Про проблеми бюджету Тетіївської громади
Руслан Майструк (колишній міський голова Тетієва)

Вам цікаво, як і на які гроші буде жити Тетіївська громада 2025 року?
Насамперед хочу наголосити, що жителі громади мали б дізнатися цю інформацію від Тетіївського міського голови. Але він, мабуть, вважає, що бюджет громади – це його особистий бюджет і пояснювати щось мешканцям громади не зобов’язаний.
Згодом ми перейдемо до цифр, а наразі хочу показати вам приклад громади, міста-побратима Тетієва – Чорткова, як має голова презентувати проект бюджету громади жителям і як має обговорювати його з мешканцями.
Що в нашій громаді?
Навіть депутатам, членам бюджетної комісії не надали інформацію щодо бюджету. Довелося витягувати її кліщами. Ба більше, міський голова був відсутній на бюджетній комісії. Бо ж не панська це справа. Щось намагався мямлити перший заступник Кизимишин. Як виявилося, ні заступники, ні працівники фінуправління не володіють інформацією щодо надходжень та видатків старостинських округів. Старост до бюджетування взагалі ніхто не залучав. Ніхто не брав до уваги ті потреби мешканців сіл громади. У громади села увійшли, старостати в селах ліквідували, транспортного сполучення майже немає, школи закривають, ФАПи на черзі. У громаді нищать саму ідею децентралізації, але старости мовчать. Бояться, щоб хоч не звільнили.
Підходи до формування бюджету в громаді стали таки самими, як були в Тетіївській РДА, коли в результаті господарювання, район фактично пас задніх у Київській області.
Тепер щодо цифр. Бюджет громади на 2025 рік становить 337,93 млн грн.
Багато це чи мало?
Наприклад, 2020 року, в останній рік моєї каденції, рік, коли розпочалася пандемія ковіду, бюджет був 175,89 млн грн.
Тобто з того часу бюджет громади зріс майже вдвічі. Повномасштабна війна не зменшила надходження до бюджету, зате збільшила кількість "лапші", яку вам вішають на вуха мер і його заступники, розповідаючи, як усе погано і як вони стараються. А тепер полистайте звіт щодо роботи в громаді за час моєї каденці. І порівняйте, на що перетворилися громада з удвічі більшим бюджетом.
Куди будуть витрачені кошти платників податків Тетіївської громади, усі ці 337,93 млн. грн?
- Апарат управління міської ради – 36,19 млн грн (зарплати чиновників виконавчого комітету міської ради та утримання приміщення міської ради)
- Управління фінансів – 5,95 млн. грн. (у цю суму входить зарплата чиновників управління в сумі 2,95 млн грн (так, знову зарплата) та 3 млн грн резервного фонду)
- Медицина – 13,4 млн грн (це лише кошти бюджету громади, основну суму сплачує НСЗУ напряму до ЦРЛ та Центру сімейної медицини)
- Соціальний захист – 24,54 млн грн (у цю суму входить 1,76 млн грн зарплати чиновників управління соцзахисту (знову зарплата чиновників, але соцзахисту ); 14,63 млн грн на забезпечення соціальними послугами громадян, що нездатні до самообслуговування; 1,5 млн грн на виплати тим, хто надає соцпослуги людям, нездатним до самообслуговування; 2,69 млн грн фінансування центрів соціальних служб; на оздоровлення дітей 99 тис. грн; 1 тис. грн на компенсацію квитків залізничного транспорту; на заходи державної політики з питань дітей (невідомо які) 175 тис. грн; інші заходи соцзабезпечення 5,44 млн грн, із них на програму соціальної турботи про захисників та захисниць України, членів їх сімей на 2023-2025 роки 4,19 млн грн)
- Освіта – 188,45 млн грн (у цю суму входить знову зарплата чиновників, але вже освіти в сумі 1,49 млн грн, а також кошти в сумі 186,86 млн грн на школи, садочки, Центр дитячої творчості, Інклюзивно-ресурсні центри та абсолютно непотрібний громаді Центр професійного розвитку педагогічних працівників (останній обходиться громаді в 1,2 млн грн і є джерелом безбідного життя депутата від ВО "Свободи" Ольги Лях, що його очолює)
- Культура, молодь і спорт – 26,22 млн грн (у цю суму входить знову зарплата чиновників, але вже культури в сумі 974 тис. грн; музшкола, бібліотеки, будинок культури, клуби, музей у сумі 21,27 млн грн; на спорт 3,98 млн грн (але на збори і змагання з них лише 100 тис. грн)
- Житлово-комунальне господарство – 26,41 млн грн (у цю суму входить благоустрій громади на 20,06 млн грн, водоканал на 5,1 млн грн, тепломережа 99 тис. грн та 650 тис. грн на купівлю житла для лікарів)
- Економічна діяльність – 7,79 млн грн (у суму входять сонячні панелі для водоканалу на 2,5 млн грн, 1,7 млн грн на земельну документацію, 3,55 млн грн на ремонт доріг (не відомо яких), та 40 тис. грн членські внески до асоціацій)
- Інша діяльність на суму – 6,77 млн грн (зокрема 100 тис. грн на ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій, 500 тис. грн на мобілізаційні заходи, 6 млн. грн на заходи територіальної оборони та 173 тис. грн на природоохоронні заходи).
Ще 430 тис. грн буде перераховано в держбюджет на програми соціально-економічного розвитку регіонів.
Як ви бачите, увесь цей бюджет, попри пристойну суму, знову стане бюджетом проїдання і паразитування на громаді, а не бюджетом розвитку. Саме тому я за нього не голосував. На жаль, у мене немає для вас гарних новин.
І на завершення, зверніть увагу, як може жити громада, коли там голова громади на своєму місці. Тростянецька громада, Сумська область, неподалік російського кордону. Просто полистайте сторінку голови громади Юрія Бови https://www.facebook.com/yura.bova.trostyanets і порівняйте із зовсім безпечною Тетіївською громадою. А ще візьміть і подивіться, як голова громади звітує про 2024 рік та ділиться планами із мешканцями на 2025 рік:
До речі, у Тростянецькій громаді безкоштовний комунальний громадський транспорт та одна з найкращих лікарень не лише області, але й України. І ще ця громада була окупована та зазнала значних руйнувань. І бюджет громади на 2025 рік – 302,40 млн грн. Тобто менший, ніж у Тетіївської громади, майже на 35 млн грн. Але у Тростянці за ці кошти відбудовують і розвивають громаду, а в Тетієві значно більшої суми чомусь ні на що не вистачає.
А чому?
Бо бездарному танцюристу завжди щось заважає.
Читати "Моя Київщина" у Facebook