#

Мера Яготина люди підозрюють у корупції

Антоніна Карташева (журналістка)

04.01.2022 17:00
Мера Яготина люди підозрюють у корупції

Мера Яготина люди підозрюють у корупції, а у Раді їй роздають нагороди: вся правда про "заслуги" перед народом

За сто кілометрів від столиці розташоване місто Яготин, керує яким вже третю каденцію поспіль жінка – Наталія Дзюба. Її у день самоврядування – 7 грудня – у Верховній Раді нагородили почесною грамотою за заслуги перед українським народом. Як тільки мер похизувалася в мережі нагрудним знаком, серед яготинців прокотилася хвиля обурення.

Містяни задаються лише одним питанням – за які заслуги у парламенті так високо оцінили роботу міського голови, яку в місті вважають корупціонеркою. Звинувачують жінку у всіх бідах – занепаді лікарні, поганих дорогах та проблемах із працевлаштуванням.

Я сама 20 років прожила на Яготинщині і вирішила описати ситуацію в місті своїми очима, зібравши анонімні коментарі як жителів, так і працівників міської ради. Всі звинувачення у корупції та інших "промахах" хазяйки громади лише підозри громадян, а не докази правоохоронців, але навіть у Раді вважають, що люди мають право скаржитися і зняти її з посади.​

Наталія Дзюба: що ховається за вишиванкою

Свою кар’єру Наталія Миколаївна Дзюба розпочала на різних посадах у Вищому професійному училищі на Яготинщині. Наприкінці дев’яностих вона потрапила у відділ освіти Яготинської районної державної адміністрації, з 2008 до 2010 обіймала посаду керівника апарату.

На виборах міських голів у 2010 яготинці з великою надією віддавали свої голоси за жінку, якої тоді так не вистачало місту. Від неї очікували хазяйновитості, бо все ж таки жінки вправніші господині, ніж чоловіки.

У перші ж роки Яготин почав квітнути у прямому сенсі слова – почали з’являтися клумби, розчищатися сквери і будуватися місця відпочинку. Ну як місця, одне місце – парк біля лікарні, який щороку змінює свою концепцію. Він вже був і парком казкових героїв, і парком закоханих, і просто алеєю відпочинку. У своїй передвиборчій програмі мер обіцяла побудувати там Потьомкінські сходи до річки Супій, але не склалося досі.

Обіцянок у Наталії Дзюби було багато, вони навіть переписувалися списком з однієї передвиборчої програми в іншу. Формувати списки завдань – корисна штука на думку психологів, але головна ціль - виконувати їх, а не вчитися каліграфії. Тут мер міста помітно відстала.

В чому жінка не пасе задніх, то це у переодяганні. От тільки міняє вона не одяг, а "переодягається" у партії. Керує містом з часів президента-втікача Віктора Януковича, а отже працювала і за Петра Порошенка, а тепер керує Яготином від партії "Слуга народу" Володимира Зеленського.​

Щодо одягу, то вона не славиться широким гардеробом. Дуже часто на масових заходах яготинці шепталися у натовпі через те, що мер частіше носить брюки, ніж спідниці. Та це звична справа для публічних людей – терпіти осуд через зовнішній вигляд. Кінець кінцем, мер точно полюбляє вишиванки, що доводить – любов до України є. Та хіба за одну любов дають подяки?

Повернемося до обіцянок:

відновити роботу цукрозаводу, заводу продтоварів, консервного заводу (НЕ ВИКОНАНО);

забезпечити 100 % освітлення всіх вулиць Яготина (НЕ ВИКОНАНО);

рекультивувати місцеве сміттєзвалище (НЕ ВИКОНАНО);

побудувати сходи до Супою на кшталт "Потьомкінських сходів" у Одесі (НЕ ВИКОНАНО);

побудувати сучасний спортивний комплекс з басейном (НЕ ВИКОНАНО);

побудувати спортивний майданчик в кожному мікрорайоні (НЕ ВИКОНАНО);

боротися з бездомними тваринами у місті (НЕ ВИКОНАНО).

