорять, що ні Хоменко, ні його родичі ніколи бізнесом не займалися. Інформацію перевіряли відповідні комісії за участю активістів та дійшли до висновку, що вона не відповідає дійсності.

Загалом, Хоменко, можливо, працював би і далі по своєму профілю, але новий заступник генпрокурора Максим Якубовський скрізь сприяє перспективним кадрам із середовища військових прокурорів. Зауважимо, що саме Якубовський у 2014 році був ініціатором відтворення системи військових прокуратур. Він працював у Головній військовій прокуратурі ГПУ, був заступником Головного військового прокурора, військовим прокурором Південного регіону України.

Окрім того, у генпрокурорки Венедіктової є радник Євген Устименко, який працював військовим прокурором Харківського регіону, де вона була суддею. Коли на початку 2020 року Венедіктова очолила ДБР, Устименко також став її радником. Журналісти говорять, що харківська група Венедіктова-Устименко активно просуває своїх людей по Україні.

Устименко вже посприяв призначенню на посаду прокурора Львівської області Антона Войтенка, який до цього працював начальником управління процесуального керівництва військової прокуратури Центрального регіону України. Як повідомляють джерела, на Київщині зв’язка Венедіктова-Устименко зупинятися не збирається, тому слід очікувати на нові призначення військових прокурорів у різних областях України.

На кого зараз буде орієнтуватися Хоменко – відповісти важко, але бажаючих "товаришувати" з головним прокурором завжди достатньо. Головне, аби йому вдалося повернути довіру до органу, який останніми роками став навіть більш закритим, аніж СБУ. Єдиний спосіб – дотримання букви закону, чесна і професійна діяльність в інтересах мешканців Київщини, а не товстосумів…  

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Анатолій Тихий
журналіст