#

Про необхідність зміни районного поділу на Київщині

Хвича Мепарішвілі (депутат Київської облради)

13.04.2021 17:15
Про необхідність зміни районного поділу на Київщині

Новий територіальний устрій областей України, в тому числі, й Київської області, затверджено Постановою «Про утворення та ліквідацію районів», опублікованою на сайті Верховної Ради інформаційним управлінням Апарату Верховної Ради України 17 липня.

З чим пов’язана необхідність зміни районного поділу?

Однією з причин, на якій наполягають автори реформи, є величезна диспропорція параметрів існуючих районів, що не відповідають сучасним вимогам для організації ефективної місцевої влади. Новостворені райони мають бути оптимальними за своїми параметрами для того, щоб в них організувати ефективну систему державного управління, та формування на цьому рівні дієвих органів виконавчої влади.

Всього в Україні – 490 районів. З початком впровадження реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади 26 районів повністю покриті об’єднаними громадами, на рівень яких в рамках децентралізації владних повноважень перейшли майже всі повноваження райдержадміністрацій та районних рад.

Території 164 районів покриті ОТГ від 50% до 99%. Це означає, що РДА цих районів здійснюють свої повноваження на менше половині їх території.

Водночас на території 75 районів (16%) не утворено жодної ОТГ.

Таким чином, інститут РДА повноцінно функціонує лише на території 75 районів.

Пропозицій щодо майбутніх районів було декілька: як від експертів, так і від облдержадміністрацій. Всі вони цього і минулого року пройшли широке обговорення. Відповідно до доручення Кабміну, обласні державні адміністрації надали свої пропозиції, виходячи з «Методичних рекомендацій щодо критеріїв формування адміністративно-територіальних одиниць субрегіонального (районного) рівня».

Рекомендації визначають нижчу межу кількості населення в майбутньому районі – 150 тисяч жителів. Цей критерій, в свою чергу, базується на «Номенклатурі територіальних одиниць NUTS-3» Європейського Союзу.

В Мінрегіоні наголошують на тому, що райони є штучними утвореннями для організації на їх території, в першу чергу, державної виконавчої влади, і ключовим тут є максимальна ефективність з мінімальними затратами на її утримання. Послуги, які раніше громадяни отримували в райцентрах, надаватимуться на найближчому до людей рівні – рівні громад, як це сьогодні вже відбувається в об’єднаних громадах, у Центрах надання адміністративних послуг.

Згідно з цією Постановою віднині в Київській області буде створено 7 районів: Білоцерківський район, Бориспільський район, Броварський район, Бучанський район, Вишгородський район, Обухівський район, Фастівський район, хоча, згідно з попередньою пропозицією Київської обласної державної адміністрації щодо районування області, що була схвалена на рівні міністра розвитку громад та територій України Олексія Чернишова, на Київщині замість 25 районів мало б залишатися 6 районів. Після численних обговорень і нарад додався Броварський район.

Білоцерківський район (з адміністративним центром у місті Біла Церква) у складі територій Білоцерківської міської, Володарської селищної, Маловільшанської сільської, Медвинської сільської, Рокитнянської селищної, Сквирської міської, Ставищенської селищної, Таращанської міської, Тетіївської міської, Узинської сільської, Фурсівської сільської територіальних громад...

Читати "Моя Київщина" у Telegram