Зробимо Київщину чистою разом: як прибрати сміття через Інтернет
На жаль, державна влада неоковирно вирішує питання сміття. Але заради справедливості варто відзначити, що одна з ініціатив міністерства екології – Інтерактивна мапа сміттєзвалищ – справді запрацювала
Проблема сміття – одна з найактуальніших у Київській області та й взагалі в Україні. На сьогодні в нашій країні нараховується близько 7 тисяч легальних та десятки тисяч нелегальних сміттєзвалищ, на які щороку потрапляють мільйони тон відходів. Загалом вони займають близько 10% території нашої держави – і ця цифра говорить сама за себе.
Не є секретом і те, що більшість сміттєзвалищ в країні наразі переповнені. Це призводить до того, що люди організовують нові – стихійні. Країні потрібні не лише нові полігони, але й нові переробні заводи. Проблема полягає у тому, що існуючі підприємства – застарілі та потребують кардинального оновлення. Наразі ж з усього сміття, яке потрапляє на звалища, переробляється лише невелика його частка.
Окремої уваги варте питання сортування відходів. У європейських країнах спеціальні контейнери для поділу відходів уже давно стали нормою. Зазвичай їх ділять на пластик, папір, скло, органіку та метал. Українців з 1 січня 2018 року теж зобов'язали сортувати сміття відповідно до Закону України "Про відходи". Проте ось уже майже півроку ситуація залишається незмінною. По-перше, контейнери для відсортованого сміття на вулицях так і не з'явилися. За збирання, транспортування та утилізацію відходів нібито мають відповідати виконавчі органи сільських, селищних і міських рад. Але це питання й досі залишається відкритим. По-друге, хоча за даними Мінрегіонрозвитку в Україні існує 22 сміттєсортувальні лінії, 1 сміттєспалювальний завод і 3 сміттєспалювальні установки, проте, схоже, що цього недостатньо для ефективної боротьби зі звалищами.
Читайте також: Смертоносна "краса" на Великодні свята, або чим небезпечні штучні квіти на кладовищах.
Важливе значення відіграє також низька культура громадян. Справа в тому, що ще близько 5 років тому у деяких містах робили спробу запустити сортування відходів. Проте, як показав експеримент, українці рідко звертали увагу на позначки на контейнерах. З іншого боку, навряд чи можна нарікати на сумління людей, які щодня бачили, що «сміттєва реформа» робиться для галочки: сміттєвоз все одно змішує вміст різних контейнерів і везе його на звалище.
Незважаючи на це, громадяни мають розуміти: левова частка відповідальності за екологію нашої країни лежить саме на них. Лише ми самі обираємо – жити в чистій європейській державі чи бездіяльно дивитися на те, як сміття бере в полон Україну.
Вплинути на екологічну ситуацію свого регіону можна, зокрема, скориставшись Інтерактивною мапою сміттєзвалищ, яку розробило Міністерство екології та природних ресурсів України.
На карті позначені місця стихійних сміттєзвалищ та місця, де вони знищені. На сторінці повідомляється, що інтерактивна мапа "надає можливість громадянам надіслати звернення з геоприв’язкою та фотоматеріалами щодо виявлених місць стихійних сміттєзвалищ. Мінприроди забезпечить оперативне надходження такої інформації до місцевих органів влади, які відповідають за їх своєчасну ліквідацію. Інформація щодо статусу опрацювання звернення та відповідних заходів місцевих органів влади відображатиметься у персональному кабінеті".
Ми вирішили перевірити, як насправді працює сервіс. Для цього обрали одне зі сміттєзвалищ Київської області, авторизувалися на сервісі та створили особистий кабінет. Після цього необхідно обрати функцію "Залишити звернення" і заповнити форму, в якій позначити геолокацію звалища та додати інформацію про те, що саме потрібно зробити на даному об'єкті. Також за бажанням можна залишити фото та відео. Далі – відправляємо звернення. Нам відповіли досить швидко – протягом одного робочого дня на електронну пошту прийшов лист від Мінекології про те, що звернення опрацьовано та надалі буде направлено Київській обласній державній адміністрації. З КОДА нам зателефонували через 5 днів і попросили перевірити, чи влаштовує нас виконання роботи. Ми були приємно здивовані тим, що звалище, на яке ми скаржилися, дійсно було ліквідоване. У такому випадку необхідно знову завітати на сервіс та поставити позначку "Виконано".
Схоже, цей сервіс дійсно працює. Це підтверджує не лише наш експеримент, а й багато схвальних відгуків на сторінці Департаменту екології та природних ресурсів Київської обласної адміністрації у Facebook. Наприклад, на цих фото показано, як всього за півтори години було ліквідоване стихійне сміттєзвалище на узбіччі дороги у Вишгородському районі.
Аби подати об'єктивний матеріал щодо екологічної ситуації та ліквідації стихійних сміттєзвалищ в Київській області редакція "Моєї Київщини" надсилала офіційний запит Департаменту екології та природних ресурсів та, на жаль, протягом місяця відповіді так і не отримала.
Що ж, сподіваємось, що скоро в нашій державі налагодиться система поводження з побутовими відходами, і Україна перестане перетворюватися на суцільне сміттєзвалище.
Юлія Стрільник, «Моя Київщина»
Читати "Моя Київщина" у Telegram