Я звернулося до народних депутатів з проханням пояснити, за що міського голову Яготина нагородили почесною грамотою і отримали відповідь – чіткі критерії невідомі. Розповів мені про це народний депутат від фракції "Слуга народу", член комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін.

"Оці грамоти з медальками від ВРУ – я не думаю, що тут є якась глибина оцінки. Як правило за подання одного з суб’єктів нагороджується один із працівників", – сказав нардеп.

І дійсно, про таку подяку мали клопотати з основного місця роботи, а потім вже комісія визначила давати нагороду чи ні. Та от працівники в Яготинській міській раді поруч із публічним визнанням голови анонімно розповідають – корупція процвітає і мер виписує собі шалені надбавки. Щорічна декларація показує лише зарплату – 657 370 грн на рік (54,7 тис. грн на місяць).

Занепад міста і підозри людей

Охорона здоров’я. Лікарня в Яготині ще якісь кілька десятків років тому була процвітаючим закладом, який приймав тисячі пацієнтів з усього колишнього Яготинського району і навіть сусідніх. Сьогодні комунальне некомерційне підприємство "Яготинська центральна міська лікарня" – лише назва, відділення закриваються одне за одним.

Навіть якщо на вас упала труба, або ви народжуєте – їхати треба в Бориспільську лікарню за 80 км. Близько року тому через такий занепад місцевої охорони здоров’я, жінка народила дитину прямо на порозі лікарні, бо всередину її медики вночі не пустили через відсутність відділення.

Наразі підприємство виділене під ковідну лікарню, що взагалі заблокувало будь-яку можливість людей отримати екстрену медичну допомогу. А вилікуватися від COVID-19 можна лише хабарями, які не соромляться просити лікарі.

"Терапія заповнена пацієнтами у тяжкому стані, а медики кажуть, що кисню на всіх не вистачає. Щоб мою маму не відключали від апарату і призначили нормальне лікування мені довелося домовитися з Володимиром Биковим лише за окрему суму", – розповіла жителька Яготина.

Чи дійсно так мало кисню – не відомо. На території лікарні можна помітити протилежне – десятки кисневих балонів. Лікаря Бикова у місті не раз нагороджували за допомогу населенню, але люди в один голос запевняють – гребе хабарі лопатою.​

Жаліються містяни і на бездіяльність у лікарні. Одна із пацієнток розповідає, що з нею у палаті лежала жінка на 5 місяці вагітності – вона не отримувала крапельниці, бо не мала за що їх купити. Безкоштовних ліків їй не вистачало, тому жінка померла. Окрім дитини в утробі у неї залишився малолітній син.

Останні місяці зіштовхнулися люди і з проблемою інсуліну. Раніше його завозили в державну аптеку і ті, хто його потребував, отримували свою дозу безкоштовно. Тепер місто вирішило доставляти лікарський засіб через приватну аптеку ТАС, 50 % грошей за інсулін перераховує міська влада, а інші 50 % люди змушені платити самі.

Про екстрену медичну допомогу годі й казати. На район із близько 30 тис. населення одна машина швидкої. Як розірватися єдиній бригаді між живими і мертвими – не відомо. Та і шлях до пацієнтів не легкий, здається пісня "Ями на дорогах, ями" саме про Яготинщину.

Інфраструктура. Головні вулиці міста – Незалежності та Шевченка. Їх періодично латають, миють, фарбують. Словом, асфальт хоч якийсь на них є. Не можна пожалітися і на кілька вулиць в районі, де живе пані мер. Рильського, Дмитрівська і Драгоманова теж асфальтовані. Туди кілька років тому навіть пустили рейсовий автобус, зупинка також у кількох метрах від мерського дому. А от люди в районі ДРСУ, який неподалік центру, на більшості вулиць ні доріг не бачать роками, ні автобусів.

Не реагують у мерії і на публічні скарги громадян, керівниця міста їх ігнорує. Жителі вулиці Лесі Українки і підписи збирали, і докази – тиша. На документах асфальт є, а насправді його ніколи не було. Своїми силами сусіди закидають ями відходами і каменями, але щовесни плавають у метрових калюжах.

