Обухів початку 20 століття в оптиці Голохвастова
Мирослав Чайковський (obukhiv.info)
ОБУХІВ 1900 року це, як казав, Голохвастов, здається, "это вам не как-либо что, а что-либо как!"
Фоточка, котра побачили світло завдяки Сергію Ситнику та КИЇВЩИНА: СТОРІНКИ ІСТОРІЇ (підписуйтеся(!) глибша, ніж здається з першого погляду.
Це найстаріша з відомих мені світлин Обухова (1900 рік). Наступна - 1908.
Ця, як і три чудові фоти Обухова 1911 року (2 Базарної площі і 1 придорожнього хреста) знаходиться в полоні у андрофагів в одному з музеїв окупованої Інгерманландії.
Обидва факти підтверджують моє припущення про те, що якщо чогось немає у Київському обласному архіві (візуального - нічого) це не значить, що його немає зовсім.
Періодичні маніфестації Обухова у архівах мародерів вважаю знаковими, хоч і не вірю в знаки.
Ну і ГОЛОВНЕ: ЩО НА ФОТО?
Перше, що прийшло мені у голову це згадки Панченка (котрі, втім, він зрисував зі ще старіших за себе, можливо, очевидців), в котрих він говорить про паркан довкола панського (Горчакова чи вже Гербеля) обійстя.
Цитую:
... З трьох боків усадьба була обнесена дубовим частоколом. Висота його 2 сажні - 4,8 метри. Кожна частоколина закопана в землю см 60-80, верх закінчувався гостряком. Через кожну з них проходила провололока товщиною з середнього пальця - прут знизу через 60 см і од верху також...
5. ВРАЖЕННЯ
Але, навряд чи на фото панський маєток.
1. На фото ворота, а Панченко писав про паркан.
2. Єдине спільне це колоди. В моєму анамнезі є ше паркан зі штахету, але з колод - ні.
3. Мала архітектурна форма на фото схожа на в'їзд до фільварку чи якусь клуню. Може це та маєткова сінокосна індустрія, що була в районі суч. Ранкового ринку. Не знаю. Не думаю. Я не сильно розумію і функціонал солом'яного дашка на воротах, приміром.
Кароче,
фота є - це харашо.
шо на ній неясно - це погано
але вона є ... правильно. Це харашо.
Згодом прийшло коректування. Виявилося, що це світлина 1911 року з етнографічної експедиції Макаренка.