"У нас навіть традиція була в дитинстві – йти в пакетах на сапоги до центральної дороги, а потім вже розмотувати. Це було 15 років тому і зараз нічого не змінилося. У мене вже свої діти, а з візочком не піша прогулянка, а запливи", – розповідає жителька вулиці.

Та навіть якщо вибратися з вулиці до центру, піти у місті немає куди. Кінотеатр, боулінг, спортивний комплекс, басейн, – лише мрії. Не так давно з’явився мотузковий парк. Його вчителька місцевої школи виграла на конкурсі – мрію пані Тетяни здійснило одне із приватних підприємств. Навіть такі перемоги місцевих мер міста не підтримала – на баланс мотузковий парк не взяли і тепер він гниє між дерев, а діти ним можуть лише полюбуватися.

Скаржаться яготинці і на перевезення. Деякі автобуси давали би більше прибутку, якщо здавати їх в оренду для зйомок історичних фільмів. Старі бляшанки по 6 грн за проїзд не мають нічого спільного з комфортом і безпекою. Та з року в рік тендери на перевезення пасажирів виграють одні і ті самі. Тут вже треба розбиратися - кумівство виграє, корупція чи відсутність конкурентів.

Про корупцію у місті розмов багато. За чим до мерії не прийдеш – ні на що немає грошей. А тим часом деяким чиновникам купують дороговартісні службові машини.

Немає порядку і на ринку праці у місті. Підприємці, які заносять данину в мерію, платять людям мізерні зарплати і не оформляють більшість своїх працівників. Та і працювати у місті, крім продавцями і прибиральниками в магазинах, немає де. Молодь тікає у столицю назавжди, а інші їздять у Київ на заробітки.

І навіть хороші моменти містяни тікають відзначати подалі – одружитися в Яготині можна лише у водоканалі, бо іншого приміщення для відділу не знайшлося. За умови, що за оренду святкового залу місту сплачує Мін'юст.

Чия хата скраю? Реакція на підозри громадян

У "Слузі народу", до команди якої відноситься і Наталія Дзюба, вважають, що ефективність голови громади вимірюється трьома речами:

наявність стратегії;

наявність проєктної документації з можливістю залучати інвестиції;

розгортання соціальної інфраструктури, щоб громадяни отримували послуги.

"Для мене це ключові речі, які мають лягати в основу діяльності будь-якої громади на етапі трансформації", – сказав нардеп Безгін.

Він додав, що за останній рік депутатам вдалося об’їхати близько 100 громад, Яготинська у цей список не входила. Я запросила народного обранця завітати в місто і проінспектувати громаду за вищезазначеними критеріями.

Щодо незадоволених громадян, то відповідь депутата проста – результат показали вибори. Виходить, що очі яготинців вже тричі бачили, що обирали. Зняти міського голову з крісла керівника можна, але це дуже довга і бюрократична процедура.

"Сам критерій звернення, що громада не задоволена головою, ну в нас же вибори відбулися рік назад. Якби голова не подобалася людям, то вона б вибори не виграла. Я думаю, що і у гарній громаді, і у поганій є люди, які за чи проти. Є ті, хто завжди буде називати владу корумпованою", – додав слуга народу.

Останні вибори в Україні, і президентські, і місцеві, доводять, що люди часто обирають когось через брак нових облич. А потім час показує результати, або їх відсутність. Нагороди нагородами, а яготинці залишаються зі своїми проблемами наодинці.

P.S. При наявності кричущих проблем мер виділила гроші на сумнівне оновлення площі в центрі міста. Звідки такий пріоритет не знаю, але один плюс є. Якщо люди зберуться "на Майдан", то їм там буде комфортно.

І ще - знаю, що мої дописи про мера працівники державних структур міста бояться лайкати, щоб не отримати по шапці. Ви не лайкайте, ви подумайте над текстом. 

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Теги: